Προβλημα με booking

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Αυτο εκανα!!σας ευχαριστω πολυ!!!θα δουμε τωρα!!απλα φοβαμαι μην μου ξαναστειλουν κανενα μηνυμα τελευταιο στιγμη!τον αριθμο της καρτας χωρις κενα ετσι?
αν δεν μου ξαναστειλουν μηνυμα σημαινει οτι ολα οκ μαλλον με το ξενοδοχειο ε?καταγχωθηκα ευχαριστω και παλι!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αυτο εκανα!!σας ευχαριστω πολυ!!!θα δουμε τωρα!!απλα φοβαμαι μην μου ξαναστειλουν κανενα μηνυμα τελευταιο στιγμη!τον αριθμο της καρτας χωρις κενα ετσι?
αν δεν μου ξαναστειλουν μηνυμα σημαινει οτι ολα οκ μαλλον με το ξενοδοχειο ε?καταγχωθηκα ευχαριστω και παλι!!!
Ναι χωρίς κενά. Για να μην αγχώνεσαι στείλε ένα εμαιλ απευθειας στο ξενοδοχείο (γραψτους τον αριθμό της κράτησης απτο booking.com) και ρώτα αν είναι όλα ενταξει με την κρατηση σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.172
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δυο τρια πραγματακια σχετικα με τις κρατησεις μεσω booking

1. Αν γραψεις λαθος τον αριθμο της καρτας θα σου εμφανιστει μηνυμα σφαλματος.
2. Το ονομα (οπως και η διευθυνση) ειναι περιττο στοιχειο και δεν χρειαζεται για να προεγκριθει μια καρτα. Οποτε οπως και να το γραψεις δεν παιζει ρολο.
3. Το ξενοδοχειο μπορει να ζητησει αλλαγη καρτας ή εναλλακτικο τροπο κρατησης μονο οταν η καρτα δεν προεγκρινεται. Αυτο συμβαινει λογω διαφορων περιπτωσεων οπως: Ληγμενη καρτα, δεν υπαρχει επαρκες ποσο, το ξενοδοχειο δεν δεχεται τον συγκεκριμενο τυπο καρτα, η καρτα ειναι ψευτικη ή κλεμμενη, υπαρχει στιγμιαιο προβλημα στη συνδεση των online συστηματων των τραπεζων, το ποσο της κρατησης υπερβαινει το ημερησιο οριο συναλλαγων κ.α.
4. Αν μετα την ειδοποιηση που ελαβες δεν δωσεις μεσα σε 36 ωρες (και οχι μετα απο τις 18.00 της ημερομηνιας αφιξης) νεα στοιχεια καρτας, τοτε το ξενοδοχειο εχει δικαιωμα να ακυρωση την κρατηση.
5. Επειδη ειναι πολυ συνηθες οι πελατες να δινουν στοιχεια καρτας που δεν προεγκρινονται, τα ξενοδοχεια οταν εχουν αρκετη διαθεσιμοτητα δεν ακυρωνουν τις κρατησεις. Γι αυτο και αρκετες ακυρωσεις γινονται την τελευταια στιγμη ή ακομη και την ημερα της αφιξης.
6. Μετα απο 15 ημερες το ποσο που δεσμευτηκε κατα την προεγκριση αποδεσμευεται αυτοματα. Γι αυτο συνηθως γινεται μια προεγκριση λιγο μετα (ισως και μερικες μερες) μετα την κρατηση και μια δευτερη προεγκριση 10-15 μερες πριν την αφιξη.
7. Οταν η καρτα δεν εχει PIN και θελετε να πληρωσετε με αυτην τοτε πρεπει ο κατοχος της καρτας να ειναι παρων και να εχει μαζι του ταυτοτητα ή διαβατηριο ή καποιο επισημο εγγραφο ταυτοπροσωπιας.
8. Οταν τα ονοματα της κρατησης και της καρτας ειναι διαφορετικα σχεδον παντα γινεται προεγκριση (ή τουλαχιστον ετσι πρεπει).
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Καλησπερα ,παιδια εχω θεμα με το booking :(

Η μαλλον με το ξενοδοχειο οχι με το booking το ιδιο.
Εκανα κρατηση κανονικα ,ολα οκ μου στειλαν αριθμο κρατησης κτλ...
Εκανα επιβεβαιωση ,ολα καλα...
Επελεξα εκει που ελεγε book now pay now.ωραια μεχρι εδω :rolleyes:

Και περνανε 2μερες παω να δω εαν τραβηξαν τα λεφτα απο την χρεωστικη τιποτα....
Στέλνω mail στο ξενοδεοχείο και ρωταω εαν ολα ειναι εντάξει .
Η μηπως θελουν να πληρωθει το ξενοδοχειο μετρητοις οταν φτασουμε εκει.
Υποτιθεται οτι διαλεξα το "book now pay now "για να μην πληρωσουμε εκει .
(το ποσο θα κρατηθει την ημερα της κρατησης ετσι λεει μεσα στα στοιχεια.
Και μου λεει οτι θα μου στειλουν μαιλ(που εστειλαν κ να κανω επιβεβαιωση ) την οποια εχω ήδη κανει.Και να βάλω εγκυρο αριθμο καρτας.(το οποιο εχω κανει ηδη)

Επειδη τα τσεκάρω 100φορες οταν κλεινω οτιδηποτε ,δεν παιζει να εκανα λαθος την κάρτα.:throw:
Με τιποτα.
Οποτε ξαναμπηκα και εκανα ανανεωση την κρατηση ,εχει τυχει σε κανεναν σας?
Πρωτη φορα μου τυχαινει κ ανχωθηκα:klaps:.

Να περιμένω λετε να δω εαν τα τραβηξουν και να ξαναστείλω μαιλ??
Δεν ειναι δα κ η πρωτη φορα που κλείνω μεσω booking .

Καθε συμβουλη δεκτη
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.172
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και σκας που δεν σε εχουν χρεωσει; Καποια στιγμη θα το κανουν μην αγχωνεσαι.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.082
Likes
2.496
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Οποτε ξαναμπηκα και εκανα ανανεωση την κρατηση ,εχει τυχει σε κανεναν σας?
Τι εννοείς "έκανες ανανέωση την κράτηση"? Δηλαδή την ξανάκανες χωρις να ακυρώσεις την προηγούμενη? Δε φοβάσαι μη σε χρεώσουν 2 φορές? o_O
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Εγω που θα πληρωνα μετα υποτιθεται κ μου εστειλαν μεηλ οτι κατι δεν πηγε καλα με την κρατηση μου με το booking ξαναβαλα τα στοιχεια μου και εστειλα και μεηλ στο ξενοδοχειο και μου απαντησαν οτι ολα καλα!!!για να σαι σιγουρη στειλε στο ξενοδοχειο μεηλ,θα σου απαντησουν πιστευω!
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Εστειλα μαιλ στο ξενοδοχειο αρχικα με αυτους μιλησα αλλα επειδη επεμενε για την καρτα οτι δεν ειναι εγκυρη πηρα και μίλησα και με το booking απο το booking μου ειπαν οτι πολλα ξενοδοχεια δεν αναγνωριζουν τις χρεωστικες κάρτες ,μονο τις πιστωτικές.

Γιατι του ειπα οτι εχω ηδη κλείσει αεροπορικα με την ιδια καρτα ,το υπολοιπο ειναι μεσα το σωστο φτανει κ περισευει δηλαδη .Οποτε μου εξηγησαν απο εκει οτι θα επικοινωνησουν με το ξενοδοχειο οπως κ εγινε.
Μου εδωσαν τελικα αριθμο τραπέζης του ξενοδοχειου για να τα βαλω εκει .Αφου πιστωτικη δεν εχω τι να κανω:haha: βρε παιδια:cool:...

Οποτε θα παω τράπεζα με το καλο να τα βαλω και να γινει επιτελους η επιβεβαιωση.
Αυτος απο το booking μου διαβεβαιωσε οτι δεν εχω καποια εξτρα χρέωση οταν το ιδιο το ξενοδοχειο αποριπτει την καρτα για χψ λόγους.αντε να δουμε....

Αλλιως πειτε μου ποια πλατεια στο βερολινο εχει τα πιο ανετα παγκακια γιατι θα το χρειαστω :haha::D
 

ivar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Παιδια σωστε με!! Εκλεισα εισιτηρια Κωσταντινουπολη το αλλο σαββατο.αλλα εχασα την πιστωτικη κ εχω μια χρεωστικη καρτα (visa enter thw alphabank) τα περισσοτερα ξενοδοχεια δεχονται πιστωτικες κ αρχιζω να φοβαμαι πως θα χασω κ τα αεροπορικα :( οποιος ξερει ασ με βοηθησει παρακαλω. Ενα μεγαλο ευχαριστω προκαταβολικα
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται στο φόρουμ.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Παιδια σωστε με!! Εκλεισα εισιτηρια Κωσταντινουπολη το αλλο σαββατο.αλλα εχασα την πιστωτικη κ εχω μια χρεωστικη καρτα (visa enter thw alphabank) τα περισσοτερα ξενοδοχεια δεχονται πιστωτικες κ αρχιζω να φοβαμαι πως θα χασω κ τα αεροπορικα :( οποιος ξερει ασ με βοηθησει παρακαλω. Ενα μεγαλο ευχαριστω προκαταβολικα
Εκανα ενα τηλεφωνο εδω

00800 127 605

Ευγενεστατοι δεν μπορω να πω, παρε τηλ μπας κ βγαλεις ακρη και εσυ !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.293
Μηνύματα
886.984
Μέλη
38.963
Νεότερο μέλος
panosFO

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom