Ισπανία Πορτογαλία Πορτογαλία - Ισπανία ... παρακαλώ τα φώτα σας ...

tim-vi

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πορτογαλια
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Λοιπον,γεια και χαρα και απο μενα...αυτο το εικονιδιο στο βγαζει γιατι δεν εχει στη χρεωση τις βαλιτσες...μονο χειραποσκευη...αν υποθεσω απο την ryanair η 15κιλη βαλιτσα χρεωνοταν 50 ευρω...καλο ειναι να πας στη μαμα εταιρεια που βρισκεις τα εισητηρια και θα εχει πιο πολλες πληροφοριες...εγω εχω κλεισει για 7 σεπτεμβρη για λισαβωνα μεχρι 13 με 460 το ατομο πανε ελα απο θεσσαλονικη εκλεισα και ξενοδοχειο με 280 ευρω λιγο εξω απο την πολη(δικλινο με πρωινο στο ibis,γνωστη αλυσιδα)και αυτοκινητο με 163 ευρω..εσυ μπορεις να μου λυσεις μια απορια?για το αυτοκινητο που μου ζηταει την πιστωτικη να ειναι στο ονομα του οδηγου κι εμεις την κλεισαμε με αλλου?και τη θελουν να την δουν κιολας εκει?θα παρω παρεα και τον αλλον?δεν μπορω μονο την πιστωτικη του?και το ωραιο ειναι οτι μου το εβγαλε μετα που εκανα την κρατηση εσυ ξερεις κατι σχετικο?(συυγνωμη που κουρασα)
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
460 το ατομο πανε ελα απο θεσσαλονικη
Θεωρώ τα 460€ είναι πάρα πολλά αφού με δικιά μου έρευνα αλλά και με την έρευνα που έκαναν οι πολύ ποιο έμπειροι εδώ, βρήκαμε σχεδόν με τα μισά λεφτά .
Όσο για την ενοικίαση αυτοκινήτου καλό θα ήταν να δώσει απάντηση κάποιος/οι που έχει γνώση του αντικειμένου ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.614
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θεωρώ τα 460€ είναι πάρα πολλά αφού με δικιά μου έρευνα αλλά και με την έρευνα που έκαναν οι πολύ ποιο έμπειροι εδώ, βρήκαμε σχεδόν με τα μισά λεφτα
Δεν υπάρχει σύγκριση: είναι από Θεσσαλονίκη και σε άλλη περίοδο και δεν ξέρεις πότε τα έκλεισε.
 

tim-vi

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πορτογαλια
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ειναι απο θεσσαλονικη σε πιο υψηλη περιοδο και με ΤΑP που ειναι λιγο τσιμπημενη...ηταν ομως η πιο φθηνη και ειναι με επιστροφη μεσα στο σεπτεμβριο εντος 6 ημερων και οχι μετα απο 15 ημερες.

Δεν υπάρχει σύγκριση: είναι από Θεσσαλονίκη και σε άλλη περίοδο και δεν ξέρεις πότε τα έκλεισε.
Παρ'ολα αυτα,ειχα βρει εισητηρια απο Θεσσαλονικη για Νεα υορκη πιο φθηνα απο οτι Αθηνα!Παιζει μεγαλο ρολο οι φοροι αεροδρομιου και αποσο ξερω ειναι μικροτεροι στην Θεσσαλονικη.Αν δεν κανω λαθος...
 
Last edited by a moderator:

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
αγαπητοί φίλοι ... δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό και τελικά έκλεισα για Λισαβόνα με αρκετά τσιμπημένη τιμή ... την υγειά μας νά'χουμε ... ;)

Μια τελευταία βοήθεια παρακαλώ ,,,
Θα νοικιάσω αυτοκίνητο στη Λισαβόνα (απο αεροδρόμιο) και θα το παραδώσω στο ίδιο μέρος με την επιστροφή...
Ερώτηση:
Με ΑΥΤΟ το αυτ/το μπορώ να περάσω Ισπανία ? (σε κάποια sites διάβασα ότι δεν επιτρέπεται)...
Κάθε άλλη συμβουλή σας φυσικά ,,, δεκτή ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.614
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η μικρή μου πείρα στο θέμα λέει ότι εξαρτάται από την εταιρία που θα στο νοικιάσει. Κάνει μια έρευνα πρώτα, διαβάζοντας τους όρους ενοικίασης και διάβασε και από εδώ ό,τι έχει γραφτεί κάνοντας μια αναζήτηση. Υπάρχουν πολύ λεπτομερή posts.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Σωστα
Στην AVIS πχ δεν αναφέρει τπτ σχετικό και μάλιστα έχει και καλές τιμές
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Με ΑΥΤΟ το αυτ/το μπορώ να περάσω Ισπανία ? (σε κάποια sites διάβασα ότι δεν επιτρέπεται)...
Κάθε άλλη συμβουλή σας φυσικά ,,, δεκτή ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Συνήθως ναι. Χώρες της ΕΕ είναι και οι δύο. Απλά, την ώρα που θα υπογράφεις το συμβόλαιο (στο αεροδρόμιο) να τους πεις ότι θες να πας και Ισπανία. Εμείς πριν δύο χρόνια δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, ούτε πληρώσαμε τίποτε επιπλέον. Η κράτηση έγινε από την
http://www.rentalcars.com/SearchResults.do?dropCity=Lisbon&doMinute=30&location=3541&driversAge=25&doHour=11&locationName=Lisbon Airport&searchType=&doFiltering=false&puSameAsDo=on&city=Lisbon&puHour=11&dropCountry=Portugal&puDay=15&filterTo=1000&dropLocation=3541&driverage=on&doDay=29&countryCode=&dropLocationName=Lisbon Airport&country=Portugal&filterFrom=0&puMonth=9&puMinute=30&doMonth=9&doYear=2013&puYear=2013&fromLocChoose=true

και ήταν πολύ αξιόπιστη. Ο σύνδεσμος που σου παραθέτω δίνει και ενδεικτικές τιμές για περίοδο 2 εβδομάδων. Αν εκδηλώσεις ενδιαφέρον, θα σου στείλουν email με την προσφορά τους και την επόμενη ημέρα θα επικοινωνήσει μαζί σου τηλεφωνικά (στο νούμερο κινητού που θα δώσεις) Έλληνας υπάλληλος για να συζητήσετε και να ρωτήσεις ό,τι θες (η εταιρία είναι θυγατρική της Booking). Πρακτορεύουν όλες τις μεγάλες εταιρίες ενοικιάσεων και σου δίνουν την καλύτερη τιμή (σ' εμάς "έτυχε" η Sixt).

Για να είσαι απόλυτα ήσυχος για τις "απαλλαγές" (διάβασε τους όρους τους) ότι δεν θα πληρώσεις τζάμπα νταβατζιλίκια σε περίπτωση μικροατυχημάτων, εκδορών, κλπ. του αυτοκινήτου, κάνε και μια έξτρα ασφάλεια εδώ

http://insurance4carhire.com/

και μη δεχτείς καμμία έξτρα ασφάλεια που θα θελήσουν - ενδεχομένως - να σου πουλήσουν τοπικά για τις "απαλλαγές".

Οι δρόμοι της Πορτογαλίας είναι εξαιρετικοί και θ' απολαύσεις οδήγηση (μην "φοβηθείς" ούτε τους επαρχιακούς).
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Συνήθως ναι. Χώρες της ΕΕ είναι και οι δύο. ......
Πάντως κάποιος υπάλληλος (ΕΛΛΗΝΑΣ) που επικοινώνησε χθες μαζί μου απο το εξωτερικό στο κινητό μου, μου είπε ότι για να παω Ισπανία θα με χρεώσει 37€ + ΦΠΑ για κάποια "κάρτα" ...
Τι είναι αυτό ... θα σε γελάσω ... μάλλον κάποιο κερατιάτικο ...
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πάντως κάποιος υπάλληλος (ΕΛΛΗΝΑΣ) που επικοινώνησε χθες μαζί μου απο το εξωτερικό στο κινητό μου, μου είπε ότι για να παω Ισπανία θα με χρεώσει 37€ + ΦΠΑ για κάποια "κάρτα" ...
Τι είναι αυτό ... θα σε γελάσω ... μάλλον κάποιο κερατιάτικο ...
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Δεν ξέρω αν μιλάμε για υπάλληλο της ίδιας εταιρίας που σου ανέφερα πιο πάνω. Αν ναι, είναι περίεργο γιατί εμάς δεν μας ζήτησε τίποτα.

Όσον αφορά τα μέρη (εκτός Λισαβόνας, Σίντρα και Πόρτο) που αξίζει να επισκεφθεί κανείς: Evora και η γύρω περιοχή με τα μονολιθικά μνημεία, Monsaraz, Castelo de Vide και Marvao, η περιοχή του Algarve από Lagos μέχρι Sagres και το Cabo Sao Vincente, η περιοχή του Tomar και της Fatima με τα περίφημα σπήλαια, το (τουριστικό) Obidos, οι Coimbra, Guimaraes και - φυσικά - η βορειοανατολική περιοχή με τη Braganca (που δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω - ελέω Σαντιάγο). Όρεξη και (μπόλικο) χρόνο νάχεις... ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
παιδιά είστε απίστευτοι !!!
οι πληροφορίες σας για μένα είναι κάτι παραπάνω απο πολύτιμες ...
Δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός αλλά θέλω για μια ακόμη φορά να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.910
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom