Πού ήταν το πρώτο σας ταξίδι;

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λονδινο 1994 απο τοτε εχω να παω ...κλαψ λυγμ.Θυμαστε οι παλιοτεροι ενα τηλεπαιχνιδι με τον Αντρεα Μικρουτσικο που ανοιγες κατι πορτες κ εβγαινε ενας χοντρος μιστερ Ζονγκ;Ε λοιπον εναν γειτονας μας πηγε στο παιχνιδι κ κερδισε ταξιδι στο Λονδινο.Τι κακο επαθα...αναφωνησε γοερα!!! Εγω ηθελα λεφτα να κερδισω για να παρω ενα βεσπακι.Του την πεσαμε απο κοντα κ μας πουλησε το ταξιδι.Καλα μιλαμε τι ξενοδοχειαρα ηταν αυτη!!!! Ευγε στην παραγωγη κ στο μιστερ Ζονγκ.Ακομα θυμαμαι τους μπουφεδες!!!
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ολλανδία, 1999
Ήταν ο αδερφός μου για σπουδές και πήγα να τον επισκεφτώ το Πάσχα!
Άμστερνατμ, Ρότερναμ, Ουτρέχτη, Μάαστριχτ, Delft, Χάγη!
Θυμάμαι οι γονείς μου Μεγάλη Τετάρτη είχαν ψήσει κοκορέτσι και αρνί στο φούρνο για να του πάω!!! :xalara:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Ολλανδία, 1999
Ήταν ο αδερφός μου για σπουδές και πήγα να τον επισκεφτώ το Πάσχα!
Άμστερνατμ, Ρότερναμ, Ουτρέχτη, Μάαστριχτ, Delft, Χάγη!
Θυμάμαι οι γονείς μου Μεγάλη Τετάρτη είχαν ψήσει κοκορέτσι και αρνί στο φούρνο για να του πάω!!! :xalara:
Αστείο θα ήταν..Πώς τα κατάφερες να τα μεταφέρεις;Εντάξει τότε δεν υπήρχαν πολλοί έλεγχοι αλλά από πρακτικής πλευράς;
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
προφανώς το ταξίδι μου εδώ,αφού ειμαι γεννημένη στην Αγγλία..αν αυτό δεν πιάνει το αντίστροφο σίγουρα.
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αστείο θα ήταν..Πώς τα κατάφερες να τα μεταφέρεις;Εντάξει τότε δεν υπήρχαν πολλοί έλεγχοι αλλά από πρακτικής πλευράς;
Πιο πολλά ήταν τα φαγητά παρά τα πράγματά μου φυσικά!
Το αστείο είναι ότι στην Ολλανδία έχει πολλά ελληνικά εστιατόρια και ο αδερφός μου δούλευε για χαρτζηλίκι σε ένα από αυτά! Οπότε δε μπορώ να πω ότι του είχε λείψει ιδιαίτερα το ελληνικό φαγητό!
Παρ'όλα αυτά, τίποτα στον κόσμο δεν είναι ικανό να σταματήσει την ελληνίδα μάνα!!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Το πρωτο ταξιδι για εμενα ηταν το Δεκεμβριο του 2013 που αλλου? Στη μαγευτικη Βουδαπεστη!

Ολα κανονιστηκαν πολυ γρηγορα. Ειχα γνωστους εκει που θα με φιλοξενουσαν οποτε δεν θα ειχα κανενα κοστος για ξενοδοχειο. Μεσα σε μια ωρα το πηραμε αποφαη εγω με αλλο ενα ατομο και ενα μηνα πριν κλειστηκαν τα πολυποθητα εισιτηρια διαρκειας 8 ημερων!

Οποιος δεν εχει παει Βουδαπεστη να παει οπωσδηποτε. Σε μαγευει αυτη η πολη:)
Καθε χρονο λεω να ξαναπαω και καθε χρονο λεω μωρε παλι στην ιδια πολη θα παω?? Και παντα κανονιζω και πηγαινω σε μια αλλη!! Αλλα που θα παει. Θα επιστρεψω καποια στιγμη... Νομιζω η πρωτη σου φορα στο εξωτερικο ειναι αυτο που σου μενει και περισσοτερο.
Μεγαλη νοσταλγια...
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό: Βουδαπέστη! Στα 26 μου. (Πρώτο και για τον άντρα μου στα 30 του! Μας δίνω στεγνά δεν έχω θέμα :bleh:) Αργούτσικα εμείς αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ. Πήραμε φόρα τώρα!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό ήταν με γονείς, Ιούνιο του 1998, Ντίσνεϋλαντ και λίγο Παρίσι. Τελειώναμε το δημοτικό τότε και κάποιοι γονείς του τμήματός μας συνεννοήθηκαν και κανόνισαν εκδρομή. :p Είχαμε πετάξει με μια αεροπορική που δν υπάρχει πια, Cronus? Κάπως έτσι..από το παλιό αεροδρόμιο. Θυμάμαι ακόμα τις ατελείωτες ουρές στο πάρκο, το περπάτημα στο Παρίσι, τον πολύ κόσμο -είχε και Μουντιάλ εκεί τότε..Έκτοτε ξαναπήγα Ντίσνεϋλαντ άλλη μια φορά, κ μπήκα στα ίδια αγαπημένα παιχνίδια..Και ευτυχώς Παρίσι ξαναπήγα άλλες 4 για να το γυρίσω καλύτερα :)
Πρώτο ταξίδι μόνη μου, Ιούνιος 2000, σε πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών στη Χαϊδελβέργη (τα καλά του να πηγαίνεις σε γερμανικό σχολείο..;-) ) Έμενα με μια κοπέλα, τον αδερφό της και τον πατέρα της που ήταν και προτεστάντης ιερέας - ακόμα θυμάμαι γνωστούς να ρωτάνε τους γονείς μου πώς και δεν φοβούνται που θα πήγαινα να μείνω σε άγνωστο σπίτι..Πέρασα μια χαρά, και πήγαμε και Στρασβούργο. Την επόμενη χρονιά ξαναπήγα σε μαθητική ανταλλαγή στο Ντυσσελντορφ, και έκτοτε δεν έχει περάσει χρόνος χωρίς ταξίδι στο εξωτερικό. :)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Ή πρώτη δική μου εκδρομή πραγματοποιήθηκε σε ηλικία 25 χρονών. Είχα πάει δύο χρόνια νωρίτερα Μπανσκο αλλά δεν το μετραω αυτό. Λέγαμε με φίλους να κανονισουμε εκδρομή αλλά πάντα κάπου κολλούσε. Είμαι Αθηνα στη δουλειά αργά και με παίρνουν τηλεφωνο τα παιδιά. Κωστακη παμε Βερολινο τάδε ημερομηνίες τάδε τιμές. Εννοείται μέσα εγώ.
Δεν ήταν όνειρο κανενός μας αλλά ή επιλογή έγινε με γνώμονα μία ενδιαφέρουσα πόλη με έναν πιο νεανικό και αλανιαρικο χαρακτηρα.
Ήμασταν ακριβώς η ίδια παρέα που δύο χρόνια πιο πριν ειχαμε παει Μπανσκο. Πετάξαμε με easyjet για δύο εξ ημών πρώτη μας πτήση.
Από τον ενθουσιασμό και την επιθυμία να δούμε περισσοτερα, λιωσαμε στα μουσεία.
 

otto-31860

Member
Μηνύματα
43
Likes
34
Πρώτο μου ταξίδι στο Γιουρο2004,
Στο Πορτο της Πορτογαλίας,
Ελλάδα Τσεχία το ματς και φύγαμε για τελικό,
26χρ τοτε και ακομα απορώ με τον εαυτό μου που δεν ταξίδευα νωρίτερα. 15 χρόνια μετά 46 χώρες και συνεχίζουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom