Αυστρία Τσεχική Δημοκρατία Πραγα ή Βιεννη για καλοκαιρι

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Κοίτα να δεις. Εμείς και τις δύο φορές που κάναμε αυτή τη διαδρομή ήταν με δικό μας μέσο.
Απ' όσο ξέρω όμως έχει τρένο για Πράγα. Μπορείς να κοιτάξεις στο Austria's national railway system OBB http://www.oebb.at/pv/en/Servicebox/Online-Ticket/index.jsp
Νομίζω ότι μπορείς και με το Eurail Eurail Passes | Official EuRail Website - Travel by Train Across Europe (περνάει από Βιέννη και Πράγα).
Για λεωφορεία δεν ξέρω καθόλου. Ίσως βρεις κάτι στο eurolines : travel across Europe to over 500 destinations
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
ευχαριστω πολυ astral!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ε,να κανουμε και μια βολτουλα σε κανα ωραιο χωριο εκει κοντα!Επισης,εχει παει κανεις στη Βερνη?Ειδα κατι φωτογραφιες και μου φανηκε παρα πολυ ωραια πολη!
η βερνη ειναι μια πολη που η ομορφια της δυσκολα περιγραφεται,ημουν εκει τον αυγουστο θα προσπαθησω να κατεβασω φωτογραφιες να δεις αλλα εμεις μειναμε αφωνοι, εκει ειναι η γερμανωφωνη ελβετια,
κοντα στη βερνη ειναι και η λουκερνη απιστευτη πολη αν και εβρεχε δεν θελαμε να ξεκολησουμε απο εκει, οι ξυλινη γεφυρα με τους 100 πινακες που αποικωνιζουν την αρχη της ζωης μεχρι το θανατο,οι καταπλικτικες μπυραριες, η παλια πολη, καποια πραγματα δεν περιγραφονται με λογια.....βεβαια εκει ξεφευγεις τελειως απο το αρχικο σου ταξιδι, μπαινεις σε αλλους παραμετρους.........
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μέσα στο τελευταίο ένα έτος πήγα και στις 3...

Βιέννη: 3 μέρες είναι το απόλυτο minimum, παραπάνω αν θες και μουσεία.
Πράγα: 2, άντε 2,5 μέρες είναι αρκετές. Μικρή μαζεμένη πόλη, και δεν έχεις και λόγο να φύγεις από το κέντρο.
Βέρνη: 1,5 με 2 μέρες (με όλα τα αξιοθέτατα και μουσεία μέσα).

Αλλά γιατί περιορίζεσαι μόνο σε αυτές τις 3 πόλεις? Στην περιοχή υπάρχουν κι άλλα διαμάντια (π.χ. Δρέσδη, Σάλτζμπουργκ κλπ)

Για τις μετακινήσεις, εκτός από τα τρένα (που στην πρώην Ανατολική ευρώπη δεν είναι ακόμα και πολύ γρήγορα), σκέψου και τα αεροπλάνα, υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες με low cost carriers στην περιοχή.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πηγαινε Πραγα 4 μερες
σε 2 μερες βλεπεις το πολυ ομορφο κεντρο της κανα πυργο, βολτουλες κλπ
μια μερα πας Καρλοβυ Βαρυ
μια μερα πας Κουτνα Χορα...

μετα απο εκει μπορεις να πας Βιεννη
θυμαμαι οταν περιμενα το λεωφ. για Καρλοβυ εβλεπα υπερ-αστικα λεωφ. που πηγαιναν ως Λονδινο...σιγουρα εχει για βιεννη...
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ πάλι λέω να κάνω το εξής για το καλοκαίρι:

Πράγα: 5 ημέρες από τις οποίες η μία τουλάχιστον κάποια κοντινή εκδρομή σε Κούτνα Χόρα ή κάπου εκεί γύρω.

Απο εκεί με τρένο ή λεωφορείο στη Βιέννη για επτά μέρες από τις οποίες πιθανόν μία μέρα Σάλτζμπουργκ και μία μέρα Μπρατισλάβα που είναι πολύ κοντά.

Τι λέτε εσείς, καλά τα έχω βγάλει;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
σωστος ο φιλος ...
 

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
Λοιπόν εγώ που έχω επισκεφθεί και τα δύο συμφωνώ πως μπορείς άνετα να τα συνδυάσεις καθώς και κοντά βρίσκονται και σίγουρα αξίζουν ως προορισμοί!Ειδικά για την Βιέννη που έχω μείνει και καλοκαίρι να σου πώ οτι η ατμόσφαιρα στην πόλη αλλάζει και πραγματικά θα το χαρείς πολύ με όλο τον κόσμο έξω με τους νέους στο mq, με τα καταπράσινα πάρκα και τον Δούναβη και θα δεις ότι αυτά τα περί γκρίζας πόλης είναι αναληθή!! Οσο για την Πράγα, εγώ είχα πάει Μαρτη και είχα φάει το κρύο του αιώνα...αλλά ενοείται πως είναι πανέμορφη πόλη και να πας με τα χίλια!(ιδιαίτερα για ζευγάρια-δεν ξέρω πως θα ναι η παρέα σου).Επίσης είναι αρκετά οικονομική πόλη λόγω και της διαφοράς συναλλάγματος!
 

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
Επί το πρακτικότερον του θέματος της μετάβασης από την μία πόλη στην άλλη, υπάρχουν τα τρένα του oebb με το λινκ που παρατέθηκε παραπάνω (σ.σ. ο oebb είναι ο αυστριακός ΟΣΕ) και τα λεωφορεία!Οσον αφορά το τρένο στα συν τα πολλά δρομολόγια την ημέρα και τα είσιτήρια που είναι ανοιχτά-δηλαδή και να χάσεις ένα τρένο και να θές να πάρεις το επόμενο κανένα πρόβλημα γιατί το εισιτήριο σου ισχύει για ένα διάστημα μηνων(!), στα πλην οι τσίμπημένες τιμές...Τα λεωφορεία είναι σημαντικά φθηνότερα αλλά έχουν 3 δρομολόγια την ημέρα και καλό θα ήταν να έχεις κλείσει κάπως νωρίτερα για να σαι σίγουρος πως θα βρείς θέση!Η διάρκεια του ταξιδιού είναι πάνω κάτω η ίδια!Εκελι στις 4 ώρες περίπου!Μία από τις πιο γνωστές εταιρείες λεωφορείων είναι η eurolines homepage
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Εγώ πάλι λέω να κάνω το εξής για το καλοκαίρι:

Πράγα: 5 ημέρες από τις οποίες η μία τουλάχιστον κάποια κοντινή εκδρομή σε Κούτνα Χόρα ή κάπου εκεί γύρω.

Απο εκεί με τρένο ή λεωφορείο στη Βιέννη για επτά μέρες από τις οποίες πιθανόν μία μέρα Σάλτζμπουργκ και μία μέρα Μπρατισλάβα που είναι πολύ κοντά.

Τι λέτε εσείς, καλά τα έχω βγάλει;
Εγώ θα σου έλεγα 4 μέρες Πράγα-8 Βιέννη (εκ των οποίων 1 μέρα Σάλτσμπουργκ, 1 μέρα Ίνσμπρουκ και 1 μέρα Μπρατισλάβα). :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom