Τατζικιστάν Προς τον κ. Υπουργο Εξωτερικων του Τατζικισταν

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Προς τον Υπουργό Εξωτερικών της Δημοκρατίας (λέμε τώρα..) του Τατζικιστάν

Αγαπητέ Υπουργέ.

Με χαρά πληροφορήθηκα για τα χαλαρά πλαίσια εκδοσης βίζας που υιοθέτησε η τόοοοσο δημοφιλής

τουριστικά χώρα σας που με τόσες τυμπανοκρουσίες ανακοινώσατε πριν μερικούς μήνες..

Στην πορεία, οταν προσπάθησα να μάθω τι ακριβώς γίνεται όσον αφορά την έκδοσή της, διαπίστωσα

ότι μου ήταν ευκολότερο να λύσω τον κύβο του Ρούμπικ με τα δάχτυλα των ποδιών μου παρά να

καταλάβω ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ζητά η χώρα σας προκειμένου να παραλάβω στο διαβατήριο μου την

πολυπόθητη άδεια εισόδου.

Αυτή την στιγμή που σας γράφω, θα πρέπει να σας ενημερώσω ότι εχω στειλει τόσα e-mail σε ιστοσελίδες, υπουργεία εξωτερικών, πρεσβείες, προξενεία, φόρουμ, ταξιδιωτικά γραφεία κλπ που θα μπορουσα με τόσα γραφόμενα να εχω συντάξει 80τομη εγκυκλοπαίδεια με 4.000.000 λύματα σε στυλ Πάπυρους Λαους Μπριτάνικα.

Σας ευχαριστώ λοιπόν για την ευρυμάθεια που μου χαρίσατε και τις ατελείωτες ωρες που εχω περάσει μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή, αντί να χάσω τον χρόνο μου μη επικοδομητικά, σε σαχλά και πεζά πράγματα χωρίς ουσία όπως πχ να πλύνω κανά σωβρακο του Γκιούλιβερ που -άγνωστο γιατί- μου παραπονείται ότι τα ασιδέρωτα ρούχα φτάνουν σε ύψος αντίστοιχο του Κιλιμάτζάρου
ή να μαγειρέψω το κατιτίς , προκειμένου μην μας φωνάζει ο ντελιβεράς με τα μικρά μας ονοματα ή
με την φιλική οικεία προσφώνηση που έχουμε στην Ελλάδα "έλα ρε μα@#$κα" τι κάνεις" ρίχνωντάς μας ταυτόχρονα ραπίσματα στον σβέρκο με ενεχόμενο τον κίνδυνο του αυχενικού συνδρόμου .

Επίσης μετά από ενδελεχή θα τον χαρακτηριζα έλεγχο, κατέληξα ότι ο πιο σίγουρος, ανέξοδος και ασφαλής τρόπος να μεταβώ στο Τατζικιστάν, είναι μέσω Παμίρ και Αφγανιστάν.
Αυτό απαιτεί να μεταβώ στην Καμπούλ, να μεταμφιαστώ σε ταλιμπάν με τουρμπάνια, μούσια, φισεκλίκια, και τα όλα μου και μετά ως έμπορος μαριχουάνας, να φτάσω ανενόχλητος στο Khorong. Οι αρχές του τόπου από ότι κατάλαβα , σίγουρα θα εγγυθούν για την ασφάλειά μου και θα με προστατέψουν, εντός των πλαισίων της άτυπης συμβασης απρόσκοπτου εμπορίου που έχετε συνάψει με την ως άνω χώρα (Αφγανιστάν).
Βεβαια θα βοηθούσε να βαφτώ με φούμο και να μάθω να πιάνω σφαίρες στον αέρα με τα δοντια μου..... Αυτά πάντα βοηθάνε.

Αλλά επειδή η μεταβασή μου στο Αφγανιστάν μου είναι κομμάτι δύσκολη, έψαξα να βρω άλλους εναλλακτικούς τρόπους.

Και βρέθηκα αντιμέτωπη με ολίγον μπερδεμένους όρους, χαρτούρες, μπαξίσια, ανακρίβειες, διεφθαρμένους υπαλλήλους και όλα αυτά τα ωραία για τα οποία είναι διάσημη η χώρα σας.

Θα πρότεινα λοιπόν να διορθώσετε την σελίδα του Υπουργείου σας και να μην
γράφετε ανακρίβειες περί έκδοσης βίζας στο αεροδρόμιο του Khujand ή αν το κάνετε
βάλτε και την προυπόθεση ότι πρέπει ή να λαδώσουμε αδρά τους υπαλλήλους (ΑΝ υπάρχουν)
αλλά και παλι δεν είναι τίποτε σίγουρο και ισως καταλήξουμε πίσω στην χώρα απο την οποιά μεταβήκαμε.

Επίσης οσο αφορά την επιστολη LOI, καλό θα ήταν να ορίζετε ακριβώς αν απαιτείται ή οχι, και κάτω υπό ποιες συνθηκες για να μη βολοδέρνουμε αναμαλλισμένοι σαν την Αστέρω απο σπηλια σε σπηλιά και πληρωνουμε υπηρεσίες που πιθανον δεν χρειαζόμαστε.

Και κάτι άλλο τελευταίο αξιότιμε κυριε Υπουργε:

Καλό θα ηταν τα Παμιρ να μην τα ανογοκλείνεται για τους τουρίστες σαν φερμουάρ σε φούστα πόρνης έτσι εύκολα, γιατί αυτό ενέχει τον κίνδυνο οι λιγοστοί τουρίστες σας στο τέλος να σας βαρεθουν και να πάνε στο Καζακσταν που πραγματικά δείχνει διαθέσεις ανοίγματος στον ξενο τουρισμό και δεν υποκρίνεται ότι το κάνει.

Τέλος θα σας πρότεινα να επανδρώσετε το τμήμα immigration στο αεροδρόμιο της Dushanbe,
γιατί -δεν γνωρίζω αν το ξερετε- αλλά ειθισται στην πύλη εισόδου απο αέρος και ειδικά στην πρωτεύουσα του εκάστοτε κράτους να λειτουργεί ένα τέτοιο τμήμα προκειμένου να εκδίδει βίζες, να δίνει συμβουλές κλπ.

Κατά προτίμηση να επανδρωθεί με μη διεφθαρμένους υπαλλήλους. Για το δε Khujand δεν το συζητώ... την έχω βαμμένη...

Αυτά είχα να σας αναφέρω αγαπητέ Υπουργέ, και αν ποτέ σας φέρει ο δρόμος προς την χώρα μου, να θυμηθείτε να βγάλετε την ανάλογη βίζα. Ενημερωτικά οποιοσδήποτε κάτοχος Τατζίκικου διαβατηρίου μπορεί να μεταβεί στην Ελλάδα αν διαθέτει βίζα, κάτι που ως διαδικασία είναι πολύ απλή σαν το δικό σας διαδικαστικο/ενημέρωση. Αρκεί να έχει ύψος 1.99, να είναι εξαδάκτυλος (αυτός ο όρος μπήκε για να εξασφαλιστεί το γαλαζοαίματο του αιτούντος τη βίζα, άρα έμμεσα αποδεικνύεται η οικονομική του ευμάρεια και υπάρχει αποσόβηση κινδυνου απαίτησης δανεικών ή επαιτείας) , το όνομα του να εμπεριέχει δώδεκα Ζ ή Ψ, να είναι τουλάχιστον 78 χρονών και να διαθέτει εγγράφως την συγκατάθεση του γονέα ή κηδεμόνα για το ταξίδι , να έχει λάβει μέρος στον πόλεμο της Κορέας, το άθροισμα του υψους και του βάρους του να μπορεί να διαιρεθεί ακριβώς με την τετραγωνική ρίζα του 67 και ο αριθμός που προκύπτει να μην ειναι μεγαλύτερος του 2 (στην αντίθετη περίπτωση πρέπει να πληρώσει +6.873 ευρώ), και φυσικά να είναι ξανθός με γαλάζια μάτια.

Ευκολάκι κυρ- Υπουργέ μου... ευκολάκι... σαν τη βίζα σας...

Χωρίς τιμή

Dim Kyr
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πριν ξεκινήσεις το ψάξιμο για τη βίζα που όπως διαπιστώνω φαίνεται λίγο ουαου κατάσταση, μπας και μπήκες στο κόπο να δεις πόσο έχουν τα αεροπορικά; Φωτιά και λάβρα… (το είχα ψάξει). Καλύτερα να πας Νότια Αμερική.
Και ποιό εναλλακτικό να βρεις; Από Ουζμπεκιστάν άσε καλύτερα (βίζες κλπ κλπ). Από Καμπούλ δεν το συζητώ (θα χαθείς στη διαδρομή) και από Κιργιστάν πρέπει να κάνεις ολόκληρο ταξίδι μέχρι Osh κι από κει Pamir… Αλλά ξαναγυρνάς πάλι από ίδιο δρόμο; όχι! Αναγκαστικά πτήση Dushanbe - Βishkek όποτε αυτή υπάρχει
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μπα.... το πρόβλημα δεν είναι τα αεροπορικά. Τα έχω ήδη βγάλει (μόνο το πήγαινε, το έλα ακόμα το μελετώ). Το ΜΕΓΑΛΟ θέμα είναι η βίζα. Αλλά το παλεύω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Τι πας να κάνεις εκεί; Να περάσεις προς τακλα μακαν για να βρεις τις πύλες που έκλεισε ο Μ.Αλέξανδρος και μας έσωσε απ'τους νεφελιμ;
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
να μαγειρέψω το κατιτίς , προκειμένου μην μας φωνάζει ο ντελιβεράς με τα μικρά μας ονοματα ή
Ρε μπλέξιμο με το Τατζικιστάν... Τζατζικιστάν και τον υπουργό του μέσα...επειδή προβλέπω να το ξενυχτάς, να στείλω πιτόγυρα? με τζατζίκι φυσικά! ο ντελιβεράς :haha:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Παίζει να είσαι το μοναδικό άτομο που έχω ακούσει να θέλει να πάει Τατζικιστάν!!!! Αλλά δεν περίμενα κάτι άλλο από σένα!!! Το μαρτύριο του Γκιουλιβερ συνεχίζει καλά βλέπω (άψογη όπως πάντα στη γραφή!!! Κλαίωωωωωω)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.505
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ώρες - ώρες είσαι η χαρά του forum και ιδιαίτερα του moderator που επιτέλους διαβάζει κάτι ασυνήθιστο, αστείο, ενδιαφέρον... :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
jimp, διβάζεις Λιακόπουλο? Πάντως αν καταφέρω τελικά και φτάσω Khujand, την Αλέξανδρεια την εσχάτη θα τη δω. Παντως ομολογώ ότι αυτές οι γνώσεις σου για Νεφελίμ κλπ με τρομάζουν.

AROUND THE WORLD/ντελιβερά, ας ξεκαθαρισω κάτι: μην αργήσεις ξανά γιατί δεν εχει φιλοδώρημα.

Γιαννουλα, εσύ μη κοιτάς Τατζικιστάν και λοιπά -σταν, γιατί 1ον δεν εχουν παραλίες και 2ον θα σε ξεμαλλιάσει η go to ως τιμωρία για εσχάτη προδοσία.

Katkats, που να υποβάλω ερώτηση για διαστάσεις αποσκευής και αν μπορώ να ταξιδέψω με χονδροπάθεια?

Ευχομαι ο κυρ-Υπουργός να μην γνωρίζει ελληνικά και πολύ περισσότερο να μην είναι μέλος του φόρουμ. Σε διαφορετική περίπτωση θα προσθέσω στις αποσκευές μου και μια πένσα ειδική στο να κόβει συρματοπλέγματα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
jimp, διβάζεις Λιακόπουλο? Πάντως αν καταφέρω τελικά και φτάσω Khujand, την Αλέξανδρεια την εσχάτη θα τη δω. Παντως ομολογώ ότι αυτές οι γνώσεις σου για Νεφελίμ κλπ με τρομάζουν.
Να προσέχεις εκεί που θα πας, γιατί πλησιάζεις στην Μαχ τανε...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Παίζει να είσαι το μοναδικό άτομο που έχω ακούσει να θέλει να πάει Τατζικιστάν!!!! Αλλά δεν περίμενα κάτι άλλο από σένα!!! Το μαρτύριο του Γκιουλιβερ συνεχίζει καλά βλέπω (άψογη όπως πάντα στη γραφή!!! Κλαίωωωωωω)
Πλανασαι πλάνην οικτραν! Διεργασία κι από δω…
Ας όψεται το ομιχλώδες του οικονομικού τοπίου και δεν έιμαι ήδη με τα εισιτήρια στο χέρι. Pamirs και ξερό ψωμί
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μπαα.... θα είμαι μακρυά απο την ακτίνα δράσης...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
. Pamirs και ξερό ψωμί
εμμ... δεν έχει και τίποτε άλλο... (αα.. και μαριχουάνα απο Αφγανιστάν μεριά εισαγωγές-εξαγωγές ΑΕ).

Πάντως σοβαρά, η περιοχή έχει τρομερό ενδιαφέρον και η διέλευση των Παμίρ θεωρείται must για τους ταξιδιωτες ολου του κόσμου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.940
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom