Λευκάδα Ποιό είναι το καλύτερο κάμπινγκ στη Λευκάδα;

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστώ πάρα πολύ, παιδιά. Χρήστο ιδιαιτέρως, για τις επαφές. Το είδα και αυτό στο Γένι, οι κριτικές είναι σαφώς καλύτερες από τα υπόλοιπα αλλά όχι ιδιαίτερα καλές. Μάλλον, όπως προτείνατε, θα κλείσω στούντιο, λέω γι’ Αϊ-Γιάννη που είναι και κοντά στην πόλη (ή να προτιμήσω κοντά στο Νυδρί?). Το κάμπινγκ το θέλαμε για το χαβαλέ που κάνεις με παρέα, ειδικά τα βράδια. Όπως και να’χει είναι άλλη αίσθηση να αράζεις τα βράδια με μπυρίτσα στην άμμο τραγουδώντας…
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ευχαριστώ πάρα πολύ, παιδιά. Χρήστο ιδιαιτέρως, για τις επαφές. Το είδα και αυτό στο Γένι, οι κριτικές είναι σαφώς καλύτερες από τα υπόλοιπα αλλά όχι ιδιαίτερα καλές. Μάλλον, όπως προτείνατε, θα κλείσω στούντιο, λέω γι’ Αϊ-Γιάννη που είναι και κοντά στην πόλη (ή να προτιμήσω κοντά στο Νυδρί?). Το κάμπινγκ το θέλαμε για το χαβαλέ που κάνεις με παρέα, ειδικά τα βράδια. Όπως και να’χει είναι άλλη αίσθηση να αράζεις τα βράδια με μπυρίτσα στην άμμο τραγουδώντας…
για χαλαρές καταστάσεις
Αη Γιάννης 100% το μερος δεν παιζεται με τίποτα
Νυδρί πιο τουριστικό και φασαριόζικο με πολυ κιτσάτους τουρίστες
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
για χαλαρές καταστάσεις
Αη Γιάννης 100% το μερος δεν παιζεται με τίποτα
Νυδρί πιο τουριστικό και φασαριόζικο με πολυ κιτσάτους τουρίστες
Ευχαριστώ και πάλι, Χρήστο, βλέπω κι η θάλασσα εκεί είναι πολύ καλή.
 

dimis_pj

Member
Μηνύματα
26
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Αν προτιμας ησυχια και αν καποιος απο την παρεα ψαρευει τοτε προτιμηστε το Καστρι στο Μαραντοχωρι. εχει 2 μικρες παραλιες και μικρους κολπισκους με βραχια γεματους ψαρια!!Το Μαραντοχωρι βεβαια ειναι χωριουδακι αλλα ειναι αναμεσα σε Βασιλικη και Νυδρι οποτε θα διαλεγεις για εξοδο...
 

glyka13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΔΕΔΟΜΑΝΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΥΚΑΔΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΩΣΤΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ CAMBING. ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΣΤΡΙ ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΑΔΑ......
 

glyka13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
οσο για την διασκεδαση θα σου ελεγα να βγαινεισ στην χωρα..... εχει 6 μπαρακια και λιγο ποιο κατω στισ '' καλαμιεσ '' 2 μεγαλα club after. το νυδρι εχει πολλουσ τουριστεσ και η βασιλικη ειναι οικογενειακησ ατοσφαιρασ
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΔΕΔΟΜΑΝΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΥΚΑΔΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΩΣΤΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ CAMBING. ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΣΤΡΙ ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΑΔΑ......
οσο για την διασκεδαση θα σου ελεγα να βγαινεισ στην χωρα..... εχει 6 μπαρακια και λιγο ποιο κατω στισ '' καλαμιεσ '' 2 μεγαλα club after. το νυδρι εχει πολλουσ τουριστεσ και η βασιλικη ειναι οικογενειακησ ατοσφαιρασ
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Το διαπίστωσα πως όντως το νησί δεν έχει υποδομές κάμπινγκ. Κλείσαμε 10 μέρες αρχές Αυγούστου 4κλινο στούντιο με κουζίνα, μπαλκόνι, κοινόχρηστο μπάρμπεκιου και πάρκινγκ στην απίστευτη τιμή των 60 ευρώ/μέρα στο Lefkada Greece - Villa Verde Apartments and Studios on Lefkada Island - Agios Ioannis (Αι-Γιάννης)
Επίσης νοικιάσαμε αυτοκίνητο Α' κατηγορίας με απεριόριστα χιλιόμετρα κ μικτή ασφάλεια για όλες τις μέρες με 37 ευρώ/μέρα από >>Aris Rent a car in Lefkas island<<.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Πολυ καλες τιμες!Μπραβο..Καλα να περασετε!
 

labrikou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Γ εια σας παιδιά.. Εγώ βασικά είμαι από την Λευκάδα και με το που είδα το θέμα μπήκα κατευθείαν για να βοηθήσω όσο μπορώ. Το θέμα camping δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ αλλά έχει τύχει να μείνω σε αυτό της Λυγιάς με κάτι φίλους όποτε μπορώ να σου πω ότι δεν είναι τόσο οργανωμένο. Επίσης κάποιες μέρες, ειδικά τον Αύγουστο, γεμίζει κόσμο. Βέβαια και αυτό έχει και τα αρνητικά του αλλά και τα θετικά του..
Γενικά ωραίες παραλίες δεν θα βρεις κοντά στις περιοχές που βρίσκονται τα camping, εκτόσ από αυτό στο κάθισμα. Στην Λευκάδα ενδείκνυται να πάς με αυτοκίνητο έτσι ώστε να μπορέσεις να γυρίσεις όλο το νησί (Εξάλλου δεν είναι και μεγάλο).. Αν πάλι πάς χωρίς αυτοκίνητο το καλύτερο είναι να μένεις κοντά στην πόλη της Λευκάδας έτσι ώστε να μπορείς να μετακινείσαι εύκολα με το λεωφορείο.Αν μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι προτιμάς και αν θα έχεισ μαζί σου μεταφορικό μέσο, ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω περισσότερο..Παντων να ξέρεις ότι γενικά η Λευκάδα είναι ένα όμορφο νησί και ο τουρισμός της κάθε χρόνο ανεβένει.. της λείπουν βέβαια κάποια πράγματα όπως η οργάνωση αλλά έχει και πολλά πλεονεκτήματα.

Αυτά απο μένα.. Στείλε μου πληροφορίες για να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα..
 

labrikou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Και εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο μέρος για να βγαίνεις είναι η πόλη της Λευκάδας. Έχει αρκετά ωραία μπαράκια.. Βέβαια και στον Άγιο Νικήτα αξίζει να πάτε βράδυ και να αράξατε στην παραλία ή στα μπαράκια που υπάρχουν από πάνω.. Αν σου αρέσει και το βραδινό μπάνιο μην παραλείψεις να κάνεις και μια βουτιά. Είναι μαγευτική η θάλασσα το βράδυ...

*Sorry για το παραπάνω άκυρο αλλά δεν είχα διαβάσει όλες τις απαντήσεις και απάνταγα σε προηγούμενα..
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Πολυ καλες τιμες!Μπραβο..Καλα να περασετε!
Ευχαριστούμε, Θύμιο! Ψάξαμε αρκετά και πιστεύω πετύχαμε αρκετά καλές τιμές. Θα σας πω εντυπώσεις όταν επιστρέψω.

Γ εια σας παιδιά.. Εγώ βασικά είμαι από την Λευκάδα και με το που είδα το θέμα μπήκα κατευθείαν για να βοηθήσω όσο μπορώ. Το θέμα camping δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ αλλά έχει τύχει να μείνω σε αυτό της Λυγιάς με κάτι φίλους όποτε μπορώ να σου πω ότι δεν είναι τόσο οργανωμένο. Επίσης κάποιες μέρες, ειδικά τον Αύγουστο, γεμίζει κόσμο. Βέβαια και αυτό έχει και τα αρνητικά του αλλά και τα θετικά του..
Γενικά ωραίες παραλίες δεν θα βρεις κοντά στις περιοχές που βρίσκονται τα camping, εκτόσ από αυτό στο κάθισμα. Στην Λευκάδα ενδείκνυται να πάς με αυτοκίνητο έτσι ώστε να μπορέσεις να γυρίσεις όλο το νησί (Εξάλλου δεν είναι και μεγάλο).. Αν πάλι πάς χωρίς αυτοκίνητο το καλύτερο είναι να μένεις κοντά στην πόλη της Λευκάδας έτσι ώστε να μπορείς να μετακινείσαι εύκολα με το λεωφορείο.
Και εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο μέρος για να βγαίνεις είναι η πόλη της Λευκάδας. Έχει αρκετά ωραία μπαράκια.. Βέβαια και στον Άγιο Νικήτα αξίζει να πάτε βράδυ και να αράξατε στην παραλία ή στα μπαράκια που υπάρχουν από πάνω.. Αν σου αρέσει και το βραδινό μπάνιο μην παραλείψεις να κάνεις και μια βουτιά. Είναι μαγευτική η θάλασσα το βράδυ...

*Sorry για το παραπάνω άκυρο αλλά δεν είχα διαβάσει όλες τις απαντήσεις και απάνταγα σε προηγούμενα..
Ευχαριστώ πολύ, labrikou. Όπως είδες θα μείνουμε τελικά σε στούντιο κοντά στη χώρα και θα εχουμε αυτοκίνητο. Για νυχτερινή διασκέδαση θα κινηθούμε ανάμεσα στη χώρα και τον Αϊ-Νικήτα, αν και το δεύτερο μας είπαν πως είναι λίγο ζευγαροκατάσταση. Στη χώρα το βράδυ θα έχουμε πρόβλημα με το παρκάρισμα;
 

Diver

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Το κάμπινγκ στον Πόρο/Ρούδα είναι μάλλον το καλύτερο και η παραλία είναι εξαιρετική.
Υπάρχει ένα μικρό μπαράκι το βράδυ, και φρέσκο ψάρι στην ταβέρνα του Αρματά.
Η πόλη απέχει μισή ώρα από τη Ρούδα.

Για εξορμίσεις σε άλλες παραλίες θα χρειασθεί οπωσδήποτε αυτοκίνητο, καθότι το νησί δεν είναι μικρό αλλά πολύ μεγάλο με ορισμένες απομακρυσμένες περιοχές όπως Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνοί, ή τον φάρο Λευκάτα να απαιτούν μιάμιση ώρα οδήγησης.

Νυχτερινή διασκέδαση στην πόλη στο Κάπιταλ ή σε κάποιο από τα πολλά μπαράκια.
Στο Νυδρί υπάρχει το Sailing δίπλα στη θάλασσα, και βόλτα στον πεζόδρομο στην παραλία με το άγαλμα του Αρ. Ωνάση να δεσπόζει και θέα στο σπίτι του Βαλαωρίτη.

Sports: Kite surfing, windsurfing στον Μήλο (Αί Γιάννης) και στη Βασιλική.

Περίπατοι: στο φαράγκι της Μέλισσας, στο μοναστήρι της Φανερωμένης.

Φαγητό: στον Αρματά (Ρούδα) για ψάρι, και στον Παύλο (Χαραδιάτικα) για εξαιρετικό φρυγαδέλι και ψητά! Προφανώς πολλές ακόμη ταβέρνες και στην πόλη και στα χωριά.

Παραλίες:
Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνοί, Κάθισμα, Ρούδα, Αγιοφύλλι και άλλες πολλές!
Άλλες ανοιχτές γαλάζιες, άλλες κλειστές με κόλπους και πράσινες θα ικανοποιήσουν όλα τα γούστα. Κορυφαίες παγκοσμίως.

Καφέ:
Σύβοτα στο Λιοτρίβι (στην άκρη του μώλου). Όποιος πάει θα καταλάβει...
Αγιο Νικήττα.

Χωριά: Καρυά, Πόρος, Εγκλουβή τα πιο γραφικά. Άγιος Νικήττας επίσης.

Λιχουδιές: Λαδόπιτα, κουλούρια λευκαδίτικα, φρυγαδέλι (κορυφαίο), σαλάμι λευκάδος (νοστιμότατο), ψαρόσουπα (αν την βρείτε).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.455
Μέλη
38.921
Νεότερο μέλος
ArisSophie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom