Πορτογαλία Πορτογαλία

D

Delmem38110

Guest
τι ταξιδαρα μπορείς να κάνεις με 1 ίντσα παραπάνω χώρο μπροστά σου σε μπόινγκ 7ΧΧ
και με μια ίντσα λιγότερο σε έρμπας 3ΧΧ δεν μπορώ να το καταλάβω. (30 η αιγαίου 31 η αιργιουροπ)
εκτός ίσως από την αίσθηση άπλας στην καμπίνα και την οθόνη που μπορεί να υπάρχει στο μπροστινό κάθισμα..
αλλά είναι η η μια η η άλλη. στην οικονομική είναι και οι δυο το ίδιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.222
Likes
41.718
τι ταξιδαρα μπορείς να κάνεις με 1 ίντσα παραπάνω χώρο μπροστά σου σε μπόινγκ 7ΧΧ
και με μια ίντσα λιγότερο σε έρμπας 3ΧΧ δεν μπορώ να το καταλάβω. (30 η αιγαίου 31 η αιργιουροπ)
εκτός ίσως από την αίσθηση άπλας στην καμπίνα και την οθόνη που μπορεί να υπάρχει στο μπροστινό κάθισμα..
αλλά είναι η η μια η η άλλη. στην οικονομική είναι και οι δυο το ίδιο.
Τελεια περασαμε, ειδαμε τις ταινιες μας. Δεν ασχολουμαστε με ιντσες, χωραμε.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.086
Likes
1.653
Πόρτο ή Λισσαβώνα για 2 βράδια για κάποιον που δεν έχει πάει σε καμία από τις δύο πόλεις;
Πόρτο, ακριβώς επειδή αναφέρεις δύο βράδια. Η Λισσαβόνα έχει πολλά περισσότερα να κάνεις, για μένα θέλει 4-5 διανυκτερεύσεις.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
83
Likes
37
Σκέφτομαι και είμαι στο ψάξιμο για Πορτογαλλία το καλοκαίρι. Μου φαίνονται ακριβά τα ξενοδοχεία εκεί γιατί είμαστε οικογένεια με 2 μεγάλα παιδιά και 1 μικρό. Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο? Επίσης βρίσκω με λεωφορείο 3 ώρες για Πόρτο είναι καλή ιδέα να το βάλω για 2 μέρες? Το ταξίδι μάλλον θα είναι 7 μέρες. Γενικά τι να δούμε και τι να κάνουμε? Ευχαριστώ
 
D

Delmem38110

Guest
Σκέφτομαι και είμαι στο ψάξιμο για Πορτογαλλία το καλοκαίρι. Μου φαίνονται ακριβά τα ξενοδοχεία εκεί γιατί είμαστε οικογένεια με 2 μεγάλα παιδιά και 1 μικρό. Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο? Επίσης βρίσκω με λεωφορείο 3 ώρες για Πόρτο είναι καλή ιδέα να το βάλω για 2 μέρες? Το ταξίδι μάλλον θα είναι 7 μέρες. Γενικά τι να δούμε και τι να κάνουμε? Ευχαριστώ
airbnb η διαμερίσματα από μπουκινγκ. είναι πολύ καλές οι τιμές τους.
το Πόρτο είναι εξαιρετική ιδέα. θα μπορούσες όμως να φας όλες τις μέρες πολύ χαλαρά στη Λισσαβόνα και στα πέριξ.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
159
Likes
1.089
Προσωπικά θεωρώ κριμα να κάψεις έναν προορισμό σαν τον Πόρτο σε διήμερο και δη ανεβοκατεβαινοντας σε πούλμαν. Είναι μια πόλη με χαλαρούς ρυθμούς τους οποίους αξίζει να σεβαστείς για να την απολαύσεις. Γενικά η Βόρεια Πορτογαλία είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο που αξίζει να φυλάξεις για επόμενο ταξίδι. Σε 7 μέρες δε θα βαρεθείτε στη Λισαβόνα, συν ότι δίπλα έχει την παραμυθένια Σίντρα (Κι άλλους κοντινούς προορισμούς για τους οποίους επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω παει ακόμα), που καλύτερα να αφιερώσετε 2 μέρες εκει για να δείτε όλα τα παλάτια και τα κάστρα με την ησυχία σας, αν φυσικά τέτοια αξιοθέατα είναι του γούστου σας.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
83
Likes
37
Προσωπικά θεωρώ κριμα να κάψεις έναν προορισμό σαν τον Πόρτο σε διήμερο και δη ανεβοκατεβαινοντας σε πούλμαν. Είναι μια πόλη με χαλαρούς ρυθμούς τους οποίους αξίζει να σεβαστείς για να την απολαύσεις. Γενικά η Βόρεια Πορτογαλία είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο που αξίζει να φυλάξεις για επόμενο ταξίδι. Σε 7 μέρες δε θα βαρεθείτε στη Λισαβόνα, συν ότι δίπλα έχει την παραμυθένια Σίντρα (Κι άλλους κοντινούς προορισμούς για τους οποίους επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω παει ακόμα), που καλύτερα να αφιερώσετε 2 μέρες εκει για να δείτε όλα τα παλάτια και τα κάστρα με την ησυχία σας, αν φυσικά τέτοια αξιοθέατα είναι του γούστου σας.
Σκεφτόμουν ότι ήταν πολλές οι 7 μέρες για την Λισσαβώνα και θα είναι δύσκολο να επανέλθουμε μόνο για το Πόρτο και γιαυτό είπα να τα συνδίαζα. Αν όμως είναι όπως τα λες θα ψάξω τα υπόλοιπα κοντινά της Λισσαβώνας. Ευχαριστώ!
 

vikara

Member
Μηνύματα
477
Likes
4.099
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εγώ πάλι νομίζω ότι μια χαρά βολεύει να κάνετε ένα τριήμερο (2 διανυκτερεύσεις) στο Πόρτο. Εμείς μείναμε 7 βραδιά συνολικά Πορτογαλία (2 Πόρτο,5 Λισαβόνα). Νοικιάσαμε αυτοκίνητο μόλις προσγειώθηκε Λισαβόνα και φύγαμε κατευθείαν για Πόρτο. Επίσης επισκέφτηκαμε αυθημερόν την Κοιμπρα και την Φάτιμα που βρίσκονται ανάμεσα στις δύο πόλεις.
Σε αυτές τις περιπτώσεις εξαρτάται νομίζω και τι τύπος ταξιδιώτη είσαι. Δηλαδή,για εμάς ήταν υπεραρκετές 5 μέρες στη Λισαβόνα την οποία περπατήσαμε από άκρη σε άκρη και επισκεφθηκαμε και αρκετα πέριξ(Σιντρα, Καπό ντα Ρόκα).
Επίσης, θέλαμε στο 7ημερο ταξίδι μας να έχουμε πλήρη εικόνα όσο γίνεται της χώρας.Αλλο αν πας 3-4 μέρες,εκεί όντως πρέπει να επιλέξεις Πόρτο η Λισαβόνα.Αλλα για 7 μέρες,θεωρώ ότι άνετα συνδιάζονται!
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
83
Likes
37
Εγώ πάλι νομίζω ότι μια χαρά βολεύει να κάνετε ένα τριήμερο (2 διανυκτερεύσεις) στο Πόρτο. Εμείς μείναμε 7 βραδιά συνολικά Πορτογαλία (2 Πόρτο,5 Λισαβόνα). Νοικιάσαμε αυτοκίνητο μόλις προσγειώθηκε Λισαβόνα και φύγαμε κατευθείαν για Πόρτο. Επίσης επισκέφτηκαμε αυθημερόν την Κοιμπρα και την Φάτιμα που βρίσκονται ανάμεσα στις δύο πόλεις.
Σε αυτές τις περιπτώσεις εξαρτάται νομίζω και τι τύπος ταξιδιώτη είσαι. Δηλαδή,για εμάς ήταν υπεραρκετές 5 μέρες στη Λισαβόνα την οποία περπατήσαμε από άκρη σε άκρη και επισκεφθηκαμε και αρκετα πέριξ(Σιντρα, Καπό ντα Ρόκα).
Επίσης, θέλαμε στο 7ημερο ταξίδι μας να έχουμε πλήρη εικόνα όσο γίνεται της χώρας.Αλλο αν πας 3-4 μέρες,εκεί όντως πρέπει να επιλέξεις Πόρτο η Λισαβόνα.Αλλα για 7 μέρες,θεωρώ ότι άνετα συνδιάζονται!
Και εγώ αυτό σκεφτόμουν γιατί έχουμε κάνει αρκετά ταξίδια και κάπως έτσι τα μοιράζουμε και βλέπουμε την χώρα. Η μόνη διαφορά η πτήση φτάνει 11 το βράδυ και θα πρέπει να περάσουμε τις πρώτες μέρες στην Λισαβόνα και τις τελευταίες στο Πόρτο αφού η πτήση επιστροφής φεύγει μεσάνυκτα οπόταν πάμε από Πόρτο κατευθείαν αεροδρόμιο. Ευχαριστώ πολύ!
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
234
Likes
513
Λισαβωνα εχω μεινει σε αυτο , Hotel Residencial Delta, Lisbon, ειναι 1.5 χλμ απο το κεντρο, σε ησυχη γειτονια, με υπογειο παρκινγκ, ριξε μια ματια...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ θα διάλεγα να μείνω 7 μέρες στη Λισσαβώνα. Έχει τόσα πολλά κοντινά μέρη να δεις και να επισκεφτείς (Σίντρα, Κασκάις, Κάμπο ντα Ρόκα, Μιραντουρο ντα Πράια ντο Κανειρο, Κόστα ντα Καπαρικα, πάρα πολλούς κολπίσκους στο παραλιακό μέτωπο κ.α.). Μπορεί επίσης να συνδυαστεί με ημερήσιες σε κοντινές πόλεις όπως Ομπιδος, Ναζαρε, Φατιμα, Κοιμπρα ή ακόμη και το νησί Μπερλεγκα Γκράντε Και μην ξεχνάς πως είναι ένα μέρος που θέλει χαλαρούς ρυθμούς για να απολαύσεις τον ήλιο και την αύρα του Ατλαντικού. Δεν είναι η κλασσική ευρωπαϊκή πόλη του χειμώνα που επειδή δεν έχεις τίποτα να κάνεις και για να μη σε τρώει το κρύο γυρνάς από μουσείο σε μουσείο.

Το Πόρτο βγαίνει άνετα σε 2 μέρες αν θες να δεις μόνο το Πόρτο. Αλλά η Βόρεια Πορτογαλία είναι ένα άλλο κεφάλαιο. Γκιμαράες, Μπράγκα, Αβέιρο, Κόστα Νόβα κ.α. αξίζουν μία επίσκεψη.

Από την άλλη θέλεις να δεις αποκλειστικά και μόνο τις δύο μεγάλες πόλεις τότε σου φτάνει η βδομάδα. Σε κάθε περίπτωση πηγαίνεις Λισσαβώνα κι αν αισθανθείς πως δεν έχει κάτι άλλο να σου δώσει και σου περισσεύουν μέρες παίρνεις το τραίνο για Πόρτο. Την πρώτη φορά που πήγα στο Πόρτο πήγα για 1 μία μόλις μέρα. Από τότε ερωτεύτηκα τον Ντούρο και πηγαίνω αρκετά συχνά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.222
Likes
41.718
Εμεις εχουμε παει ενα ταξιδι Λισαβονα και Πορτο και ενα μονο Πορτο.
Η Β. Πρτογαλια ειναι ενα ειδικο ταξιδι και θα εξαρτηθει απο το αν εχετε σκοπο να ξαναπατε. Αν πατε μονο μια φορα, 5+2 για τις δυο μεγαλες πολεις ειναι οκ πλανο. Αλλιως μεγαλωνετε το ταξιδι σε 5+5 μερες και τα βλεπετε ολα.
Το ταξιδι με το λεωφορειο ειναι μια χαρα. Εχω κανει τη διαδρομη και με τρενο, καμια διαφορα στους χρονους η την ανεση. Απλα ακριβοτερο το τρενο.
Προσοχη στη βραδινη αφιξη στη Λισαβονα. Εμεις κλεισαμε περσι μεσημεριανη για να μη βρεθουμε χωρις μετρο αν υπαρξει καθυστερηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.619
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom