Ταϊβάν Ποιος πήγε Ταιβάν;

SPIRIDU

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ποιός ξέρει????
Ταξίδι-Όνειρο
Κραϊβική
Μπήκα στη χορωδία του δήμου και από αύριο ξεκινάω μαθήματα.Τι ακριβώς θα κάνω δεν ξέρω απλά να περνάω την ώρα μου.Άκουσα κάποια ενδιαφέροντα πράγματα (γι'αυτό βασικά θα πάω).Κατά περιόδους καλούν τη χορωδία της πόλης μου σε διάφορα φεστιβάλ σε πολλές πόλεις της Ελλάδας.(πρώτο καλό-ταξιδάκια 1 ή 2 ημερών απρόοπτα...δεν είναι κακό!:D)Το καλύτερο όμως είναι η ολυμπιάδα που γίνεται κάθε 2 χρόνια όπου παίρνουν μέρος χώρες απ'όλο τον κόσμο...Το καλοκαίρι λοιπόν του 2010 η χώρα-διοργανώτρια είναι η Ταϊβάν!!!:clap::clap::clap:(ταξίδι 10 ημερών περίπου, με ελάχιστη ατομική συνδρομή 300€-400€).Πώς σας φαίνεται λοιπόν?Ευκαιρία δεν είναι?Ο λόγος όμως που το κάνω θέμα είναι ότι έφαγα όλο το site για να βρω πληροφορίες και ούτε λέξη...Τι γίνεται βρε παιδί μου, η πρώτη θα είμαι που θα πάω?:roll:Εμένα περιμένετε να δώσω πληροφορίες?Αν γνωρίζει κάποιος κάτι έστω και μικρό ας το πει...Μ'έχει φάει η περιέργεια απ'όταν το έμαθα!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.109
Δεν μας δίνεις εσύ καλύτερα πληροφορίες?
Όπως: 1) Σε ποιό δήμο ανήκεις να εγγραφούμε
2) Παίρνετε στη χορωδία και άφωνους-παράφωνους?
3) Πότε είναι η εκδρομή να εγγραφώ κανά μήνα νωρίτερα? :haha::haha:
 

SPIRIDU

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ποιός ξέρει????
Ταξίδι-Όνειρο
Κραϊβική
Κοίτα δεν ξέρω και πολλά...Αύριο είναι το πρώτο μάθημα οπότε την Πέμπτη το πρωί θα ξέρω!Δεν τους νοιάζει η φωνή (αλλιώς δεν θα πήγαινα ούτε εγώ, θα με διώχναν με τις κλωτσιές) αλλά να βρεις τον τόνο!Τι σημαίνει όμως αυτό?Πάντως ό,τι και να σημαίνει εγώ θα τον βρω!!!Δε γίνεται να το χάσω όλο αυτό...Τώρα για τον δήμο στο Μεσολόγγι ανήκω.Αν δεν σας πέφτει μακρυά όσοι θέλετε ελάτε!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κατα φωνη, ταιβαν και χονγκ κονγκ στο travel channel... για οποιον θελει να μαθει πραγματακια... :cool:
 

SPIRIDU

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ποιός ξέρει????
Ταξίδι-Όνειρο
Κραϊβική
κατα φωνη, ταιβαν και χονγκ κονγκ στο travel channel... για οποιον θελει να μαθει πραγματακια... :cool:
Ευχαριστώ για την ειδοποίηση αλλά δυστυχώς δεν έχω συνδρομητική...Μήπως εσύ είδες τίποτα?Δεν ξέρει κανένας να μου πει?:cry::cry::klaps:
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
H πρωτεύουσα Taipei είναι μία τυπική μεγάλη Κινεζική πόλη (εάν με ακούσουν οι φίλοι Ταϊβανοί θα με σκοτώσουν... προσβάλλονται όταν τους παρομοιάζεις με Κινέζους! Σαν να λένε σε εμάς τους Έλληνες ότι είμαστε το ίδιο με τους Σκοπιανούς)

Είναι εξαιρετικά καθαρή πόλη με τεράστια εμπορικά κέντρα, σχεδόν καθόλου Αγγλικές πινακίδες (όλα στα κινέζικα, που είναι η επίσημη γλώσσα του κράτους) και απόλυτο must είναι η επίσκεψη στο Taipei 101 που ακόμη και τώρα είναι το υψηλότερο κτήριο στον κόσμο και διαθέτει το ταχύτερο ασανσέρ στον κόσμο.

Διασκέδαση δυτικού τύπου βρίσκει κανείς στα μπαρ, club και εστιατόρια των μεγάλων ξενοδοχείων, αλλά πρέπει να δοκιμάσετε τα περίφημα Ktv (καραόκε μπαρ/ clubs) στα οποία συρρέουν οι ντόπιοι μετά μανίας, Η τρέλα με τα καραόκε υπάρχει σε όλες τις χώρες της Άπω Ανατολής, αλλά σαν την Ταϊβαν δεν συνάντησα πουθενά αλλού!

Η Καοσιουνγκ είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη στην Taiwan, βρίσκεται περίπου 3,30 ώρες με αυτοκίνητο από την Taipei και είναι ένα από τα μεγαλύτερα λιμάνια στην Ασία. Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην συγκεκριμένη πόλη είναι η μεγάλη διαφορά στην αίσθηση που σου δίνει (καμία σχέση με δυτική πόλη) με πολλή έντονη και όμορφη αίσθηση από καθαρά ασιατική πόλη (εάν βρείτε πινακίδα στα Αγγλικά, θα κάνετε πάρτυ) και ένα φοβερό ποτάμι με καταπληκτικά πλακόστρωτα δεξιά και αριστερά για βόλτες. Εάν καταφέρει κάποιος να πάει αξίζει να σηκωθεί νωρίς το πρωί και να δει τους χιλιάδες ανθρώπους να κάνουν Tai Chi στις όχθες του ποταμού...

Ανάμεσα στις δύο μεγάλες πόλεις (εάν θυμάμαι καλά) υπάρχει η πανέμορφη λίμνη Sun Moon, η οποία θεωρείται ο κορυφαίος τουριστικός προορισμός στην Taiwan.
Πραγματικά πανέμορφη, με πράσινα/τιρκουάζ νερά και με ένα νησάκι/ναό το Lalu στη μέση (το οποίο μπορείτε να επισκεφθείτε με καραβάκι). Το συγκεκριμένο νησάκι μετά από τον μεγάλο σεισμό του 1999 έμεινε το 1/3!

Ελπίζω να σε βοήθησα, έστω και λίγο...
 

SPIRIDU

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ποιός ξέρει????
Ταξίδι-Όνειρο
Κραϊβική
Επιτέλους βρέθηκε και κάποιος που έχει επισκεφτεί αυτή τη χώρα...Πραγματικά σ'ευχαριστώ!Η αλήθεια είναι ότι πήρα μια γεύση!Αν θυμηθείς και κάτι άλλο, είναι ευπρόσδεκτο!Να'σαι καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.427
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom