Πορτογαλία Πορτογαλία, ετοιμο το ταξιδι!ωρα για βοηθεια

11rizla

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Οποτε για μεροι που πρεπει να ξαχνω????πες μου και για ποιο ξενοδοχείο λες εσυ!μπας και πιασουμε κανα Τζόκερ!!!ευχαριστώ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

11rizla

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
ναι αλλα δεν εχει δωματια για τις μερες που θελω.να ρωτησω και κατι???γιατι να βγαλω lisbon cart???ειναι πολυ ακριβη θεωρω για αυτα που προσφερει!!!μπορειτε να μου δωσετε κανενα παραδειγμα!και ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια και αναζητηση!!!ευχομαι να φανω και εγω χρησιμος στους επομενους!!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αποφύγετε την Alfama για διαμονή. Δεν είναι βολική λόγω των λόφων και γίνεται σχετικά επικίνδυνη τα βράδια, άσε που δεν είναι καθόλου ζωντανή τη νύχτα.

Στα χρήματα που διαθέτετε δείτε αυτό το ξενοδοχείο. http://www.booking.com/hotel/pt/ali...cd34d38074353b1c68f87bf1f6b37795X1#map_opened
Έχει εξαιρετικές κριτικές, και η τοποθεσία, αν και όχι τόσο κεντρική για τον τουρίστα είναι σε καλή περιοχή, πολύ κοντά στο Gulbenkian, El Corte Ingles και το πάρκου του Εδουάρδου.

Για κάτι λιιιίγο πιο κεντρικό, σχεδόν δίπλα από την Marques de Pombal:
http://www.booking.com/hotel/pt/mir...56e0825edf09754240ac9d5c68365e6eX1#map_opened


Για το Πόρτο, θα προτιμούσα κάτι λίγο πιο δυτικά ώστε να είναι ακόμη πιο κεντρικά, αλλά όντας μικρή πόλη, δεν θα έλεγα πως είστε αποκομμένοι ακόμη κι εκεί που κλείσατε.

H Lisbon Card δε συμφέρει ιδιαίτερα εκτός αν σκοπεύετε να ξημεροβραδιάζεστε στα μουσεία/αξιοθέατα. Ένα 24ωρο εισιτήριο κοστίζει μόνο 6 ευρώ, και τα περισσότερα μουσεία και αξιοθέατα είναι δωρεάν κάθε Κυριακή τουλάχιστον μέχρι τις 2 το μεσημέρι.
 
Last edited:

11rizla

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Σε ευχαριστώ πολύ!για βραδι λισαβονα υπάρχει κίνδυνος???για πορτο???ειμαι λίγο φοβιτσιαρης θα έλεγα αλλα δεν θελω να μεινω και μεσα οταν νυχτώσει!ακουω προτάσεις
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σε ευχαριστώ πολύ!για βραδι λισαβονα υπάρχει κίνδυνος???για πορτο???ειμαι λίγο φοβιτσιαρης θα έλεγα αλλα δεν θελω να μεινω και μεσα οταν νυχτώσει!ακουω προτάσεις
Στη Λισαβόνα αποφεύγετε Alfama, Martim Moniz, Intendente, Anjos το βράδυ. Το Bairro Alto θέλει λίγη προσοχή λόγω των μεθυσμένων που κυκλοφορούν, αλλά γενικά έχει πολύ κόσμο Παρασκευή και Σάββατο.
Προσοχή στις τσέπες σας στο τραμ 28, και μερικές φορές στο 15, κυκλοφορούν πορτοφολάδες!
Η πόλη είναι ιδιαίτερα ασφαλής και δε θα πάθετε τίποτα. Τα ξενοδοχεία που σας πρότεινα είναι στις ακριβές περιοχές της πόλης.

Για το Πόρτο δεν έχω ιδιαίτερη γνώση, το μόνο που είχα ακούσει ήταν για την περιοχή γύρω από το σταθμό Campana, κι εκεί πάλι το βράδυ. Η περιοχή αυτή όμως δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον για τον τουρίστα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εμείς πολύ πολύ παλιά ,το 2004 (οχι, δεν είχαμε πάει για το euro:D) είχαμε μείνει εδώ
http://www.booking.com/hotel/pt/hot...heckout_monthday=3&checkout_year_month=2014-4
Είναι καρακεντρικό, δεν είναι σε ανηφόρες και είναι στα λεφτά που ψάχνεις. Από εκεί και πέρα ότι πληρώνεις παίρνεις. Δεν είχαμε κανένα ιδιαίτερο παράπονο πάντως.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πολύ καλη τοποθεσια , διπλα στο elevador , κεντρικό κοντά στη Restauradores ! Ελπίζω το χοτελ να εξακολουθεί να ειναι καλο μετα απο δέκα χρονια
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου. Γενικά η αλυσίδα Turim είναι αξιοπρεπής, οπότε δε νομίζω ότι θα είναι σε κακή κατάσταση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.402
Μέλη
38.937
Νεότερο μέλος
kyzas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom