Προορισμός εκτός Ευρώπης για άτομο που ταξιδεύει μόνο του

nadiouli87

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέα στην παρέα και σκέφτομαι να κάνω ένα μακρυνό ταξίδι μόνη μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να πρωτοψάξω από θέμα ασφάλειας (θέλω Cape Town αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να πάω με ασφάλεια μόνη μου κτλ) αλλά και τυχόν άλλα θέματα πχ. πώς θα βρω τον πιο οικονομικό συνδυασμό πτήσεων, διαμονής, πού αξίζει να πάω πρώτη φορά εκτός Ευρώπης κτλ... Για διαμονή σκέφτομαι να κλείσω μέσω Airbnb γιατί μου το χονυν προτείνει αρκετοί και μου φαίνεται καλή φάση. Σκοπεύω να μείνω περίπου 7-8 μέρες αλλά το budget που έχω δεν είναι πάνω από 1500euros. Ιδανικά θα ήθελα να ταξιδέψω άμεσα (μέσα στον επόμενο ένα μήνα). Με αυτά τα δεδομένα, τι θα ήταν καλύτερο να ψάξω? ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.740
Likes
50.872
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μέσα στο μπάτζετ σου και ασφαλή μέρη μεταξύ άλλων είναι τα εξής:
Σρι Λάνκα
Ινδία
Νεπάλ
Ταϊλάνδη (μπλιαχ)
Λάος-Καμπότζη (ωραίο και φτηνό ΑΛΛΑ θες παραπάνω μέρες)
Κίνα (ας πούμε Πεκίνο-Ξιάν ή Πεκίνο-Γκουιλίν)
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέα στην παρέα και σκέφτομαι να κάνω ένα μακρυνό ταξίδι μόνη μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να πρωτοψάξω από θέμα ασφάλειας (θέλω Cape Town αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να πάω με ασφάλεια μόνη μου κτλ) αλλά και τυχόν άλλα θέματα πχ. πώς θα βρω τον πιο οικονομικό συνδυασμό πτήσεων, διαμονής, πού αξίζει να πάω πρώτη φορά εκτός Ευρώπης κτλ... Για διαμονή σκέφτομαι να κλείσω μέσω Airbnb γιατί μου το χονυν προτείνει αρκετοί και μου φαίνεται καλή φάση. Σκοπεύω να μείνω περίπου 7-8 μέρες αλλά το budget που έχω δεν είναι πάνω από 1500euros. Ιδανικά θα ήθελα να ταξιδέψω άμεσα (μέσα στον επόμενο ένα μήνα). Με αυτά τα δεδομένα, τι θα ήταν καλύτερο να ψάξω? ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων!
Επίσης θα μπορούσες, για πιο κοντινό προορισμό φυσικά, να κοιτάξεις προς Μαρόκο. Αρκετά κάτω από το budget σου. Οι 8 μέρες φτάνουν, αν και όσες παραπάνω τόσο καλύτερα. Εκτός Ευρώπης είναι. Μουσουλμανική χώρα είναι, που αν δεν έχεις ξαναεπισκευτεί έχει ενδιαφέρον. Ωραία χωριά έχει... Καλή εποχή είναι τώρα που το σκέφτεσαι. Από ασφάλεια είναι μια χαρά. Είχα πάει μόνος μου κι εγώ για 8 μέρες και στο συστήνω ανεπιφύλακτα.

Υ.Γ. Οι προορισμοί που παραθέτει ο Yorgos είναι ένας κι ένας αλλά Yorgo μήπως χρειάζονται παραπάνω μέρες? Ινδία ας πούμε σε 8 μέρες βγαίνει? Ρωτάω γιατί είναι προορισμοί που έχω αφήσει για αργότερα κυρίως λόγο χρόνου,
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Θα συμφωνήσω με Yorgos με εξαίρεση το μπλιαχ στη Ταϊλάνδη :haha: Είναι μια πολύ όμορφη χώρα και πολύ εύκολη στην οργάνωση ταξιδιού κλπ αν είναι το πρώτο σου μακρινό ταξίδι.
Θα προσθέσω το Βιετνάμ φυσικά δεν ξέρω τα αεροπορικά πού έχουν φτάσει μιας και θέλεις να ταξιδέψεις σύντομα.
 

niko4radio

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέα στην παρέα και σκέφτομαι να κάνω ένα μακρυνό ταξίδι μόνη μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να πρωτοψάξω από θέμα ασφάλειας (θέλω Cape Town αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να πάω με ασφάλεια μόνη μου κτλ) αλλά και τυχόν άλλα θέματα πχ. πώς θα βρω τον πιο οικονομικό συνδυασμό πτήσεων, διαμονής, πού αξίζει να πάω πρώτη φορά εκτός Ευρώπης κτλ... Για διαμονή σκέφτομαι να κλείσω μέσω Airbnb γιατί μου το χονυν προτείνει αρκετοί και μου φαίνεται καλή φάση. Σκοπεύω να μείνω περίπου 7-8 μέρες αλλά το budget που έχω δεν είναι πάνω από 1500euros. Ιδανικά θα ήθελα να ταξιδέψω άμεσα (μέσα στον επόμενο ένα μήνα). Με αυτά τα δεδομένα, τι θα ήταν καλύτερο να ψάξω? ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων!
ΑΝ εννοείς μέσα στο budget τα αεροπορικα προτεινόμενο ταξίδι απο μένα που το έχω κάνει ήδη και όχι για 8 μέρες αλλα για 3 μήνες ινδονησια πάμφθηνη θα πρότεινα σουμάτρα με πτήση μέσω κουαλα λουμπουρ (οι αραβικες εταιρειες παίζουν γύρω στα 800 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση αλλα είναι και καλοκαίρι τώρα) πριν απο χρ΄νια εγω είκχα ταξιδέψει με 500 ευρώ μόνο αεροπορικο με gulf η οποία σταμάτησε πτήσεις για κουαλα λουμπουρ και ινδονησια) και απο κουάλα μπορείς να πεταξεις ινδονησια με περίπου 30 δολλαρια αν πάρεις αεροπλάνο της air aisia. η ζωή εκεί είναι πάμφθηνη πχ στο μπαλί είχα νοικιάσει δωμάτιο με 100 δολλάρια το μήνα και στη συνέχεια μετακομισα σε μπανγκαλοους δίκλινο με 7 δολλάρια τη βραδια. τσάμπα
γιαυτό αν καταφερεις να βρεις φτηνο εισιτήριο τα χρήματα που έχεις είναι υπεραρκετά για μόνο 8 ημέρες που θελεις να πας. σου προτεινω βεβαια τη σουμάτρα και το θαυμασιο νησί σαμόζιρ
που βρίσκεται στη λίμνη τόμπα κορυφαίος ασιατικός προορισμός
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.284
Μηνύματα
886.626
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom