Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Προσωπική μου άποψη ότι για να μπεις στο κλίμα του Άουσβιτς πρέπει να πας μεμονωμένα χωρίς κανένα οδηγό και απόγευμα που έχει λιγότερο κόσμο να περιπλανηθείς και να σκεφτείς. Τι ακριβώς περιμένεις να σου πει ο οδηγός πού δε θα το δεις με τα μάτια σου όταν μπεις εκεί μέσα.
Δεν χιωνω την περιπτωση του μεμονωμενου, απλα λεω την αποψη μου οπως την εζησα. Καταταλλα συμφωνω για το απογευμα μιας και το πρωι επικρατει ενας μικρος πανικος.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στο αλατωρυχείο μπορείς να πας μεμονωμένα όπως κάναμε εμείς και να ακολουθήσεις ένα απο τα τουρ εκεί. Καλό είναι βέβαια να κλείσεις απο πριν εισιτήρια μέσω ίντερνετ γιατί μπορεί να καταλήξεις να κάνεις το τουρ σε γλώσσα άλλη από τα αγγλικά.Για το Άουσβιτσ δεν θα διαφωνήσω, εμείς όταν πήγαμε φέτος τον Απρίλιο και δεν γινόταν χαμός. Το τουρ που σου κάνουν από το Άουσβιτσ είναι καλό απλά σε κάποιες στιγμές καταντάει κουραστικό γιατί επαναλαμβάνονται τα ίδια πράγματα. Ίσως να έφταιγε η δικιά μας ξεναγός που ένιωθε αλλά επαναλαμβανόταν.Πάντως σαν εμπειρία είναι μοναδική.
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλησπέρα παιδια θα είμαι το Νοεμβριο 4 γεμάτες μέρες κρακοβια και θα ηθελα μερικές πληροφοριές

- επιβεβιαωση πας κ με ταυτοτητα σωστα;
- Συναλλαγμα;
-Διαμονή σε ποια περιοχή είνι καλυτερα
- Από αξιοθέατα τα must see ποια είναι
- Τέλος θέλω οπωσδήποτε να πάω αλατωρυχιο και αουσβιτς υπάρχουν καποια γρφεία που έχετε να προτείνεται ;

ότι άλλο πιστυεει θα φανεί χρήσιμο και δεν το έχω σκεφτει το λέτε

ευχαριστώ εκ των προτερων
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα παιδια θα είμαι το Νοεμβριο 4 γεμάτες μέρες κρακοβια και θα ηθελα μερικές πληροφοριές

- επιβεβιαωση πας κ με ταυτοτητα σωστα;
- Συναλλαγμα;
-Διαμονή σε ποια περιοχή είνι καλυτερα
- Από αξιοθέατα τα must see ποια είναι
- Τέλος θέλω οπωσδήποτε να πάω αλατωρυχιο και αουσβιτς υπάρχουν καποια γρφεία που έχετε να προτείνεται ;

ότι άλλο πιστυεει θα φανεί χρήσιμο και δεν το έχω σκεφτει το λέτε

ευχαριστώ εκ των προτερων
Καλημέρα,
Πας και με ταυτότητα σίγουρα, ενώ συνάλλαγμα μπορείς να κάνεις στα ανταλλακτήρια του κέντρο ή να κάνεις ανάληψη από την κάρτα σου κατευθείαν(μικρές χρεώσεις.)
Εμείς μείναμε κοντά στο σταθμό 5 λεπτά από το Florian's gate.Γενικά η Κρακοβία είναι μικρή πόλη και περπατιέται. ΜΜΜ δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου. Νομίζω είναι καλά να μείνεις στο ιστορικό κέντρο ή περιμετρικά αυτού.
Από αξιοθέατα καλό θα είναι να κάνεις πρώτα το free walking tour για να πάρεις μία άποψη της πόλης και μετά να διαλέξεις τι θέλεις να δεις. Σίγουρα το κάστρο και τον Καθεδρικό ναό, τις διάφορες εκκλησίες στο ιστορικό κέντρο και για μένα must είναι η εβραική γειτονιά που είναι πανέμορφη(υπάρχει και εβραικό free walking tour)+μία στάση στα food tracks.
Απο κει και πέρα, κάνε μία στάση στο Milkbar Tomasza για πρωινό και καφέ, για φαγητό δοκίμασε το Morskie Oko(είναι λίγο folk αλλά το φάγητό πολύ καλο) και για ποτό πήγαινε στο μπαρ Alchemia στην εβραική γειτονιά.
Γραφεία για αλατορυχεία και Άουσβιτς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί τα επισκεφτήκαμε μόνοι μας.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Εγω στην θέση σας θα μοίραζα τις μέρες ανάμεσα σε Βαρσοβία και Κρακοβία, θα έπαιρνα ένα τρένο για Κρακοβία και εκεί θα νοίκιαζα ένα αμάξι για να μπορέσω να δω και Άουσβιτσ και Αλατωρυχεία σε μία μέρα αν έχω πίεση χρόνου.
Σε 4 μέρες να δεις Κρακοβία και Βαρσοβία και να κάνεις και δυο μισής μέρας και βάλε εκδρομές, δεν νομίζω ότι είναι και η καλύτερη συμβουλή που μπορεί να δωθεί. Γενικώς για τα ταξίδια έχω τη γνώμη ότι δεν πρέπει να τα οργανώνουμε με την λογική της αύξησης των μαγνητών στο ψυγείο μας και του χρωματισμού του ταξιδιωτικού μας χάρτη.
Με τη παρέα μου φεύγουμε την επόμενη βδομάδα για Πολωνία και ο καταμερισμός των ημερών είναι 2 Βαρσοβία (που έχουμε ξαναπάει για 1,5 μέρα), 4 Κρακοβία με μιάμιση εκδρομή (Ζακοπάνε και Αλατορυχεία ή Άουσβιτς) και μίαμιση μέρα στο Βρότσλαβ.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε 4 μέρες να δεις Κρακοβία και Βαρσοβία και να κάνεις και δυο μισής μέρας και βάλε εκδρομές, δεν νομίζω ότι είναι και η καλύτερη συμβουλή που μπορεί να δωθεί. Γενικώς για τα ταξίδια έχω τη γνώμη ότι δεν πρέπει να τα οργανώνουμε με την λογική της αύξησης των μαγνητών στο ψυγείο μας και του χρωματισμού του ταξιδιωτικού μας χάρτη.
Με τη παρέα μου φεύγουμε την επόμενη βδομάδα για Πολωνία και ο καταμερισμός των ημερών είναι 2 Βαρσοβία (που έχουμε ξαναπάει για 1,5 μέρα), 4 Κρακοβία με μιάμιση εκδρομή (Ζακοπάνε και Αλατορυχεία ή Άουσβιτς) και μίαμιση μέρα στο Βρότσλαβ.
Δεν θα διαφωνήσω.Απλά θεωρώ ότι οι 4 μέρες για Βαρσοβία είναι υπεραρκετες, αλλά και το να κάνεις ημερήσια από Βαρσοβια για Αουσβιτς πολύ κουραστικό γι αυτό πιστεύω ότι αξίζει να τα μοιράσει..Τα αλατορυχεια είναι τόσο κοντά που δεν λογίζονται εκδρομή μισής μέρας κατά την άποψή μου.Καναμε road trip τον Απρήλιο 2 μέρες Βαρσοβία 1 Βρότσλαβ και 3 Κρακοβία(+Αουσβιτς&Αλατωρυχεια) και το πρόγραμμα βγηκε σχετικά εύκολα.
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλησπέρα παιδιά έχει χρησιμοποιησεί κάνεις τα παρακάτω γιατί ως τιμές είναι πολύ καλές καθώς έχουν μεταφορά και εισιτήρια μέσα

https://www.getyourguide.com/krakow...be761f3de39afab56f6a&referrer_view_position=1

https://www.getyourguide.com/krakow...be761f3de39afab56f6a&referrer_view_position=2

Αξίζουν να τα κλείσω ή να κλείσω όταν πάω κρακοβία γενικά διαθεσιμότητα υπάρχει αν πας την ίδια μέρα

Και μια χαζοερώτηση φωτογραφίες επιτρέπονται στα συγκεκριμένα ;
 

pstadex

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Και στα 2 αξιζει να πας,εχω επισκευθει και τα δυο και πραγματικα το απολαυσα,δεν ξερω ομως την εταιρεια που τα διοργανωνει.

από το αεροδρομιο για το κεντρο ξερεις κανεις πως θα παω κ κοστος εισητηριων ;
Παίρνετε λεωφορείο δωρεάν για να σας πάει στο σταθμό του τρένου και από εκεί φτάνετε στη Βαρσοβία. Είναι 14 ζλοτι νομίζω η διαδρομή,αυτο το διαβασα καπου εδω μεσα και λεει οτι υπαρχει και ενιαιο 19,56 ζλοτι δηλ 4,5 ευρω.Εγω θα εβγαζα τη μηνιαια καρτα που κοστιζει 20 ευρω και ειναι για ολα τα μεσα!Μπορεις να την βγαλεις απο το αεροδρομειο.
 
Last edited by a moderator:

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York

stelios1

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
καλημέρα πρώτη φορά γράφω σκοπεύω να πάω το καλοκαίρι στη Κρακοβίας μπορείτε να μου δώσετε τι σάιτ από το αουσβιτς για νι κλείσω εισητηρια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.497
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom