Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πιστεύω οτι για σένα που είσαι έγκυος η κατάβαση με τα 360 σκαλοπάτια αλλά και στη συνέχεια η περιήγηση στους διαδρόμους των αλατορυχειων δε θα ειναι τόσο ευκοληΝα το σκεφτείς καλά πριν ξεκινήσειςξεκινήσεις
Η ομαδα του φιλου μου που πηγε με γραφειο απο την κρακοβια κατεβηκε με το ασανσερ.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Εγω εχω ακουσει οτι σε καποιες ξεναγησεις πας με ανσανσερ και σε καποιες κατεβαινεις με σκαλοπατια.Θα το ψαξω καλυτερα!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Μπορεις να πεις απο την αρχη οτι, λογω εγκυμοσυνης, θελεις να κατεβεις με το ασανσερ. Δεν νομιζω να μη σε αφηςουν. Ειναι κριμα να το χασεις.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εγω εχω ακουσει οτι σε καποιες ξεναγησεις πας με ανσανσερ και σε καποιες κατεβαινεις με σκαλοπατια.Θα το ψαξω καλυτερα!
Όλο το αξιοθέατο είναι πολύ εντυπωσιακό αλλά κάπου λίγο κουραστικό. Η κάθοδος γίνεται από μία ελικοειδή σκάλα στο πρώτο επίπεδο και από εκεί έχει πολύ περπάτημα μέσα στις στοές με μικρές γέφυρες και πολλά σκαλιά. Φυσικά όλα αυτά γίνονται με πολλά διαλείματα με την απαραίτητη ξενάγηση σε κάθε έκθεμα. Η άνοδος στην επιφάνεια φυσικά γίνεται με ασανσέρ.
Παρόλα αυτά είναι ένα αξιοθέατο που αξίζει κάποιος να το επισκεφθεί.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Εστειλα mail και μου απαντησαν μεσα σε 5 λεπτα!
Και η απαντηση τους είναι:
Hello, English tours will be every day from 9:00 every 1 hour till 17:00-last one, plus between 10:00 and 13:00 every half an hour, there are 800 steps in total, You can avoid first 400 steps by elevator but it usually cost 250 pln extra, if You will ask Dispatcher on the spot to let You use elevator free of charge maybe he will allow for it.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εστειλα mail και μου απαντησαν μεσα σε 5 λεπτα!
Και η απαντηση τους είναι:
Hello, English tours will be every day from 9:00 every 1 hour till 17:00-last one, plus between 10:00 and 13:00 every half an hour, there are 800 steps in total, You can avoid first 400 steps by elevator but it usually cost 250 pln extra, if You will ask Dispatcher on the spot to let You use elevator free of charge maybe he will allow for it.
Όλα καλά λοιπόν. Το πιό δύσκολο κομμάτι είναι η αρχική ελικοειδής σκάλα η οποία είναι στενή και ο κόσμος πολύς και αναγκαστικά ακολουθείς το ρυθμό των επισκεπτών και εφόσον μπορείτε να την αποφύγετε είναι ότι καλύτερο.
Αργότερα όμως, αν και θα είστε σε ομάδα με γκρουπ, τα πράγματα είναι καλύτερα και μπορείτε να ζητήσετε να πηγαίνετε με πιό χαλαρό ρυθμό.
Καλά να περάσετε.
 

Stroufita

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας! Ταξιδευώ τον Οκτώμβρη για Κρακοβια και θα ήθελα να μάθω σχολία αν καποιός εχει πάει στο wroclaw ποσεσ ωρες ειναι απο κρακοβια και ποσα στοιχιζει ι διαδρομή με τρενο; Επισης για βαρβοβια ποσα στιχιζει η διαδρομη με τρενο; ευχαριστω
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Τα τρένα (εισιτηρια) τα ανοιγουν ενα μήνα νωρίτερα απ ότι είδα. Εμείς πάμε 1 Iουλίου ..........
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Δεν έχω διαβάσει καθόλου τα άλλα σχόλια που γράφτηκαν μετά την ερώτηση σου αλλά γυρίζοντας σήμερα από την Πολωνία έχω να σου πω τα εξής:
Καταρχήν καθίσαμε 7 βράδια κ τα μοιράσαμε 3 Βαρσοβία κ 4 Κρακοβία.
Για Βαρσοβία 3 μέρες π κάτσαμε είναι πολλές (υποκειμενικά μιλώντας) ακόμα κι αν αφιερώσεις μια ολόκληρη ημέρα στο μουσείο του Κοπέρνικου όπως κάναμε κι εμείς δηλαδή. Πρακτικά η περιοχή π είναι το ζουμί της Βαρσοβίας ξεκινά από την πλατεία π είναι το Παλάτι Κουλτούρας κ Επιστημών (εκεί επίσης είναι ο κεντρικός σταθμός της πόλης) προχωράς κ στρίβεις στη Nowy Swiat π συνεχίζει ως Krakowskie Przedmiescie κ καταλήγεις στις Πλατείες Zamkovy κ Rynek Starego Miasta!επίσης κ μια φίλη μας που σπουδάζει εκεί και μας ξενάγησε στην πόλη αυτό το κομμάτι μας έδειξε. Επίσης πολύ όμορφο είναι και το Πάρκο Lazienski. Οπότε για Βαρσοβία προτείνω 2 μέρες.
Η Κρακοβία από την άλλη είναι μια πόλη που δεν την χορταίνεις!Οι 4 μέρες μας φάνηκαν αρκετές μεν για τα αξιοθέατα (τις προηγούμενες μέρες π στην Ελλάδα έκανε ψοφόκρυο εμείς ήμασταν με τα κοντομάνικα στην Κρακοβία) αλλά η πόλη είναι τόσο όμορφη που τη χαζεύεις!
Α και οι μετακινήσεις μας γίνανε με αυτοκίνητο κάναμε πάνω από 1000 χιλιόμετρα κ βγήκε 40 ευρώ το άτομο μαζί με το πετρέλαιο.
Ότι άλλο χρειάζεσαι (φαγητό πότο κλπ ρώτα τώρα που τα έχω φρέσκα)
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Δεν έχω διαβάσει καθόλου τα άλλα σχόλια που γράφτηκαν μετά την ερώτηση σου αλλά γυρίζοντας σήμερα από την Πολωνία έχω να σου πω τα εξής:
Καταρχήν καθίσαμε 7 βράδια κ τα μοιράσαμε 3 Βαρσοβία κ 4 Κρακοβία.
Για Βαρσοβία 3 μέρες π κάτσαμε είναι πολλές (υποκειμενικά μιλώντας) ακόμα κι αν αφιερώσεις μια ολόκληρη ημέρα στο μουσείο του Κοπέρνικου όπως κάναμε κι εμείς δηλαδή. Πρακτικά η περιοχή π είναι το ζουμί της Βαρσοβίας ξεκινά από την πλατεία π είναι το Παλάτι Κουλτούρας κ Επιστημών (εκεί επίσης είναι ο κεντρικός σταθμός της πόλης) προχωράς κ στρίβεις στη Nowy Swiat π συνεχίζει ως Krakowskie Przedmiescie κ καταλήγεις στις Πλατείες Zamkovy κ Rynek Starego Miasta!επίσης κ μια φίλη μας που σπουδάζει εκεί και μας ξενάγησε στην πόλη αυτό το κομμάτι μας έδειξε. Επίσης πολύ όμορφο είναι και το Πάρκο Lazienski. Οπότε για Βαρσοβία προτείνω 2 μέρες.
Η Κρακοβία από την άλλη είναι μια πόλη που δεν την χορταίνεις!Οι 4 μέρες μας φάνηκαν αρκετές μεν για τα αξιοθέατα (τις προηγούμενες μέρες π στην Ελλάδα έκανε ψοφόκρυο εμείς ήμασταν με τα κοντομάνικα στην Κρακοβία) αλλά η πόλη είναι τόσο όμορφη που τη χαζεύεις!
Α και οι μετακινήσεις μας γίνανε με αυτοκίνητο κάναμε πάνω από 1000 χιλιόμετρα κ βγήκε 40 ευρώ το άτομο μαζί με το πετρέλαιο.
Ότι άλλο χρειάζεσαι (φαγητό πότο κλπ ρώτα τώρα που τα έχω φρέσκα)
Kαλησπέρα και Χρονια Πολλα, συμφέρει ενοικίαση αυτοκινήτου για την μετακίνηση απο Βαρσοβία σε Κρακοβία και ότι γύρω απο την Κρακοβία;
 

mtzounis

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΒΙΕΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.Τον Ιούλιο (αληθεύει ότι είναι ο πιο βροχερός μήνας;) έχουμε κανονίσει ένα οικογενειακό ταξίδι με δικό μας αμάξι σε Κρακοβία- Βαρσοβία. Έχω διαβάσει πολλές από τις ιστορίες σας και η αλήθεια είναι ότι πάντα στηρίζομαι στα όσα αναφέρουν τα μέλη του travelstories για την οργάνωση των roadtrip που κάνουμε κάθε καλοκαίρι.Επειδή συνήθως οι περισσότεροι ταξιδεύετε αεροπορικώς θα ήθελα, από όποιον γνωρίζει να με βοηθήσει στις παρακάτω ερωτήσεις μου. 1. Θα μπορούμε να μετακινηθούμε στις δύο πόλεις με το αμάξι;(κυκλοφοριακό, θέσεις πάρκινγκ,κόστος,κ.α.) 2.Άουσβιτς και Αλατορυχεία θα μπορέσουμε να πάμε μόνοι μας με το αμάξι ή είναι καλύτερα να πάμε με τα ΜΜΜ (2 ενήλικες+2παιδιά,10 και 15 ετών ). Είναι προτιμότερο να κλείσουμε online τα εισιτήρια για εξοικονόμηση χρόνου και αν η όλη διαδικασία είναι εξουθενωτική, κυρίως για τα παιδιά. 3. Το εθνικό οδικό τους δίκτυο πως είναι; Το viamichellin βγάζει αρκετό χρόνο στις μετακινήσεις οπότε φαντάζομαι ότι οι δρόμοι τους δεν είναι ότι καλύτερο. 4. Αν γνωρίζετε το κόστος διοδίων για Τσεχία, Σλοβακία,Ουγγαρία, περισσοτέρων των 7 ημερών γιατί το ταξίδι μας έχει και λίγο Βερολίνο, Πράγα και Μπρατισλάβα στην επιστροφή οπότε θα χρειαστούμε βινιέτες 10ημέρου. 5. Έχουμε κάνει εδώ και καιρό κρατηση στην Κρακοβία στο Fresh Apartments και στη Βαρσοβία στο Αparthotel Dolcan Wola σε πολύ καλή τιμή μέσω Βooking. Aν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ ενημερώστε μας. Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom