Πολυλιμνιο Μεσσηνιας

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Α ρε πατριδα ...α..ρε πατριδα ..τι βγαζεις!!!
Σε αλλο θρεντ μαλλον το manelaki ηταν που εριξε την ιδεα του Πολυλιμνιου.
Ειναι ενα φαραγγι μεταξυ Καλαματας -Πυλου ,καμια 30ρια χιλ απο Καλαματα .Εχει πολλες μικρες γαλαζοπρασινες λιμνουλες ,ξυλινα γεφυρακια ,καταρρακτες ,ξυλινα τραπεζια και χωρους για πικ νικ.
Ντροπη μου που δεν το ειχα ξανακουσει αν και Μεσσηνια .Βεβαια εγω ειμαι απο το αλλο ποδι το Ταιναρο αλλα και παλι δεν δικαιολογουμαι...δεν δικαιολογουμαι.
Εμπρος λοιπον φιλοι και φιλες....περιμενω ινφο,εμπειριες ..αν εχει παει κανεις ..πως ειναι .. αν παει ντουγρου ο δρομοσ η θελει και ποδαρατο κλπ κλπ
Θα κανουμε οπωσδηποτε μια ημερησια εκδρομη προς τα κει απο τη Μανη τον Αυγουστο.
 

maria5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
γεια σου!τελικα πηγες στο πολυλιμνιο;γιατι ενδιαφερομαι κι εγω να παω και θελω πληροφοριες...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι πραγματι την καναμε την εκδρομη περσι .Στριβεις σε ενα χωριο στο δρομο Καλαματας -Πυλου...σορρυ δεν το θυμαμαι ..κατσε να το γκουγκλαρω
Φυσιολατρικοί Περίπατοι: Πολυλίμνιο Μεσσηνίας
Στο χωριο Καζαρμα λοιπον εκει στριβεις .
Απο το παρκινγκ ξεκινα κατηφορικος δρομος ...περπατας αρκετα και μετα οταν επιστρεφεις ειναι κοντρα ανηφορα .Μας βγηκε η γλωσσα καλοκαιριατικα ...καπελα και νερα απαραιτητα.
Ειναι πολυ ομορφο μερος με πολλες λιμνουλες ..καναμε μπανιο σε αυτη με τον καταρραχτη.Για να φτασεις εκει σκαρφαλωνεις σε βραχια ..οπου ναι μεν εχει καποια μεταλλικα πατηματα για υποβοηθηση ..αλλα θελει προσοχη.
Μην πατε με σαγιοναρες ...ναι το εκανα αυτο το λαθος ...φορεστε κλειστο παπουτσι για να μη γλιστρισετε.
 

maria5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Ναι πραγματι την καναμε την εκδρομη περσι .Στριβεις σε ενα χωριο στο δρομο Καλαματας -Πυλου...σορρυ δεν το θυμαμαι ..κατσε να το γκουγκλαρω
Φυσιολατρικοί Περίπατοι: Πολυλίμνιο Μεσσηνίας
Στο χωριο Καζαρμα λοιπον εκει στριβεις .
Απο το παρκινγκ ξεκινα κατηφορικος δρομος ...περπατας αρκετα και μετα οταν επιστρεφεις ειναι κοντρα ανηφορα .Μας βγηκε η γλωσσα καλοκαιριατικα ...καπελα και νερα απαραιτητα.
Ειναι πολυ ομορφο μερος με πολλες λιμνουλες ..καναμε μπανιο σε αυτη με τον καταρραχτη.Για να φτασεις εκει σκαρφαλωνεις σε βραχια ..οπου ναι μεν εχει καποια μεταλλικα πατηματα για υποβοηθηση ..αλλα θελει προσοχη.
Μην πατε με σαγιοναρες ...ναι το εκανα αυτο το λαθος ...φορεστε κλειστο παπουτσι για να μη γλιστρισετε.
να σαι καλα!σκεφτομαστε να παμε αρχες σεπτεμβρη.ειναι καλα;ασχετα με την ανηφορα,ειναι ευκολο να παμε στους καταρρακτες;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αναλογα ...δεν ειναι και τοσο δυσκολα ..αλλα αν γενικα δεν εχετε περπατησει ποτε πανω σε βραχια ή σε στενα μονοπατακια ..τι να σου πω
Εμενα η σαγιοναρα με δυσκολεψε ..το κλειστο παπουτσι ειναι καλυτερο.
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Θέλει προσοχή γιατί τα βράχια γλιστράνε αρκετά!
Τα αρνητικά: τρομερή υγρασία, πολλά κουνούπια, αρκετός κόσμος (το Σάββατο τον Μάιο τουλάχιστον) και ανηφόρα προς το πάρκινγκ στον γυρισμό.
Τα θετικά: όμορφο τοπίο, παγωμένα νερά, αν πας αριστερά προς τις λίμνες και όχι προς τον καταράκτη δεν θα βρεις κόσμο.
 

maria5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Αναλογα ...δεν ειναι και τοσο δυσκολα ..αλλα αν γενικα δεν εχετε περπατησει ποτε πανω σε βραχια ή σε στενα μονοπατακια ..τι να σου πω
Εμενα η σαγιοναρα με δυσκολεψε ..το κλειστο παπουτσι ειναι καλυτερο.
γενικα περπαταμε πολυ και πηγαινουμε σε τετοια μερη...ελπιζω να τα καταφερουμε.ευχαριστω πολυ!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ξερουμε κανα μαγαζι για φαγητο εκει κοντα που να ειναι γαστριμαργικη εμπειρια?
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ηταν τελεια το πιο ομορφο μερος που εχω παει στην ελλαδα......
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για φαγητο δεν επεσε στην αντιληψη μου κατι.
Τελικα εσυ βρηκες καποιο?
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
γυρισα κρεσταινα και εφαγα πολυ καλα γουρουνοπουλο και κοντοσουβλι αψογο
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γύρισα χθές βράδυ από Πολυλίμνιο και ηταν υπέροχα. Αν δεν υπήρχε το site νομιζω δεν θα το είχα μάθει ποτέ.
Ήταν όλο το τοπίο σαν παραμυθι. Με αθλητικό παπούτσι η πρόσβαση είναι ευκολη , δεν θέλει τρομερη φυσική κατάσταση νομίζω. Το μηκος δεν ηταν πάνω από 1000μ οπότε δεν σε κούραζε. Στο τέλος κάναμε μπάνιο στην λίμνη με τον καταρράκτη και ηταν φανταστικά!!!Μονο αρνητικό τα κουνούπια, 2 μέρες στην Μεσσηνία με ρούφηξαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom