Προσευχή στην Αθήνα με αστυνομική παρουσία

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ε κι αυτο απατη ειναι...
Ασε που ειλικρινα αν θελω να διαβασω για το Ισλαμ δεν θα διαβασω βιβλιο γραμμενο απο Αρχιεπισκοπο της Χριστιανικης θρησκειας... Και ο Αθεισμος δεν ειναι "προτιμηση" μου. Δεν ειναι χρωμα η γευση η ομαδα ποδοσφαιρικη ουτε χομπι. Ειναι η επιστημονικη αληθεια.
Δεν εννοούσα ως "προτιμηση" τον αθεϊσμό αλλά τα βιβλία που προτείνεις, σόρρυ αν παρανόησες. Ούτε ξέρω το βιβλίο που ανέφερε ο Τράβελερ, απλώς είπα ότι μιλούσαμε για βιβλία που αφορούν το Ισλάμ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ε κι αυτο απατη ειναι...
Ασε που ειλικρινα αν θελω να διαβασω για το Ισλαμ δεν θα διαβασω βιβλιο γραμμενο απο Αρχιεπισκοπο της Χριστιανικης θρησκειας... Δηλαδη εσυ αν θελεις να διαβασεις για τον σοσιαλισμο θα παρεις βιβλιο του Adam Smith?
Κρίνεις ένα βιβλίο χωρίς να το έχεις διαβάσει και το φοβερό σου επιχείρημα είναι ότι έχει γραφεί από Αρχιεπίσκοπο!! Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν κρίνει το Ισλάμ απλά σου εξηγεί τι είναι Ισλάμ και συγνώμη που στην χαλάω αλλά μάλλον ο πιο κατάλληλος να μου εξηγήσει τι είναι Ισλάμ είναι ένας θεολόγος, πόσο μάλλον ο Αναστάσιος ο οποίος είναι κορυφή στο χώρο του...

Το βιβλίο επαναλαμβάνω ασχολείται μόνο με το Ισλάμ, την ιστορία του, τις σέχτες του και την λατρεία του και σε καμμιά περίπτωση δεν κάνει ούτε προσυλητισμό ούτε το μπερδεύει με τον χριστιανισμό... ο άνθρωπος είναι επιστήμονας θεολόγος και ουδεμία σχέση έχει με γνωστούς μουτζαχεντιν ιερείς... απλά βγάλτε τις παροπίδες και διαβάστε να ξεστραβωθείτε...
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
ο άνθρωπος είναι επιστήμονας θεολόγος [..]




Νο offense, αλλά γελάω λίγο με τον όρο "Επιστήμονας Θεολόγος".


Μου θύμισε μία ατάκα κάποιων αναρχοτέτοιων έξω από ένα νεκροταφείο που έγραφε: "Εργαστήρι Θεολογίας".

:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η Θεολογία είναι επιστήμη,όσο κι αν φαίνεται απίστευτο σε μερικούς.Και ΟΧΙ δεν υπερασπίζομαι τον Traveller,αλλά δεν μπορούμε να λέμε και ότι μας κατεβαίνει στο τσερβέλο.
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Απορώ πού το βρίσκουν το απίστευτο. Η θεολογία είναι επιστήμη όπως η κοινωνιολογία, η ανθρωπολογία, η ιστορία κτλ.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Δεν είπα πως δεν υπάρχει ο όρος.
Είπα πως είναι τόσο αντιφατικός, που μου φαίνεται αστείος.

Θεωρώ πως η μελέτη των θρησκειών θα μπορούσε να χωρέσει σε κάποιο κλάδο της ψυχολογίας, ίσως και της πολιτικής.

M;

;)
 

blues81

New Member
Μηνύματα
0
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
nowhere
Ταξίδι-Όνειρο
world tour on 2 wheels
Τα χουν γραψει ηδη αλλοι οποτε...
"ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν κατανοώ το Πώς η Θεολογία εξακολουθεί να θεωρείται ως Επιστήμη, όταν η μεταφυσική ( συμπεριλαμβανομένης προφανώς και πρωτίστως της θεολογίας) , έχει ''εξοριστεί '' από τους κλάδους της φιλοσοφίας εδώ και 3 αιώνες, επειδή δεν διαθέτει καν την πλέον θεμελιώδη επιστημονική μέθοδο ΚΑΘΕ επιστήμης, που είναι το ΠΕΙΡΑΜΑ και η ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

Διαθέτει η θεολογία επιστημονική μέθοδο σε οποιαδήποτε από τις υποθέσεις της ( υποθέσεις περί της υπάρξεως του θεού, περί της φύσεώς του, περί της κτήσεως του κόσμου από τον Θεό κ.λ.π) ? Όχι, και γι' αυτό βασίζεται σε έννοιες όπως ''θεική αποκάλυψη'', ''βιωματική εμπειρία'' κλπ, προκειμένου να τις παρουσιάσει ως ως a priori αληθείς , ό,τι δηλαδή επικαλούνται και οι τσαρλατάνοι στον διάδοχο του Γιούρι Γκέλερ για να πιστεύει ο κοσμάκης τα ταχυδακτυλουργικά τους."

Ας σας απαντησει και ο Dawkins:
 
Last edited by a moderator:

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Liopyr, δεν νομίζω να εντόπισες την αστειότητα του όρου στη θεώρησή του ως ξεχωριστή επιστήμη και δεν γέλασες για αυτό. Γιατί αν αυτό θεώρησες αστείο...

Blues81, όταν λέμε θεολογική επιστήμη δεν θεωρούμε την φιλοσοφική ανάλυση της έννοιας του θεού και τη μεταφυσική διάσταση γενικότερα αλλά τη μελέτη των θρησκειών, την κοινωνικοπολιτική ανάλυση των πεποιθήσεων και των εφαρμογών τους, την εμπλοκή τους στις ιστορικές εξελίξεις. Τουλάχιστον εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι με τον όρο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
,

Blues81, όταν λέμε θεολογική επιστήμη δεν θεωρούμε την φιλοσοφική ανάλυση της έννοιας του θεού και τη μεταφυσική διάσταση γενικότερα αλλά τη μελέτη των θρησκειών, την κοινωνικοπολιτική ανάλυση των πεποιθήσεων και των εφαρμογών τους, την εμπλοκή τους στις ιστορικές εξελίξεις. Τουλάχιστον εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι με τον όρο.
εδώ θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα!!
 

blues81

New Member
Μηνύματα
0
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
nowhere
Ταξίδι-Όνειρο
world tour on 2 wheels
Υποθεση Α:
Η Θεολογια ειναι μια επιστημη

Διερευνηση:
Η επιστημη βασιζεται στην επιστημονικη μεθοδο
Η Θεολογια δεν χρησιμοποιει την επιστημονικη μεθοδο.

Συμπερασμα:
Η Υποθεση Α δεν ισχυει.

Υπαρχει μια αληθινη επιστημη τα μαθηματικα που μεσα τους υπαρχει και η μαθηματικη λογικη που αποδεικνυει αυτο που λεω.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Liopyr, δεν νομίζω να εντόπισες την αστειότητα του όρου στη θεώρησή του ως ξεχωριστή επιστήμη και δεν γέλασες για αυτό. Γιατί αν αυτό θεώρησες αστείο...
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω το συντακτικό σου, αλήθεια, δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι θέλεις να μου πεις.
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
"Θεωρώ πως η μελέτη των θρησκειών θα μπορούσε να χωρέσει σε κάποιο κλάδο της ψυχολογίας, ίσως και της πολιτικής."

Νόμιζα ότι έβρισκες το αστείο στην αντιμετώπιση της θεολογίας ως ξεχωριστή και αυτόνομη επιστήμη και όχι ως παρακλάδι. Εδώ το λάθος είναι δικό μου, δεν είχα προσέξει την πρώτη σου πρόταση που εξηγείς ότι βρήκες το αστείο στην αντίφαση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.279
Μηνύματα
886.352
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
nicktherigk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom