Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

aggie

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Στη Sicily by car νοικιάσαμε με πλήρη απαλλαγή για οτιδήποτε. Μια χαρά εταιρεία, καινούργιο αυτοκίνητο, δεν είχαμε κανένα θέμα.
Σε ευχαριστω πολυ, το εψαξα τωρα και οντως δεν αναφερει καμια εξαιρεση για κλοπη. Δεν την ειχα κοιταξει καν την sicily by car. :icon_redface: ειχα δει στο trip advisor αρκετες κακες κριτικες για να πω την αληθεια. Ευχαριστω και παλι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
Καλησπερα. Σικελια, Κατανια-Παλερμο ( αλλα και Ναπολι που θα ειμαστε πρωτα) αυτοκινητο στον δρομο ή σε κλειστο παρκινγκ? Απο τιμες θα ματωσουμε ή υπαρχουν και εναλλακτικες σε νορμαλ πλαισια? Τα δωματια που κλεισαμε ειναι ολα σε σχεδον κεντρικα σημεια , αλλα χωρις παρκινγκ.
 

georgiaz

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Catania, Sicily
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
Καλησπέρα team.
Θα είμαι Catania 2 βράδια, 3 ημέρες στις αρχές Οκτώβρη.
Την πρώτη μέρα φτάνω πρωί οπότε θεωρώ υπάρχει χρόνος να δω αρκετά πράγματα ή/και να πάω εκτός Catania
Έχω κλείσει ήδη με Group τη 2η μέρα, το απόγευμα να πάω στο ηφαίστειο (6h tour).
Την 3η μέρα φεύγω βράδυ οπότε έχω παραπάνω από τη μισή μέρα διαθέσιμη.
Ιδανικά θα ήθελα εφόσον προλάβω, να επισκεφτώ και την Taormina ή Syracuse ή και οποιοδήποτε άλλο μέρος θεωρείτε ότι αξίζει.
Προσπαθώ να φτιάξω το πλάνο από τώρα γιατί είναι και λίγες οι μέρες και θέλω να προλάβω όσο πιο πολλά γίνεται. Τέλος, το ταξίδι θα είναι χωρίς μεταφορικό μέσο, αλλά απ' ό,τι ενημερώθηκα είναιεύκολη σχετικά και οικπονομική η συγκοινωνία τους.
Τι θα μου προτείνατε;
Ευχαριστώ πολύ :heart:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα team.
Θα είμαι Catania 2 βράδια, 3 ημέρες στις αρχές Οκτώβρη.
Την πρώτη μέρα φτάνω πρωί οπότε θεωρώ υπάρχει χρόνος να δω αρκετά πράγματα ή/και να πάω εκτός Catania
Έχω κλείσει ήδη με Group τη 2η μέρα, το απόγευμα να πάω στο ηφαίστειο (6h tour).
Την 3η μέρα φεύγω βράδυ οπότε έχω παραπάνω από τη μισή μέρα διαθέσιμη.
Ιδανικά θα ήθελα εφόσον προλάβω, να επισκεφτώ και την Taormina ή Syracuse ή και οποιοδήποτε άλλο μέρος θεωρείτε ότι αξίζει.
Προσπαθώ να φτιάξω το πλάνο από τώρα γιατί είναι και λίγες οι μέρες και θέλω να προλάβω όσο πιο πολλά γίνεται. Τέλος, το ταξίδι θα είναι χωρίς μεταφορικό μέσο, αλλά απ' ό,τι ενημερώθηκα είναιεύκολη σχετικά και οικπονομική η συγκοινωνία τους.
Τι θα μου προτείνατε;
Ευχαριστώ πολύ :heart:
Συρακούσες με τρένο
Στάση και στο αεροδρόμιο.
 

Basilis63

Member
Μηνύματα
26
Likes
216
Καλησπέρα team.
Θα είμαι Catania 2 βράδια, 3 ημέρες στις αρχές Οκτώβρη.
Την πρώτη μέρα φτάνω πρωί οπότε θεωρώ υπάρχει χρόνος να δω αρκετά πράγματα ή/και να πάω εκτός Catania
Έχω κλείσει ήδη με Group τη 2η μέρα, το απόγευμα να πάω στο ηφαίστειο (6h tour).
Την 3η μέρα φεύγω βράδυ οπότε έχω παραπάνω από τη μισή μέρα διαθέσιμη.
Ιδανικά θα ήθελα εφόσον προλάβω, να επισκεφτώ και την Taormina ή Syracuse ή και οποιοδήποτε άλλο μέρος θεωρείτε ότι αξίζει.
Προσπαθώ να φτιάξω το πλάνο από τώρα γιατί είναι και λίγες οι μέρες και θέλω να προλάβω όσο πιο πολλά γίνεται. Τέλος, το ταξίδι θα είναι χωρίς μεταφορικό μέσο, αλλά απ' ό,τι ενημερώθηκα είναιεύκολη σχετικά και οικπονομική η συγκοινωνία τους.
Τι θα μου προτείνατε;
Ευχαριστώ πολύ :heart:
Καλησπέρα team.
Θα είμαι Catania 2 βράδια, 3 ημέρες στις αρχές Οκτώβρη.
Την πρώτη μέρα φτάνω πρωί οπότε θεωρώ υπάρχει χρόνος να δω αρκετά πράγματα ή/και να πάω εκτός Catania
Έχω κλείσει ήδη με Group τη 2η μέρα, το απόγευμα να πάω στο ηφαίστειο (6h tour).
Την 3η μέρα φεύγω βράδυ οπότε έχω παραπάνω από τη μισή μέρα διαθέσιμη.
Ιδανικά θα ήθελα εφόσον προλάβω, να επισκεφτώ και την Taormina ή Syracuse ή και οποιοδήποτε άλλο μέρος θεωρείτε ότι αξίζει.
Προσπαθώ να φτιάξω το πλάνο από τώρα γιατί είναι και λίγες οι μέρες και θέλω να προλάβω όσο πιο πολλά γίνεται. Τέλος, το ταξίδι θα είναι χωρίς μεταφορικό μέσο, αλλά απ' ό,τι ενημερώθηκα είναιεύκολη σχετικά και οικπονομική η συγκοινωνία τους.
Τι θα μου προτείνατε;
Ευχαριστώ πολύ :heart:
Ήμουν διακοπές τον Αύγουστο στη Σικελία οπότε την Κατάνια προλαβαίνεις να την δεις την ημέρα που θα φτάσετε και την επόμενη μετά τον γυρισμό από Αίτνα.Την τρίτη μερα πρέπει να διαλέξεις μια από τις δύο πόλεις γιατί θες περίπου 1και20 λεπτά με το τρένο για Ταορμίνα να πας άλλο τόσο να γυρίσεις και κάνα 2-3 ώρες να δεις εκεί?
Αντίστοιχο χρόνο θες και για Συρακούσες.
Πάντως στην Κατάνια προτείνω Εat Pizzeria Via Pietro Antonio Coppola 49-51 και παγωτό στο Don Peppinu στην Piazza del Duomo
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Καλησπέρα team.
Θα είμαι Catania 2 βράδια, 3 ημέρες στις αρχές Οκτώβρη.
Την πρώτη μέρα φτάνω πρωί οπότε θεωρώ υπάρχει χρόνος να δω αρκετά πράγματα ή/και να πάω εκτός Catania
Έχω κλείσει ήδη με Group τη 2η μέρα, το απόγευμα να πάω στο ηφαίστειο (6h tour).
Την 3η μέρα φεύγω βράδυ οπότε έχω παραπάνω από τη μισή μέρα διαθέσιμη.
Ιδανικά θα ήθελα εφόσον προλάβω, να επισκεφτώ και την Taormina ή Syracuse ή και οποιοδήποτε άλλο μέρος θεωρείτε ότι αξίζει.
Προσπαθώ να φτιάξω το πλάνο από τώρα γιατί είναι και λίγες οι μέρες και θέλω να προλάβω όσο πιο πολλά γίνεται. Τέλος, το ταξίδι θα είναι χωρίς μεταφορικό μέσο, αλλά απ' ό,τι ενημερώθηκα είναιεύκολη σχετικά και οικπονομική η συγκοινωνία τους.
Τι θα μου προτείνατε;
Ευχαριστώ πολύ :heart:
Είναι λίγες οι μέρες για να αφιερώσεις χρόνο και για κάπου εκτός Κατάνια. Πάντως αν θεωρείς ότι προλαβαίνεις Συρακούσες μαγευτικό μέρος. Ταορμινα δεν πήγα και δεν ξέρω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.094
Καλησπέρα team.
Θα είμαι Catania 2 βράδια, 3 ημέρες στις αρχές Οκτώβρη.
Την πρώτη μέρα φτάνω πρωί οπότε θεωρώ υπάρχει χρόνος να δω αρκετά πράγματα ή/και να πάω εκτός Catania
Έχω κλείσει ήδη με Group τη 2η μέρα, το απόγευμα να πάω στο ηφαίστειο (6h tour).
Την 3η μέρα φεύγω βράδυ οπότε έχω παραπάνω από τη μισή μέρα διαθέσιμη.
Ιδανικά θα ήθελα εφόσον προλάβω, να επισκεφτώ και την Taormina ή Syracuse ή και οποιοδήποτε άλλο μέρος θεωρείτε ότι αξίζει.
Προσπαθώ να φτιάξω το πλάνο από τώρα γιατί είναι και λίγες οι μέρες και θέλω να προλάβω όσο πιο πολλά γίνεται. Τέλος, το ταξίδι θα είναι χωρίς μεταφορικό μέσο, αλλά απ' ό,τι ενημερώθηκα είναιεύκολη σχετικά και οικπονομική η συγκοινωνία τους.
Τι θα μου προτείνατε;
Ευχαριστώ πολύ :heart:
Αφου φτανεις πρωι και η εκδρομη σου ειναι το επομενο απογευμα, εγω θα προτεινα να φυγεις σφαιρα για Συρακουσες η Ταορμινα, να μεινεις εκει το βραδυ και το δευτερο βραδυ να μεινεις Κατανια, την οποια θα δεις την τελευταια μερα χωρις αγχος να φτασεις εγκαιρα στο αεροδρομιο.
Ειναι η μονη περιπτωση να αξιοποιησεις τερμα τον λιγοστο αυτον χρονο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.450
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ με @paefstra. Πιστεύω όμως ότι το τουρ στην Αίτνα θα ξεκινάει νωρίς από Κατάνια οπότε δεν θα το προλάβει αν διανυκτερεύσει σε άλλη πόλη. Προσωπικά δεν θα "έτρωγα 1 μέρα από τις 3 (ουσιαστικά 2+) για την Αίτνα, αλλά ο καθένας έχει τις επιθυμίες του. Επομένως, μπορεί να γίνει ημερήσια για Ταορμίνια την 1η μέρα. Όμως @georgiaz πάρε λεωφορείο που σε ανεβάζει μέχρι πάνω. Το τρένο σε αφήνει στη θάλασσα. Η Συρακούσες θέλουν πολύ περισσότερη ώρα. Αν θέλεις να τις στριμώξεις κάπου πάνε για μετά το βουνό, με διανυκτέρευση και απευθείας άφιξη στο αεροδρόμιο μετά για τον γυρισμό. Πολλή πίεση όμως.
 

reisender

Member
Μηνύματα
62
Likes
64
2 διανυκτερεύσεις Παλέρμο, τη 2η μέρα εκδρομή σε Agrigento.
3 Cefalu
2 Taormina (γιατί είναι η ακριβότερη)
3 Siracusa με εκδρομή σε Noto και Ragusa

Συνδύασε την άφιξη σε Παλέρμο και την αναχώρηση από Κατάνια.
Καλησπέρα, βλέπω για ένα ταξίδι στη Σικελία 8 - 9 μέρες (έτσι βολεύουν οι πτήσεις..). Πιστεύω ο χρόνος δεν είναι αρκετός να δεις όλο το νησί, να κάνω λοιπόν μερικές ερωτήσεις:
-Σε τόσο λίγο χρόνο έχει νόημα να κάνω τον κύκλο Παλέρμο-Κατάνια (πχ 4 βράδυα Παλέρμο, 4 Κατάνια); Σκέφτομαι ότι μάλλον είναι καλύτερο να πετάξω από και προς Παλέρμο και να αφήσω το κομμάτι της Κατάνια για άλλη φορά. Συμφωνείτε; Από ό,τι βλέπω και διαβάζω και εδώ το να κάνεις και τα δυο θέλει 15 μέρες..

-Με βάση το πρώτο ερώτημα ένα σενάριο με άφιξη και αναχώρηση από Παλέρμο θα ήταν:

4 μέρες Παλέρμο (οι 2 ημερήσιες για Σελινούντα + Agrigento, και ένα πρωινό να πεταχτώ Monreale να δω τον Καθερδικό, ίσως και Mondello)
2 Cefalu

και μετά άλλες 2 μέρες να αφιερωθούν που; η Segesta στο Τράπανι αξίζει ή μετά από Σελινούντα και κοιλάδα θεών δε θα μου πει κάτι αρχαιολογικά;
Τι άλλο θα προτείνατε για αυτές τις άλλες 2 μέρες;

-Και για να είμαι βέβαιος, Από Παλέρμο είναι δυνατόν να κάνω ημερήσεις εκδρομές α) για Σελινούντα β) για agrigento? ή πρέπει να κοιμηθώ κιόλας εκεί για να προλάβω. Οι αποστάσεις μοιάζουν μικρές αλλά ξέρω ότι η συγκοινωνία στη σικελία ειναι λίγο για το ανάθεμα και δεν ξερω αν θα χω αυτοκινητο
 

Basilis63

Member
Μηνύματα
26
Likes
216
Καλησπέρα, βλέπω για ένα ταξίδι στη Σικελία 8 - 9 μέρες (έτσι βολεύουν οι πτήσεις..). Πιστεύω ο χρόνος δεν είναι αρκετός να δεις όλο το νησί, να κάνω λοιπόν μερικές ερωτήσεις:
-Σε τόσο λίγο χρόνο έχει νόημα να κάνω τον κύκλο Παλέρμο-Κατάνια (πχ 4 βράδυα Παλέρμο, 4 Κατάνια); Σκέφτομαι ότι μάλλον είναι καλύτερο να πετάξω από και προς Παλέρμο και να αφήσω το κομμάτι της Κατάνια για άλλη φορά. Συμφωνείτε; Από ό,τι βλέπω και διαβάζω και εδώ το να κάνεις και τα δυο θέλει 15 μέρες..

-Με βάση το πρώτο ερώτημα ένα σενάριο με άφιξη και αναχώρηση από Παλέρμο θα ήταν:

4 μέρες Παλέρμο (οι 2 ημερήσιες για Σελινούντα + Agrigento, και ένα πρωινό να πεταχτώ Monreale να δω τον Καθερδικό, ίσως και Mondello)
2 Cefalu

και μετά άλλες 2 μέρες να αφιερωθούν που; η Segesta στο Τράπανι αξίζει ή μετά από Σελινούντα και κοιλάδα θεών δε θα μου πει κάτι αρχαιολογικά;
Τι άλλο θα προτείνατε για αυτές τις άλλες 2 μέρες;

-Και για να είμαι βέβαιος, Από Παλέρμο είναι δυνατόν να κάνω ημερήσεις εκδρομές α) για Σελινούντα β) για agrigento? ή πρέπει να κοιμηθώ κιόλας εκεί για να προλάβω. Οι αποστάσεις μοιάζουν μικρές αλλά ξέρω ότι η συγκοινωνία στη σικελία ειναι λίγο για το ανάθεμα και δεν ξερω αν θα χω αυτοκινητο
Για πια εποχή ρωτάς? Άλλα δεδομένα χειμώνα η ανοιξη και άλλα το καλοκαίρι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ξέρω ότι η συγκοινωνία στη σικελία ειναι λίγο για το ανάθεμα
Απο περιεργεια, πως το ξερεις? Το ακουσες? Απο καποιον που εχει δοκιμασει ολα τα ΜΜΜ και εβγαλε αυτο το συμπερασμα? Το εντελως λαθος συμπερασμα.
Σε οτι ανεφερες μετακινεισαι ισως καλυτερα με τα ΜΜΜ. Το νησι ειναι μεγαλυτερο απο Πελοποννησο και το Παλερμο μεγαλυτερο απο Θεσσαλονικη. Για να εχει καποιος μια ιδεα περι μεγεθων. Δεν γινεται ξεπετα μιας τετοιας πολης σε ημερησια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom