Γερμανία Που να μείνω Βερολίνο???

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν δν έχει βαλίτσα και σκαρτη ώρα να παει πριν ειναι μια χαρά. Το αεροδρόμιο μικρό και πολυ εύκολο.
Και μεις μια ώρα πριν πήγαμε γιατί δεν είχαμε βαλίτσες, είμασταν δίπλα και είχαμε κάνει ήδη check in, οπότε κατευθείαν στην πύλη! Αλλά αν ξεκινάς από το κέντρο και έχεις βαλίτσα δε το ρισκάρεις.. Αν ταξιδεύεις με low cost είναι ακόμα πιο αυστηροί με αυτά..
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
Και μεις μια ώρα πριν πήγαμε γιατί δεν είχαμε βαλίτσες, είμασταν δίπλα και είχαμε κάνει ήδη check in, οπότε κατευθείαν στην πύλη! Αλλά αν ξεκινάς από το κέντρο και έχεις βαλίτσα δε το ρισκάρεις.. Αν ταξιδεύεις με low cost είναι ακόμα πιο αυστηροί με αυτά..
τι εννοεις οτι ειναι ποιο αυστηροι με αυτα. ταξιδευω με easy jet, εχω βαλιτσα και η πτηση φευγει στις 7 το πρωι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
τι εννοεις οτι ειναι ποιο αυστηροι με αυτα. ταξιδευω με easy jet, εχω βαλιτσα και η πτηση φευγει στις 7 το πρωι.
όταν θα κάνεις web checkin (μπορείς και ένα μήνα πριν την πτήση) στο boarding pass θα σου γράφει ποια είναι η προθεσμία για να παραδώσεις τη βαλίτσα. Πρέπει να είσαι εκεί αρκετά νωρίτερα από την ώρα που θα λέει γιατί μέσα στις γιορτές μπορεί ναχει κόσμο. Αν δεν είσαι στην ώρα σου για να παραδώσεις βαλίτσα δε θα την δεχτούν. Αντιγράφω από το site της easyjet:

"Εάν έχετε Παραδοτέα Αποσκευή, θα πρέπει να προχωρήσετε στο χώρο παράδοσης αποσκευών για να παραδώσετε την αποσκευή σας. Τα γραφεία παράδοσης αποσκευών ανοίγουν 2 ώρες και κλείνουν 40 λεπτά πριν από την προγραμματισμένη Πτήση σας. Θα πρέπει να έχετε παραδώσει την αποσκευή σας τουλάχιστον 40 λεπτά πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης της Πτήσης σας, διαφορετικά η Παραδοτέα Αποσκευή σας δεν θα γίνεται δεκτή προς μεταφορά."

Αφού πετάς 7, εγώ στη θέση σου θα επιδίωκα να είμαι εκεί το αργότερο 5.15-5.30..
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
παιδες εχω το εξη προβλημα, δεν μπορω να βρω δρομολογια τρενων για το αεροδρομιο γτ δεν εχει μεχρι τοτε 26 Δεκεμβριου. Εαν και στις υπολοιπες μερες βλεπω οτι ξεκιναει πρωτο δρομολογιο 4:13 το πρωι.
Ειμαι σε διλλημα το τι να κανω. Χριστουγεννιατικα δεν ειναι ωραιο να αλλαζεις ξενοδοχειο αλλα δεν θελω να παω και με την ψυχη στο στομα.

τελος κλεινω προς το NH Berlin Mitte panv στην Leipziger. εχει πολυ καλη βαθμολογια.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
παιδες εχω το εξη προβλημα, δεν μπορω να βρω δρομολογια τρενων για το αεροδρομιο γτ δεν εχει μεχρι τοτε 26 Δεκεμβριου. Εαν και στις υπολοιπες μερες βλεπω οτι ξεκιναει πρωτο δρομολογιο 4:13 το πρωι.
Ειμαι σε διλλημα το τι να κανω. Χριστουγεννιατικα δεν ειναι ωραιο να αλλαζεις ξενοδοχειο αλλα δεν θελω να παω και με την ψυχη στο στομα.
Και εμείς όταν πήγαμε (μάρτης του '13) 4 και τεταρτο αν θυμαμαι καλα ξεκινούσε.. όπως σου έγραψα και παραπάνω προτίμησα να αλλάξουμε ξενοδοχείο το προηγούμενο βράδυ και μετά να κοιμηθούμε λίγο παραπάνω τη μέρα που ταξιδεύαμε, παρά να μείνουμε στη πόλη, να πληρώσουμε το δωμάτιο χωρίς καλά καλά να κοιμηθούμε, και να φύγουμε 2 ώρες πριν την πτήση (αν είχαμε βαλίτσα ακόμα νωρίτερα).. Δες στο booking έχει και ξενοδοχείο πολύ κοντά στο αεροδρόμιο, (λίγο πιο ακριβό από αυτό που μείναμε εμείς) που πας και με τα πόδια στο αεροδρόμιο το πρωί (μπορεί ναχει και δωρεάν transfer δε θυμάμαι).

ps: τώρα συνειδητοποίησα ότι εσεις φευγετε 7 το πρωί, οπότε το δρομολόγιο των 04.13 μια χαρά σας βολεύει.. Από την πόλη θα είστε στις 5 στο αεροδρόμιο άρα άνετοι για την πτήση σας..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
τελος κλεινω προς το NH Berlin Mitte panv στην Leipziger. εχει πολυ καλη βαθμολογια.
Πολυ καλη επιλογη...ως προς την περιοχη,που σε διευκολυνει να πας παντου,ασφαλης και κοντα στην πιο ωραια χριστ/κη αγορα.Το ξενοδοχειο,δεν το ξερω,αλλα οπως ειπες ,εχει καλες κριτικες....
 

SILONAM

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Σιγκαπούρη
Καλησπερα, θα θελα να ρωτησω τα εξης:
1)Θα παω 21-26 Δεκεμβρη, αλλα στις 26 η πτηση φευγη το πρωι,στις 6 νομιζω.
Να κλεισω ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο στις 25 ή να ξυπνησω και να παρω μετρο ή δεν ξερω εγω τι αλλο. Εκεινη την ημερα τι λειτουργει?

2)Νε επιλεξω σαν ξενοδοχειο το Park Inn by Radison... που συνηθως προτεινετε εδω μεσα, η μπορω να βρω σε αυτα τα χρηματα κατι καλυτερο?

3)Περιοχη να μεινεις ποια προτεινετε? Θα ηθελα να εχει γενικα ζωη, εστιατορια και μαγαζια και κανενα που να μενει ποιο αργα ανοιχτο. Να προτιμησω Mitte, ΑlexanderPlatz, Κurfustendam, η κατι αλλο.
Στο Park Inn έμεινα πέρυσι.Για το ξενοδοχείο: Πολύ μικρά δωμάτια,καταπληκική θέα. Για την τοποθεσία του: Θα σου πρότεινα καλύτερα να μείνεις στο δυτικό κομμάτι της πόλης . Αν τελικώς επιλέξεις Park Inn, ζήτησε γωνιακό δωμάτιο σε ψηλό όροφο.Θα πάθεις την πλάκα σου!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Είχαμε μείνει εμείς στο κέντρο του δυτικού Βερολίνου σε αυτό το ξενοδοχείο 5 λεπτά με τα πόδια από τη wittenbergplatz και τον ομώνυμο σταθμό του μετρό, δίπλα στο ζωολογικό κήπο και το σταθμό του τραίνου, δίπλα στο πάρκο tiergarten, δίπλα στο KADEWE και στο Europa center που σφύζει από ζωή. Με το μετρό η Alexanderplatz ήταν πολύ κοντά καθώς επίσης και με το λεωφορείο 100 το οποίο είχε στάση έξω από το ξενοδοχείο.
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
παιδια τελικα εκλεισα στο NH Berlin Mitte. να ρωτησω, προσπαθω να κλεισω θεση στον θολο του κοινοβουλιου αλλα δεν μπορω. ισως ειναι πολυ νωρις ακομη. θα παω 21-26 δεκεμβρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom