Πού ήταν το πρώτο σας ταξίδι;

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
1ο πραγματικο το 1996 ενα Interrail με προορισμο πορτογαλια και απο εκει Σκωτια σε φιλο που εκανε Erasmus.... διακοπηκε απροσδοκητα λογω ενος μεγαλου ερωτα καπου στα συνορα Ιταλιας Γαλλιας πανω σε ενα τραινο...και κατεληξα να περασω δυο μηνες στην Ventimigla
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.563
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1ο πραγματικο το 1996 ενα Interrail με προορισμο πορτογαλια και απο εκει Σκωτια σε φιλο που εκανε Erasmus.... διακοπηκε απροσδοκητα λογω ενος μεγαλου ερωτα καπου στα συνορα Ιταλιας Γαλλιας πανω σε ενα τραινο...και κατεληξα να περασω δυο μηνες στην Ventimigla
Και μετά τι έγινε;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Και μετά τι έγινε;
:haha::haha::haha:

Πρώτη φορά εκτός συνόρων βγήκα το 1999, ήμουν μαθήτρια Γυμνασίου τότε και πήγα Παρίσι (οργανωμένη εκδρομή από ένα φροντιστήριο Γαλλικών).
Αλλά τη μεγάλη φόρα την πήρα το 2007, χρονιά του Erasmus μου.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Θυμάμαι ότι κάπου αλλού είχαμε απαντήσει αυτό ερώτημα. Το βρήκα, εδώ!.
Λοιπόν, τότε, πριν 10 χρόνια, τον Μάρτιο του 2009 είχα γράψει:

"Εγώ πάλι, αρχισα από μικρός τα ταξίδια στην Ελλάδα με τους γονείς μου...ας είναι καλά που μου μετέδωσαν το μικρόβιο της αναζήτησης και της περιήγησης από μικρό. (πρώτο ταξίδι με παρέα κρυφά από τους γονείς μου ήταν στη τριτη γυμνασίου στα μετέωρα)...
Αλλά ποτέ δεν είχα πάει εξωτερικό ( αν και το ονειρευόμουν σα τρελός) μέχρι το 2003 (1ο έτος φοιτητης) όταν μια μέρα πριν φύγει ο κολλητός για μία συνέντευξη στο πανεπιστήμιο του Leeds μου πρότεινε να πάμε μαζί γιατί ο πατέρας του τελευταια στιγμή έμαθε ότι δεν μπορούσε να τον συνοδεύσει.....Από τότε εχω πάρει σβάρνα όλα τα προγράμματα του πολυτεχνείου (erasmus, iaeste, best,...) καθώς επίσης έχω επισκεφτεί ελληνες και ξένους φίλους που έχω γνωρίσει μέσω των προγραμμάτων.. γενικά προσπαθώ να επισκέφτομαι καθε χώρα τουλάχιστον 3 βδομάδες με ένα μήνα ώστε να την γνωρίζω όσο καλύτερα γίνεται (με εξαίρεση την Ισπανία όπου έκατσα 7μηνο και τη Σλοβακία 2μήνο και 2-3 χώρες για κάποιες μέρες).
Από τον Οκτώβριο έχω μετακομήσει στα Χανια όπου έχω αρχίσει μεταπτυχιακό. Οι λόγοι που το κάνω είναι επειδή θέλω να μείνω ένα διάστημα σε ελληνική πόλη πέρα της Αθήνας καθως επίσης θέλω να έχω πρόσβαση σε φοιτητικά προγράμματα...
Οπως το βλέπω, η αγάπη για αναζήτηση θα συνεχίζεται για καιρο.....
:clap:"



Από τότε και μετά το πρώτο ταξίδι εντός Ελλάδας που έκανα κρυφά στα Μετέωρα το 1999 και το πρώτο ταξίδι εκτός Ελλάδας στην Αγγλία το 2003 (κι αυτό κρυφά το έκανα, είχα ξεχάσει να το γράψω), συνεχίζω να είμαι ο Vito, να μαι καλά, να μαι στα Χανιά, να έχω διάφορα ταξίδια στο ενεργητικό μου - κρυφά κι αυτά από τους εργοδότες μου. Το μόνο που αλλάζει (όσο αφορά τα ταξίδια) είναι ότι μόλις παραιτήθηκα και από δω και πέρα θα μπορώ να τα κάνω φανερά! :xalara:
 
Last edited:

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
1ο πραγματικο το 1996 ενα Interrail με προορισμο πορτογαλια και απο εκει Σκωτια σε φιλο που εκανε Erasmus.... διακοπηκε απροσδοκητα λογω ενος μεγαλου ερωτα καπου στα συνορα Ιταλιας Γαλλιας πανω σε ενα τραινο...και κατεληξα να περασω δυο μηνες στην Ventimigla
Τι ρομαντικό! Σαν ταινία!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Και μετά τι έγινε;
τελικα ο ερωτας δεν αντεξε στον χρονο....οποτε σιγα μην καθομουνα εκει...γυρισα πισω μπας και περνουσα κανα μαθημα

PS αφου εκανα μια σταση παρο και μυκονο να πνιξω τον πονο μου

PS 2 παντως το μεγαλυτερο ταξιδι εγινε το 2012...με ενα εισητηριο ανευ επιστροφης για Γερμανια....περασαν 7 χρονια πλακα πλακα
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
1997 Κυπρος (σχολικη πολυημερη) κ μετα 2003 Ρουμανια
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ειχα γράψει όταν ανοιξε αυτό το ποστ για το πρωτο ταξίδι στο Λονδίνο για ιατρικούς λόγους (για τον πατέρα μου)... αλλά για διακοπές ήταν το 1985 στο μαγευτικο Παρίσι... Αξέχαστες 17 μέρες !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom