Πρέπει να πληρώνει πάντα ο άντρας γιατί αλλιώς δεν είναι άντρας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ναι αλλά δεν μένω μαζί του...Εκανα το βήμα να συγκατοικήσω μαζί του αλλα ήταν εφιάλτης..Ειμαι ανθρωπος ο οποίος κάνει πολύ υπομονή γενικά, απλά δίνω πολύ χρόνο στους ανθρώπους, με την ελπίδα οτι θα αλλάξει.
Αν δεν τρολαρεις και συμβαινουν οσα λες σηκω και φύγε τώρα. Και όχι ο άνθρωπος δεν αλλάζει.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδάκια ας γυρίσουμε στο θέμα μας...Δεν είμαστε "Σουπερ Κατερίνα" η "Ρωτήστε τη Μανίνα" :bleh:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θυμιζει και λιγο Μανινα το τοπικ πλεον.

Καλημέρα σας. Επειδή διαβάζω το φόρουμ σας θα ήθελα να σας πω την δική μου περίπτωση. Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω οτι ο άνδρας δεν ειναι υποχρεωμένος να τα πλερώνει όλα και πρέπει να συνεισφέρει και η γυναίκα..Η δική μου περίπτωση όμως δεν ξέρω κατά πόσο δικαιολογείται. Εχω σχέση εδώ και ένα χρόνο με ένα παιδί, αυτός εργάζεται και παίρνει πολύ ικανοποιητικό μισθό, έχω δυστυχώς είμαι άνεργη..Λοιπόν, δεν με κερνάει ποτέ, του δίνω τα λεφτά κάνεις πως κερνάει για να μην ξεφτιλιστεί στο προσωπικό, ή καμιά φορά πλερώνει αυτός και μου τα ζητάει πίσω..Ποτέ, δεν μου πήρε δώρο, στα γενέθλια μου, στην γιορτή ή τα Χριστούγεννα. Δεν πάμε ποτέ να φάμε έξω για να μην πλερώσει. ή όταν πάμε για καφέ ή για ποτό κρατάει ίσα-'ισα 5 ή 10 ευρώ για να μην πλερώσει. Συνέχεια μου ζητάει να του φέρνω πράγματα απο την επαρχία, φαγητά κτλ, ή να του πάρω τα ρόύχα να τα πλύνω εδώ για να μην ξοδέψει την σκόνη ή το μαλακτικό..Οτάν έμεινα, σπίτι του μερικές μέρες (τώρα δεν ξαναπήγα) έφερνε φαγητό απο έξω για αυτόν και έμενα με ξεχνούσε υποτίθεται.. Οταν παίρνουμε κάτι μαζί έστω με ένα ευρώ μου ζητάει τα 50 λεπτά. Λεω όκ δεν έχω δουλειά αν είχα δουλειά και λεφτά δεν θα είχα θέμα θα ημουνα ανεξάρτητη και δεν θα με ένοιαζε. Αλλά ξερετε τι μου ειπε; να δουλέψω και όσα λεφτά να τα βάζουμε σε εναν δικό του λογαριασμό για να τα έχουμε λεει απο κοινού, και του είπα όχι, εννοείται οτι θα προσφέρω στο σπιτι οτι χρειαστείς, αλλα θέλω να έχω τον ιδιωτικό μου λογαριασμο και μου ειπε αυτα να τα ξεχάσεις, θελω να ξερω τι ξοδευεις..Ενω αυτός τα ακριβότερα για τον εαυτό του, πάντα έχει για αυτόν για μένα ποτέ..Ρε παιδιά μπορώ να ζήσω με αυτόν τον άνθρωπο;;
Ο φιλος σου γλυκο μου κοριτσι ειναι ξεκαθαρα τσιγκουνης. Μια παθολογικη κατασταση που δεν περιοριζεται μονο στο "εχω, αλλα δεν ξοδευω χρηματα". Οι τσιγκουνηδες ειναι συνηθως ατομα κλεισμενα στον εαυτο τους, επιφυλακτικα, καχυποπτα νομιζοντας πως ο καθενας προσπαθει να τους εκμεταλλευτει. Δεν ειναι γενναιοδωροι και δεν νιωθουν επιθυμια να προσφερουν τιποτα στους αλλους. Δεν προσφερουν βοηθεια, δεν μοιραζονται το σπιτι τους, τα αντικειμενα τους ακομη και τα συναισθηματα τους. Στη δε δικη σου περιπτωση διακρινονται σημαδια απληστιας, αφου ξοδευει για τον εαυτο του αλλα για σενα δεν δινει μια.
Οσο απορριπτονται απο το περιβαλλον τους τοσο πιο πολυ κλεινονται στον εαυτο τους και τοσο πιο επιφυλακτικοι γινονται.
Αν θελεις να τον βοηθησεις θα πρεπει να μην κρυβεσαι, να του επισημανεις το προβλημα του ωστε να καταλαβει και να το βιωσει ο ιδιος ως προβλημα που περιοριζει τα συναισθηματα του.
Αν σε ενδιαφερει να συνεχισεις μαζι του, συζητησε το με αγαπη και ειλικρινεια και φερ' τον αντιμετωπο με τις επιπτωσεις και τις συνεπειες αυτης της καταστρεπτικης του συμπεριφορας. Ζητα και τη βοηθεια της οικογενειας του και ισως καποιου ειδικου ψυχοθεραπευτη.
Αν δεν λυθει αυτο το προβλημα δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να παρεις τιποτα απο αυτον τον ανθρωπο.
 

Sweet Girl

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Θυμιζει και λιγο Μανινα το τοπικ πλεον.



Ο φιλος σου γλυκο μου κοριτσι ειναι ξεκαθαρα τσιγκουνης. Μια παθολογικη κατασταση που δεν περιοριζεται μονο στο "εχω, αλλα δεν ξοδευω χρηματα". Οι τσιγκουνηδες ειναι συνηθως ατομα κλεισμενα στον εαυτο τους, επιφυλακτικα, καχυποπτα νομιζοντας πως ο καθενας προσπαθει να τους εκμεταλλευτει. Δεν ειναι γενναιοδωροι και δεν νιωθουν επιθυμια να προσφερουν τιποτα στους αλλους. Δεν προσφερουν βοηθεια, δεν μοιραζονται το σπιτι τους, τα αντικειμενα τους ακομη και τα συναισθηματα τους. Στη δε δικη σου περιπτωση διακρινονται σημαδια απληστιας, αφου ξοδευει για τον εαυτο του αλλα για σενα δεν δινει μια.
Οσο απορριπτονται απο το περιβαλλον τους τοσο πιο πολυ κλεινονται στον εαυτο τους και τοσο πιο επιφυλακτικοι γινονται.
Αν θελεις να τον βοηθησεις θα πρεπει να μην κρυβεσαι, να του επισημανεις το προβλημα του ωστε να καταλαβει και να το βιωσει ο ιδιος ως προβλημα που περιοριζει τα συναισθηματα του.
Αν σε ενδιαφερει να συνεχισεις μαζι του, συζητησε το με αγαπη και ειλικρινεια και φερ' τον αντιμετωπο με τις επιπτωσεις και τις συνεπειες αυτης της καταστρεπτικης του συμπεριφορας. Ζητα και τη βοηθεια της οικογενειας του και ισως καποιου ειδικου ψυχοθεραπευτη.
Αν δεν λυθει αυτο το προβλημα δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να παρεις τιποτα απο αυτον τον ανθρωπο.

Aκριβώς αυτό νοιώθει και μου λέει συνέχεια, οτι εσυ θες κανένα να τον εκμεταλλεύεσαι και γενικά έτσι αντιμετωπίζει όλους τους ανθρώπους..Δεν μπορεί να στεριώσει πουθενά δουλειά, συνέχεια γκρινιάζει και λεει οτι όλοι τον εκμεταλλευονται, γκρινιάζει όλη μερα. Δεν θέλει να προσφέρει, μόνο αν υπάρχει αντάλλαγμα. Μου το ειπε αν θες να μείνεις μαζί μου θα προσφέρεις, δν έχω πρόβλημα αλλα τωρα ειμαι άνεργη και γενικά δεν μπορώ να δουλέψω αυτό διάστημα..Του έχω μιλήσει για αυτό, με ηρεμία, αλλά μου είπε αν δεν σου κάνω φύγε, εσυ θες κάποιον να του τρως τα λεφτά, ενώ δεν είμαι έτσι, ξέρω τον εαυτό μου, είμαι πολύ περήφανη..Ποτέ εδώ και ένα χρόνο δεν του ζήτησα τίποτα,ουτε ενα σουβλάκι π.χ να μου πάρει.Μια φορά μας κέρασε το φαγητό με μια φίλη μου για να μην εκτεθεί, και μετά που το χτύπησε και με ρώτησε αν μου έδωσε τα λεφτά η φίλη μου;; σιγά που θα της ζητούσα 5 ευρώ δεν κάνω τετοια πράγματα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1) Γιατί γράφεις "πλερώνω"? Μου κάνει πολύ μάγκικο. Όχι ότι αμφιβάλλω ότι είσαι.
2) @geopap χωρίς να θέλω να γίνω μακάβριος πριν από την ελπίδα πεθαίνει αυτός που την έχει! Ο προτελευταίος δηλαδή!
3) Όλο αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να είναι επεισόδιο στις "Οικογενειακές ιστορίες".
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom