Προσφορα εισητηριων απο την OLYMPIC AIR

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο παλι δεν το ειχα ξανακουσει ..βρε λες?
Δεν ξερω αν ισχυει το παραπανω ..παντως εμενα μου εχει συμβει 2 φορες το εξης:Απο skyscanner βρισκω μια πολυ καλη τιμη για καπου ..μπαινω κατευθειαν στο συνδεσμο (πχ το pamepaketo.gr )..προχωραω την κρατηση και μου βγαζει "λυπαμαι η τιμη αυτη δεν ειναι διαθεσιμη..επιλεξτε αλλη τιμη" και μενεις με τη χαρα ....
Δεν ξερω τι τρεχει.....δεν εχουν κανει update στην τιμη ή η χαμηλη τιμη ειναι κραχτης?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μου έχει συμβεί κι εμένα αρκετές φορές με το scyscanner αλλά πιστεύω πως συμβαίνει λόγω της μη συχνής ανανέωσης των τιμών οπότε εξαντλούνται εισιτήρια αλλά μέχρι να ενημερωθεί το σύστημα φαίνονται ακόμα διαθέσιμα. Επίσης ένα άλλο πρόβλημα είναι οτι μπορεί η τιμή αυτή να είναι για ένα τελευταίο διαθέσιμο οπότε αν θες περισσότερα εισητήρια η τιμή ανεβαίνει. Εγώ το χρησιμοποιώ βέβαια πάντα ως πρώτη εικόνα επειδή έχει και τις low cost και μετά παίρνω σβάρνα και τα υπόλοιπα...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.332
Νομίζω οτι κάπου γράφει(πρίν πατήσιες τον σύνδεσμο) άν ή τιμή είναι live η άν είναιι κάποιες ώρες πρίν.Εγώ όταν βλέπω οτι η τιμη δεν είναι ζνωτανή είμαι συγκρατημένος πρίν δώ την τελική τιμή.

Στο skyscanner αναφέρομαι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Παιδιά διαβάσετε το παρακάτω και σοκαριστείτε όπως και εγώ! Έτσι θα καταλάβεις φίλη heraklion γιατίοι τιμές ανεβοκατεβαίναν. Απο ότι φαινεται είναι πολιτική (όχι νόμιμη θα έλεγα) αεροπορικών εταιριών που μέσω των cookies σου εντοπίζουν ότι έχεις ξανακοιτάξει στο σαιτ τους για εισητήρια και ανεβάζουν τις τιμές έτσι ώστε να αγχωθείς και να τα κλείσεις προτού ανέβουν και άλλο! Αυτό είδα κάνει και η ryanair όποτε αν θέλετε να έχετε σίγουρα κανονικές τιμές απλά κάνετε delete το history σας και τα cookies σας και θα σας εμφανιστούν οι τιμές όπως πρέπει να είναι. Δεν πορώ να πω με σιγουριά για την ολυμπιακή αλλά η ryanair τ κάνει στανταρ
Save money on Ryanair fares by… deleting your cookies? | BitterWallet
Α! τη βρωμιάρα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μου έχει συμβεί κι εμένα αρκετές φορές με το scyscanner αλλά πιστεύω πως συμβαίνει λόγω της μη συχνής ανανέωσης των τιμών οπότε εξαντλούνται εισιτήρια αλλά μέχρι να ενημερωθεί το σύστημα φαίνονται ακόμα διαθέσιμα. Επίσης ένα άλλο πρόβλημα είναι οτι μπορεί η τιμή αυτή να είναι για ένα τελευταίο διαθέσιμο οπότε αν θες περισσότερα εισητήρια η τιμή ανεβαίνει. Εγώ το χρησιμοποιώ βέβαια πάντα ως πρώτη εικόνα επειδή έχει και τις low cost και μετά παίρνω σβάρνα και τα υπόλοιπα...
Μην τα μπλέκουμε, το skyscanner είναι εντελώς διαφορετική υπόθεση και όντως οφείλεται στο caching και όχι στο user tracking μέσω cookies.

Οι τιμές των κανονικών εταιριών (όχι low cost) δεν είναι δυνατό να παρακολουθούν cookies, γιατί πολύ απλά οι ίδιες τιμές είναι ταυτόχρονα διαθέσιμες από πολλαπλά διαφορετικά κανάλια πώλησης (web site εταιρίας, ταξιδιωτικά πρακτορεία, on-line μηχανές πώλησης, εκδοτήρια στα αεροδρόμια κλπ). Οι LCC που περιορίζουν τα κανάλια πώλησης σε ένα, προφανώς μπορεί να κάνουν ότι "απάτη" θέλουν.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μην τα μπλέκουμε, το skyscanner είναι εντελώς διαφορετική υπόθεση και όντως οφείλεται στο caching και όχι στο user tracking μέσω cookies.

Οι τιμές των κανονικών εταιριών (όχι low cost) δεν είναι δυνατό να παρακολουθούν cookies, γιατί πολύ απλά οι ίδιες τιμές είναι ταυτόχρονα διαθέσιμες από πολλαπλά διαφορετικά κανάλια πώλησης (web site εταιρίας, ταξιδιωτικά πρακτορεία, on-line μηχανές πώλησης, εκδοτήρια στα αεροδρόμια κλπ). Οι LCC που περιορίζουν τα κανάλια πώλησης σε ένα, προφανώς μπορεί να κάνουν ότι "απάτη" θέλουν.
Προφανώς και δεν τα μπλέκουμε! Εξάλλου δε νομίζω να υποστήριξα κάτι τέτοιο στο κάτω κάτω δεν ξέρω καν αν αυτό με τα cookies ισχύει. Η απάντηση μου ήταν προς την Kleopatra που ανέφερε οτι της συμβαίνει να βρίσκει εισιτήρια στο scyscanner και μετά όταν πάει να τα κλείσει να είναι ακριβότερα και της είπα οτι μου συμβαίνει και μένα και ανέφερα το που πιστεύω οτι οφείλεται χωρίς να αναφερθώ καθόλου σε συσχέτιση scyscanner-cookies.
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το σίγουρο είναι ότι η προσφορά της Ολυμπιακής στα σάιτ της μπαινόβγαινε, δεν νομίζω να φταίνε τα κούκις, μπήκα και απο διαφορετικούς υπολογιστές και ήταν το ίδιο.Πιστεύω οτι δίνουν λίγες λίγες τις θέσεις καθημερινά για όσο κρατάει η προσφορά απο το να τις διαθέσουν όλες. Απλά πρέπει να ξημεροβραδιάζεσαι στον υπολογιστή.
 

littleprince

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μην τα μπλέκουμε, το skyscanner είναι εντελώς διαφορετική υπόθεση και όντως οφείλεται στο caching και όχι στο user tracking μέσω cookies.

Οι τιμές των κανονικών εταιριών (όχι low cost) δεν είναι δυνατό να παρακολουθούν cookies, γιατί πολύ απλά οι ίδιες τιμές είναι ταυτόχρονα διαθέσιμες από πολλαπλά διαφορετικά κανάλια πώλησης (web site εταιρίας, ταξιδιωτικά πρακτορεία, on-line μηχανές πώλησης, εκδοτήρια στα αεροδρόμια κλπ). Οι LCC που περιορίζουν τα κανάλια πώλησης σε ένα, προφανώς μπορεί να κάνουν ότι "απάτη" θέλουν.
Ναι βασικά δεν πιστέυω ότι θα έκανε κάτι τέτοιο η Ολυμπιακή αλλά για την ryanair σίγουρα δεν μου κάνει περίεργο. όπως και να έχει, καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί .Εχω μεγάλη περιέργεια να δω πάντως πως δουλέυουν αυτα τα ανεβοκατεβάσματα τιμών και σε τι οφείλεται..
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Παιδια μετα απο μακραααα απουσια χαιρετω απο Ολλανδια. ελπιζω να ειστε ολοι καλα! Δυστυχως δεν προλαβαινω να διαβασω ολο το θεμα για να δω τι συμβαινει, αλλα με λιγα λογια ακουσα για την προσφορα και σκεφτηκα να κλεισω εισιτηρια να γυρισω ελλαδα τα χριστουγεννα. Ομως οι τιμες που βλεπω ειναι γυρω στα 350 ευρω μετ επιστροφης! Ξερει καποιος κατι να με διαφωτισει? Διοτι λεφτα (ΔΕΝ) υπαρχουν! :p

Μερσι μποκου!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Πήραμε εισιτήρια για Κων/πολη με 132 ευρώ αλλά στην πορεία προέκυψαν άλλα 2 άτομα να έρθουν μαζί. Όμως, οι θέσεις για την πτήση αυτή έκλεισαν και τα αμέσως επόμενα εισιτήρια έχουν 175/άτομο. Να τους τα κλείσω ή να τους πω να περιμένουν μήπως βγει μέχρι τότε καμμία άλλη προσφορά? Εμείς κλείσαμε για 3-7/1. Η να τους πω να ρωτήσουν σε κανένα ταξιδιωτικό γραφείο μήπως μπορούν να βρουν κάποιο εισιτήριο για τη δική μας πτήση? Δε ξέρω πώς λειτουργούν τα ταξιδιωτικά γραφεία..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.054
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom