Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Λοιπόν για να ξεφύγουμε από τα παραπάνω ας πω κι εγω τη γνώμη μου.Αν το κριτήριο είναι το που θα ήθελα να ζώ θα έλεγα αγαπημένη πόλη ή το Βερολίνο ή το Μόναχο.Επίσης αγαπημένη πόλη (αλλά μόνο για βόλτες;)) είναι η Κωνσταντινούπολη και φυσικά το Λονδίνο λόγω του ότι είναι μια πόλη που δε βαριέσαι ποτέ.Παρίσι (για το οποίο πολλά γράφονται) θα πάω σε λίγο καιρό και θα σας πω...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπορούμε σας παρακαλώ να αφήσουμε τις σάχλες και να συνεχίσουμε ΜΟΝΟ on topic?

Όποιος θέλει να παίξει μπουνιές (βλέπω ότι είστε αρκετοί :D ) μπορεί να πάει μια βόλτα στο travel-wars.

Αφήστε το τόπικ αυτό στην ησυχία του.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Μία ερώτηση μόνο: φτιάχτηκε το ρημάδι το recycle bin να διαβάσω αυτά που έχασα? :D

Α, αγαπημένη πόλη φυσικά η Ρώμη....:haha:
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Μηπως να βγαλουμε και τις φελουκες απο τον Νειλο και να τις βαλουμε ροδες??
Μα τι λετε?? Να παρουμε ολοι μαζι μια σκουπα και ενα φαρασι για να καθαρισουμε την πολη??
Μα το Καϊρο ειναι γοητευτικο , επειδη ειναι αυτο που ειναι........
Ενας υπεροχος πατος, οπως λεει και ενας γνωστος..
Που μας αφηνει μια γλυκια αναμνηση οταν το σκεφτομαστε, λεω εγω!
Για να μην είναι απλώς 'γοητευτικό' και να μην χαρακτηρίζεται 'υπέροχος πάτος' δε θέλει ούτε ρόδες σε φελούκες, ούτε αλλαγή της νοοτροπίας των κατοίκων [ποιος την είπε αυτή την κοτσάνα;;] αλλά το κλασσικό λίφτινγκ που κάνουν σε τόσες πόλεις με παλιά κτίρια, για να δείξει. Τόσο παράλογο είναι;
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
γεια χαρα....:cool:αγαπημενη πολη χωρις δευτερη σκεψη το κουσκο,στο περου.....γιατι?γιατι απλως πρεπει να πατε:p..εγω δεν μπορω να το περιγραψω....καλα ταξιδια σε ολους....:rolleyes:
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Αγαπημένη μου πόλη στην Ελλάδα είναι η Θεσσαλονίκη ( για ευνόητους λόγους :lol: )
Όσον αφορά το εξωτερικό , μου αρέσει πολύ η Βαρκελώνη και θα μπορούσα να ζήσω εκεί επειδή τρελλαίνομαι για την αρχιτεκτονική και τα πάρκα της , για τον πολιτισμό της, ακόμα και για το φαγητό της :clap:
Όμως, δηλώνω και μεγάλη φαν της Σιγκαπούρης ! όταν την επισκέφτηκα, έμεινα με το στόμα ανοιχτό με αυτά που είδα. Από τη μία οι φτωχογειτονιές των κινέζων και των ινδών κι από την άλλη οι ουρανοξύστες και άλλα φουτουριστικά κτίρια. Υπάρχει παντού οργάνωση , καθαριότητα, πράσινο και πολύ πολύ ευγένεια (σχεδόν από όλους ..) . Προβλήματα όπως το κυκλοφοριακό είναι άγνωστα για αυτούς, ενώ η πόλη είναι μείγμα ανθρώπων πολλών διαφορετικών θρησκειών που συνυπάρχουν αρμονικά. Έχει τα πάντα να κάνεις εκεί - από υπέροχα πολυκαταστήματα για ατελείωτο shopping, μέχρι (λίγες) εξωτικές παραλίες, ενώ είναι και πολύ κοντά στην πραγματικά εξωτική Ταυλάνδη και στην ενδιαφέρουσα Μαλαισία .Γενικά, έχει στοιχεία που η Ελλάδα - όσο κι αν την αγαπάω - ποτέ δε θα αποκτήσει...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αγαπημενη πολη η Αθηνα..ναι την αγαπω αυτη την πολη και οχι μονο γιατι εδω ζω,ειναι ομορφη,αναρχη ,ζορικη και ερωτικη.Ενας περιπατος γυρω απο την Ακροπολη,λιγο Πλακα η Θησειο..και ο καιρος,αδελφια..σχεδον παντα υπεροχος.
Φυσικα μετα παει Παρισι,εζησα αρκετα εκει και θα μπορουσα για πολυ ακομα.
Η Φλωρεντια μου αρεσει πολυ.
Το Λονδινο μονο για λιγο.
Αλλα η Αθηνα...
 
Μηνύματα
55
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια, Σιβηρία,Sealand
Μμμμ, κλασικα δεν μπορω να αποφασισω, αλλα η Σιένα και το Παρισι έχουν μια ιδαιτερη θεση στην καρδια μου...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για να μην είναι απλώς 'γοητευτικό' και να μην χαρακτηρίζεται 'υπέροχος πάτος' δε θέλει ούτε ρόδες σε φελούκες, ούτε αλλαγή της νοοτροπίας των κατοίκων [ποιος την είπε αυτή την κοτσάνα;;] αλλά το κλασσικό λίφτινγκ που κάνουν σε τόσες πόλεις με παλιά κτίρια, για να δείξει. Τόσο παράλογο είναι;
Εγώ βρε κουτό την είπα αυτή την κοτσάνα... γιατί απλά το Κάιρο ή σου αρέσει όπως είναι ή δεν σου αρέσει... εσένα σου αρέσει με γειά σου με χαρά σου... εμένα όχι αλλά δεν έχω λαμπρές ιδέες σα την δική σου να το φτιάξω για να μου αρέσει...γιατί απλά αμα αρχίσεις και το ρετουσάρεις δεν θα είναι το ίδιο... το πακέτο πάει έτσι ή το παίρνεις ή το αφήνεις... καμιά τριτικοσμική πόλη δεν σηκώνει ρετουσάρισμα... ναι είναι τόσο παράλογο... τόσο παράλογο σα να αλλάξεις την νοοτροπία των κατοίκων του... τι το πέρασες το Κάιρο Δρέσδη ή Λένινγκραντ και ζητάς λίφτινγκ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom