Δανία Νορβηγία Σουηδία Προγραμματισμός ταξιδιού-την βοήθεια σας

Theodore1967

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΣΟΥΗΔΙΑ-ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Εύχομαι σε όλους Χρόνια Πολλά κ Καλή Πρωτοχρονιά.
Έστω και αργά, ηλικιακά, θα ξεκινήσω το δεύτερο ταξίδι μου στην Ευρώπη μετά από 25 χρόνια. Προγραμματίζω να βρεθώ μέσα Μάϊου 2024, στην Σουηδία. Εκτιμώ ότι ο καιρός θα είναι καλός για να μπορώ να κάνω κάποιες εκδρομές σε διπλανές πόλεις.
Η βάση μου θα είναι η πόλη Ουψάλα όπου εκεί θα με φιλοξενεί ένας φίλος μου για όσες μέρες θέλω.
Όπως το έχω προγραμματίσει σκέφτομαι να κάνω τα εξής :
09/05 Άφιξη στην Ουψάλα
11/05 Άφιξη στην Κοπεγχάγη (τρένο 6,5 ώρες)
11/05 Αναχώρηση για Μάλμε Σουηδίας για παρακολούθηση Eurovision 2024 (τρένο 0,45 λεπτά), και επιστροφή στην Κοπεγχάγη
12/05 Περιήγηση Κοπεγχάγη
13/05 Περιήγηση Κοπεγχάγη
14/05 Αναχώρηση για Γκέτεμποργκ (τρένο 3,50 λεπτά)
15/05 Περιήγηση Γκέτεμποργκ
16/05 Αναχώρηση για Όσλο (τρένο 3,30 λεπτά)
16/05 Περιήγηση Όσλο
17/05 Αναχώρηση για Ουψάλα (τρένο 6,32 λεπτά)

18/05-25/05 Παραμονή και χαλάρωση στην Ουψάλα.(θα βοηθώ τον φίλο μου που δουλεύει μάγειρας σε εστιατόριο).

Παρακαλώ πείτε μου τα εξής :
1) Εάν είναι ακριβό το εισιτήριο των μετακινήσεων που περιέγραψα πιο πάνω με το τρένο
2) Εάν αξίζει να μείνω σε αυτές τις πόλεις λιγότερο ή περισσότερο για να περιηγηθώ
3) Εάν το χρονοδιάγραμμα , δηλαδή η σειρά των επισκέψεων στις πόλεις αυτές, είναι σωστή από θέμα κόστος χρημάτων και χρόνου.
4) Εάν πρέπει να προσθέσω ή να αφαιρέσω προορισμούς
5) Τι χρήματα να προυπολογίσω για το ταξίδι αυτό. (εκτός του αεροπορικού ταξιδιού μετάβασης και επιστροφής από την Αθήνα και φυσικά του κόστους διαμονής στην Ουψάλα αφού θα φιλοξενούμαι).
6) Ξενοδοχεία ή airbnb ?
7) Να εκδώσω αεροπορικά εισιτήρια εντός του Ιανουαρίου για να πετύχω καλές τιμές. Πως θα βγάλω το εισητήριο επιστροφής ανοικτό σε περίπτωση που έρθω νωρίτερα ή αργότερα.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ - 3 Διανυκτερεύσεις
ΓΚΕΚΤΕΜΠΟΡΓΚ - 2 Διανυκτερεύσεις
ΟΣΛΟ - 2 Διανυκτερεύσεις

Δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει εκτός συνόρων και μπορώ να ρωτώ πράγματα που τα ξέρει όλος ο κόσμος αλλά όχι εγώ.
Μιλάω καλά την Αγγλική Γλώσσα, μόνο.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εύχομαι σε όλους Χρόνια Πολλά κ Καλή Πρωτοχρονιά.
Έστω και αργά, ηλικιακά, θα ξεκινήσω το δεύτερο ταξίδι μου στην Ευρώπη μετά από 25 χρόνια. Προγραμματίζω να βρεθώ μέσα Μάϊου 2024, στην Σουηδία. Εκτιμώ ότι ο καιρός θα είναι καλός για να μπορώ να κάνω κάποιες εκδρομές σε διπλανές πόλεις.
Η βάση μου θα είναι η πόλη Ουψάλα όπου εκεί θα με φιλοξενεί ένας φίλος μου για όσες μέρες θέλω.
Όπως το έχω προγραμματίσει σκέφτομαι να κάνω τα εξής :
09/05 Άφιξη στην Ουψάλα
11/05 Άφιξη στην Κοπεγχάγη (τρένο 6,5 ώρες)
11/05 Αναχώρηση για Μάλμε Σουηδίας για παρακολούθηση Eurovision 2024 (τρένο 0,45 λεπτά), και επιστροφή στην Κοπεγχάγη
12/05 Περιήγηση Κοπεγχάγη
13/05 Περιήγηση Κοπεγχάγη
14/05 Αναχώρηση για Γκέτεμποργκ (τρένο 3,50 λεπτά)
15/05 Περιήγηση Γκέτεμποργκ
16/05 Αναχώρηση για Όσλο (τρένο 3,30 λεπτά)
16/05 Περιήγηση Όσλο
17/05 Αναχώρηση για Ουψάλα (τρένο 6,32 λεπτά)

18/05-25/05 Παραμονή και χαλάρωση στην Ουψάλα.(θα βοηθώ τον φίλο μου που δουλεύει μάγειρας σε εστιατόριο).

Παρακαλώ πείτε μου τα εξής :
1) Εάν είναι ακριβό το εισιτήριο των μετακινήσεων που περιέγραψα πιο πάνω με το τρένο
2) Εάν αξίζει να μείνω σε αυτές τις πόλεις λιγότερο ή περισσότερο για να περιηγηθώ
3) Εάν το χρονοδιάγραμμα , δηλαδή η σειρά των επισκέψεων στις πόλεις αυτές, είναι σωστή από θέμα κόστος χρημάτων και χρόνου.
4) Εάν πρέπει να προσθέσω ή να αφαιρέσω προορισμούς
5) Τι χρήματα να προυπολογίσω για το ταξίδι αυτό. (εκτός του αεροπορικού ταξιδιού μετάβασης και επιστροφής από την Αθήνα και φυσικά του κόστους διαμονής στην Ουψάλα αφού θα φιλοξενούμαι).
6) Ξενοδοχεία ή airbnb ?
7) Να εκδώσω αεροπορικά εισιτήρια εντός του Ιανουαρίου για να πετύχω καλές τιμές. Πως θα βγάλω το εισητήριο επιστροφής ανοικτό σε περίπτωση που έρθω νωρίτερα ή αργότερα.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ - 3 Διανυκτερεύσεις
ΓΚΕΚΤΕΜΠΟΡΓΚ - 2 Διανυκτερεύσεις
ΟΣΛΟ - 2 Διανυκτερεύσεις

Δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει εκτός συνόρων και μπορώ να ρωτώ πράγματα που τα ξέρει όλος ο κόσμος αλλά όχι εγώ.
Μιλάω καλά την Αγγλική Γλώσσα, μόνο.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
1) Είναι αρκετά γενική ερώτηση. Μπορείς να αναζητήσεις εισιτήρια τρένων και να δεις τις τιμές αλλά αφού θα είσαι αρκετές μέρες και θες να επισκεφθείς τις 3 σκανδιναβικές χώρες θα σου πρότεινα να δεις και το Scandinavia pass.

2) Γκαίτεμποργκ δεν ξέρω αν αξίζει αλλά ως ενδιάμεση στάση από Κοπεγχάγη για Όσλο ακούγεται καλή επιλογή. Ε, και τουλάχιστον 1 διανυκτέρευση γιατί να μην την αξίζει.

3)Μια χαρά μου φαίνεται

4) Θα πρόσθετα το Μπέργκεν. Κρίμα να μη δεις τα φιορδ. Θα πήγαινα από Όσλο σε Φλαμ με τρένο, η ωραιότερη για πολλούς διαδρομή στη Σκανδιναβία κι από Φλαμ σε Μπέργκεν. Φαντάζομαι τη Στοκχόλμη θα την επισκεφθείς από Ουψάλα.

5) Δεν έχω απάντησει σε αυτό. Χωρίς διαμονή και μεταφορικά μπορεί να χρειαστείς και γύρω στα 50€ (ή και λιγότερα) την ημέρα μπορεί να μην σου φτάνουν ούτε τα 100€.

6) Αν ταξιδεύεις μόνος και θες να εξοικονομήσεις χρήματα, είτε χόστελ είτε sharing apartments. Αν θες άνεση και privacy πας σε ξενοδοχεία.

7) Αν σε βολεύουν οι τιμές ναι, μετά τις γιορτές ίσως βρεις κάπως καλύτερες τιμές. Αν το εισιτήριο είναι πολύ φθηνό βγάλε και για επιστροφή και στην τελική το χάνεις. Αν είναι ακριβό βγάλε ένα που να σου επιτρέπει αλλαγή ημερομηνίας δωρεάν με πληρωμή μόνο της διαφοράς της τιμής του εισιτηρίου

Αγγλικά και στις 3 χώρες μιλάνε παντού και σχεδόν όλοι.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σε γενικές γραμμές μου αρέσει το πρόγραμμά σου, αλλά θα συμφωνήσω με τον tripakias: πρόσθεσε και την περιοχή του Μπέργκεν να δεις φιόρδ κ ωραία φύση. Λόγω eurovision, κλείσε άμεσα τη διαμονή στην Κοπεγχάγη. Το Μάλμε δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη πόλη, και ο περισσότερος κόσμος που θα ταξιδέψει για το διαγωνισμό θα αναζητήσει διαμονή στην Κοπεγχάγη. Οπότε θα γίνεται χαμός με τις τιμές τόσο των ξενοδοχείων όσο και των airbnb δωματίων, οπότε σπεύσε άμεσα! Εαν έχεις κλείσει εισιτήριο για τον τελικό, και όχι για τη μεσημεριανή dress rehearsal, τσέκαρε ότι θα έχει τρένο επιστροφής για Κοπεγχάγη από Μάλμε μετά τα μεσάνυχτα (κατά 99,9% θα έχει). Φανταστική εμπειρία πάντως το να ζήσεις live αυτό το διαγωνισμό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom