Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

Μηνύματα
109
Likes
605
οπωσδήποτε το τουρ για τους φαλαινοκαρχαρίες, είναι πολύ καλύτερα από το Cebu.
Έχω επιφυλάξεις για αυτό.
Παρα πολύς κόσμος.
Επικίνδυνο για τις φάλαινες αυτή η κατάσταση.
Μπορεί να τραυματιστούν {οι φάλαινες} και δεν επιβιώνουν και εύκολα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μαγαζία με μηχανάκια θα βρεις επίσης άπειρα όπου και να πας! Είναι το συχνότερο μέσο μεταφοράς στην χώρα! Κόστος 4-8€/ημέρα, να κάνεις παζάρι σίγουρα!

Εκτός από μηχανάκια μπορείς να χρησιμοποιείς και tuk-tuk ( τρίκυκλο ταξί χωρητικότητας περίπου 3 ανθρώπων) το οποίο είναι επίσης φθηνή επιλογή.

Επίσης αγοράστε ένα σετ μάσκα-αναπνευστήρα την πρώτη μέρα αν είστε fun ώστε να μην χρειάζεται να την πληρώνεται χρυσάφι στα τουρ κατά την ενοικίαση.

Οταν φτάσετε στο αεροδρόμιο του cebu να κάνετε σκληρά παζάρια( θα ενδώσουν κάποια στιγμή) αν επιλέξετε να πάρετε ταξί για το κέντρο.
Oslob που είδαμε τους φαλαινοκαραρίες μπορω να πω πως δεν ενθουσιάστηκα!
Ήταν πήχτρα από κόσμο και χανόταν όλη η μαγεία!
Έχω επιφυλάξεις για αυτό.
Παρα πολύς κόσμος.
Επικίνδυνο για τις φάλαινες αυτή η κατάσταση.
Μπορεί να τραυματιστούν {οι φάλαινες} και δεν επιβιώνουν και εύκολα.
Στο Oslob έχει πολύ περισσότερο κόσμο από Bohol, γιατί είναι πιο γνωστό.

Στο Bohol, τέλη Απριλίου που θεωρείται high season για τον εσωτερικό τουρισμό, είχε ζήτημα 20 άτομα.

Επικίνδυνο για τους φαλαινοκαρχαρίες είναι οι Κινέζοι που δεν ξέρουν να κολυμπούν και τους βάζουν μέσα με σωσίβια και με το ζόρι επιπλέουν, λίγο να ξέρεις να κινείσαι με τα πέδιλα κρατάς μια ασφαλή απόσταση.

Δε ξέρω τι κάνουν στο Oslob, πάντως στο Bohol έκαναν μισάωρη ενημέρωση πριν την βουτιά με μεγάλη έμφαση στο να κρατιέται ασφαλής απόσταση από τους φαλαινοκαρχαρίες. Υπήρχαν ναυαγοσώστες που επίβλεπαν την κατάσταση και μου φάνηκε αρκετά συντονισμένο.

Μεταξύ του να βλέπω όρκες, δελφίνια κλπ σε γούρνες σε aquariums, προτιμώ να τα βλέπω στο φυσικό τους περιβάλλον.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Επανερχομαι, καθως καταληξαμε σε προγραμμα κ εν τελει βγαλαμε εκτος το bamtayan γτ για 11 μερες θα ηταν toooo much κ θα ημασταν μονιμα στο τρεξιμο. Οποτε το προγραμμα τελικα εχει ως εξης, κ πλεον ειναι κλεισμενες κ οι εσωτερικες πτησεις!

-1ο βραδυ αφιξης σε cebu-διανυκτερευση
- Το επομενο μεσημερι πτηση για puerto princesa κ 1 διανυκτευρευση port barton!
-4 διανυκτερευσεις en nido!
- επιστροφη με πτηση για cebu
- 2 διανυκτερευσεις siquijor
-2 διανυκτερευσεις panglao

Νομιζω ετσι ειναι πιο βατο κ θα βγει καλυτερα κ στην πραξη! Πως σας ακουγεται;

Τωρα το ερωτημα μου, κατεβαζοντας κ το grab και ψαχνοντας λιγο, αφορα τις μετακινησεις στο palawan. Κοιταξα τις οδηγιες απ το δωματιο που κλεισαμε στο port parton κ φαινονται πολυ περιπλοκα κ περιοροστικα γενικα!

Εμας πχ η εσωτερικη πτηση φτανει κατσ τις 3.30 το μεσημερι κ βλεπω τα van γενικα που ειναι φθηνα να χουν πολυ περιορισμενα δρομολογια. (Δεν ειμαι σιγουρη κ αν υπαρχει καποιο δρομολογιο τετοια ωρα.....)
Αμαξι απ το λιγο που κοιταξα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ, μηπως νοικιαζαμε για 2 μερες για τη διαδρομη puerto princesa-port barton-el nido.
Τα ταξι αντιστοιχα για τη διαδρομη μου τα βγαζει απο 80ε...
Τρεχα γυρευε. Απ οτι καταλαβαινω η μετακινηση εκει ειναι πιο δυσκολη απ οτι στα υπολοιπα νησια των φιλιππινων.

Οποτε πραγματικα θελω καποιον να με διαφωτισει με τις μετακινησεις εκει, πώς γινονται, τα ωραρια αν ειναι περιορισμενα, τι τιμες παιζουν κλπ κλπ. Ειδικα για τη μεγαλη διαδρομη απο puerto primsesa->el nido, καθώς αγχώθηκα!
(Μηχανακι ειναι το μονο ππυ δεν παιζει γιατι θα ειμαστε κ με βαλιτσες)
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Και κατι αλλο για τα ακτοπλοικα!

Κατεβασα το 12goasia κ κοιταω απο κει τα δρομολογια για μποχολ/siquijor Γενικα αυτα ειναι ολα κ ολα τα δρομολογια ή υπαρχουν κι εκει εξτρα που δεν εχει η εφαρμογη;;

Επισης, την ημερα επιστροφης για αθηνα ειναι η ημερα που λεμε να φυγουμε το πρωι απ το μποχολ (19.30 ειναι η πτηση επιστροφης). Το θεωρειτε ριψοκινδυνο γενικα οσοι εχετε παει κ εχετε δει τη φαση; ειναι μονο 2 ωρες αποσταση για αυτο.
Παιζει ομως να κανει θαλασσα κ να μην εχει καραβια πχ;;

(Γενικα παιδια οσοι δειτε τα 2 μηνυματα μου πλζ help! Δεν ξερω πού αλλου να ζητησω βοήθεια, κ εδω δεν εχει κινητικοτητα :( )
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Έχεις πανικοβληθεί λίγο και ρωτάς πολλά μαζεμένα και επαναλαμβάνεις ερωτήσεις, πάρε βαθιές αναπνοές..

Έχει ειπωθεί και σε προηγούμενα μηνύματα, οι Φιλιππίνες είναι αρκετά οργανωμένη και οικονομική χώρα με τις μετακινήσεις, Δες εάν μπορείς να κάνεις κράτηση σε βανάκι από Puerto Princesa για El Nido και θα είσαι μια χαρά.

Από μπόχολ για σεμπού επίσης είναι μια χαρά όπως το σκέφτεσαι, είναι σύμπλεγμα νησιών που σπάνια βγάζουν πολύ αέρα σε σημείο απαγορευτικού, έχει φέρι σχεδόν κάθε ώρα οπότε το να πας στο σεμπού και να περιφέρεσαι από το πρωί δεν έχει πολύ νόημα. Άμα πάρεις ένα φέρι κατά τις 2, θα είσαι 4 σεμπού και από το λιμάνι είναι 20-30 λεπτά με grab το αεροδρόμιο.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Οντως αγχωνομαι γτ ειναι πολλα αυτα που πρεπει να οργανωθουν/κλειστουν κ εχω δει πολλα σχολια γενικα να λενε οτι οι φιλιππινες ειναι μερος που πραγματικα παιζουν απροβλεπτες καθυστερησεις συνεχως.

Τα δρομολογια των πλοιων γενικα είναι ο.τι λεει στο ιντερνετ; ή στα πρακτορεια εκει παιζει να υπαρχουν παραπανω δρομολογια;

Ρωταω γτ προσπαθω να δω πώς βολευει να μπει το siquijor, καθως εμεις γυρναμε απο palawan με πτηση που φτανει στις 5 το απογευμα κ τοσο αργα δεν εχει πλοια για siquijor, οριακα ουτε για μποχολ δε μ βγαζει τετοιες ωρες (το τελευταιο μου το δειχνει 5.40, που ουτε αυτο προλαβαινω)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νομίζω ότι ίσως το πρόγραμμα βγει καλύτερα αν μετά το Palawan πας πρώτα Bohol και αφήσεις για το τέλος το Siquijor
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
@go2dbeach πραγματι θα ταν το καλυτερο να πηγαιναμε πρωτα μποχολ κ μετα siquijor, ετσι ηθελα, αλλα ειναι αρκετα 'ριψοκινδυνο' να μεινει για το τελος πριν την επιστροφη ελλαδα, οταν ειναι 5 ωρες μακρια απο τσεμπού κ εχει μονο 1 δρομολογιο επιστροφης :(

Τωρα προσπαθω να δω πώς στο καλό θα βγουν οκ χωρις μεγαλες χασουρες, γτ μου κανει εντυπωση που δεν εχει απογευματινα ferry απο τσεμπου προς μποχολ......
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
@go2dbeach πραγματι θα ταν το καλυτερο να πηγαιναμε πρωτα μποχολ κ μετα siquijor, ετσι ηθελα, αλλα ειναι αρκετα 'ριψοκινδυνο' να μεινει για το τελος πριν την επιστροφη ελλαδα, οταν ειναι 5 ωρες μακρια απο τσεμπού κ εχει μονο 1 δρομολογιο επιστροφης :(

Τωρα προσπαθω να δω πώς στο καλό θα βγουν οκ χωρις μεγαλες χασουρες, γτ μου κανει εντυπωση που δεν εχει απογευματινα ferry απο τσεμπου προς μποχολ......
Οι Φιλιππίνες ακολουθούν την ζώνη ώρας της Σιγκαπούρης/Μαλαισίας, παρότι είναι αρκετά πιο ανατολικά (3 ώρες πτήση πιο ανατολικά). Φαντάσου το αντίστοιχα να κάνεις Λονδίνο-Αθήνα πτήση 3,5 ώρες και να είσαι στην ίδια ζώνη ώρας.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το ηλιοβασίλεμα να είναι αρκετά νωρίς μέσα στη μέρα, 6 ώρα είναι ήδη βράδυ. Οπότε έχουν αρκετά φέρι μέσα στη μέρα και δεν έχουν "νυχτερινές" ώρες.

ΥΓ. Σέμπου ;)
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Το σκέφτομαι για Basco. Έχει πάει κανείς;

Επίσης, αν πήγαινα μόνο σε ένα μέρος με διαβαθμισμένους ορυζώνες (τρεκ δεκτό έως και επιθυμητο θα έλεγα) ποιο να διαλέξω;
Έπεσε το μάτι μου για ωραία rice fields (και μάλλον treks??) στην περιοχή Batad (Batad rice fields στο google maps), βόρεια από την Μανίλα! Δεν έχω πάει αλλά ρίξε μια ματιά αν θα σε ενδιέφερε.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Καλημερα, καλό μηνα! Πλησιαζουν οι μερες του ταξιδιου κ εχω μερικες αποριες πρακτικες

1) υπαρχει καποιο κοντινο, αλλα ωραιο σημειο στο palawan που να ειναι κοντα στο αεροδρομιο της P. Princesa για να κανουμε την τελευταια διανυκτευση?
Θεωρειται μακρια το να μεινουμε στο port barton και να κανουμε τη διαδρομη για αεροδρομιο το πρωι της πτησης? (Νομιζω ειναι 3 ωρες μακρια) Το ρωταω με την εννοια του απροβλεπτου/καθυστερησεων που παιζει στις φιλιππινες, μηπως δε βρισκουμε βανακι, μηπως εχει τρελη καθυστερηση κλπ

2) ιντερνετ τι προτεινετε? Στο αεροδρομιο εχει καρτα να παρουμε? Απ οτι ειδα δεν παιζεi e-sim
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom