Γενικά Προτάσεις για καλοκαιρινές διακοπές

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Καλησπέρα,
Για τις φετινές καλοκαιρινές διακοπές είμαι στο εξής δίλημμα. Οι επιλογές είναι οι εξής:
Τήνος+Σύρος
Νάξος
Κύθηρα

Θα πάω απο Κρήτη, με 5 διανυκτερεύσεις και θα το γυρίσω με μηχανάκι. Γενικά με βολεύουν οι συγκεκριμένες επιλογές λόγο κόστους, συνεπώς αν κάποιος μπορούσε να μου πει εντυπώσεις θα με βοηθούσε πολύ να επιλέξω.

Γενικά, ποια απο τις 3 επιλογές θα επιλέγατε και γιατί;
Thanks!!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα,
Για τις φετινές καλοκαιρινές διακοπές είμαι στο εξής δίλημμα. Οι επιλογές είναι οι εξής:
Τήνος+Σύρος
Νάξος
Κύθηρα

Θα πάω απο Κρήτη, με 5 διανυκτερεύσεις και θα το γυρίσω με μηχανάκι. Γενικά με βολεύουν οι συγκεκριμένες επιλογές λόγο κόστους, συνεπώς αν κάποιος μπορούσε να μου πει εντυπώσεις θα με βοηθούσε πολύ να επιλέξω.

Γενικά, ποια απο τις 3 επιλογές θα επιλέγατε και γιατί;
Thanks!!!
Νομίζω και οι τρεις επιλογές είναι αρκετά καλές και πάνω κάτω σε παρόμοιο στυλ. Τα Κύθηρα-αν και δεν έχω πάει- ίσως λίγο πιο ήρεμα από Νάξο και Σύρο-Τήνο. Επίσης οι 5 μέρες μου φαίνονται λίγες για το δίπολο Σύρος-Τήνος αν θες να δας να γυρίσεις επαρκώς και τα 2 νησιά. Κατ'αρχάς όμως θα ταξιδέψεις μόνος, ζευγαρωμένος με παρέα?
 

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Νομίζω και οι τρεις επιλογές είναι αρκετά καλές και πάνω κάτω σε παρόμοιο στυλ. Τα Κύθηρα-αν και δεν έχω πάει- ίσως λίγο πιο ήρεμα από Νάξο και Σύρο-Τήνο. Επίσης οι 5 μέρες μου φαίνονται λίγες για το δίπολο Σύρος-Τήνος αν θες να δας να γυρίσεις επαρκώς και τα 2 νησιά. Κατ'αρχάς όμως θα ταξιδέψεις μόνος, ζευγαρωμένος με παρέα?
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Θα ταξιδέψω με την κοπέλα μου.
Έλεγα για την Σύρο-Τήνο να αφιέρωνα τις 3 ή 4 δυανυκτερεύσεις στην Σύρο και την 1 ή 2 στην Τήνο. Αλλά αν είναι λίγες οι ημέρες για να τα συνδιάσω και τα δύο νησιά τότε να την απορίψω σαν επιλογή.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Θα ταξιδέψω με την κοπέλα μου.
Έλεγα για την Σύρο-Τήνο να αφιέρωνα τις 3 ή 4 δυανυκτερεύσεις στην Σύρο και την 1 ή 2 στην Τήνο. Αλλά αν είναι λίγες οι ημέρες για να τα συνδιάσω και τα δύο νησιά τότε να την απορίψω σαν επιλογή.
Μην το απορρίψεις απαραίτητα. Σε κάθε περίπτωση εξαρτάται και από το πόσα θες να δεις και πόσο χρόνο θέλεις να αφιερώνεις στην παραλία. Η Τήνος οπωσδήποτε θέλει αυτοκίνητο ή μηχανάκι για να γυρίσεις λίγο κάποια από το πολύ ενδιαφέροντα χωριά της. Επομένως αφού έχετε μηχανάκι μπορεί να σου βγει ΟΚ το 3 μέρες Σύρο/2 Τήνο., αν και σίγουρα δεν θα τα δεις όλα. Γενικά από τα νησιά που ανέφερες για ζευγάρι είναι ωραία και η Σύρος και η Τήνος, ενώ από αρκετά ζευγάρια έχω ακούσει καλά λόγια για τα Κύθηρα (δεν έχω πάει πάντως). Η Νάξος προσωπικά μου φάνηκε καλύτερη για παρέες ή για οικογένειες!
 

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Μην το απορρίψεις απαραίτητα. Σε κάθε περίπτωση εξαρτάται και από το πόσα θες να δεις και πόσο χρόνο θέλεις να αφιερώνεις στην παραλία. Η Τήνος οπωσδήποτε θέλει αυτοκίνητο ή μηχανάκι για να γυρίσεις λίγο κάποια από το πολύ ενδιαφέροντα χωριά της. Επομένως αφού έχετε μηχανάκι μπορεί να σου βγει ΟΚ το 3 μέρες Σύρο/2 Τήνο., αν και σίγουρα δεν θα τα δεις όλα. Γενικά από τα νησιά που ανέφερες για ζευγάρι είναι ωραία και η Σύρος και η Τήνος, ενώ από αρκετά ζευγάρια έχω ακούσει καλά λόγια για τα Κύθηρα (δεν έχω πάει πάντως). Η Νάξος προσωπικά μου φάνηκε καλύτερη για παρέες ή για οικογένειες!
Γενικά είμαστε της φιλοσοφίας όταν πάμε σε ένα μέρος να το γυρίσουμε όλο και να δούμε όσο περισσότερα μπορούμε! Συνεπώς έχω αρχίσει να απορρίπτω την επιλογή Σύρος-Τήνος...ίσως του χρόνου.

Οπότε, είτε Νάξος, είτε Κύθηρα. Σε αυτό που δίνουμε κατά κύριο λόγο βάση στις διακοπές είναι οι όμορφες παραλίες, τα ωραία τοπία(πόσο μάλλον αν έχουν και λίγο πράσινο), οι ενδιαφέρον διαδρομές(με το μηχανάκι) και η γραφικότητα του τόπου!
Η Νάξος τα συνδιάζει αυτά;
Σε κάποιες περιγραφές διάβαζα ότι η Νάξος είναι λίγο μεγάλη και κάποιες φορές κουραστική για να την γυρίσεις με μηχανάκι...ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης, αν και δεν έχεις πάει στα Κύθηρα, με τα όσα γνωρίζεις γι' αυτά, θα μπορούσες να κάνεις σύγκριση με την Νάξο για τα παραπάνω κρητήρια;

Thanks και πάλι!!!
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Καλησπέρα! Θα πάω διακοπές με σύζυγο 23 Αυγούστου έως 30 και σκεφτόμουν για Νάξο. Ψάχνω βασικά ένα νησί με καράβι το πολύ 3μισή ώρες (εκτός Ιονίου πελαγους) κοίταζα για Νάξο ή Σύρο αλλά να έχει κόσμο γενικά δεν εννοώ έντονη νυχτερινή ζωή (χαλαρά μπαράκια να εχει) απλά πήγαινα πάντα 15Αυγούστο που είχε πάντα κόσμο και δεν ξέρω τι θα γίνετε εκείνη την εποχη από κόσμο. Αμάξι θα νοικιάσουμε εκεί βέβαια αν υπάρχει συγκοινωνία για παραλίες Κανένα πρόβλημα.έχετε να μου προτείνετε κάποιο νησί εκτός από Σαντορίνη, Άνδρο και Πάρο από αιγαιο πελαγος Γιατί τα έχω επισκεφθεί που να είναι οικονομικά τα δωμάτια, φαγητό και ενοικίαση αυτοκινήτου? ?ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γενικά είμαστε της φιλοσοφίας όταν πάμε σε ένα μέρος να το γυρίσουμε όλο και να δούμε όσο περισσότερα μπορούμε! Συνεπώς έχω αρχίσει να απορρίπτω την επιλογή Σύρος-Τήνος...ίσως του χρόνου.

Οπότε, είτε Νάξος, είτε Κύθηρα. Σε αυτό που δίνουμε κατά κύριο λόγο βάση στις διακοπές είναι οι όμορφες παραλίες, τα ωραία τοπία(πόσο μάλλον αν έχουν και λίγο πράσινο), οι ενδιαφέρον διαδρομές(με το μηχανάκι) και η γραφικότητα του τόπου!
Η Νάξος τα συνδιάζει αυτά;
Σε κάποιες περιγραφές διάβαζα ότι η Νάξος είναι λίγο μεγάλη και κάποιες φορές κουραστική για να την γυρίσεις με μηχανάκι...ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης, αν και δεν έχεις πάει στα Κύθηρα, με τα όσα γνωρίζεις γι' αυτά, θα μπορούσες να κάνεις σύγκριση με την Νάξο για τα παραπάνω κρητήρια;

Thanks και πάλι!!!
Προσωπικά μου έχει μείνει έντονη η εικόνα του ηθοποιού Γιώργου Νινιού στο σήριαλ "Μη φοβάσαι τη φωτιά" των 90s να αλωνίζει τα Κύθηρα με τη μηχανή του, δικάβαλο με τη σύντροφό του. Υποψιάζομαι βέβαια πως πολλά θα έχουν αλλάξει από τότε, αλλά μου βγαίνει μια αδιόρατη αίσθηση ότι γενικά τα Κύθηρα θα σας είναι ΟΚ. Όσο για τη Νάξο-για την οποία έχω και προσωπική εικόνα- το οδικό δίκτυο είναι καλό στο μεγαλύτερο μέρος, αν και επειδή το νησί είναι ορεινό, πιθανόν να είναι λίγο κουραστικό να πάτε με μηχανή σε κάποιο από τα υπέροχα ορεινά χωριά του νησιού (π.χ. Κόρωνος, Απείρανθος). Από την άλλη όμως η Νάξος είναι σίγουρα νησί που έχετε πολλά να δείτε και να κάνετε (αρκετές παραλίες, πολλά αξιοθέατα, αρκετά γραφικά χωριά, αρκετά νυχτερινά στέκια). Επομένως, εάν θέλετε κάτι χαλαρό και βολικό για μετακίνηση με μηχανή, Κύθηρα! Εάν σας ενδιαφέρουν, οι μεγαλύτερης κλίμακας αναζητήσεις και οι πιο ζωντανοί ρυθμοί...Νάξος!
Να αναφέρω επίσης πως και τα 2 νησιά έχουν σχετικό πράσινο, δεν είναι τελείως ξερά
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα! Θα πάω διακοπές με σύζυγο 23 Αυγούστου έως 30 και σκεφτόμουν για Νάξο. Ψάχνω βασικά ένα νησί με καράβι το πολύ 3μισή ώρες (εκτός Ιονίου πελαγους) κοίταζα για Νάξο ή Σύρο αλλά να έχει κόσμο γενικά δεν εννοώ έντονη νυχτερινή ζωή (χαλαρά μπαράκια να εχει) απλά πήγαινα πάντα 15Αυγούστο που είχε πάντα κόσμο και δεν ξέρω τι θα γίνετε εκείνη την εποχη από κόσμο. Αμάξι θα νοικιάσουμε εκεί βέβαια αν υπάρχει συγκοινωνία για παραλίες Κανένα πρόβλημα.έχετε να μου προτείνετε κάποιο νησί εκτός από Σαντορίνη, Άνδρο και Πάρο από αιγαιο πελαγος Γιατί τα έχω επισκεφθεί που να είναι οικονομικά τα δωμάτια, φαγητό και ενοικίαση αυτοκινήτου? ?ευχαριστώ εκ των προτέρων
Σύρος: 3 1/2 με 4 ώρες από τον Πειραιά, εξαιρετικό ΚΤΕΛ για όλες τις παραλίες, αρκετά χαλαρά μπαράκια στην πλατεία και το λιμάνι της Ερμούπολης, ενοικίαση αυτοκινήτου γύρω στα 35 ευρώ την ημέρα
Νάξος: γύρω στις 5 ώρες από τον Πειραιά ή τη Ραφήνα, συμπαθητικό ΚΤΕΛ ειδικά για τις παραλίες, πιο αραιό όμως για τα όμορφα ορεινά χωριά του νησιού, πολλά μπαράκια τόσο χαλαρά οσο και πιο "κλαμπίστικα" στη Χώρα, ενοικίαση αυτοκινήτου γύρω στα 40 με 45 ευρώ την η μέρα!
Μάλλον στην περίπτωσή σας θα έγαιρνα λίγο περισσότερο την πλάστιγγα προς τη Σύρο χωρίς όμως να είναι σε καμμία περίπτωση απορριπτεά και η Νάξος
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Σύρος: 3 1/2 με 4 ώρες από τον Πειραιά, εξαιρετικό ΚΤΕΛ για όλες τις παραλίες, αρκετά χαλαρά μπαράκια στην πλατεία και το λιμάνι της Ερμούπολης, ενοικίαση αυτοκινήτου γύρω στα 35 ευρώ την ημέρα
Νάξος: γύρω στις 5 ώρες από τον Πειραιά ή τη Ραφήνα, συμπαθητικό ΚΤΕΛ ειδικά για τις παραλίες, πιο αραιό όμως για τα όμορφα ορεινά χωριά του νησιού, πολλά μπαράκια τόσο χαλαρά οσο και πιο "κλαμπίστικα" στη Χώρα, ενοικίαση αυτοκινήτου γύρω στα 40 με 45 ευρώ την η μέρα!
Μάλλον στην περίπτωσή σας θα έγαιρνα λίγο περισσότερο την πλάστιγγα προς τη Σύρο χωρίς όμως να είναι σε καμμία περίπτωση απορριπτεά και η Νάξος
Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντησή σου!Μπαίνει στο παιχνίδι και η Σκύρος μιας και τα ακτοπλοικά είναι φθηνά οπότε μπορώ να μεταφέρω το αυτοκινητό μου.

Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντησή σου!Μπαίνει στο παιχνίδι και η Σκύρος μιας και τα ακτοπλοικά είναι φθηνά οπότε μπορώ να μεταφέρω το αυτοκινητό μου.
45 η ενοικίαση??Πλάκα κάνεις.. Πιο ακριβά και από Σαντορίνη..Έλεος..
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σας,
είμαι τελειόφοιτος λυκείου και μαζί με 7-8 φίλους μου (όλοι αγόρια, συνομήλικοι) ψάχνουμε να βρούμε προορισμό για τις καλοκαιρινές διακοπές μετά από Πανελλήνιες. Έχουμε σκεφτεί Πάρο (προς Παροικιά προσανατολιζόμαστε, αλλά είδα εδώ ότι δεν πιάνει μία μπροστά στη Νάουσα), Σκιάθο ή Ίο, αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακόμα. Θα ήθελα να ζητήσω κάποιες προτάσεις (για αυτά ή και για ΑΛΛΑ ΝΗΣΙΑ) προκειμένου να βοηθηθούμε στην απόφασή μας. Τα δεδομένα μας είναι:
*Δεν έχουμε αυτοκίνητο
*Πάμε γύρω στα μέσα Ιουλίου λογικά 7 διανυκετερεύσεις
*Σκεφτόμαστε να μείνουμε όλοι μαζί σε ενοικιαζόμενο σπίτι/βίλα/ξενώνα ή όπως τέλος πάντων λέγεται, δηλαδή όχι σε ξενοδοχείο (πιστεύετε ότι λόγω ηλικίας και αριθμού ατόμων θα συναντήσουμε αρνήσεις από τους ιδιοκτήτες; )
*Δεν μας τρέχουν από τα πατζάκια, οπότε θέλουμε κάτι οικονομικό
*Γουστάρουμε κόσμο, αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια
*Θέλουμε καλές παραλίες, καλό και οικονομικό φαγητό
...και κατά προτίμηση να μην φάμε κανά διήμερο στο πλοίο!
Ευχαριστώ
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γειά σου φίλε @πανελλήνιες16 . Κατ αρχάς καλή τύχη στις εξετάσεις.
Σε ότι ρωτάς τώρα, έχεις πέσει μέσα 100%. Τα τρια αυτά νησιά είναι αρκετά στο στυλ που ψάχνετε. Η λογική λέει οτι θα τα επισκευτείτε όλα τα επόμενα καλοκαίρια, κάτι το οποίο στο εύχομαι.
Απο που να ξεκινήσεις; Οτι βολεψει. Επειδή αναφέρθηκες όμως στο οικονομικό θέμα, θα σου έλεγα οτι η Ιος είναι ξεκάθαρα πολύ φθηνότερος προορισμός απο τους αλλους 2. Επίσης έχει αρκετά καλή συγκοινωνία με τα λεοφωρεία.
Τώρα είναι τα πλοία ενα θέμα, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει ειδικά με παρέα στην ηλικία σας!
Όσο για τους ιδιοκτήτες σπιτιών, μην άγχεσαι και τόσο, ειδικά στην Ιο είναι προετοιμασμένοι...
Ξεκίνα το ψάξιμο, και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom