Άνδρος Αίγινα Κέα Πόρος Προτάσεις για Κέα, Άνδρο, Πόρο, Αίγινα.

Άνδρος, Πόρος ή Αίγινα για 4 μέρες το Σεπτέμβρη;

  • Άνδρος

    Votes: 12 46,2%
  • Πόρος

    Votes: 10 38,5%
  • Αίγινα

    Votes: 4 15,4%

  • Total voters
    26

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Latina μου ψήθηκα πολύ με τις περιγραφές σου για Πόρο. Το ίδιο και με τις δικές σου dik-7. Πλέον φαίνεται να καταλήγω προς τα εκεί. Είχα ξαναπάει μικρός με γονείς και τις θυμάμαι τις παραλίες που λέτε. Και φυσικά τότε δεν είχα και τη δυνατότητα για ψάξιμο μόνος μου. Anny και Ερση ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά η Άνδρος νομίζω χάνει στο ότι απαιτεί και αυτοκίνητο που θα ανεβάσει το κόστος. Ίσως άλλη φορά. Στον Πόρο με μια γουρούνα νομίζω θα τη βγάλουμε άνετα. Εξάλλου είναι πολύ πιο μικρό νησί. Είναι και πιο κοντά.

Στον Πόρο πού να μείνω; Λιμάνι, Κανάλι, Ασκέλι, Νεώριο ίσως; Να εμπιστευτώ το booking.com;
σε πεισαμε λοιπον???ε, επεσες σε επαγγελματιες, σιγα μην μας ξεφευγες!!!:haha::haha:
στον πορο με μια γουρουνα θα ειναι τελεια!!οι αποστασεις ειναι μικρες και οι δρομοι ειναι καλοι!δεν θα εχετε προβλημα!!
για διαμονη προτεινω ασκελι, εγω εκει μενω παντα!!
απεφυγε αν μπορεις το λιμανι!!
εγω εχω μεινει αρκετες φορες στην νεα αιγλη στο ασκελι, αλλα φετος λεω να την αλλαξω!!η θεα απο τα δωματια ειναι ολα τα λεφτα(γιαυτο εχω μεινει και αρκετες φορες εκει), αλλα τα καπη που κοβουν βολτες μεσα και εξω απο το ξενοδοχειο δεν παλευονται!
κοιταξε καλυτερα για ενοικιαζομενα δωματια!!πρεπει να υπαρχουν πολλα καινουργια!!και αν βρεις κατι καλο, δωσε τα φωτα σου και σε εμενα;)!!!τον ιουλη θα κανω οπωσδηποτε το περασμα μου απο το νησι!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Latina μου ψήθηκα πολύ με τις περιγραφές σου για Πόρο. Το ίδιο και με τις δικές σου dik-7. Πλέον φαίνεται να καταλήγω προς τα εκεί. Είχα ξαναπάει μικρός με γονείς και τις θυμάμαι τις παραλίες που λέτε. Και φυσικά τότε δεν είχα και τη δυνατότητα για ψάξιμο μόνος μου. Anny και Ερση ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά η Άνδρος νομίζω χάνει στο ότι απαιτεί και αυτοκίνητο που θα ανεβάσει το κόστος. Ίσως άλλη φορά. Στον Πόρο με μια γουρούνα νομίζω θα τη βγάλουμε άνετα. Εξάλλου είναι πολύ πιο μικρό νησί. Είναι και πιο κοντά.

Στον Πόρο πού να μείνω; Λιμάνι, Κανάλι, Ασκέλι, Νεώριο ίσως; Να εμπιστευτώ το booking.com;
Εμ που δε θα σε πείθαμε. Τζάμπα γράφαμε τόσα καλά πράγματα για τον Πόρο. Όσο για τη μετακίνηση, αν έχετε δικό σας αυτοκίνητο πηγαίνετε με αυτό μόνο μέσα σε δύο ώρες. Να πως: Ακολουθώντας την Αττική Οδό και εν συνεχεία την Εθνική Οδό Αθηνών - Κορίνθου, μετά τον Ισθμό, κάνετε αριστερά προς την Επίδαυρο (Κόρινθος Έξοδος Β' - Επίδαυρος).
Οδηγείτε για 30 περίπου λεπτά και φθάνετε στη διασταύρωση για την Επίδαυρο. Λίγο πριν θα δείτε πινακίδες προς Πόρο ή Σπέτσες. Εκεί θα στρίψετε δεξιά και αμέσως κάτω από την γέφυρα αριστερά.
Στη συνέχεια ακολουθείτε τον καινούργιο δρόμο, προσέχοντας να δείτε την πινακίδα προς Πόρο. Στο σημείο αυτό θα κάνετε λοξώς αριστερά για τον Πόρο και θα φθάσετε από τον παραλιακό δρόμο σε 20 λεπτά στο Γαλατά, από όπου και παίρνετε το μικρό φέρι για τον Πόρο.
Μπορεί να χάνεις τη μαγεία της εισόδου στο νησί με το καράβι, αλλά έχεις μαζί σου το δικό σου αμάξι και αποφεύγεις το κόστος ενοικίασης οιουδήποτε οχήματος.
Διαμονή: όχι λιμάνι ούτε κανάλι. Συμφωνώ με latina για Ασκέλι, αν και προσωπικά μου αρέσει και το Νεώριο, που είναι και πιο κοντά στο λιμανάκι της αγάπης. Υπάρχουν ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα δωμάτια πάρα πολλά για όλα τα βαλάντια. εξαρτάται το πόσα θές να δώσεις. Το booking είναι πολύ αξιόπιστο. Τα χουμε πει αυτά. Καλό ψάξιμο και εμείς εδώ είμαστε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εκπληκτικό cult θέμα... ψηφοφορία που θα πήγαινα για μερικές μέρες τον Σεπτέμβρη... στην Αίγινα ή στον Πόρο!!!

Λοιπόν στον Πόρο θα περάσεις υπέροχα αν πας με σκάφος για 10 ώρες... στην Αίγινα οι ώρες περιορίζονται σε 5... αν θελήσεις να μείνεις πάνω από δύο μέρες, να με συγχωρίσουν οι συμφορμίτες που έχουν ενθουσιαστεί με τον Πόρο(!!) πρέπει να έχεις εντονες τάσεις μαζοχισμού...

Για να μιλήσουμε σοβαρά... η λύση ασφαλώς και είναι η Άνδρος.... αυτό το λίγες μέρες στην Αίγινα ή τον Πόρο όλο και περισσότερο μου ακούγετε σαν ανέκδοτο... μπας και μας κάνεις πλάκα??
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Φίλε Traveller δεν είπαμε ότι ο Πόρος είναι το πιο όμορφο νησί, αλλά για αυτό που ψάχνει η φίλη μας είναι ό, τι πρέπει. Και εγώ προτιμώ την Κρήτη ή τη Σαντορίνη, την Κέρκυρα αλλά ζήτησε λίγες ημέρες ήσυχες διακοπές με το έτερο ήμισυ και με χαμηλό κόστος. Η Άνδρος θα της ανέβαζε πολύ το κόστος, καθώς χρειάζεται απαραίτητα αυτοκίνητο. Οπότε νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση από τις τρεις.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το κόστος του αυτοκινήτου για Άνδρο είναι μικρό... το να δώσεις 40 ευρώ παραπάνω και να πάρεις αυτοκίνητο δεν κάνει το ταξίδι απαγορευτικό... δεν υπάρχει σύγκριση... η Άνδρος είναι νησί ο Πόρος ένα απλά Σ/Κ...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Λοιπόν στον Πόρο θα περάσεις υπέροχα αν πας με σκάφος για 10 ώρες...
μα ειμαι απαραδεκτη!!πως δεν σκεφτηκα να το προτεινω??
eliasraft πηγαινε πορο με το σκαφος σου!!!ή αν το δικο σου το εχεις στειλεις για το ετησιο service (???) του, δανεισου το σκαφος των κολλητων σου..
ή τελος παντων αγορασε ενα σκαφακι..ενα δευτερο παντα χρειαζεται!!

traveller, μαλλον ακομα πετας..προσγειωσου!!με χαρα σε καλωσοριζω και στην αθηνα αλλα και στον πραγματικο κοσμο!!!
δεν χρειαζεται νομιζω να σου θυμισου οτι καθενας δικαιουται να εχει την αποψη του χωρις να χαρακτηριζεται απο "εντονες τάσεις μαζοχισμού"..;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αγαπημένη μου....

Πόσο μου έλειψαν οι πρωτοπορειακές σου ιδέες... Τι υπέροχη η πρότασή σου για μια βδομαδούλα στον Πόρο.... ότι καλύτερο... τι ρομαντικό ... ποδηλατάδα στο Λεμονοδάσος, τετ α τετ έξω από το κέντρο εκπαίδευσης να τους παίρνουν μάτι οι ναύτες, ατέλειωτες αμμουδιές για νυχτερινό πολλά υποσχόμενο μπάνιο και τέλος εκπληκτικά εστιατόρια για να πάρουν δυνάμεις μετά από φλογερές ερωτικές βραδιές...
Παλιά ψήφιζες Σπέτσες... τώρα Πόρο... σε ικετεύω... την Σαλαμίνα δεν θα την αντέξω...λυπήσουμε...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.881
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
πω πω, σε πόσo of topic μπορεί να εξελιχθεί ενα τόπικ οπως αυτό;

ο τιτλος του προτάσεις για Κέα.
Πέρα απο το 1ο ποστ τα υπόλοιπα σχετίζονται με άλλα νησιά!
Συν οτι απο την ψηφοφορία η Κέα απουσιάζει παντελώς...

Νομίζω οτι το παρών τοπικ ειναι παράδειγμα προς αποφυγήν.
Δεν θα έπρεπε να κλειδωθεί επειτα απο το 2ο ποστ του τοπικ σταρτερ που δηλωσε την μη προτίμηση του για την Κέα?
ο μελλοντικός επισκέπτης του παρών τοπικ που θα θέλει να παει Κεα τι πληροφορίες θα βρει στο παρών τόπικ? σχεδόν καμία.
Και αν ενας αλλος επισκεπτης θελήσει να παει σε κάποια απο τα προαναφερόμενα νησιά, πως θα εντοπίσει το παρών τοπικ οταν ο τίτλος του θα είναι τόσο άσχετος;

εντελώς φιλικά!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αγαπημένη μου....

Πόσο μου έλειψαν οι πρωτοπορειακές σου ιδέες... Τι υπέροχη η πρότασή σου για μια βδομαδούλα στον Πόρο.... ότι καλύτερο... τι ρομαντικό ... ποδηλατάδα στο Λεμονοδάσος, τετ α τετ έξω από το κέντρο εκπαίδευσης να τους παίρνουν μάτι οι ναύτες, ατέλειωτες αμμουδιές για νυχτερινό πολλά υποσχόμενο μπάνιο και τέλος εκπληκτικά εστιατόρια για να πάρουν δυνάμεις μετά από φλογερές ερωτικές βραδιές...
Παλιά ψήφιζες Σπέτσες... τώρα Πόρο... σε ικετεύω... την Σαλαμίνα δεν θα την αντέξω...λυπήσουμε...
πως φαινεται οτι δεν διαβασες ολο το θεμα..ειναι φαινεται πολυ μπαναλ για σενα..
ο φιλος που ζητησε την βοηθεια μας, θελει να παει καπου για 3-4 μερες και οχι για 1 εβδομαδα..οσο κι αν σου φαινεται παραξενο, ο πορος ενδεικνυται για ζευγαρια και ναι, ειναι ρομαντικο νησι, φυσικα οχι με τον τροπο που εσυ παρουσιαζεις!επισης, θα σε εκπληξω, το ξερω, αλλα και τα κοντινα νησια εχουν ομορφιες και ειναι εφικτο να περασει καποιος καλα εκει ξοδευοντας ελαχιστα χρηματα!!

σπετσες φυσικα και προτεινα και επιμενω οτι ειναι υπεροχο νησι με εντονη ζωη αλλα απο οικονομικης αποψης δεν συμφερουν..

οσο και να ικετευεις, την γνωμη μου θα συνεχισω να την λεω, ειτε σου αρεσει ειτε οχι..
α!και αν ειναι να μην την αντεξεις την σαλαμινα, τοτε εχεις δωρο απο εμενα 3ημερακι εκει με διαμονη σε σουιτα 5αστερου ξενοδοχειου και ημιδιατροφη!!:haha::haha:
περιττο να πω δε, πως κερδιζεις επαξια τον τιτλο του "κομη της σαλαμινας"!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
πω πω, σε πόσo of topic μπορεί να εξελιχθεί ενα τόπικ οπως αυτό;

ο τιτλος του προτάσεις για Κέα.
Πέρα απο το 1ο ποστ τα υπόλοιπα σχετίζονται με άλλα νησιά!
Συν οτι απο την ψηφοφορία η Κέα απουσιάζει παντελώς...

Νομίζω οτι το παρών τοπικ ειναι παράδειγμα προς αποφυγήν.
Δεν θα έπρεπε να κλειδωθεί επειτα απο το 2ο ποστ του τοπικ σταρτερ που δηλωσε την μη προτίμηση του για την Κέα?
ο μελλοντικός επισκέπτης του παρών τοπικ που θα θέλει να παει Κεα τι πληροφορίες θα βρει στο παρών τόπικ? σχεδόν καμία.
Και αν ενας αλλος επισκεπτης θελήσει να παει σε κάποια απο τα προαναφερόμενα νησιά, πως θα εντοπίσει το παρών τοπικ οταν ο τίτλος του θα είναι τόσο άσχετος;

εντελώς φιλικά!
εγω θα προτεινα απλα, οχι να κλειδωθει, αλλα να αλλαξει τιτλο, ωστε να μην χαθουν οι πληροφοριες που υπαρχουν στο παρον τοπικ για αλλα νησια(ανδρο, πορο, αιγινα)!
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Κύριε Traveller, δηλαδή εγώ που πήγα 3 μέρες Αίγινα τώρα, είμαι μ@λ@κ@ς? Τα νησιά του Αργοσαρωνικού είναι πανέμορφα, είτε το θές ή όχι. no offence.


Τέσπα, πήγαινε ή Πόρο ή Αίγινα και άσε να λένε κάποιοι, είναι πολύ ωραία και σε πάρα πολύ χαμηλή τιμή.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εεε τοτε πηγαινε Υδρα να περασεις καλυτερα:clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom