Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

poizubc

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα ✔
i need coffe, La Boheme, Ema espresso bar , kavarna Prazirna , kavárna co hledá jméno(αγαπημενο) , tricafe , Mezi Srnky , Kavárna V Sedmém Nebi , můj šálek kávy , coffee room
Νομιζω ειναι αρκετα για αρχη...
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
:haha::haha: αυτοι το τερματισαν.
Το κορυφαίο ειναι πως ο θεουλης μου λεει θα σου αλλαξω 1ευρω 28 κορώνες. Εμπαινε και μέσα δηλαδη...
Btw προφανως και υπερβαλω με τη μονοπολυ. Δεν ξερω καν τι λεφτα ηταν αυτα που προσπαθησε να μου πασάρει.
Μπορεί να πέρασαν δυο χρόνια, αλλά επειδή μου το θύμισες να το γραψω εδώ.
Όταν είχα πάει Πράγα πρόπερσι έμενα στην οδό havelska καρακέντρο και απέναντι είχε μια τράπεζα. Πήγα λοιπόν να βγάλω χρήματα από το ατμ και λίγο πιο διπλα ήταν ο φίλος μου που μιλούσε στο κινητό. Έρχεται ένας τύπος στο διπλανό ατμ από εμένα, δεν έδωσα σημασία και ενα λεπτό άρχισε και καλά να βρίζει, όου σιτ κλπ.
Με ρωτάει αν θέλω να μου δώσει τα χρήματα που του έβγαλε το ατμ με τα χρηματα που έβγαλε το δικό μου ατμ με την δικαιολογία ότι χρειαζόταν χαρτονομίσματα των 50 κορώνων αντί για τον 20 (δε θυμάμαι ακριβώς τα χαρτονομίσματα τωρα)
Εν τω μεταξύ αυτά που κρατούσε τα χαρτονομίσματα ήταν διαφορετικά από αυτά που είχα εγώ και όταν τον ρώτησα γιατί μου λέει δεν έχει σημασία κυκλοφορούν το ίδιο (λεφτά μονόπολις δλδ).
Ρωτάω κι εγώ το φίλο μου, αν αυτός ήταν στο ατμ πριν απο εμενα γτ λέω δε μπορει πότε πρόλαβε να βγαλει τα λεφτά εγώ ήμουν ήδη εκεί.
Μόλις είδε ο άλλος ότι δεν ήμουν μόνη έγινε μπουχός. Γι'αυτό προσοχή παιδιά!! Και φανταστείτε για μια στιγμή το σκέφτηκα κιόλας, τόσο γίδι κι εγώ!! Ήταν πρώτο ταξίδι εξωτερικό μόνη μου, δεν ήμουνα και πολύ ψιλιασμένη.
 
Μηνύματα
10
Likes
15
Καλησπέρα σας είμαι πολύ ενθουσιασμένη που έγινα μέλος λατρεύω τα ταξίδια Στις 16 Ιουνίου φεύγω για Πράγα έκλεισα δωμάτιο μέσω του airbnb στην περιοχή Πράγα 10,είμαι πολύ μακριά από το κέντρο ;;;;τι θα με συμβουλεύατε για τις μετακινήσεις μου;;Επίσης θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια μέρη για φαγητό στην Πράγα καθώς και στο Τσεσκύ Κρούμλοφ το οποίο σκοπεύω να επισκεφθώ .Έχω ήδη διαβάσει αρκετά μέσα στο blog απλά κάποια είναι αρκετά χρόνια πριν γι'αυτο και θέτω το θέμα του φαγητού .Σας ευχαριστώ εκ των προταιρων!!!!:):):):)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα σας είμαι πολύ ενθουσιασμένη που έγινα μέλος λατρεύω τα ταξίδια Στις 16 Ιουνίου φεύγω για Πράγα έκλεισα δωμάτιο μέσω του airbnb στην περιοχή Πράγα 10,είμαι πολύ μακριά από το κέντρο ;;;;τι θα με συμβουλεύατε για τις μετακινήσεις μου;;Επίσης θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια μέρη για φαγητό στην Πράγα καθώς και στο Τσεσκύ Κρούμλοφ το οποίο σκοπεύω να επισκεφθώ .Έχω ήδη διαβάσει αρκετά μέσα στο blog απλά κάποια είναι αρκετά χρόνια πριν γι'αυτο και θέτω το θέμα του φαγητού .Σας ευχαριστώ εκ των προταιρων!!!!:):):):)
Κέντρο δεν είναι. Φυσικά παίζει ρόλο η σχέση τιμής-απόστασης και αν εκεί που μένεις είσαι κοντά σε τραμ-μετρό, οπότε όλα είναι σχετικά.
 

trainman

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα και απο εμένα.
Είχα πάει πρόσφατα στην Πράγα και οι εμπειρίες μοναδικές. Πρόβλημα μετακίνησης δεν αντιμετώπισα διότι έχει το τραμ που βολεύει απίστευτα και το μετρό βέβαια. Τώρα για φαγητό η αλήθεια είναι οτι θέλει μεγάλη προσοχή να μην πέσεις στις τουριστοπαγίδες. Ευτυχώς κάποιος Έλληνας φοιτητής μας άνοιξε τα μάτια λίγο αργά βέβαια αλλα άξιζε όσο τίποτα. Θα σου προτείνω λοιπόν το Ukroka https://www.ukroka.cz/home το οποίο είναι λίγο έξω απο την Πράγα αλλα το φαγητό του ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!. Το μαγαζί γεμίζει συνήθως απο ντόπιους οπότε καλό θα ήταν να έχεις κάνει κράτηση πριν πας. Θα περάσεις τέλεια και η τιμές φθηνές.
Καλά να περάσεις.
 

Maraki_p

Member
Μηνύματα
37
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Δυστυχώς η περιοχή 10 είναι αρκετά μακριά από το κέντρο. Κοίταξε τα τραμ της περιοχής, γιατί νομίζω ότι και το μετρό εκεί δε βολεύει, αλλά και πάλι εξαρτάται το που ακριβώς είναι το διαμέρισμα. Όσο για το φαγητό εγώ σου προτείνω: Lokal Dlouha, Klášterní pivovar Strahov, U Glaubich, U Medvidku, Ferdinanda. Στο forum πολλοί προτείνουν επίσης τα εστιατόρια της αλυσίδας Kolkovna και της Potrefena Husa. Εγώ και η παρέα μου γευματίσαμε στο Kolkovna Olympia και στο Potrefena Husa που βρίσκεται στην παλιά πόλη. Προσωπικά δεν με ξετρέλανε κανένα από τα δύο αυτά τελευταία όσο αφορά το φαγητό και ειδικά στο Olympia με έπιασαν και τα νεύρα μου, γιατί ο σερβιτόρος ήταν αγενέστατος και το φαγητό μας άργησε κατά μια ώρα να φτάσει στο τραπέζι μας σε ένα μαγαζί με ελάχιστο κόσμο εκείνη την ώρα. Όσο αφορά τα καφέ σου προτείνω το καφέ Louvre και το καφέ Slavia. Αν σας αρέσει η σοκολάτα σας προτείνω επίσης το Choco cafe, το οποίο έχει και ωραία γλυκά, αλλά και μεγάλη ποικιλία από χειροποίητες σοκολάτες τις οποίες μπορείτε να αγοράσετε αν θέλετε. Μπύρα μπορείτε να πιείτε σε όλα αυτά τα εστιατόρια που σου προτείνω παραπάνω και μάλιστα στο Strahov και στο Medvidku την παρασκευάζουν οι ίδιοι. Αν όμως θέλετε να πάτε κάπου αποκλειστικά για μπύρα το Prague Beer Museum είναι φοβερό. Έχει μεγάλη ποικιλία σε μπύρες, 30 διαφορετικά είδη και μάλιστα μπορείς να πάρεις μια προσφορά που έχουν που μπορείς να διαλέξεις 5 διαφορετικές γεύσεις σε μικρά ποτήρια για να δοκιμάσεις διάφορες. Για το Cesky καλό φαγητό θα βρείτε στο Krcma v Satlavske Ulici.
 

panos97

Member
Μηνύματα
24
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σας! Αξίζει για 2 διανυκτερεύσεις στην Πράγα να βγάλω 2 24ωρα πάσα για τα ΜΜΜ; Μπορώ αυτά τα πάσα να τα βγάλω και από αυτόματα μηχανήματα; Επίσης η μετακίνηση με τα ΜΜΜ στην Πράγα είναι εύκολη; Ευχαριστώ!
 

poizubc

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα ✔
Καλησπέρα σας! Αξίζει για 2 διανυκτερεύσεις στην Πράγα να βγάλω 2 24ωρα πάσα για τα ΜΜΜ; Μπορώ αυτά τα πάσα να τα βγάλω και από αυτόματα μηχανήματα; Επίσης η μετακίνηση με τα ΜΜΜ στην Πράγα είναι εύκολη; Ευχαριστώ!
Καλησπερα, η τιμη αν δε κανω λαθος ειναι περίπου 110 κορωνες τη μερα, δηλαδη
4,20 ευρω. Αν εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις MMM τοτε ναι, αξιζει. Και υποψιν οτι παιζουν πολλοι ελεγκτές οι οποίοι σου ζητανε τα λεφτα εκεινη την ωρα (800κορωνες) αν δεν εχεις εισητηριο.
Η μετακινηση ειναι πανευκολη και τελος το εισητηριο μπορεις να το παρεις σε καθε σταθμο του μετρό απ τα αυτοματα μηχανηματα.
Καλα να περασεις!
 
Last edited:

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Έχει εμπειρία κάποιος από θερμοκρασίες στην Πράγα Αύγουστο μήνα;
Είναι υποφερτά για να μπορείς να γυρίζεις μέρα μεσημέρι την πόλη;
 

poizubc

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα ✔
Έχει εμπειρία κάποιος από θερμοκρασίες στην Πράγα Αύγουστο μήνα;
Είναι υποφερτά για να μπορείς να γυρίζεις μέρα μεσημέρι την πόλη;
Νομιζω πως θα σαι μια χαρα.
Παρε και καμια ζακετα καλου κακου... :D
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Καλησπέρα. Σκέφτομαι να κλείσω για Χριστούγεννα Πραγα. Έχει να προτείνει κανείς κάποιο ξενοδοχείο για κέντρο; επειδή μέσα σε μια βδομάδα έχουν εκτιναχθεί οι τιμές των αεροπορικών φοβάμαι μην ανέβουν και άλλο, γαιτι μου είχαν πει να περιμένω τα ταξιδιωτικά που βγάζουν προσφορές τον Οκτώβρη. Αξίζουν αυτές;και αν ναι, έχεις κανείς να μου προτείνει κάποιο ταξιδιωτικό; ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom