Προτάσεις για βιβλία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξέρουμε κάποιο βιβλίο με θέμα τους λαούς με περσική καταγωγή;
https://www.public.gr/product/books...q3YqLPimEZGnGQ5Ty7DnPOO4M7SlRT2BoC0Q4QAvD_BwE

Aυτό, με μπόλικη έμφαση σε αποκρυπτογράφηση επιγραφών, επεξήγηση ευρημάτων κλπ. Ίσως να είναι λίγο πιο archaeology-centered απ' ό,τι θα άρεσε στους περισσότερους

https://media.tenor.com/RhZ4ymgyP5IAAAPo/emena-mou-arese-εμενα.mp4
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Συγγνώμη, λίγο άσχετο με τα ταξίδια αλλά μολις κυκλοφορησε ενα δοκίμιο του (ζωγράφου) Κυρίλλου Σαρρή για τον τύπο ούτινος ρητό έχει στην υπογραφη του η Αυτού Αιωνιότης ο ντιούτης ο φρης.

Εκδόσεων αγρα, που οχι μονον πολυτονικον αλλά διατηρει και την βαρεια – ιμερος!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ίσως να είναι λίγο πιο archaeology-centered απ' ό,τι θα άρεσε στους περισσότερους
Ωραιότατο είναι, για μένα τουλάχιστον! Το παρήγγειλα ήδη. Και ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ένα τέτοιο βιβλίο :lol:
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Πέρα απο αυτό, έχει καμια 10αριά μέρες ψάχνω να βρω κάποιο βιβλίο που να μιλάει για το Τατζικιστάν ή έστω για τους Τατζίκους και τη περσική καταγωγή τους, και έχω βρει αυτό, αλλά δεν μου δίνονται τα χρήματα... Πρέπει να είναι πολύ ωραίο, αλλά πανάκριβο! 😭
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραιότατο είναι, για μένα τουλάχιστον! Το παρήγγειλα ήδη. Και ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ένα τέτοιο βιβλίο :lol:
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Πέρα απο αυτό, έχει καμια 10αριά μέρες ψάχνω να βρω κάποιο βιβλίο που να μιλάει για το Τατζικιστάν ή έστω για τους Τατζίκους και τη περσική καταγωγή τους, και έχω βρει αυτό, αλλά δεν μου δίνονται τα χρήματα... Πρέπει να είναι πολύ ωραίο, αλλά πανάκριβο! 😭
Δεν έχεις κάνα θειο/φίλο να έρχεται από Μιουρικα να στο φέρει? Αν ψάξεις το βρίσκεις κάτω από τη μισή τιμή εκεί.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν έχεις κάνα θειο/φίλο να έρχεται από Μιουρικα να στο φέρει? Αν ψάξεις το βρίσκεις κάτω από τη μισή τιμή εκεί.
Δεν έχω θείο Σαμ χαχαχα. Η πιο καλή τιμή που βρήκα είναι 40$ στο Αmazon και πάλι δεν μου δίνονται...
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους!
Με ποίο βιβλίο θα ξεκινούσατε ιδανικά αν θέλατε να διαβάσετε για πρώτη φορά Dostoevsky?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε όλους!
Με ποίο βιβλίο θα ξεκινούσατε ιδανικά αν θέλατε να διαβάσετε για πρώτη φορά Dostoevsky?
Δεν ξέρω τι εννοείς με το "ιδανικά" αλλά ένα απο τα καλύτερα του είναι "Οι δαιμονισμένοι" και σε μετάφραση Μπακοπούλου.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
νομιζω οτι οι δεουσες μεταφρασεις ειναι του αλεξανδρου καιτοι πέφτει σε κατι (εστω ελάχιστους) χαζοδημοτικισμους - της εποχης η παθογένεια.

και πέρα απο τα κλασικά, εντελώς μεϊνστριμ (δαιμονισμένοι, αδελφοί καραμαζώφ, ο ηλίθιος, εγκλημα και τιμωρία) το καλλιστο του κατ εμέ είναι το υπόγειο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.732
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλους!
Με ποίο βιβλίο θα ξεκινούσατε ιδανικά αν θέλατε να διαβάσετε για πρώτη φορά Dostoevsky?
Πιο «εύκολο» θεωρώ τους αδερφούς Καραμαζώφ με δεύτερο το έγκλημα και τιμωρία, χειρότερο και πιο σκοτεινό και βαρετό το Υπόγειο.
Ένα από τα 2-3 βιβλία που παρόλο που το έχω ξεκινήσει 3 φορές δεν κατάφερα να το τελειώσω.
Μόνο με την Μαντά το έχω πάθει αυτό… :haha:
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
ντωμεταξύ ασουμε, αρχες δεκαετιας ενενήντα ειχε κυκλοφορησει μεταφραση του εγκλημα και τιμωρια από παπαδιαμαντη, ηταν τουλάχιστον γαmeeστερή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom