Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Μηνύματα
422
Likes
1.377
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Δες για Συρο.Εχει και καλες συγκοινωνιες με συνδεση σχεδον σε ολες,εχει ζωη και πολλα πραγματα να δεις τουριστικου ενδιαφεροντος
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.082
Likes
2.496
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ψάχνω Ελληνικό Νησί για διακοπές μέσα στον Αύγουστο. Τα κριτήρια μου είναι:

1. Θα είμαι χωρίς Αυτοκίνητο. Οπότε θέλω συχνά δρομολόγια με λεωφορεία από την κεντρική χώρα του νησιού προς παραλίες και στα χωριά.
2. Ωραίες και ρηχές κατά προτίμηση παραλίες (και όχι βαθιές) με άμμο κυρίως και να μην είναι πάρα πολύ κρύες. Παραλίες οργανωμένες και μη.
3. Νησί με αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία, κάστρο ή έστω με ιστορικά θρησκευτικά μοναστήρια.
4. Νησί με αρκετά καλή διασκέδαση, όχι απαραίτητα κάτι ξέφρενο μέχρι πρωίας. Αλλά να υπάρχει έντονη νυχτερινή διασκέδαση μέχρι τουλάχιστον 2:30 με 3:00 το πρωί
5. Στο φαγητό δεν είμαι πολύ απαιτητικός.
6. Θα είμαι πρώτη φορά solo traveler. Ηλικία 40.
7. Διάρκεια διακοπών περίπου 7 με 8 ημέρες
8. Όχι σε κάμπινγκ. Θα μείνω σε ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενα δωμάτια
9. Νησιά που έχω πάει: Σκιάθος πολλά χρόνια πριν το 2006. Κως το 2011 (σχεδόν μόνο στην πόλη και στις κοντινές παραλίες της πόλης). Νάξος το 2022 (θα ξαναπάω σίγουρα κάποιο καλοκαίρι ξανά)
10. Μερικά νησιά που είδα στο travelstories που πληρούν μερικά (όχι όλα) από τα κριτήρια που έθεσα: Σίφνο, Σέριφο ?, Ίο, Αμοργό (έχει μάλλον δύσκολες συγκοινωνίες), Αστυπάλαια, Ικαρία, Αντίπαρος, Πάρος (ίσως να την συνδυάσω με την Νάξο για μονοήμερη), Σκιάθος, Σκόπελος. Δεκτή και οποιαδήποτε άλλη επιλογή είτε Αιγαίο είτε Ιόνιο…

Υ/Γ :Σκεφτόμουν και για Ρόδο αλλά δεν ξέρω τι παίζει τώρα μετά τις φωτιές. Σίγουρα πολλοί ξένοι θα έχουν ακυρώσει.
Ειμαι αυτή τη στιγμή Πάρο, κ γω σόλο χωρίς αμάξι, κ συνδυάζει όλα αυτα που θες. Ειδικά το 2. Μου έχει κάνει εντύπωση πόσο ζεστά είναι εδώ τα νερά. Το νησί είναι πανέμορφο κ δε θα ξέρεις που να πρωτοπάς σε μια βδομάδα. Πιστεύω όμως ότι ο υπερβολικά πολύς κόσμος που έχει, κάπου χαλάει την όλη γραφικότητα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.377
Likes
3.480
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ψάχνω Ελληνικό Νησί για διακοπές μέσα στον Αύγουστο. Τα κριτήρια μου είναι:

1. Θα είμαι χωρίς Αυτοκίνητο. Οπότε θέλω συχνά δρομολόγια με λεωφορεία από την κεντρική χώρα του νησιού προς παραλίες και στα χωριά.
2. Ωραίες και ρηχές κατά προτίμηση παραλίες (και όχι βαθιές) με άμμο κυρίως και να μην είναι πάρα πολύ κρύες. Παραλίες οργανωμένες και μη.
3. Νησί με αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία, κάστρο ή έστω με ιστορικά θρησκευτικά μοναστήρια.
4. Νησί με αρκετά καλή διασκέδαση, όχι απαραίτητα κάτι ξέφρενο μέχρι πρωίας. Αλλά να υπάρχει έντονη νυχτερινή διασκέδαση μέχρι τουλάχιστον 2:30 με 3:00 το πρωί
5. Στο φαγητό δεν είμαι πολύ απαιτητικός.
6. Θα είμαι πρώτη φορά solo traveler. Ηλικία 40.
7. Διάρκεια διακοπών περίπου 7 με 8 ημέρες
8. Όχι σε κάμπινγκ. Θα μείνω σε ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενα δωμάτια
9. Νησιά που έχω πάει: Σκιάθος πολλά χρόνια πριν το 2006. Κως το 2011 (σχεδόν μόνο στην πόλη και στις κοντινές παραλίες της πόλης). Νάξος το 2022 (θα ξαναπάω σίγουρα κάποιο καλοκαίρι ξανά)
10. Μερικά νησιά που είδα στο travelstories που πληρούν μερικά (όχι όλα) από τα κριτήρια που έθεσα: Σίφνο, Σέριφο ?, Ίο, Αμοργό (έχει μάλλον δύσκολες συγκοινωνίες), Αστυπάλαια, Ικαρία, Αντίπαρος, Πάρος (ίσως να την συνδυάσω με την Νάξο για μονοήμερη), Σκιάθος, Σκόπελος. Δεκτή και οποιαδήποτε άλλη επιλογή είτε Αιγαίο είτε Ιόνιο…

Υ/Γ :Σκεφτόμουν και για Ρόδο αλλά δεν ξέρω τι παίζει τώρα μετά τις φωτιές. Σίγουρα πολλοί ξένοι θα έχουν ακυρώσει.
Η σκέψη για Ρόδο δεν είναι κακή κατά τη γνώμη μου και ενδεχομένως μπορεί να παίξει και κάποιο καλό οικονομικά last minute chance στη διαμονή.
Τσέκαρε και την Κω by the way...Νομίζω πληροί απόλυτα όλα τα κριτήρια που εθεσες και είναι και πιο "μαζεμένη" χωροταξικά και εύκολη στις συγκοινωνίες.
Τέλος και η Σύρος που προαναφερθηκε είναι μια χαρά με την υποσημείωση ότι είναι καπως πιο ήσυχη η νύχτα της (όχι ότι δεν υπάρχουν κ εκεί επιλογές βέβαια).
Σε κάθε περίπτωση σπεύσε να κλείσεις κάτι γρήγορα γιατί γίνεται παντού χαμός
 

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Δες για Συρο.Εχει και καλες συγκοινωνιες με συνδεση σχεδον σε ολες,εχει ζωη και πολλα πραγματα να δεις τουριστικου ενδιαφεροντος
Η Σύρος από ότι διαβάζω στο φορουμ έχει κατι αξιόλογο μόνο στην χώρα και όχι καλές παραλίες. Ίσως να είναι και σχετικά μικρή για τις 7 μέρες που θα πάω.
 
Μηνύματα
422
Likes
1.377
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Η Σύρος από ότι διαβάζω στο φορουμ έχει κατι αξιόλογο μόνο στην χώρα και όχι καλές παραλίες. Ίσως να είναι και σχετικά μικρή για τις 7 μέρες που θα πάω.
Ναι δεν εχει τις wow παραλιες,αλλα για ενα μπανιο ειναι αξιοπρεπεστατες
Ο λογος επισκεψης του νησιου ειναι ηΕρμουπολη και η Ανω Συρος που ειναι μαγικες.Ειναι μικρη αλλα μια βδομαδα εκατσα και εγω δεν βαρεθηκα.Εχει πολλα να δεις.Δες το ποστ που εκανα χθες για Συρο
 

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Ειμαι αυτή τη στιγμή Πάρο, κ γω σόλο χωρίς αμάξι, κ συνδυάζει όλα αυτα που θες. Ειδικά το 2. Μου έχει κάνει εντύπωση πόσο ζεστά είναι εδώ τα νερά. Το νησί είναι πανέμορφο κ δε θα ξέρεις που να πρωτοπάς σε μια βδομάδα. Πιστεύω όμως ότι ο υπερβολικά πολύς κόσμος που έχει, κάπου χαλάει την όλη γραφικότητα.
Χαίρομαι τουλάχιστον που είναι οκ για το κριτήριο 2. Απο ιστορικά μέρη δεν ξέρω τι παίζει. 7 μέρες δεν θέλω μονο διασκέδαση και παραλίες θέλω να δω και κάτι (μουσεία, αρχαιότητες γραφικά χωριά κτλπ). Όσο για τον κόσμο αν κάτι με χαλάει μπορεί να το συνδυάσω Πάρο με Αντίπαρο ή και με Νάξο μια μονοήμερη.

Επεισης, επειδή αναφέρεις επόμενο ταξίδι Ιος. Ποια είναι η γνώμη σου για το νησί με βάση τα κριτήρια που έθεσα ??
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου !!!
 
Last edited:

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Η σκέψη για Ρόδο δεν είναι κακή κατά τη γνώμη μου και ενδεχομένως μπορεί να παίξει και κάποιο καλό οικονομικά last minute chance στη διαμονή.
Τσέκαρε και την Κω by the way...Νομίζω πληροί απόλυτα όλα τα κριτήρια που εθεσες και είναι και πιο "μαζεμένη" χωροταξικά και εύκολη στις συγκοινωνίες.
Τέλος και η Σύρος που προαναφερθηκε είναι μια χαρά με την υποσημείωση ότι είναι καπως πιο ήσυχη η νύχτα της (όχι ότι δεν υπάρχουν κ εκεί επιλογές βέβαια).
Σε κάθε περίπτωση σπεύσε να κλείσεις κάτι γρήγορα γιατί γίνεται παντού χαμός
Ναι για Κω αν και εχω ξαναπάει δεν έχω γυρισει όλο το νησί περιορίστηκα μόνο στην πόλη λόγο της παρέας. Το ψάχνω και για εκεί αλλά όλο και περισσότερο μου έχει καρφωθεί η Ρόδος. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.355
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ψάχνω Ελληνικό Νησί για διακοπές μέσα στον Αύγουστο. Τα κριτήρια μου είναι:
Δε ξέρω τι μπορείς να βρεις τελευταία στιγμή, θέλει να σταθείς τυχερός. Αυτό που έχω να πω είναι πως με 7-8 μέρες στη διάθεση σου καλύτερα να συνδυάσεις δύο νησιά, είναι ευκαιρία. Για παράδειγμα το Σίφνος - Σέριφος μου αρέσει πολύ σα σενάριο, αν και εχει λίγο δυσκολότερη συγκοινωνία η δεύτερη. Επίσης η Αμοργός ειναι πάντα μια σταθερή αξία, μόνο για την περίπτωση που βρεις να μείνεις στη χώρα βέβαια. Η Αστυπάλαια είναι κακή στις συγκοινωνιες της και η Ικαρία απλά ανεφικτη χωρίς μέσο. Θα κοιτούσα και προς Σύρο μεριά σε συνδυασμό με κάτι άλλο...
 
Μηνύματα
422
Likes
1.377
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Και ομως η Αστυπαλαια ειναι εφικτη χωρις μεσο.Εχει την υπηρεσια astybus που σε παει σε αρκετες παραλιεσ με μια εφαρμογη τυπου taxiplon,freenow με πληρωμη καρτας ερχεται ο οδηγος και σε παει οπου του πεις.Για δυσβατες παραλιες εχει και εκδρομη ανα λιγες μερες Βατσες Καμινακια κλπ, Κουνουπα Κουτσομυτη πας ημερησια με σκαφος.Λιβαδι αν μενεις Χωρα ειναι 5 λεπτα με ποδια κατηφορα το ανεβασμα ζορι αλλα περνεις η astybus η κτελ που περνανε ολα απο εκει.Σκεψου το
 

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Δε ξέρω τι μπορείς να βρεις τελευταία στιγμή, θέλει να σταθείς τυχερός. Αυτό που έχω να πω είναι πως με 7-8 μέρες στη διάθεση σου καλύτερα να συνδυάσεις δύο νησιά, είναι ευκαιρία. Για παράδειγμα το Σίφνος - Σέριφος μου αρέσει πολύ σα σενάριο, αν και εχει λίγο δυσκολότερη συγκοινωνία η δεύτερη. Επίσης η Αμοργός ειναι πάντα μια σταθερή αξία, μόνο για την περίπτωση που βρεις να μείνεις στη χώρα βέβαια. Η Αστυπάλαια είναι κακή στις συγκοινωνιες της και η Ικαρία απλά ανεφικτη χωρίς μέσο. Θα κοιτούσα και προς Σύρο μεριά σε συνδυασμό με κάτι άλλο...
Ξέρω γίνεται χαμός ελπίζω να βρω κάτι μέχρι τελος του μήνα, βαριά πρώτη βδομάδα Σεπτέμβρη. Σε συνδυασμό νησιών σκέφτομαι Αντίπαρος- Πάρος ίσως και μια μονοήμερη Νάξο γιατι πήγα περυσι. Στις επιλογές που αναφέρεις διστάζω για Σέριφο και Αμοργό. Πιο κοντά σε Αστυπάλαια που ανέφερε και ο φίλος παρακάτω είμαι. Αλλά Και Ρόδο, Κώ και ίσως Ίο.
Επίσης για επίσκεψη στη Δήλο από ποια άλλα νησιά εκτος Μυκόνου πας ?
Στη τελική αν δεν κάτσει κάτι από αυτά βλέπω για Σκιάθο, Σκόπελο που είναι και πιο κοντά μου.
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.377
Likes
3.480
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επίσης για επίσκεψη στη Δήλο από ποια άλλα νησια εκτος Μυκώνου πας ?
Στην πράξη μόνο από Μύκονο. Πριν μερικά χρόνια στην Τήνο είχα δει σκάφος που έκανε την εκδρομή στη Δήλο, αλλά μόνο εάν τα μποφωρ δεν ήταν ενισχυμένα, και εαν συμπληρωνοταν ο απαραίτητος αριθμός συμμετεχοντων. Κοινώς "πιασε το αυγό και κουρευ'το"
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.355
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ξέρω γίνεται χαμός ελπίζω να βρω κάτι μέχρι τελος του μήνα, βαριά πρώτη βδομάδα Σεπτέμβρη. Σε συνδυασμό νησιών σκέφτομαι Αντίπαρος- Πάρος ίσως και μια μονοήμερη Νάξο γιατι πήγα περυσι. Στις επιλογές που αναφέρεις διστάζω για Σέριφο και Αμοργό. Πιο κοντά σε Αστυπάλαια που ανέφερε και ο φίλος παρακάτω είμαι. Αλλά Και Ρόδο, Κώ και ίσως Ίο.
Επίσης για επίσκεψη στη Δήλο από ποια άλλα νησια εκτος Μυκώνου πας ?
Στη τελική αν δεν κάτσει κάτι από αυτά βλέπω για Σκιάθο, Σκόπελο που είναι και πιο κοντά μου.
Σίφνο θα πήγαινα ευχαρίστως solo όπως και Σέριφο, στο λέω γιατί έχουμε την ίδια ηλικία. Και για Ρόδο εγκρίνω, το έχω κάνει άλλωστε. Η Ίος ίσως σου πέσει λίγο δυσπεπτη, όχι ότι δεν εχει πράγματα να κάνεις βέβαια. Τη Σκιάθο την έχω ρίξει μεγάλο Χ, κρίμα τα (πολλά) λεφτά που θα κοστίσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.286
Μηνύματα
886.829
Μέλη
38.958
Νεότερο μέλος
Natasappdpl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom