Προβλήματα στο αεροδρόμιο της Μπανγκόκ!

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
aassets.tanea.gr_files_2008_12_02_thumbs_Thailand22_232x.jpg
Σταματά αύριο ο αποκλεισμός των δύο αεροδρομίων της Μπανγκόκ, όπως ανακοίνωσε η Λαϊκή Συμμαχία για τη Δημοκρατία της Ταϊλάνδης (PAD).

Σε συνέντευξη τύπου που έδωσε, ο ηγέτης του αντιπολιτευόμενου κινήματος Σόντι Λιμτονγκούλ εξέφρασε την ικανοποίησή του για την απόφαση του Συνταγματικού Δικαστηρίου που ανάγκασε τον Σομτσάι Ουανγσαουάτ να παραιτηθεί από το αξίωμα του πρωθυπουργού και το κόμμα του να διαλυθεί.
Ο Λιμτονγκούλ διευκρίνισε ότι η οργάνωσή του θα αρχίσει να αποχωρεί από τα αεροδρόμια Σουβαρναμπούμι και Ντον Μουάνγκ το πρωί της Τετάρτης (05:00 ώρα Ελλάδος).
Έκανε επίσης λόγο για υπό όρους αναστολή των πολιτικών της συγκεντρώσεων.
Νωρίτερα ο πρωθυπουργός Σομτσάι Ουονγκσαουάτ ανακοίνωσε πως αποδέχεται την απόφαση του Συνταγματικού Δικαστηρίου που διέταξε την διάλυση του κόμματός του και την στέρηση για πέντε χρόνια των πολιτικών δικαιωμάτων του ίδιου.
Ωστόσο ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί πώς ακριβώς θα λειτουργήσουν τα διεθνή αεροδρόμια της Μπανγκόκ και θα αποφασισθεί αύριο το πότε θα επαναληφθούν οι πτήσεις.

«Μέχρι το απόγευμα της Τετάρτης θα είμαι σε θέση να ανακοινώσω πότε θα επιστρέψουμε στην ομαλή λειτουργία» είπε ο εκτελών χρέη διοικητή των αεροδρομίων της Ταϊλάνδης.
Πάντως, η εφημερίδα Nation της Μπανγκόκ γράφει ότι τα διεθνή αεροδρόμια θα επαναλειτουργήσουν στην καλύτερη περίπτωση στις 15 Δεκεμβρίου, με εξαίρεση τις εμπορικές πτήσεις, που αναμένεται να επαναληφθούν νωρίτερα.
Στο μεταξύ η ετήσια σύνοδος κορυφής του ASEAN (Ένωσης Κρατών Νοτιοανατολικής Ασίας), που επρόκειτο να πραγματοποιηθεί στις 15-18 Δεκεμβρίου στην Ταϊλάνδη, αναβλήθηκε για τον Μάρτιο, λόγω της πολιτικής κρίσης στην ασιατική αυτή χώρα, ανακοίνωσε κυβερνητικός εκπρόσωπος στην Μπανγκόκ.

ΠΗΓΗ -ΤΑ ΝΕΑ.GR
 

agelada

Member
Μηνύματα
59
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Β. Περού -Εκ-Γκαλάπαγκος
ναι, τα καταφέραμε!!!!!!

ευχαριστώ για τις σκέψεις σας, διάβασα τα μηνύματα σας... ναι στην Ινδία ίσως περνούσα... ζωή και κότα! Λοιπόν - όντως η διαδρομή από τη Βιεντσιάν μέχρι το Ανόι είναι δύσκολη και κουραστική, κάναμε πάνω από 18 ώρες και σε δρόμους που οδηγούν ανάποδα στο ρεύμα (!), με γουρουνάκια και λοιπά τετράποδα να έχουν τη συχνότητα που έχουν οι κατσίκες στην Κρήτη (πλην όμως λιγότερο "συνειδητοποιημένα")... οι χώρες όμως είναι μοναδικές, δεν ξέρω τι να σας πρωτογράψω, νομίζω ότι πρέπει να περάσει ένα διάστημα να 'χωνέψω' τις παραστάσεις, τις γεύσεις και τους ήχους της Ασίας..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλώς ήρθες agelada ! η εμπειρία θα ήταν υπέροχη έτσι ή αλλιώς !! όταν ξεκουραστείς γράψε μας σχετικά !
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλώς όρισες! Περιμένουμε με ανυπομονησία ένα καινούργια ταξιδιωτική ιστορία όταν με το καλό ησυχάσεις.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
:welcome:agelada.
Περιμενουμε τις περιπετειες και τις ταλαιπωριες σου.
Take your time......
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
:welcome: back agelada.

Θα περιμένουμς όσο χρειαστει (2-3 μέρες το πολύ ) για τις εντυπώσεις σου
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθες στην πατριδα!Καλη προσαρμογη και περιμενω κι εγω τις περιπετειες σου συντομα οσο τα εχεις ζωντανα και φρεσκα στο μυαλο σου :D
 

nefertiti

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη 29/12
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλώς ήρθες πίσω και καλή ξεκούραση.
Άλλωστε και τα ....έκτακτα είναι μέσα στο πρόγραμμα όσων ταξιδεύουν.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Ακόμα προβλήματα στις πτήσεις Ταϋλάνδης?

Καλησπέρα σε όλους!
Γνωρίζει κάποιος να μου δώσει έγκυρη πληροφόρηση για την κατάσταση που επικρατεί στο αεροδρόμιο της Μπανγκόκ?
Διάβαζα εχθές σε ξένο φόρουμ ότι υπάρχουν ακόμα προβλήματα στις πτήσεις τόσο εσωτερικού όσο και εξωτερικού.
Συγκεκριμένα ένας Αυστραλός έγραφε ότι η πτήση του Μπανγκόκ-Κράμπι ακυρώθηκε και ταξίδεψε με λεωφορείο ως το Κράμπι κάνοντας ένα εφιαλτικό ταξίδι 12 ωρών.
Ένας Κινέζος έγραφε ότι αναγκάστηκε να αποφύγει την Μπανγκόκ και να πετάξει από την χώρα του για Κράμπι μέσω Κουάλα Λουμπούρ.
Σημειωτέον αυτοί επέστρεψαν στιε χώρες τους τις προηγούμενες μέρες (2 και 3 Ιανουαρίου, αντίστοιχα).
Πραγματικά έχω προβληματιστεί....
Θέλω να κλείσω αεροπορικά για Ταϋλάνδη για Μάρτιο και δεν ξέρω μήπως είναι παρακινδυνευμένο.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.053
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom