Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

achliopa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,

εαν κάποιος από Θεσσ/κη σκοπεύει να πάει Φιλιππινες. Έχω 5200philipine pesos τα οποια περίσσεψαν από το ταξίδι μου και θέλω να τα ανταλλάξω με ευρώ (εννοείται η ισοτιμία θα είναι καλύερη από την τρέχουσα).

Προφανώς θα χαρώ να δώσω και πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι

Εαν ενδιαφέρεστε pm
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γράψε μας που πηγές κ τι είδες στις ομορφες φιλιππινες !
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους !
Βρισκομαι εν μέσω του πρώτου μου backapacking trip στην Ασία και η πρώτη μου στάση είναι στις Φιλιππίνες!
Θα ήθελα να δώσω κάποιες χρήσιμες συμβουλές για κάποια πράγματα που θα ήταν καλό να έχει μαζί του ο κάθε ταξιδιώτης ερχομένος στην χώρα ωστέ να μην βρεθεί προ εκλπήξεως!

-Αρχικα θα ηταν καλό να έχετε μαζι σας παππουτσια θαλάσσης ( reef shoes) καθως εδώ τα κοράλια στις περισσότερες παραλίες δεν αστειεύονται και κόβουν!

- Στεγανό σάκο ( dry bag ) χωρητικότητας τουλαχιστον 20-25 λίτρων καθώς οι βροχές εδώ είναι αρκετες και αναπάντεχες, και οι δραστηριότητες στην θάλασσα αρκετές, όποτε το να ασφαλιζεις τα προσωπικά σου αντικείμένα χωρις να σκέφτεσαι αν έχουν βραχτεί είναι σημαντικό !

- Και τρίτον και τελευταιο επενδύστε σε ένα καλό αδιαβροχο λεπτό τζάκετ καθώς αν νοικιάζετε μηχανακί δεν θα θελατε να σας πιάσει βροχή την ώρα που οδηγάτε! better to be safe than sorry!

( Εννοειταί πως τα περισσότερα μπορείς να τα βρείς και εδώ αλλα΄εγώ προσωπικά παρατήρησα πως ναι μεν είναι φθηνότερα αλλα ποιοτικά δεν είναι καλά, και όταν ερχέται στο προσκήνιο το κομματί αδιαβροχοποίησης πρεπει να είσαι σίγουρος πως θα την έχεις).

Οποιαδήποτε άλλη ερώτηση που μπορώ να απαντήσω ευπρόσδεκτη!

Σας χαιρετω από το μαγικό και παραμυθένιο Siargao island ανατολικά της χώρας!
Καλά και περιπετειώδη ταξίδια σε όλους!
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Καλησπέρα σε όλους !
Βρισκομαι εν μέσω του πρώτου μου backapacking trip στην Ασία και η πρώτη μου στάση είναι στις Φιλιππίνες!
Θα ήθελα να δώσω κάποιες χρήσιμες συμβουλές για κάποια πράγματα που θα ήταν καλό να έχει μαζί του ο κάθε ταξιδιώτης ερχομένος στην χώρα ωστέ να μην βρεθεί προ εκλπήξεως!

-Αρχικα θα ηταν καλό να έχετε μαζι σας παππουτσια θαλάσσης ( reef shoes) καθως εδώ τα κοράλια στις περισσότερες παραλίες δεν αστειεύονται και κόβουν!

- Στεγανό σάκο ( dry bag ) χωρητικότητας τουλαχιστον 20-25 λίτρων καθώς οι βροχές εδώ είναι αρκετες και αναπάντεχες, και οι δραστηριότητες στην θάλασσα αρκετές, όποτε το να ασφαλιζεις τα προσωπικά σου αντικείμένα χωρις να σκέφτεσαι αν έχουν βραχτεί είναι σημαντικό !

- Και τρίτον και τελευταιο επενδύστε σε ένα καλό αδιαβροχο λεπτό τζάκετ καθώς αν νοικιάζετε μηχανακί δεν θα θελατε να σας πιάσει βροχή την ώρα που οδηγάτε! better to be safe than sorry!

( Εννοειταί πως τα περισσότερα μπορείς να τα βρείς και εδώ αλλα΄εγώ προσωπικά παρατήρησα πως ναι μεν είναι φθηνότερα αλλα ποιοτικά δεν είναι καλά, και όταν ερχέται στο προσκήνιο το κομματί αδιαβροχοποίησης πρεπει να είσαι σίγουρος πως θα την έχεις).

Οποιαδήποτε άλλη ερώτηση που μπορώ να απαντήσω ευπρόσδεκτη!

Σας χαιρετω από το μαγικό και παραμυθένιο Siargao island ανατολικά της χώρας!
Καλά και περιπετειώδη ταξίδια σε όλους!
Ωραία...αλλά βάλε και καμια φωτογραφια..
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μπορείς εύκολα να αποφύγεις την Μανίλα και να ταξιδέψεις απευθείας προς Cebu. Είναι μεγάλο και διεθνές αεροδρόμιο, εκεί το σύμπλεγμα των νησιών έχουν πάρα πολλές επιλογές να σου δώσουν. Και μετά από Oslob παίρνεις πτήση για El Nido.

Το κόστος ζωής είναι αρκετά πιο οικονομικά από εδώ, αρκετά καλά ξενοδοχεία ξεκινάνε από 50-60 ευρώ το βράδυ. Και στο φαγητό τα ίδια, μπορείς να φας street food από 1 ευρώ, μέχρι εστιατόρια με υπέροχο θαλασσινό φαγητό που δε θα υπερβαίνει τα 15 ευρώ το πιάτο.

Boracay δε θα ξαναπήγαινα. Πολύ τουριστικοποιημένο και αυτό που λένε ότι έχουν την ωραιότερη παραλία του κόσμου, ε όχι.. Έχει τόσες παραλίες να προσφέρει αυτή η χώρα που το Boracay είναι ανέκδοτο σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Άμα επικεντρωθείς στο σύμπλεγμα των νησιών γύρω από το Cebu και στο Palawan θα είσαι μια χαρά.
Ποια νησάκια εννοείς στο σύμπλεγμα Σεμπου εκτος από Μποχολ ; Έχεις πάει ; Που είναι ωραία ;
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα ,
Θεωρώ πως σε εκείνη την περιοχή αν πας μόνο για το κομμάτι παράλιων θα βρεις αρκετά αξιόλογα νησάκια με παραδεισένιες παραλίες !
Εμείς προσωπικά αποφασίσαμε να πάμε μετά το Cebu, στο Siargao island ( με πτήση ) το οποίο ήταν μαγευτικό και προτείνω να το τσεκάρεις !
( sohoton cove , magpopongko rock pools, sugba lagoon , maasin river ) είναι κάποια από τα τοπ μέρη στο νησί !
Εξαιρετική ποικιλία φαγητού αν και τσιμπημένες τιμές για Ασία ! ( είναι surfing παράδεισος , και νομίζω αυτο κανει τα μαγαζιά ακριβά )
Στο νησί έφαγα το καλύτερο μέχρι τωρα artisanal gelato της ζωής μου, (ήθελα να πάρω όλες τις γεύσεις στην βαλίτσα μου ), Halika λεγεται !
Να περάσεις εξαιρετικά οτι και αν επιλέξεις !
 

Nakou_eva

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα!
Μπορει κάποιος να με βοηθήσει με οποιαδήποτε πληροφορία για τις Φιλιππίνες; πού να πάω;τί να δω; τί να αποφύγω; ;
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα!
Μπορει κάποιος να με βοηθήσει με οποιαδήποτε πληροφορία για τις Φιλιππίνες; πού να πάω;τί να δω; τί να αποφύγω; ;
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα!
Θα μπορούσες να μας δωσεις περισσότερες πληροφορίες για την περίοδο που θα πας, διαθέσιμες μέρες??
 

Nakou_eva

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα!
Θα μπορούσες να μας δωσεις περισσότερες πληροφορίες για την περίοδο που θα πας, διαθέσιμες μέρες??
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
θα πάω σύντομα για περίπου 20 μέρες. ακόμα δεν έχω κανονίσει ακριβώς αλλά αυτό είναι το πλάνο. 2 φίλες θα πάμε,γνώριμες με τα ταξίδια και συγκεκριμένα με την Ασία. προτιμούμε να κρατήσουμε low το budget αλλά να μείνουμε σε αξιοπρεπή καταλύματα οπωσδήποτε.
χίλια ευχαριστώ και πάλι!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.907
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
θα πάω σύντομα για περίπου 20 μέρες. ακόμα δεν έχω κανονίσει ακριβώς αλλά αυτό είναι το πλάνο. 2 φίλες θα πάμε,γνώριμες με τα ταξίδια και συγκεκριμένα με την Ασία. προτιμούμε να κρατήσουμε low το budget αλλά να μείνουμε σε αξιοπρεπή καταλύματα οπωσδήποτε.
χίλια ευχαριστώ και πάλι!
Το μήνυμα σου μετάφερθηκε σε τόπικ που έχουν συζητηθεί αρκετές προτάσεις για Φιλιππίνες. Είναι τεράστια χώρα με πάρα πολλά νησιά με αξιοπρεπή καταλύματα και Low budget, οπότε προτείνω να διαβάσεις τις προηγούμενες προτάσεις και ρώτα ό,τι παραπάνω θες.
 

Nakou_eva

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Το μήνυμα σου μετάφερθηκε σε τόπικ που έχουν συζητηθεί αρκετές προτάσεις για Φιλιππίνες. Είναι τεράστια χώρα με πάρα πολλά νησιά με αξιοπρεπή καταλύματα και Low budget, οπότε προτείνω να διαβάσεις τις προηγούμενες προτάσεις και ρώτα ό,τι παραπάνω θες.
Ευχαριστώ πολύ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.468
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom