Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Θα συμφωνησω! Πηγα περσι και κατευθειαν εκει,δεν χρειαζεσαι από εδω τιποτα..
Υπεροχη χωρα!! Καταπληκτικο φαγητο-αν τρελλαινεσαι οπως εγω για καυτερα βεβαια- φτηνα και υπεροχες παραλίες!!
Τωρα για την ομορφια τους θα συμφωνησω.. Κοντος λαος και παραξενες φατσες γενικα..
Αλλα.. οταν πετυχαινει η συνταγη ειναι το κατι άλλο!!
Ειδα κατι φατσες μοντελα εντελως!!
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Δυστηχώς, δεν το ξέρω αυτό. Πρέπει να ρωτήσεις την πρεσβεία, φαντάζομαι.
 

eirini

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες

δεν θέλω σχολιάκια για την ομορφιά είναι "ο φίλος" μου μεξικάνος. χιχι πλάκα κάνω γούστα είναι αυτά και ναι είναι αλήθεια ότι δν τους λες κουκλιά. χιχι
 

discover

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
δεν το έχω βρει ακόμα...
επειδή κι εμένα με καίει το θέμα και είχα πάρει τηλέφωνο στην μεξικανική πρεσβεία (τηλ 210 7294780) μου είχαν πει ότι δεν χρέιάζεται να βγάλεις κάτι από εδώ. θα συμπληρώσεις κάτι στο αεροπλάνο.μάλιστα, τους έιχα επισημάνει ότι θα ταξίδευα με πτήση που είχε ανταπόκριση από την Ατλάντα, ΗΠΑ (αν και τελικά θα πετάξουμε με ανταπόκριση Μαδρίτη) και μου είπαν να ρωτήσω μήπως χρειαστώ αμερικανική visa.Και όντως χρειάζεται. Έστω και μια ώρα να μείνεις στο αεροδρόμιο πρέπει να έχεις βγάλει.
 

eirini

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, με ποια εταιρία ταξιδεύεις; Εμένα ο φίλος μου που έρχεται από Μεξικό για δεύτερη φορά(μέσω Μαδρίτης) δν μου είπε κάτι για φόρμα που συμπληρώνεις στο αεροπλάνο. Τέλος πάντων, έχουμε μιλήσει και εμείς με την πρεσβεία μπορείς να μείνεις ως τουρίστας 6 μήνες.
 

discover

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
δεν το έχω βρει ακόμα...
χμ... τι να σου πω ίσως να είχε να κανει αυτό το "κάτι" με την αποβίβαση στην αμερική. δεν έδωσα σημασία.
τελικά θα ταξιδέψουμε με iberia (για πρώτη φορά) και η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησα την εταιρεία αν χρειάζεται κάποιο χαρτί τύπου visa
 

eirini

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
μαλιστα

μαλιστα μαλιστα. ετσι iberia κλασσικά. ΄-)
ποτε πας; εισητηρια καλες τιμές; εγώ για την περίοδο που κοιτάζω είναι γύρω στα 1200 ευρώ. :-(
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Όταν ταξιδεύεις στο Μεξικό δεν χρειάζεσαι visa (με την έννοια πρεσβεία->αυτοκόλλητο στο διαβατήριο κτλ) αλλά παίρνεις ένα tourist permit το οποίο συνήθως είναι για 6 μήνες. Το κόστος για αυτό το permit είναι γύρω στα $20 που όμως συμπεριλαμβάνεται πάντα στην τιμή του αεροπορικού εισιτηρίου. Αν μπεις στη χώρα οδικός το πληρώνεις είτε στα σύνορα είτε σε τράπεζα. Στο αεροπλάνο (εμάς μας το δώσανε λίγο πριν την επιβίβαση γι'αυτό να έχετε το νου σας όταν περιμένετε στο gate) συμπληρώνεις ένα έντυπο με τα στοιχεία σου, λόγο επίσκεψης, μέρη που θα επισκεφτείς και λοιπές τυπικές ερωτήσεις, τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή. Μετά την αποβίβαση και στον έλεγχο διαβατηρίων το παραδίδεις, στο σφραγίζουν και σου δίνουν ένα απόκομμα που πρέπει να κρατήσεις (και να μη το χάσεις) μέχρι να βγεις από τη χώρα. Επίσης συμπληρώνεις και ένα έντυπο για το τελωνείο. Όταν φτάσεις εκεί, αφού πάρεις τις αποσκευές σου, πατάς ένα κουμπί και ανάβει ένα φωτάκι. Αν το φωτάκι ανάψει πράσινο, περνάς και τέλος. Αν το φωτάκι ανάψει κόκκινο τότε περνάς από έλεγχο. Νομίζω είναι προγραμματισμένο να ανάβει κόκκινο 1 στις 6 φορές.
Όλα είναι πολύ απλά και γρήγορα.

Επίσης για τη visa για Αμερική είναι όπως τα λέει ο/η discover. Αν πετάς μέσω Αμερικής χρειάζεσαι visa. Που σημαίνει ταλαιπωρία (πρεσβεία, συνέντευξη, άγχος) και επιπλέον κόστος (100ευρώ νομίζω).
 

eirini

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
οκ

συγκεκριμένος και πολύ ενημερωμένος. ευχαριστώ!!!
 

discover

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
δεν το έχω βρει ακόμα...
ειμαι η! χαχαχα
πολύ καλά τα λέει ο mpiftex . το μόνο που θέλω να σημειώσω πάνω στο θέμα της αμερικανικής visa, είναι ότι τα ραντεβού είναι μόνο πρωινά (χανεις κ ενα μεροκάματο για το interview και ένα μεροκάματο για να πας την πάρεις δλδ κοστολόγισέ το μόνη σου )
όσον αφορά το δικό μου ταξίδι με την iberia ,9από Αθήνα -άφιξη 10 και επιστροφή 20-21/07/09 κόστισε 461 ? !
 

eirini

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
τι εννοεις;;;

τι εννοεις 461. ευρώ??????? αποκλειεται. κλειστε μου κ μενα απο αυτα. χιχι
 

discover

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
δεν το έχω βρει ακόμα...
Βασικα, δεν θελω να γινομαι κουραστική, κάπου έχω γράψει όλη την διαδικασία που χρειάστηκε για να τα κλείσω. Νομίζω στο topic "καλοκαιρινες διακοπές στο Μεξικό". Κοίτα, και αν δεν το βρεις, τα ξαναγράφω, δεν έχω πρόβλημα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom