Σερβία Προτάσεις για Βελιγράδι (φαγητό, βόλτες);

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.772
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Λέμε να πάμε μια βόλτα μέχρι το Βελιγράδι για τα Χριστούγεννα. Έχετε κάποιες ιδιαίτερες προτάσεις για φαγητό (εστιατόρια, τι αξίζει να δοκιμάσουμε), για έξοδο, μπαράκια, ή κάποια βόλτα που να αξίζει τον κόπο; Ας μαζέψουμε κάποιες πληροφορίες γιατί βλέπω ότι το θέμα δεν έχει καλυφθεί εδώ μέσα. Αφήστε που βγήκε και πρώτη στη διασκέδαση και πρεπει να καλύψουμε και αυτό το κεφάλαιο :lol:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Λοιπόν, θα φάτε στο ερωτηματικό (? ή znak pitanja στα σερβικά), είναι ένα από τα πιο γνωστά ταβερνεία στην πόλη και έχει πολύ προσιτές τιμές (γύρω στα 8-12 ευρώ το άτομο με μπύρα). Εμένα μου αρέσει πάντα πολύ και το προτιμώ, αν και δεν έχει τύχει να πάω σε τουριστική σεζόν και δεν ξέρω πόσο κόσμο θα έχει. Όσες φορές έχω πάει εγώ, κυρίως τρώνε Σέρβοι μέσα.

Από νυχτερινά μαγαζιά το Akademija και το Andergraund είναι τα πιο γνωστά στην πόλη, το πρώτο παίζει κυρίως πιο alternative ή rock μουσική, ενώ στο δεύτερο θα πετύχετε και πιο mainstream βραδιές. Κατά τη γνώμη μου αποφύγετε την περιοχή Silicon Valley (κι όμως, έχει και το Βελιγράδι τέτοια!) επειδή προσφέρει συνήθως πολύ χαμηλής ποιότητας διασκέδαση (όπως τα σκυλάδικα εδώ). Εκτός αν σας αρέσει κάτι τέτοιο, οπότε πάσο.. Τώρα θα πρότεινα επίσης να ρίξετε μια ματιά και στα πλωτά ταβερνάκια στο Δούναβη και το Σάβα, σε μερικά από αυτά έχει συχνά live τσιγγάνικη και βαλκανική μουσική και το γλέντι διαρκεί ως το πρωί!

Από βόλτες τώρα προτείνω να δείτε εκτός από τα πολύ βασικά (Kalemegdan φρούριο, ναό Αγ. Σάββα) και το παλάτι/θέρετρο της πριγκήπισσας Ljubica, καθώς και μερικά πιο cult μέρη όπως τον τάφο του Τίτο (λέγεται "σπίτι των λουλουδιών εκεί" έτσι είναι γνωστό), αλλά και μουσεία της τοπικής σύγχρονης Γιουγκοσλαβικής ιστορίας, μιας και η ιστορία αυτών των κρατών διαμορφώθηκε πολύ έντονα τις τελευταίες δεκαετίες. Τέλος, αξίζει μια βόλτα στην περιοχή Zemun, που είναι από τις πολύ όμορφες και γραφικές και βρίσκεται στα προάστια του Βελιγραδίου. Ρωτήστε τριγύρω για τη συγκοινωνία, δεν υπάρχει μετρό και όλα γίνονται με τραμ και λεωφορεία, ωστόσο δε χάνεσαι εύκολα, είναι από τις πόλεις που τη γυρίζεις χωρίς πρόβλημα, αρκεί να ρωτήσεις στο ξενοδοχείο κλπ εκ των προτέρων.

Να περάσετε τέλεια σε μια από τις αγαπημένες μου πόλεις :)
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Dva Srca το znak pitanja δεν το γνωρίζω...που είναι-μια και θα πάμε το Πάσχα πάλι?ΜARIATH καλό φαγητό θα βρείτε και στη περιοχή Skadarlja,μια γραφική γειτονιά-ας πούμε των διαννοουμένων της πόλης...υπάρχει επίσης ένα καταπληκτικό καφε-βιβλιοπωλείο στο κέντρο-δεν θυμάμαι όνομα,απέναντι από το Ηotel Moskva,χαρακτηριστικό κτίριο της πόλης-το οποίο σερβίρει και κάποια πιάτα με πρωτότυπες γεύσεις και γενικά είναι πολύ όμορφος χώρος για καφεδάκι.Γενικά θα φάτε καλά...η Σερβική κουζίνα γευστικότατη.Σίγουρα καρατζόρτζεβα-σνιτσελ γεμιστό-τα τσεβάπ τους-κάτι σαν σουτζουκάκια δικά μας-είναι καλά-αν και λίγο βαριά-και η πλεσκαβίτσα τους-μπιφτέκι- καλή.Εμείς τελευταία φορά πήγαμε πριν 2 χρόνια και κάποια μουσεία δυστυχώς ήταν υπό ανακαίνιση,ένα είναι το εθνικό μουσείο-πάνω στην κεντρική πλατεία,απέναντι από το εθνικό θέατρο.Δεύτερο το Μοντέρνας τέχνης-στο zemun.
Τώρα Χριστούγεννα για τα βαρκάκια δεν είμαι σίγουρη ότι είναι ανοιχτά.Α,υπάρχει και το μουσείο αεροναυπηγικής στο αεροδρόμιο κοντά...Γενικά η πόλη είναι σε φάση "ανανέωσης-ανακαίνισης" μετά από αυτό που βίωσαν οι άνθρωποι...Οχι όμως πως δεν θα βρεις πράματα να κάνεις.Ίσως να σας δυσκολέψει λίγο η επιμονή τους να χρησιμοποιούν τα Κυριλικά παντού-κάτι που στο παρελθόν δεν έκαναν.
'Οτι άλλο θες στείλε π.μ.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Dva Srca το znak pitanja δεν το γνωρίζω...που είναι-μια και θα πάμε το Πάσχα πάλι?ΜARIATH καλό φαγητό θα βρείτε και στη περιοχή Skadarlja,μια γραφική γειτονιά-ας πούμε των διαννοουμένων της πόλης...

η Σερβική κουζίνα γευστικότατη.Σίγουρα καρατζόρτζεβα-σνιτσελ γεμιστό-τα τσεβάπ τους-κάτι σαν σουτζουκάκια δικά μας-είναι καλά-αν και λίγο βαριά-και η πλεσκαβίτσα τους-μπιφτέκι- καλή.Εμείς τελευταία φορά πήγαμε πριν 2 χρόνια και κάποια μουσεία δυστυχώς ήταν υπό ανακαίνιση,ένα είναι το εθνικό μουσείο-πάνω στην κεντρική πλατεία,απέναντι από το εθνικό θέατρο.Δεύτερο το Μοντέρνας τέχνης-στο zemun.

Ίσως να σας δυσκολέψει λίγο η επιμονή τους να χρησιμοποιούν τα Κυριλικά παντού-κάτι που στο παρελθόν δεν έκαναν.
'Οτι άλλο θες στείλε π.μ.
Το znak pitanja βρίσκεται στην οδό Kralja Petra, κοντά στη Saborna Crkva αν θυμάμαι καλά - ή ελληνιστί μητρόπολη του Βελιγραδίου :p Μιας και σου αρέσει η Karadjordjeva, που είναι και το δικό μου αγαπημένο (ή έστω από τα αγαπημένα) από τα φαγητά της Σερβίας, να ξέρεις ότι το κάνουν αρκετά καλό εκεί, το έχω δοκιμάσει!

Πολλά από τα μουσεία έχουν ανοίξει στην πορεία από πρόπερυσι, απλά την τελευταία φορά κι εγώ πήγα πρωτομαγιά και ήταν όλα κλειστά λόγω αργίας εκείνες τις μέρες, οπότε δεν είδα κανένα μουσείο δυστυχώς.

Συμφωνούμε επίσης για Skadarlija, εγώ είχα φάει στο tri sesira (τρία καπέλα) και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος. Έπαιζε και μουσική live εκείνη τη μέρα, τσιγγάνικη κυρίως και βαλκανική με πνευστά και έγχορδα.

Τέλος, άν και δεν έχω πάει πολύ παλιότερα όπως εσύ Sarah, ωστόσο δεν έχω προσέξει τόσο έντονα την κυριλλική γραφή ποτέ στο Βελιγράδι.. Ίσως να είναι επειδή την καταλαβαίνω οπότε δε δίνω τόσο ιδιαίτερη σημασία..
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.772
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σας ευχαριστώ και τους δυο σας για τις προτάσεις. Πραγματικά βοηθάνε πολύ και θέλω να τα δοκιμάσω όλα τώρα!
Αυτά τα Akademija και Andergraund είναι μπαράκια ή κλαμπ; Γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε και πολύ του κλάμπινγκ. Αντίθετα μας αρέσουν πολύ τα μπαράκια.
Με την κυριλική γραφή δεν θα έχουμε πρόβλημα, μπορώ να διαβάσω ρώσικα, άρα φαντάζομαι ότι βοηθάει κάπως.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
88
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Μια που ανοιξε θεμα για Βελιγράδι, θα ήθελα να ρωτήσω για ξενοδοχεία, γιατί όσα κοίταξα από τις μηχανές είχαν τσιμπημένες για Βαλκάνια τιμές. Και άν ήξερε κανείς εκείνα τα πλωτά στον Σάβα δεν νοικιάζονται;
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Σας ευχαριστώ και τους δυο σας για τις προτάσεις. Πραγματικά βοηθάνε πολύ και θέλω να τα δοκιμάσω όλα τώρα!
Αυτά τα Akademija και Andergraund είναι μπαράκια ή κλαμπ; Γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε και πολύ του κλάμπινγκ. Αντίθετα μας αρέσουν πολύ τα μπαράκια.
Με την κυριλική γραφή δεν θα έχουμε πρόβλημα, μπορώ να διαβάσω ρώσικα, άρα φαντάζομαι ότι βοηθάει κάπως.
Το Andergraund είναι καθαρά κλαμπ, οπότε αν δε θέλετε βαβούρα αποφύγετέ το. Το Akademija τώρα είναι μια λίγο παράξενη και ενδιαφέρουσα ιστορία, μιας και ξεκίνησε ως μπαρ για τους φοιτητές των τριγύρω πανεπιστημίων την εποχή του Μιλόσεβιτς περίπου (κάποτε ήταν και κάτι σαν στέκι για αντικαθεστωτικούς και λοιπούς τύπους της πόλης) και πλέον είναι κάτι ανάμεσα σε μουσική σκηνή-μπαρ και κάτι ελάχιστα από κλαμπ (ορισμένες βραδιές που παίζει πιο χορευτική μουσική). Γενικά πάντως όλοι το προτείνουν στο Βελιγράδι, ξέρω και άτομα 30 χρονών και βάλε που είναι παντρεμένα και αποφεύγουν γενικά τα κλαμπ και το επισκέπτονται μια στο τόσο, οπότε μπορείτε να του αφιερώσετε ένα βράδυ. Είναι και σε πολύ πολύ κεντρική περιοχή.

Όσο για το κυριλικό, αν ξέρεις ρωσικά δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Μόνο 4 γράμματα έχουν που δεν υπάρχουν στα ρωσικά, και ουσιαστικά και αυτά μοιάζουν ηχητικά με άλλα και δε θα σας προκαλέσουν πρόβλημα. Απλές λέξεις όπως στάση, αεροδρόμιο κλπ δε θα έχετε καμια δυσκολία να τις "αποκρυπτογραφήσετε".

Φίλε Νόστιμον Ήμαρ, δυστυχώς δεν έχω μείνει ποτέ σε κανονικό ξενοδοχείο στο Βελιγράδι και δε μπορώ να σε βοηθήσω με αυτό που ζητάς. Πάντως γενικά να ξέρεις ότι ακόμα και τα 4 αστέρων και βάλε, όπως το Moskva, σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης έχουν πολύ πιο προσιτές τιμές. Οπότε με λίγο ψάξιμο θα βρεις και αυτά που είναι πιο προσιτά στη δική σου τσέπη. Επίσης να προτιμάτε να πληρώνετε σε δηνάρια, στα ξενοδοχεία δέχονται και ευρώ συνήθως αλλά βγαίνει λίγο μεγαλύτερο το ποσό.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
HOTEL

το καλοκαιρι εμεινα στο hotel praga .πολυ κεντρικο δεν θυμαμαι ακριβως διευθυνση , αλλα ειναι σε παραλληλο του hotel mockva και πολυ κοντα στην κεντρικη λαικη αγορα και επισης πολυ κοντα στο σταθμο του τρενου. πολυ καθαρο και απο τιμες μια χαρα .το συστηνω ανεπιφυλακτα .
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Σε ευχαριστω-hvala ti puno- dva srca, για το εστιατόριο.Όσο για το tri sesira-ητοι τρια καπέλα-δεν θα το πιστέψεις,έκανα log in για να γράψω γι'αυτό,εγώ δεν έχω πάει,α, και το ΑKADEMJA το γνωρίζει ο άντρας μου που έζησε εκεί ένα χρόνο...α και την καρατζόρτζεβα εννοείται πως την φτιάχνω και εγώ...άσε που στο Ναύπλιο έχουμε εστιατόριο Σερβικό...καταλαβαίνεις...
Νόστιμον Ήμαρ για χοτέλ: εμείς την πρώτη φορά μείναμε στο REX σε βολική περιοχή με πάρκινγκ-αν πας με αμάξι-μέτριο αλλά καθαρό.Τώρα για Πάσχα κλείσαμε από καλοκαίρι,σε καταπληκτική προσφορά το Mr President 4 αστέρων, το Ρεξ το βρίσκαμε ακριβό για αυτα που σου παρείχε.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
το καλοκαιρι εμεινα στο hotel praga .πολυ κεντρικο δεν θυμαμαι ακριβως διευθυνση , αλλα ειναι σε παραλληλο του hotel mockva και πολυ κοντα στην κεντρικη λαικη αγορα και επισης πολυ κοντα στο σταθμο του τρενου. πολυ καθαρο και απο τιμες μια χαρα .το συστηνω ανεπιφυλακτα .
Ναι,σε αυτό έμεναν γνωστοί μου και πραγματικά έμειναν ευχαριστημένοι...έχεις δίκιο...
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Σε ευχαριστω-hvala ti puno- dva srca, για το εστιατόριο.Όσο για το tri sesira-ητοι τρια καπέλα-δεν θα το πιστέψεις,έκανα log in για να γράψω γι'αυτό,εγώ δεν έχω πάει,α, και το ΑKADEMJA το γνωρίζει ο άντρας μου που έζησε εκεί ένα χρόνο...α και την καρατζόρτζεβα εννοείται πως την φτιάχνω και εγώ...άσε που στο Ναύπλιο έχουμε εστιατόριο Σερβικό...καταλαβαίνεις...
Νόστιμον Ήμαρ για χοτέλ: εμείς την πρώτη φορά μείναμε στο REX σε βολική περιοχή με πάρκινγκ-αν πας με αμάξι-μέτριο αλλά καθαρό.Τώρα για Πάσχα κλείσαμε από καλοκαίρι,σε καταπληκτική προσφορά το Mr President 4 αστέρων, το Ρεξ το βρίσκαμε ακριβό για αυτα που σου παρείχε.
στο mr president έμεινα το καλοκαίρι πολύ καλό και οικονομικό ξενοδοχείο. (έχει και δωρεάν parking):clap::clap::clap:
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
στο mr president έμεινα το καλοκαίρι πολύ καλό και οικονομικό ξενοδοχείο. (έχει και δωρεάν parking):clap::clap::clap:
Δεν είναι σε πολύ καλή θέση?Απέναντι από σταθμό και τραμ να περνά από μπροστά... δεν σας βόλεψε?Αλήθεια τα γεύματα καλά?Κλείσαμε με ημιδιατροφή-θα έχουμε και τα μικρά μαζί και το θεωρήσαμε πιο πρακτικό...Μάλλον δεν υπήρχε νομίζω χωρίς γεύματα περίπτωση...
Α,ένα-ένα τα θυμάμαι,πάλι περί φαγητού-όχι δεν είμαι κοιλιόδουλη,κλασσική βορειοελλαδίτισσα ,απλά,του καλού φαγητού-να φάτε burek με τυρί ή και κρέας-κάτι σαν τη μπουγάτσα με τυρί ή κρέμα :haha: που λέμε και δεν μας καταλαβαίνουν εδώ στο νότο:D!!!
Άμα θυμηθώ τίποτα επανέρχομαι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.080
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom