Ποιό "εξωτικό" μέρος προτείνετε?

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
natasa

φιλικα ασε το πουκετ εξω (καποτε ηταν καλος προορισμος)

αν σε ενθουσιαζει η νανατολικη ασια θα προτεινα μαλαισια(κουαλα λαμπουρ), σιγκαπουρη με συνδυασμο ενα νησακι της μαλαισιας (προτεινω το Πενανγκ μικρο μεν αλλα ενδιαφερον) .

το νησακι το εχω επισκεφτει πανω απο 5 φορες και αν μεινετε σε ξενοδοχειο στο βορινο κομματι (φεριγκνι χοτελ πχ) του νησιου θα σας αρεσει πολυ.το νησι συνδεεται με την ενδοχωρα με μια μοναδικη γεφυρα 13,5 χιλιομετρων.
αυτα τα λιγα διαβασε λιγα για το νησι και τη μαλαισια και ισως σας καταφερω:D:D

παρε και ενα ωραιο αρθρο απο το εθνος παλιο μεν αλλα ζουμερο

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23528&subid=2&pubid=63197286
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Επισης να πω οτι η θαλασσα στην Ταυλανδη (Andaman) ακομα και την ιδανικη περιοδο που πηγα εγω, ηταν επιεικως χαλια!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Επισης να πω οτι η θαλασσα στην Ταυλανδη (Andaman) ακομα και την ιδανικη περιοδο που πηγα εγω, ηταν επιεικως χαλια!
Δεν είναι όλα τα νησάκια έτσι όμως, ας μη γενικεύουμε. Καλύτερα να του (και μας) πεις πού ήταν έτσι ώστε να το αποφύγουμε, αλλά π.χ. στο Κο Λίπε και φαντάζομαι στα Σίμιλαν είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση (και πιθανώς και αλλού).
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επισης να πω οτι η θαλασσα στην Ταυλανδη (Andaman) ακομα και την ιδανικη περιοδο που πηγα εγω, ηταν επιεικως χαλια!
Κι εγω να προσθεσω οτι στο Πεναγκ ειναι ακομα πιο χαλια οι θαλασσες και η περιοδος που ενδιαφερεσαι να πας χειροτερευει την κατασταση..Εκανα κατι λασπολουτρα στο Λανγκάουι μουρλια!!
Αν επιμενεις για ΝΑ Ασια τη συγκεκριμενη εποχη , κοιτα τουλαχιστον στην ανατολικη πλευρα της χερσονησου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Δεν είναι όλα τα νησάκια έτσι όμως, ας μη γενικεύουμε. Καλύτερα να του (και μας) πεις πού ήταν έτσι ώστε να το αποφύγουμε, αλλά π.χ. στο Κο Λίπε και φαντάζομαι στα Σίμιλαν είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση (και πιθανώς και αλλού).
Ανεφερα οτι προκειται για Andaman Sea δηλαδη εκει που βλεπει Πουκετ και Κραμπι... για παραεξω δεν εχω εμπειρια...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν είναι όλα τα νησάκια έτσι όμως, ας μη γενικεύουμε. Καλύτερα να του (και μας) πεις πού ήταν έτσι ώστε να το αποφύγουμε, αλλά π.χ. στο Κο Λίπε και φαντάζομαι στα Σίμιλαν είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση (και πιθανώς και αλλού).
Εχεις δικιο Gts , εγω μιλαγα για τα Πεναγκ-Λανγκαουι και για τη συγκεκριμενη εποχη. Τα νησια της Ταυλανδης ηταν πολυ καλα οταν πηγα εγω (Φεβρουαριο) , αλλα για Ιουλιο που θελει η κοπελα οι θαλασσες δε λενε..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Διάβασε την ιστορία της underwater και αν σε εμπνεύσει πήγαινε Μαδέρα.Είναι και πιο κοντά και θα χαλάσεις λιγότερα χρήματα.:bleh:Στο μέλλον που θα είσαι πιο διαβασμένη κ πιο εξοικιωμένη με τα ταξίδια,βλέπεις και για Καραιβική.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
GTS, Κωστα και varioathens ευχαριστω πολυ, τουλαχιστον να αποκλεισω το Πουκετ!
Κωστα, διαβασα το αρθρο που επισυναψες και κατι παραπανω και οντως ακουγεται πολυ ενδιαφερον! ομως περισσοτερο ενδιαφερομαστε για φυσικα τοπια και λογοτερο για μεγαλουπολεις! αυτη τη φορα δε θελουμε σε πρωτο πλανο επισκεψεις μουσειων, κτιριων κλπ, αρα ισως θα επρεπε να παμε σε μια απο τις 2 πολεις που ανεφερες (ειτε Κουαλα Λουμπουρ ειτε Σιγκαπουρη) και Πενανγκ, οπου θα θελαμε να περασουμε τις περισσοτερες μερες (απο τις 15, μεχρι τοσο θα φτανει το budget μας!)
εσυ εχεις παει και στις 2? ποια θα προτεινες? γιατι ακουγεται οτι η Σιγκαπουρη μοιαζει με τη ΝΥ απ'οπου γυρισαμε πριν 1 μηνα, οποτε φτανει με τις μεγαλουπολεις! επισης, το νησι Πατονγκ εχει πραγματα να δεις/κανεις για κανα 10ημερο ή θα βαρεθουμε - υβρις μου ακουγεται αυτο!? (δεν ειμαστε τυποι-ξαπλα ολη μερα)
το βασικοτερο, ο καιρος πως ειναι στη Μαλαισια τελη ιουλη-αρχες αυγουστου?
και η ζωη εκει ακριβη? δηλ. ξενοδοχεια/διαμονη?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Ανεφερα οτι προκειται για Andaman Sea δηλαδη εκει που βλεπει Πουκετ και Κραμπι... για παραεξω δεν εχω εμπειρια...
Έκανες αναφορά στη Andaman sea, στην οποία ανήκει και το Koh Lipe...δεν ανήκει μόνο το Πουκέτ και το Κράμπι στην Andaman, αλλά και δεκάδες άλλα νησιά με διαφορετικά χαρακτηριστικά.
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Κοριτσάκι μου χωρίς να είμαι ειδική στο να σου προτείνω κάποιο εξωτικό μέρος (οι πολυταξιδευμένοι του φόρουμ θα σου πουν καλύτερα) θα σου πρότεινα το Σαμούι που γύρισα πρόσφατα εγώ (πήγα τον Αύγουστο). Για μένα τα συνδίαζε όλα, τροπικές παραλίες, εκδρομές - δραστηριότητες, νυχτερινή ζωή, χαλάρωση και πάνω απ' όλα με ασφάλεια. Και από καιρό ήταν μια χαρά μόνο μια μέρα έριξε μια 10λεπτη μπόρα. Ούτε στο θέμα της Ταυλάνδης είμαι ειδική καθώς δεν έχω πάει σε άλλο μέρος αλλά ξέρω σίγουρα ότι τα νησιά στον κόλπο της Ταυλάνδης έχουν καλύτερο καιρό από τα νησιά που βρίσκονται απ' έξω εκεί που έιναι το Πουκέτ. Εγώ γύρισα με τις καλύτερες εντυπώσεις και έχω βάλει μακροχρόνιο στόχο να καταφέρω να ξαναπάω και να δω και την υπόλοιπη χώρα.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Δηλαδη Sophie μου ηταν ολα καλα ε? το συνδυασατε και με κατι αλλο (πχ Μπανκονγκ) ή πηγατε μονο εκει? και ποσες μερες κατσατε? ακριβη ζωη?
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Όχι δεν το συνδυάσαμε αν και θα μπορούσαμε. Μείναμε μόνο 6 μέρες γεμάτες όμως γιατί μας περιόριζε ο χρόνος λόγω μωρού που είχαμε αφήσει πίσω...Από ζωή ήταν πολύ οικονομικά και νομίζω ότι αυτό ισχύει για όλη την Ταυλάνδη, η ισοτιμία είναι 1€= περίπου 40baht.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom