Ποια μέρη θέλετε να δείτε?

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Χμ... ο πλανήτης είναι σώμα σφαιρικό, και ως τέτοιο δεν έχει άκρες... Να υποθέσω ότι με το "ακραίες γωνιές" εννοείς στον κατακόρυφο άξονα (υψόμετρο), η ακραίες με άλλα κριτήρια, π.χ. κλιματολογικά?
Αντιλήψεις περασμένων αιώνων!
Πότε επιτέλους θα ανοίξουμε τα μάτια και τα μυαλά μας για να δούμε την αλήθεια και να καταρρεύσει επιτέλους ο μύθος της σφαιρικής γης;


;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.768
Πέστα ρε mpiftex, που με τις κατασκευασμένες από τη NASA φωτογραφίες της δήθεν γαλάζιας σφαίρας μας έχουν φλομώσει στο παραμύθι....για να μη πούμε για τη κούφια Γη και τα σπλάχνα της όπου ζουν λαοί και ζώα πέρα από τη φαντασία μας....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Έχω επισκεφτεί κι εγώ μια γωνία της γης!! η μυστικιστική πυραμίδα-κορυφή του Ταύγετου, κατάλοιπο της πρισματοειδούς μορφής της γης. Σπεύσετε!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Επειδή η συζήτηση περί τετράγωνης γης και συνομωσίας της ΝΑΣΑ μου έφερε μια μικρή σύγχυση,:shock: ξαναγυρίζω στο κυρίως θέμα.
Θα ήθελα να κάνω ένα μεγάλο ταξίδι με το αυτοκίνητο ξεκινώντας από Ιταλία και καταλήγοντας στην Ελβετία.
Το μεγάλο μου όνειρο είναι η Γουατεμάλα, το Περού και η Αργεντινή.
Επιθυμώ επίσης διακαώς Νησιά του Πάσχα, Παπούα, Φίτζι.
Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να κάνω μια σειρά σπουδών και εξάσκησης στην Κίνα, να μείνω δηλαδή έως και 6 μήνες σε αυτήν την χώρα.
Τέλος στο άμεσο μέλλον σκοπεύω να πάω στο Μπουτάν και στην Ινδία ξανά. Αυτά.
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
ΘΕΛΩ να κάνω κρουαζιέρα στα φιορδ της Β. Ευρώπης
ΘΕΛΩ να κάνω κουπί ανάμεσα σε φάλαινες στην Ισλανδία
ΘΕΛΩ να δω το πολικό σέλας
ΘΕΛΩ να κατασκηνώσω ένα βράδυ στον Αμαζόνιο
ΘΕΛΩ να πάρω το τρένο που συνδέει Κίνα με Θιβέτ
ΘΕΛΩ να γυρίσω με αυτοκίνητο όλη την Ευρώπη
ΘΕΛΩ να δω τις ανθισμένες κερασιές της Ιαπωνίας με φόντο το Fuji
ΘΕΛΩ να δω το Machu Pichu στο Περού
ΘΕΛΩ να πάω σε latin-club στο Ρίο

και πολλά άλλα...σε δεύτερη προτεραιότητα!!! Το πρόβλημα είναι ότι κανένας από τους φίλους μου δεν καίγεται να κάνει τέτοια...Εγώ έχω το πρόβλημα ή αυτοί άραγε :) Επίσης επειδή με προβληματίζετε με την στρογγυλή γη, τελευταίο στη λίστα προσθέτω:
ΘΕΛΩ να ταξιδέψω στο διάστημα και να δω τη γη από ψηλά!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
μήπως.... ΘΕΛΕΙΣ να δεις και τον Kim Jong II.....
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
το όνειρο μου είναι να ταξιδεύω συνεχώς μέχρι να βαρεθώ. να γνωρίσω όσες περισσότερες χώρες προλάβω, να συναντήσω όσους περισσότερους λαούς μπορέσω, να επισκεφτώ μέρη που μπορεί και να με απογοητεύσουν, να αποκτήσω εμπειρίες, να γνωρίσω και να δω όσα δεν φαντάζομαι ότι υπάρχουν. Να φτάσω στο σημείο να μετανιώσω για ταξίδια που έκανα. Να χορτάσω ταξίδια. Αυτό θέλω.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
το όνειρο μου είναι να ταξιδεύω συνεχώς μέχρι να βαρεθώ. να γνωρίσω όσες περισσότερες χώρες προλάβω, να συναντήσω όσους περισσότερους λαούς μπορέσω, να επισκεφτώ μέρη που μπορεί και να με απογοητεύσουν, να αποκτήσω εμπειρίες, να γνωρίσω και να δω όσα δεν φαντάζομαι ότι υπάρχουν. Να φτάσω στο σημείο να μετανιώσω για ταξίδια που έκανα. Να χορτάσω ταξίδια. Αυτό θέλω.
Ολα τα ειπες στις παραπανω προτασεις.Κι εγω στο ιδιο ονειρο :D!
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Παντού και στο διαστημα
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παντού παιδιά, πραγματικά παντού. Το μόνο που θα μπορούσα ίσως να πώ είναι με ποιά σειρά θα ήθελα να ταξιδέψω... :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.007
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom