Προτάσεις για βιβλία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Ας προτείνω κι εγώ ένα από τα αγαπημένα μου μυθιστορήματα, το "Μόμπι Ντικ", στη καταπληκτική μετάφραση του Χριστοδούλου. Για την πρώτη του παράγραφο, που όσοι αγαπούν τα ταξίδια καταλαβαίνουν. Για μένα οι πρώτες αυτές κουβέντες ήταν η αφορμή να διαβάσω απνευστί τις 900 τόσες σελίδες του.

ΛΕΓΕ με ‘Ισμαήλ. Πριν από μερικά χρόνια —δεν έχει σημασία πόσο ακριβώς— έχοντας λίγα ή καθόλου χρήματα στο πουγκί μου και τίποτα ιδιαίτερο πού να με ενδιαφέρει στη στεριά, σκέφτηκα να ταξιδέψω λίγο στη θάλασσα και να δω το υδάτινο μέρος του κόσμου. Είναι ένας τρόπος πού έχω να διώχνω το σπλήνιασμα και να ρυθμίζω το κυκλοφοριακό. Όταν πιάνω τον εαυτό μου να στραβώνει το στόμα’ όταν μες στην ψυχή μου είναι Νοέμβρης υγρός, πού ψιλοβρέχει- όταν πιάνω τον εαυτό μου να σταματάει άθελα μπρος σε φε-ρετροπωλεία και να γίνεται ουραγός κάθε κηδείας πού συναντώ και ειδικά όταν οι υποχονδρίες μου με κυβερνούν τόσο, πού χρειάζεται ένας δυνατός ηθικός φραγμός να με εμποδίσει να βγω επίτηδες στο δρόμο και μεθοδικά να ρίξω χάμω τα καπέλα του κόσμου — τότε θεωρώ πώς ήρθε πια ή ώρα να μπαρκάρω, όσο πιο γρήγορα μπορώ. Είναι το δικό μου υποκατάστατο του πιστολιού καιτης σφαίρας. Μέ μια φιλοσοφική χειρονομία όλο μεγαλοπρέπεια, ό Κάτων ρίχνεται πάνω στο σπαθί του· εγώ παίρνω ήσυχα το πλοίο. Δεν υπάρχει τίποτα το εκπληκτικό σ’ αυτό. Αν το ήξεραν έφτανε- όλοι σχεδόν οι άνθρωποι, με τον τρόπο τους, αργά ή γρήγορα, θα έτρεφαν πάνω-κάτω τα ίδια αισθήματα με μένα για τον ωκεανό
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.625
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν έχω διαβάσει κάτι δικό της, αλλά δεν κρύβω ότι με έχει προβληματίσει κάπως το video για το σπίτι της συγγραφέως :shock:
https://pAy2V2Mg7Z0&feature=related
Αυτή την είχα ανέκαθεν στο μυαλό μου σαν 2η Λένα Μαντά (της οποίας είχα διαβάσει ένα βιβλίο πριν 6 χρόνια και είχα μείνει άναυδη με τη γελοιότητα) και δεν είχα ασχοληθεί με κανένα από τα πονήματά της. Η παρουσίαση του σπιτιού της ενισχύει ακόμα περισσότερο την άποψή μου (και τον προβληματισμό μου για την ποιότητα της ελληνικής λογοτεχνίας των ημερών μας).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ απλώς δεν διαβάζω ελληνική λογοτεχνία.
Εντάξει εκτός από Καζαντζάκη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.625
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ απλώς δεν διαβάζω ελληνική λογοτεχνία.
Εντάξει εκτός από Καζαντζάκη.
Κι εγώ σχεδόν καθόλου. Όμως επειδή αισθάνομαι ενοχές και σκέφτομαι ότι δεν μπορεί, κάτι καλό θα υπάρχει, κατά καιρούς καταπιάνομαι με μερικά ελληνικά βιβλία. Δεν μου φαίνονται όλα χάλια, όμως η αλήθεια είναι ότι έχει καιρό να με "ταρακουνήσει" κάποιο από αυτά.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Μου φαίνεται πως τώρα πια βιβλία γράφονται μόνο για να γεμίζουν οι εκδοτικοί οίκοι τα ράφια των βιβλιοπωλείων με το λογότυπό τους. :roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ απλώς δεν διαβάζω ελληνική λογοτεχνία.
Εντάξει εκτός από Καζαντζάκη.
Δεν ξέρεις τι χάνεις. Ένα μόνο θα σου πω: Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι.

ΚΟΡΥΦΗ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρε,θα κόψεις τις τρολιές;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
απο ελληνικη λογοτεχνια τα τελευταια χρονια διαβασα μερικα βιβλια του Λενου Χρηστιδη και τα βρηκα πολυ ευχαριστη παρεα, ειδικα για ταξιδια, θα ελεγα εχει επιρροες απο μπιτ γενια
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Δεν ξέρεις τι χάνεις. Ένα μόνο θα σου πω: Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι.

ΚΟΡΥΦΗ.
ΚΛΑΙΩ!!!!!!:haha::haha::haha:

Αν και προτιμώ το Έρωτας σαν Βροχή...:bleh:

Στα σοβαρά τώρα +1 για Λένο Χρηστίδη, διαβάζονται πολύ ευχάριστα, ενώ ενδιαφέροντα βιβλία είναι και της Ρέας Γαλανάκη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν,"Η Αρχαία Πόλη", μελέτη του βρετανού ειδικού Peter Connolly για την ζωή στην αρχαία Αθήνα και Ρώμη.

Απευθύνεται σε ευρύτατο κοινό,αφού καλύπτει από τις πιο απλές μέχρι τις πιο εξειδικευμένες πτυχές της ζωής στις δυο μεγαλουπόλεις της αρχαιότητας,ενώ το φωτογραφικό υλικό και οι γραφικές αναπαραστάσεις βοηθούν πολύ στην κατανόηση.

Πραγματικά μου άνοιξε τα μάτια για το πόσο προηγμένες ήταν οι πόλεις τότε,αλλά και πόσο έμοιαζαν με την δική μας καθημερινότητα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.625
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν ξέρεις τι χάνεις. Ένα μόνο θα σου πω: Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι.

ΚΟΡΥΦΗ.
ΚΛΑΙΩ!!!!!!:haha::haha::haha:

Αν και προτιμώ το Έρωτας σαν Βροχή...:bleh:
Κοροϊδεύετε, αλλά όλα της τα ξέρετε! :D
Να προσθέσω το "Βαλς για δώδεκα θεούς". :D

Στα σοβαρά τώρα +1 για Λένο Χρηστίδη, διαβάζονται πολύ ευχάριστα, ενώ ενδιαφέροντα βιβλία είναι και της Ρέας Γαλανάκη.
Για τη Γαλανάκη είχα ακούσει θετικές εντυπώσεις, αλλά τα βιβλία της είναι από τα λίγα που δεν μπορώ να τελειώσω όσο και να προσπαθώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.447
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom