Ποια μέρη θέλετε να δείτε?

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θα συμφωνησω με Στεφανο και περαν της φοβερης εμπειριας ,του ταξιδιου που κανεις once in a lifetime μπλα μπλα μπλα ...δεν ειναι καπως βαρετο το τοπιο?Εχω δει πολλα ντοκυμαντερ με την Ανταρκτικη ...δεν υπαρχουν ιδιαιτερες εναλλαγες .Εννοειται οτι μπορει το γουστο των παιδιων παραπανω να ειναι εντελως διαφορετικο απο το δικο μου.
Παντως τα λεφτα ειναι παρα πολλα .Αν συνδυαζοταν με Παταγονια ,θα ειχε πιστευω περισσοτερο ενδιαφερον.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εμένα μου φαίνεται εξωφρενικά ακριβό για να το κάνω.
Αυτό που προσφέρει έχει να κάνει με τον μύθο αν θες (αφού θα μου πεις ότι παρόμοιο τοπίο ίσως μπορώ να αντικρίσω και αλλού) της πιο απάτητης ηπείρου του πλανήτη.

Ναι στο μυαλό μου έχω παγοθραυστικά και εικόνες σαν αυτή...
as3.amazonaws.com_adventure_collection_images_search_headers_destinations_main_antarctica.jpg
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν συνδυαζοταν με Παταγονια ,θα ειχε πιστευω περισσοτερο ενδιαφερον.
Αφού ούτως ή άλλως από εκεί φεύγουν οι περισσότερες εκδρομές για Ανταρκτική,θεωρώ δεδομένο ότι θα έβλεπα και τα δύο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αφού ούτως ή άλλως από εκεί φεύγουν οι περισσότερες εκδρομές για Ανταρκτική,θεωρώ δεδομένο ότι θα έβλεπα και τα δύο.
Επειδή πάντα σκεφτόμουν τον συνδιασμό αυτόν (Παταγονία-Ανταρκτική) ξέρει κανείς πόσες ώρες/μέρες παίρνει να φτάσει εκεί το παγοθραυστικό;
Φυσικά με ενδιαφέρει, αλλά μου φαίνεται τόοοοοοοσο μακρινό όνειρο, που δεν το έχω ψάξει...
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Antoni πάτησα ευχαριστώ κατα λάθος....ώρες για να φτάσεις δεν ξέρω πόσες χρειάζονται αν και το είχα ψάξει πάρα πολύ παλιότερα αλλά η τιμή είναι απλησίαστη για μια κρουαζιέρα 10 ημερών οπότε μάλλον ταξίδι όνειρο θα μου μείνει...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Antoni πάτησα ευχαριστώ κατα λάθος....ώρες για να φτάσεις δεν ξέρω πόσες χρειάζονται αν και το είχα ψάξει πάρα πολύ παλιότερα αλλά η τιμή είναι απλησίαστη για μια κρουαζιέρα 10 ημερών οπότε μάλλον ταξίδι όνειρο θα μου μείνει...
Για να είναι η κρουαζιέρα 10 ημερών, σημαίνει ότι η απόσταση (όπως φαίνεται και στον χάρτη) είναι επίσης μεγάλη. Απο που ξεκινούσε η κρουαζιέρα δηλαδή και που έφτανε, θυμάσαι καθόλου;
Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να φτάσω εκεί και να μείνω μια μέρα. Άντε να ρίξω και έναν ύπνο μες το κρύο. Την επομένη, επιστροφή. Αυτό θέλω να δώ αν γίνεται...

(και πόσο πήγαινε δηλαδη; Θυμάσαι καθόλου; )
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για να είναι η κρουαζιέρα 10 ημερών, σημαίνει ότι η απόσταση (όπως φαίνεται και στον χάρτη) είναι επίσης μεγάλη. Απο που ξεκινούσε η κρουαζιέρα δηλαδή και που έφτανε, θυμάσαι καθόλου;
H συνήθης κρουαζιέρα (πέρασμα Drake) ξεκινά από την Ουσουάια και φτάνει νότια το πολύ μέχρι το νησί Petermann και το στενό Lemaire περίπου στις 65S. Άρα δε φτάνει όσο νότια πιστεύουν κάποιοι όταν ακούνε για κρουαζιέρα στην Ανταρκτική. Απλά λόγω ψυχρότερου κλίματος στην Ανταρκτική χερσόνησος μπορείς να δεις το στρώμα πάγου και παγετώνες στο επίπεδο της θάλασσας έως και τις 63S και έως τα 61-62S στα υποανταρκτικά νησιά (Νότιες Σέτλαντ κτλ).

Το πέρασμα Drake συνήθως διαρκεί 2 ημέρες σε κάθε κατεύθυνση αλλά αυτό παίζει με τον καιρό.

Στην ίδια την Ανταρκτική θα πατήσεις το πόδι σου ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες και συνήθως η παραμονή είναι ολιγόωρη με τη βοήθεια zodiacs. Κάποια προγράμματα κρουαζιέρων με λιγότερους επιβάτες περιλαμβάνουν και κάποια διανυκτέρευση στην ίδια την Ανταρκτική (γιατί λόγω νομίζω της Ανταρκτικής Συνθήκης επιτρέπεται συγκεκριμένος αριθμός τουριστών πάνω στην ήπειρο, άρα τα μεγάλα κρουαζιερόπλοια που μεταφέρουν πάνω από 1000 επιβάτες δεν μπορούν να προσφέρουν διανυκτέρευση), απλά μη φανταστείς ότι θα απομακρυνθείς και πολύ από την ακτή.

Για εμπειρία του να βρίσκεσαι πάνω στην ίδια την Ανταρκτική, επέλεξε την εκδρομή που ξεκινά με πτήση από το Puntas Arenas προς τους Patriot Hills στα 82S, όπου μένεις αρκετά βράδια πάνω στο στρώμα πάγου σε αυτοσχέδιο καταυλισμό που έχει στήσει η ALE (Antarctic Logistics Expeditions). Αν θέλεις από εκεί συνεχίζεις με Twin Otter προς το γεωγραφικό Νότιο Πόλο. Μην υπολογίσεις λιγότερο από τριάντα χιλιάδες ευρώ.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Που να μείνεις :xmas_eek:;;; Αυτό απ'οσο ξέρω δεν γίνεται, μένεις αναγκαστικά στο παγοθραυστικό και απλά σε πάνε κάποιες βόλτες στη στεριά για πεζοπορία, φωτογραφίες κ.τ.λ. Για να κοιμηθείς εκεί δεν παίζει, μόνο αν είσαι επιστήμονας και πας για έρευνα:xmas_cheesygrin:. Η τιμή ξεκινάει από 7 χιλιάρικα και αλλάζει ανάλογα με την εταιρία που θα διαλέξεις και αυτά που θες να κάνεις(υπήρχαν αρκετές πριν 2-3 χρόνια που το είχα ψάξει, από τότε θα έχουν αλλάξει πολλά) βάλε και έξοδα να πας απο'δω Αργεντινή :xmas_sad:. Να μην κάτσεις και'κει λίγες μέρες;;; Ε;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom