Ρουμανία Πρακτορειο για ρουμανια

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ξερετε κανενα πρακτορειο που να ειδικευεται σε εκδρομες για ρουμανια?εννοειται πρακτορειο θεσσαλονικης.ευχαριστω
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
ετοιμαζω ταξιδι στη ρουμανια το πασχα. μερικες μερες βουκουρεστι και μετα μπρασοβ .απο εκει μικρες εκδρομες. επειδη βλεπω οτι καποιοι ειστε γνωστες της περιοχης , θα ηθελα τισ προτασεις σας για τα γωρω απο το μπρασοβ μερη π.χ. σιγκισοαρα ή σιμπιου? λεω για καστρο του δρακουλα , αξιζει? μαλλον θα εχουμε 3 μερες στο μπρασοβ οποτε οι επιλογες θα ειναι λιγες .... επισης απο βουκουρεστι λεω να παω αεροπορικα μολδαβια και ισως τρανσιστρια .ξερει κανεις κατι για αυτες τις χωρες? ευχαριστω ....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Σιγκισοάρα σίγουρα. Peles που βρίσκεται λίγα χιλιόμετρα από το Brasov για το Muzeu (το κάστρο). Για εβδομηκοστή όγδοη φορά μέσα στο forum: το κάστρο δεν είναι του Δράκουλα, έτσι διαφημίζεται αλλά δεν είναι. Να πας παρόλαυτά γιατί βρίσκεται πάνω σε πανοραμικό λόφο. αξίζει. το chisinau δεν έχει καμία ιδιαίτερη φήμη. η υπόλοιπη χώρα δεν λέει και πολλά. για Υπερδνειστερία δεν ξέρω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
επισης απο βουκουρεστι λεω να παω αεροπορικα μολδαβια και ισως τρανσιστρια .ξερει κανεις κατι για αυτες τις χωρες? ευχαριστω ....
Το τρανσιστρια ειναι χωρα;
Η Μολδαβια ειναι η φτωχοτερη χωρα της Ευρωπης. Τιποτ' αλλο δεν ξερω

Το καστρο του κομη για μια επισκεψη αξιζει και αρκει, περισσοτερες πληροφοριες για την εκτος Βουκουρεστιου Ρουμανια δεν ξερω να σου δωσω.

Νομιζω ολα τα πρακτορεια απο Θεσσαλονικη ειδικευονται στη Ρουμανια. Αφου ειναι αρκετα δημοφιλης προορισμος. Τωρα αν υπαρχει καποιο που ειναι expert δεν το γνωριζω. Καλυτερα παρε προσφορες απ' ολους. Ακομα καλυτερα οργανωσε το μονη.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Προσωπικά με το κάστρο του "δράκουλα" έζησα την απογοήτευση της ζωής μου. Νομίζω ότι οι πόλεις που σου προτείνει ο kalspiros είναι εξαιρετικές. Αν και δεν είναι κοντά, εγώ προτείνω πάντα τα μοναστήρια της Bucovina και τις ξύλινες εκκλησιές στο γραφικό Maramures
Ήταν από τα ανέλπιστα ομορφότερα ταξίδια μου
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Κι εγώ το κάστρο του Δράκουλα το βρήκα αδιάφορο. Η θέση του επίσης όχι ιδιαίτερα ελκυστική. Μη χάσεις με τίποτα τα Fagaras. Το Brasov, υπέροχο, ατμοσφαιρικό λόγω θέσης, λιγότερο αστικοποιημένο από Sibiu. Λάτρεψα το πως χάνονται τα τείχη του στην ομίχλη του δάσους. Τα χωριά Harman και Prejmer γύρω από το Brasov, θα σε γεμίσουν εικόνες αυθεντικής Ρουμάνικης ζωής, με κάρα και σπίτια παραδοσιακά. Το κάστρο Peles αξίζει μια επίσκεψη. Επίσης η Sighisoara, που ο Σπύρος προτείνει, θα σε μεταφέρει νοερά στον μεσαίωνα. Δίπλα της, αξίζει μια επίσκεψη το χωριό Biertan με την πιο γνωστή Σαξονική οχυρωμένη εκκλησία (UNESCO WHS).
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
thanks

ευχαριστω για τις πληροφοριες ....απλα εχω λιγες μερες και θα πρεπει να επιλεξω αναμεσα σε ολα αυτα που προτεινετε ....παντως ολοι λετε καλα λογια για τη χωρα , οποτε η επιλογη μου φαινεται σωστη ως τωρα ....
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Panagiota κ θα λεγα οτι μια στάση στο χωριό sinaia όπου βρισκεται το κάστρο Peles πραγματικά αξιζει πριν φτάσεις στην πόλη Brasov!!Μεγάλη προσοχή στο σχεδιασμό της εκδρομής γιατι οι μετακίνησεις ειδικα με αυτοκινητο είναι πολύωρες κ κουραστικές!Μένω στη ρουμανια κ μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφοριες γιαυτο οτι χρειαστείς..απλά ρώτησε!!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Panagiota κ θα λεγα οτι μια στάση στο χωριό sinaia όπου βρισκεται το κάστρο Peles πραγματικά αξιζει πριν φτάσεις στην πόλη Brasov!!Μεγάλη προσοχή στο σχεδιασμό της εκδρομής γιατι οι μετακίνησεις ειδικα με αυτοκινητο είναι πολύωρες κ κουραστικές!Μένω στη ρουμανια κ μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφοριες γιαυτο οτι χρειαστείς..απλά ρώτησε!!
Προσωπικά, δε θα τις έλεγα κουραστικές, κάθε άλλο, οι δρόμοι εύκολοι αλλά με πολλά roundabouts. Προσοχή, ισχύει το αντίστροφο απ'ότι στην Ελλάδα, προτεραιότητα έχει όχι αυτός που μπαίνει στον κύκλο αλλά αυτός που βρίσκεται μέσα.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
SUPER

ευχαριστω ξανα για τις συμβουλες ,οι μετακινησεις μας θα ειναι με δημοσια συγκοινωνια , τι ειναι καλυτερο και πιο βολικο ? τρενο η λεωφορειο? απο βουκουρεστι για μπρασοβ - σιγκισοαρα ? και μετα αεροπλανο απο βουκουρεστι για κισναου .υπαρχει προβλημα ασφαλειας στισ μεταφορες η γενικα στις πολεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom