Προβλημα με booking

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Τα στοιχεία κάρτας δεν τα λαμβάνει το ξενοδοχείο κρυπτογραφημένα. Μπαίνει ο υπεύθυνος πληρωμών σε κάθε κράτηση με τους κωδικούς του και τα βλέπει έως 3 φορές και μέχρι 2 βδομάδες νομίζω μετά το check out. Τη δεύτερη και τρίτη φορά δεν εμφανίζεται ο τριψήφιος που βρίσκεται στο πίσω μέρος της κάρτας (αν και πλέον οι κάρτες έχουν και το 16ψηφιο πίσω).

Σχετικά με το θέμα της @ANNA-PANOS δεν κατάλαβα τι έγινε οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη. Μπορεί να είναι και phishing, νωρίτερα το Καλοκαίρι είχε αναφερθεί πως κάποιοι είχαν χακαρει τα στοιχεία κρατήσεων της booking.com και υπήρξαν πολλές περιπτώσεις που guests την πάτησαν.
Χτες μου έστειλαν από το ξενοδοχείο και μου είπαν ότι ήταν phishing και συγνώμη για την ταλαιπωρία
 

MSPN

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ booking.com .
έχουν μέσα στο site καταλύματα που δεν υπάρχουν ! Έπεσα στην παγίδα και έκλεισα ένα κατάλυμα . μου έφαγαν τα λεφτά ενώ πλήρωσα σε λινκ του booking.com και αυτοί τώρα λένε ότι δεν φταίνε και δεν μου δίνουν τα λεφτά μου πίσω !!!
φυσικα θα κινηθώ νομικά !!!
 
  • Like
Reactions: kpv

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ booking.com .
έχουν μέσα στο site καταλύματα που δεν υπάρχουν ! Έπεσα στην παγίδα και έκλεισα ένα κατάλυμα . μου έφαγαν τα λεφτά ενώ πλήρωσα σε λινκ του booking.com και αυτοί τώρα λένε ότι δεν φταίνε και δεν μου δίνουν τα λεφτά μου πίσω !!!
φυσικα θα κινηθώ νομικά !!!
Αυτό πρώτη φορά το ακούω.
Μήπως κλείσατε από το ebooking.com;
 
Μηνύματα
417
Likes
1.368
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ booking.com .
έχουν μέσα στο site καταλύματα που δεν υπάρχουν ! Έπεσα στην παγίδα και έκλεισα ένα κατάλυμα . μου έφαγαν τα λεφτά ενώ πλήρωσα σε λινκ του booking.com και αυτοί τώρα λένε ότι δεν φταίνε και δεν μου δίνουν τα λεφτά μου πίσω !!!
φυσικα θα κινηθώ νομικά !!!

Δεν βγαζεις ακρη πιεση θελουν .Εμενα πριν ενα μηνα μου ετυχε να χακαρουν τον λογαριασμο τους ,να νομιζω οτι μιλαω στα μυνηματα με το ξενοδοχειο ,την πατησα και εκανα reconfirm τα στοιχεια μου και μεσα σε αυτα και εκει η καρτα.Moυ τραξηξε και καλα προσωρινη δεσμευση 152 € με προβληματισε οτι δεν μου τα επιστρεψανε ποτε και ανακαλυψα οτι πηγαν καπου στο Λαγος της Νιγηριας σε εναν Ahmet.Ακρη δεν εβγαλα αποζημιωση δεν πηρα ποτε τα λεφτα μου πισω .Δεν με ενδιαφερει για τα 150 € το κανω για να νιωσω εγω καλα μεσα μου και μια φορα να αναλαβουν μια ευθυνη ,οτι φταινε αυτοι.Εντωμεταξυ το ξενοδοχειο δεν ζητησε ποτε ενα επισημο συγγνωμη ,παρομονο κοφτα χωρις hello ουτε τιποτα ειπε ΄΄σας ειπαμε μην μπειτε ποτε σε αυτο το λινκ""ετσι σκετο ξερα ,το δα βεβαια πολυ αργοτερα.Σαν να μην φτανει ολο αυτο προσπαθουσε και το ξενοδοχειο μια μερα πριν παω να μου κανει δεσμευση ενος ποσου ενω η καρτα μου που εβαλα επιτηδες δεν ειχε καθολου υπολοιπο .Επικοινωνησα με booking τους ειπα να στειλουν στο ξενοδοχειο να σταματησει τις 6 αποπειρες μη εγκυρης καρτας και πως δεν θα δωσω ευρω νωριτερα με αυτο που μου κανανε ,οχι απλα προεγκριση καρτας ουτε 0,01 λεπτα μονο οτι απο κοντα.Επικοινωνησανε ξανα προσπαθησανε παλι ξαναεβρισα την booking και τελικα μου εστειλε apology το ξενοδοχειο οτι δεν θα δεν θα μου τσεκαρει την καρτα και οτι θελω απο κοντα,Εγω λεφτα μεταφορα μιση ωρα μετα την αφιξη μου επιτηδες.Η εμπιστοσυνη μου και η ασφαλεια και προς το ξενοδοχειο και προς την booking εχει χαθει ,προσοχη μεγαλη σε ολο το φορουμ!!
Εσεις στην θεση μου θα δεχοσασταν παλι προεγκρισεις και reconfirm μετα απο το σκηνικο??

Η με αποζημιωνουνε και ολα καλα ή θα φανε μια καλη μηνυσαρα και θα μιλησω με δικηγορο .

Αυτα ...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.087
Likes
1.956
Ειναι κοινη αρχη οταν βλεπεις reconfirm σε καρτα οτι θα ειναι χακαρισμα!!!!σ αυτες τις περιπτωσεις πρωτα ρωταμε ξενοδοχειο-καταλυμα-μπουκινγκ και μετα κανουμε οποιαδηποτε αλλη κινηση!!!!
 
Μηνύματα
417
Likes
1.368
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Για αυτο ακριβως πρωτα την πατας μετα μαθαινεις.Εγω ημουν αυτη η κατηγορια .Επειδη ειχε ηδη γινει παλι μια αποτυχημενη προσπαθεια προεγκρισης καρτας ,στειλανε και καπακι αυτο το μυνημα εγω επειδη κοντευε και το ταξιδι φοβηθηκα μην μας ακυρωσουν κανα ξενοδοχειο τωρα και το εκανα και απο κινητο στο metro και τα αγγλικα μου που ειναι και μετρια να πως την πατησα.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ηηνυση κοστίζει κάνα χιλιάρικο μαζί με τα παράβολα δεν αξίζει για 150€ να κάνεις το πιο άμεσο και σίγουρο είναι αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγής στο visa κ σου επιστρέφει η visa τα χρήματα μιλά με την τράπεζα σου
 
Last edited:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής.Οταν πάει κάποιος νέος πελάτης να συνεργαστεί μαζί του του ζητάνε τίτλους ιδιοκτησίας
για να αποδείξει ότι όντως το κατάλυμα που δηλώνει ότι διαθέτει υπάρχει και είναι δικό του;
Γιατί σε ένα φόρουμ για τους ολυμπιακούς του Παρισιού που παρακολουθώ, λένε ότι μπήκαν πολλοί απατεώνες στη booking κ διαθέτουν ανύπαρκτα διαμερίσματα σε πολύ χαμηλές τιμές για τις μέρες των Ολυμπίων,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αληθές αυτό.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.080
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Όσο σας παίρνει, να χρησιμοποιείτε τις πλατφόρμες κρατήσεων μόνο για να βρίσκετε ξενοδοχεία που σας αρέσουν, να διαβάζετε κριτικές και να παίρνετε μια ιδέα για τις τιμές. Κ αναφέρομαι κυρίως στις διεθνείς πλατφόρμες τύπου booking.com, όχι πχ στις ονλάιν πλατφόρμες κρατήσεων ελληνικών τουριστικών γραφείων

Και μετά να κλείνετε από τα σάιτ των ξενοδοχείων απευθείας για αποφυγή παρεξηγήσεων και μεσαζόντων. Τώρα βέβαια αν πετύχετε καμιά σούπερ ευκαιρία (μεγάλη διαφορά από το σάιτ του ξενοδοχείου) ΟΚ, αλλά προσωπικά μόνο τότε το τολμάω πια

Φυσικά αυτό δεν ισχύει για τα ιδιωτικά διαμερίσματα. Τα οποία αποφεύγω δια ροπάλου, εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όσο σας παίρνει, να χρησιμοποιείτε τις πλατφόρμες κρατήσεων μόνο για να βρίσκετε ξενοδοχεία που σας αρέσουν, να διαβάζετε κριτικές και να παίρνετε μια ιδέα για τις τιμές.

Και μετά να κλείνετε από τα σάιτ των ξενοδοχείων απευθείας για αποφυγή παρεξηγήσεων και μεσαζόντων. Τώρα βέβαια αν πετύχετε καμιά σούπερ ευκαιρία (μεγάλη διαφορά από το σάιτ του ξενοδοχείου) ΟΚ, αλλά προσωπικά μόνο τότε το τολμάω πια
Εγώ έχω αντίθετη άποψη ειδικά στο εξωτερικό.
Αν ο ξενοδόχος σε κρεμάσει κ έχει γινει ιδωτικη συμφωνία, δεν βρίσκεις το δίκιο σου.
Ο λόγος σου ενάντια στο δικό του.
Αν όμως έχεις κλείσει μέσω πλατφόρμας κ πας κ έχει δώσει το δωμάτιο, σου βρισκει η πλατφόρμα ξενοδοχείο ακόμα κ ανώτερης κατηγορίας ή σου αλλάζει δωμάτιο υπό το φόβο των αρνητικών σχολίων, όπως έγινε στην περίπτωση μου πρόσφατα.
Κι ακόμη μια φορά στην Ελλάδα, είχα κάνει κράτηση μέσω booking, ο ξενοδόχος το είχε διπλοκρατησει, πηγα εκει φώναζα, τσίριζα, μου έλεγε δεν με νοιάζει κόψε το λαιμό σου, πήγαινε αλλού,το σώμα έχει ήδη δοθει...
Εγώ με τις βαλίτσες στο χέρι και μόλις είπα τη μαγική λέξη "θα κάνω παράπονα στην booking και θα κάνω αρνητικά σχόλια παντού"...
ξαφνικά μου έδωσε το δωμάτιο και πέταξε τους άλλους έξω...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.595
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom