Πορτογαλία Πορτογαλία

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Αν θυμάμαι καλα, απο περυσι το καλοκαιρι, νμζ τους κηπους δεν μπορεις να τους δεις! Εμεις με ταξι (λιαν οικονομικο) πηγαμε στην εισοδο, γιατι με το λεωφορειο στην πολη γινοταν ο κακος χαμος. Η εισοδος ειναι περιφραγμενη και οι κηποι εντος της περιφραξης. Απο το εκδοτηριο/ταμειο μπαινεις σε σειρες και περιμενεις την σειρα σου να μπεις σε μισθωμενα λεωφορεια για τα μεγαλα γκρουπ με ξεναγο η σε λεωφορειακια μικρα (shuttle buses) τα οποια σε μεταφερουν μεσω ενος δρομου που περναει κατα καποιον τροπο απο τους κηπους ή περιμετρικα των κηπων, οι οποιοι βρισκονται στην πλαγια του λοφου, στην εισοδο του παλατιου.
Τα shuttles τα πληρωνεις εξτρα κατα την κρατηση του εισητηριου, ειδ'αλλως μετα τον ελεγχο των εισητηριων, ανεβαινεις ενα ανηφορικο δρομο μεχρι το παλατι. Τωρα δεν θυμαμαι αν υπαρχει μονοπατι για τους πεζους γιατι πεζοδρομια δεν υπαρχουν και ο καθε τουριστας με το ενοικιαστικο του, ταξι, λεωφορεια κανουν χρηση του ιδιου δρομου! Νμζ ειναι ανοδος για την εισοδο και καθοδος για εξοδο, δλδ διαφορετικος δρομος. Οι ωρες επισκεψης ειναι προγραμματισμενες, γιατι τις κλεινεις οταν κλεισεις ττο εισητηριο on line. Υπαρχει βεβαια καποια ανεκτικοτητα, δεν ξερω αν το εχω εκφραστει σωστα (flexibility δλδ), σαν εχεις καποια καθυστερηση, γιατι γινοταν ο κακος χαμος στο σταθμο του τραινου με τα λεωφορεια/ταξι/ιδ. transfers και τον κοσμο. Μετα το Pena palace, ενω υπαρχει λεωφορειο και ειχαμε σκοπο να το παιρναμε (κανει στασεις στα περισσοτερα αξιοθεατα) δεν περιμεναμε λογω χρονικου περιορισμου και περπατησαμε μετα την εξοδο απο τους κηπους για την Quinta που ειναι καποια αποσταση. Και επειδη η συγκοινωνια με τον σταθμο του τραινου εκανε ωρες...αφ'οτου ειχαμε αλλαξει 2 στασεις και ουτε ταξι βλεπαμε, κατηφορισαμε πισω στο σταθμο ακολουθοντας το κοπαδι των αλλων επισκεπτων που ειχαν βαρεθει να περιμενουν.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Ευχαριστώ για την απάντηση agmi! Άρα δεν ήταν και πολυ καλή η εμπειρία σας.
Πάντως βρήκα εισιτήρια που σου επιτρέπουν να μπεις στον προαυλιο χωρο του Pena palace και στους κήπους, τα οποία όμως δεν περιλαμβαουν είσοδο μέσα στο παλατι. (Είναι αυτά, αν κανείς ενδιαφέρεται:
Πάρκο Pena στη Σίντρα: Σintra: Εισιτήριο εισόδου | Tiqets )
Το oceanarium στη Λισαβόνα αξίζει; βγαίνει 90€ μαζι με το τελεφερίκ (είμαστε 5μελης οικογένεια) και αναρωτιόμουν αν αξιζει να τα δώσουμε εφόσον έχουμε πάει σε πολλα ενυδρεία (πχ της Κοπεγχάγης μας άρεσε πολυ!) και έχουμε γενικά πολλες επιλογές από άλλα αξιοθέατα. Αν κάποιος έχει παει, ας πει μια γνώμη. Ευχαριστώ!
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Kαλημερα σου, το site που αναφερεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ! Ειναι καποια εταιρεια/καποιος μπαχαλακης, καληωρα πληθος αλλων στο internet of things! Mην παρασυρεσαι με ευκολα searches!
Aυτο ειναι το επισημο site των παλατιων της Σιντρα: List of Sintra's Parks and Monuments
Δυστυχως δεν αναφερει τπτ για κηπους ξεχωριστα! Η ταλαιπωρια και η κουραση μηδενιζεται μπρος την ανταμοιβη της εμπειριας της επισκεψης και με μια 12 χρονη μαζι μας! Screenshot 2024-04-21 at 08-04-22 Parques de Sintra - Uma Viagem pela História.png

Αυτοι της ιστοσελιδας που αναφερεις, ειναι και "δαγκανιαρηδες" οπως λενε στο χωριο μου, ψαχνουνε θυματα! Απατεωνες! €42 το εισητηριο, εναντι των €17 του κανονικου;
Screenshot 2024-04-21 at 08-09-52 Sintra Park και Pena Palace Εισιτήριο Προτεραιότητας.png

Καλο θα'ναι να μην παραπληροφορουμε τους υπολοιπους συμφορουμιτες!
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.033
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Το oceanarium στη Λισαβόνα αξίζει; βγαίνει 90€ μαζι με το τελεφερίκ (είμαστε 5μελης οικογένεια) και αναρωτιόμουν αν αξιζει να τα δώσουμε εφόσον έχουμε πάει σε πολλα ενυδρεία (πχ της Κοπεγχάγης μας άρεσε πολυ!)
Το ενυδρείο της Κοπεγχάγης το θεωρώ πολύ καλύτερο από της Λισσαβόνας. Μόνο της Βαλένθια θα έβαζα παραπάνω. Γενικά της Λισσαβόνας με απογοήτευσε καθώς είχα ακουσει ότι συγκαταλεγεται στα καλύτερα της Ευρώπης. Από εμένα είναι όχι,αν πρέπει να βγάλετε αλλά αξιοθέατα από το πρόγραμμα σας για να το επισκεφθείτε!
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
View attachment 459975

€42 το εισητηριο, εναντι των €17 του κανονικου;
/QUOTE]


Ευχαριστώ και παλι agmi! Μπήκα στο site που μου γραφεις, το ειχα δει. Τους χω στείλει και email που ρωτάω αν υπάρχει η αλλη εναλλακτική αλλά δεν μου εχουν απαντήσει. Πάντως η είσοδος είναι 20€ για ενήλικες. Τα 47€ που γράφεις σε αυτό που έβαλα εγω, που το είδες; 10€ έγραφε σε αυτό που έβαλα.
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Ευτυχως ή δυστυχως, αυτη ειναι η τιμη απο το ΕΠΙΣΗΜΟ site! H Tiqets International B.V. Καταχωρημένη διεύθυνση: James Wattstraat 77-P, 1097 DL, Amsterdam, NL. Τι σχεση εχει με την Πορτογαλια με την Ολλανδια, επειδη ειναι στα Ελληνικα; Οσο για το ποσο που ανεφερες, δεν εχω γραψει 47. €42 ειναι η εισοδος το ατομο στο παλατι στο δικο σου site (Tiqets) ενω στο επισημο(#255) που σου εχω τον συνδεσμο List of Sintra's Parks and Monuments ειναι €17. O επισημος ιστιοτοπος ΔΕΝ ΕΧΕΙ επιλογη επισκεψης των κηπων. Οπως σου ανεφερα €17+2.85 το shuttle. Καλο ξεμπερδεμα!

Συνημμενη φωτο απο το site scam που αναφερες με την τιμη εισοδου! Pic.jpg
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
O επισημος ιστιοτοπος ΔΕΝ ΕΧΕΙ επιλογη επισκεψης των κηπων.
Αυτό είναι ανακριβές, και είχε και έχει:
Parques de Sintra - Uma Viagem pela História
€42 ειναι η εισοδος το ατομο στο παλατι στο δικο σου site (Tiqets) ενω στο επισημο(#255) που σου εχω τον συνδεσμο List of Sintra's Parks and Monuments ειναι €17
Αυτοι της ιστοσελιδας που αναφερεις, ειναι και "δαγκανιαρηδες" οπως λενε στο χωριο μου, ψαχνουνε θυματα! Απατεωνες! €42 το εισητηριο, εναντι των €17 του κανονικου;
Καλο θα'ναι να μην παραπληροφορουμε τους υπολοιπους συμφορουμιτες!
Το εισιτήριο που αναγράφεται στην επίσημη ιστοσελίδα του Pena είναι 20€, και τόσο έχει και στο tiqets.com. ΟΚ, στο επίσημο θα βγει 17€ γιατί τρέχει 15% έκπτωση για online αγορά. Όμως, το εισιτήριο των 42€ που αναφέρεις, είναι άλλος τύπου εισιτήριου και δεν το πρότεινε κανείς και εν πάση περιπτώσει, όντως θα ήταν καλό να μην παραπληροφορούμε τους υπόλοιπους...
Γνωρίζεις τι ακριβώς είναι scam; Η tiqets είναι από τους μεγαλύτερους μεταπωλητές εισιτηρίων. Τώρα αν συμφέρει να κλείνει κανείς από τις ίδιες τις ιστοσελίδες και όχι από κάποιον πράκτορα είναι άλλη συζήτηση, αλλά scam μια φορά δεν είναι.
Αν θυμάμαι καλα, απο περυσι το καλοκαιρι, νμζ τους κηπους δεν μπορεις να τους δεις! ...
Νμζ ειναι ανοδος για την εισοδο και καθοδος για εξοδο, δλδ διαφορετικος δρομος.
Νομίζω πως λέξη νμζ δεν υφίσταται στα ελληνικά, είμαι σίγουρος όμως ότι δεν μου την πέταξε πουθενά η αυτόματη μετάφραση των Ολλανδών scammers.
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Κατ'αρχας δεν ξερω το μεγεθος της μεσαζουσας εταιρειας και τα οικονομικα της για να την καταταξω. Εισητηριο απο μεσαζοντα με τιμη μεγαλιτερη του κανονικου, αν και πιστευω στην ελευθερη οικονομια, ειναι κλοπη. Μαγκια τους βεβαια, καληωρα ο viator. Οσο για το πως εγραψα την λεξη νομιζω=νμζ, εχω ξεστρατισει απο το 1ο γυμνασιο αρρενων που την 6η γυμνασιου εγινε λυκειο και ευτυχως μας κοψανε τα αρχαια το 1976.
Σε προσκαλω να'ρθεις στο νησι να μου μαθεις τα ελληνικα και γω θα σε κερασω και 2 ρακες!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Σε προσκαλω να'ρθεις στο νησι να μου μαθεις τα ελληνικα και γω θα σε κερασω και 2 ρακες!
Οι ρακές ευπρόσδεκτες λοιπόν, τα λοιπά τα αφήνουμε, πάμε επί του θέματος:
Καλησπέρα, ερώτηση για Σιντρα και συγκεκριμένα για Pena palace! Μετά από μελέτη αποφασισα να μην μπουμε μέσα, αλλά βέβαια θα ανέβουμε μέχρι εκεί για να δουμε τους κήπους, τη θέα κλπ.
Ξέρετε αν χρειάζεται να βγάλουμε εισιτήρια από πριν, μόνο για τους κήπους;
στο site δεν μπορώ να βρω κάτι.
Επίσης, πιστευτε είναι εφικτό σε μια μέρα να δουμε τα εξής 4 στη Σιντρα και περιξ:
Pena palace (οχι μέσα)
Quinta de Regaleira
Monserrate Palace
National Palace
Με αγχώνει όχι απλα ότι ειναι πολλα, αλλά και ότι όλα είναι σε μικροαποστασεις μεταξυ τους, και δεν θα εχουμε αμάξι. (Θα νοικιασουμε αργότερα για 2 μερες για να παμε από Λισαβόνα προς Πορτο και να εξερευνήσουμε 4-5 μέρη ανεβαίνοντας)
Δεν είναι μικροαποστάσεις και δεν νομίζω να βγαίνουν όλα χωρίς αυτοκίνητο, θα χαθεί πολύς χρόνος σε μεταβάσεις και αναμονές αστικού. Ίσως να άφηνες ένα από αυτά, ή να κάνεις σχεδιασμό για τα άλλα τρία και να κρίνετε επί τόπου τι θα γίνει με το τελευταίο.
Το oceanarium στη Λισαβόνα αξίζει; βγαίνει 90€ μαζι με το τελεφερίκ (είμαστε 5μελης οικογένεια) και αναρωτιόμουν αν αξιζει να τα δώσουμε εφόσον έχουμε πάει σε πολλα ενυδρεία (πχ της Κοπεγχάγης μας άρεσε πολυ!) και έχουμε γενικά πολλες επιλογές από άλλα αξιοθέατα. Αν κάποιος έχει παει, ας πει μια γνώμη. Ευχαριστώ!
Το ωκεανάριο μια χαρά αξίζει κατά τη γνώμη μου, αλλά δεν έχω πάει Κοπεγχάγη για να το συγκρίνω. Αυτό για το οποίο θα είχα επιφυλάξεις είναι το τελεφερίκ, αλλά εφόσον υπάρχει έκπτωση με τα συνδυαστικά εισιτήρια, θα το έκανα για τα τα παιδιά.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Ακριβώς αυτο αποφάσισαμε να κάνουμε, θα αφήσω το 4ο για το τέλος, κι αν βγει, καλώς!
Και για το oceanarium και στο τελεφερίκ επίσης είπαμε να παμε, να περασουμε έτσι χαλαρά την ημέρα του πασχα!
Ευχαριστώ παρα πολυ adiaforos!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα, ερώτηση για Σιντρα και συγκεκριμένα για Pena palace! Μετά από μελέτη αποφασισα να μην μπουμε μέσα, αλλά βέβαια θα ανέβουμε μέχρι εκεί για να δουμε τους κήπους, τη θέα κλπ.
Δεν νομίζω ότι από τους κήπους έχεις την ίδια θέα όπως έχεις από το εσωτερικό του παλατιού. Άξιξει το παλάτι, όχι τρομερά, αλλά αξίζει.

Το oceanarium στη Λισαβόνα αξίζει; βγαίνει 90€ μαζι με το τελεφερίκ (είμαστε 5μελης οικογένεια) και αναρωτιόμουν αν αξιζει να τα δώσουμε εφόσον έχουμε πάει σε πολλα ενυδρεία (πχ της Κοπεγχάγης μας άρεσε πολυ!) και έχουμε γενικά πολλες επιλογές από άλλα αξιοθέατα. Αν κάποιος έχει παει, ας πει μια γνώμη. Ευχαριστώ!
Εγώ ενθουσιάστηκα με το ωκεανάριο (ειδικά με την κεντρική εγκατάσταση αλλά και με τις βίδρες του). Τώρα για το τελεφερίκ, προσωπικά δεν θα έδινα ούτε λεπτό του ευρώ. Ενώ το ωκεανάριο είναι σχετικά οικονομικό συγκρινόμενο με άλλα ευρωπαϊκά. Της Βαλένθια, που το έχουν περί πολλού, είναι σαφώς πιο υπερτιμημένο. Δεν λέω ότι δεν είναι καλό αλλά το value for money είναι χαμηλό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Εγώ ενθουσιάστηκα με το ωκεανάριο (ειδικά με την κεντρική εγκατάσταση αλλά και με τις βίδρες του). Τώρα για το τελεφερίκ, προσωπικά δεν θα έδινα ούτε λεπτό του ευρώ. Ενώ το ωκεανάριο είναι σχετικά οικονομικό συγκρινόμενο με άλλα ευρωπαϊκά. Της Βαλένθια, που το έχουν περί πολλού, είναι σαφώς πιο υπερτιμημένο. Δεν λέω ότι δεν είναι καλό αλλά το value for money είναι χαμηλό.
Για μένα κ το ωκεανάριο κ το τελεφερίκ είναι must. Τα τελεφερίκ γενικά τα αγαπώ,είναι απίστευτη αίσθηση(αν κ κάποια είναι ακριβότερα όπως του Πόρτο).

Ωραίες εμπειρίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom