Γαλλία Προτάσεις και συμβουλές για Νότιο Γαλλία - Προβηγγία

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Παρά την κρίση και ένα κάρο προβλήματα που αντιμετωπίζω στη δουλειά εξαιτίας της , κανόνισα ένα ταξιδάκι για Νότια Γαλλία τέλος Ιουνίου. Φθάνουμε Νίκαια και φεύγουμε πάλι από εκεί μέσω Rώμης ( με easy) . Σκέφτομαι να μείνουμε 2- 3 βράδια κάπου κοντά στη Νίκαια και να περιπλανηθούμε στην Cote d' Azur και τα υπόλοιπα να μείνουμε κοντά στην Avignon και να γυρίσουμε την Προβηγγία.
Ακούω προτάσεις και μέρη που δεν πρέπει να παραλείψω . Επίσης η σκέψη να μείνουμε κοντά στην Αβινιόν είναι σωστή ή καλύτερα να μέναμε κοντά στην Αρλ ή στην Aix en provence; Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες και μπορείς να γυρίσεις όλη την περιοχή. Για βράδυ όμως που θα γυρίζουμε στη βάση μας που θα ήταν καλύτερα να μείνουμε; Ποιά πόλη νομίζετε ότι αξίζει περισσότερο από φαγητό , ατμόσφαιρα , νυχτερινή ζωή; Περιμένω ιδέες και προτάσεις .... Α , και κάτι τελευταίο .Στην επιστροφή φθάνουμε στη Ρώμη αργά το βράδυ και φεύγουμε πρωί πρωί. Κανένα 5ωρο περίπου ανάμεσα από τις πτήσεις. Τι κάνουμε 5 -6 ώρες στο Φιουμιτσίνο; Κλείνω καποιο ξενοδοχείο κοντά ; Μήπως υπάρχει lounge αίθουσα για να περάσουμε λίγο πιο άνετα τις ώρες αυτές;
Για να σας δω λοιπόν........
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παρά την κρίση και ένα κάρο προβλήματα που αντιμετωπίζω στη δουλειά εξαιτίας της , κανόνισα ένα ταξιδάκι για Νότια Γαλλία τέλος Ιουνίου. Φθάνουμε Νίκαια και φεύγουμε πάλι από εκεί μέσω Rώμης ( με easy) . Σκέφτομαι να μείνουμε 2- 3 βράδια κάπου κοντά στη Νίκαια και να περιπλανηθούμε στην Cote d' Azur και τα υπόλοιπα να μείνουμε κοντά στην Avignon και να γυρίσουμε την Προβηγγία.
Ακούω προτάσεις και μέρη που δεν πρέπει να παραλείψω . Επίσης η σκέψη να μείνουμε κοντά στην Αβινιόν είναι σωστή ή καλύτερα να μέναμε κοντά στην Αρλ ή στην Aix en provence; Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες και μπορείς να γυρίσεις όλη την περιοχή. Για βράδυ όμως που θα γυρίζουμε στη βάση μας που θα ήταν καλύτερα να μείνουμε; Ποιά πόλη νομίζετε ότι αξίζει περισσότερο από φαγητό , ατμόσφαιρα , νυχτερινή ζωή; Περιμένω ιδέες και προτάσεις .... Α , και κάτι τελευταίο .Στην επιστροφή φθάνουμε στη Ρώμη αργά το βράδυ και φεύγουμε πρωί πρωί. Κανένα 5ωρο περίπου ανάμεσα από τις πτήσεις. Τι κάνουμε 5 -6 ώρες στο Φιουμιτσίνο; Κλείνω καποιο ξενοδοχείο κοντά ; Μήπως υπάρχει lounge αίθουσα για να περάσουμε λίγο πιο άνετα τις ώρες αυτές;
Για να σας δω λοιπόν........
Λοιπόν... Μόνο επιγραμματικές αναφορές, αν θέλετε και λεπτομέρειες εδώ είμαστε...

Από Cote d' Azur, προτεραιότητα σε Nice, Grasse, Monte Carlo/Monaco, Cannes, St-Tropez, και μετά κάποια από τα χωριουδάκια πάνω στους λόφους, όπως Bargemon & Callas. Οπωσδήποτε περάστε και τις 3 υπέροχες διαδρομές (Corniches) από το Menton ώς τη Nice. 3 μέρες minimum.

Από Provence, τουλάχιστον 1 ημέρα στην Arles (παραπάνω αν θέλετε να εκδράμετε και στο Camargue), 1 στη Nimes/Pont du Gard, και 1,5-2 στην Avignon - ειδικά αν έχει ξεκινήσει το φεστιβάλ. Η Μασσαλία θέλει κι αυτή 1,5-2 μέρες, το Aix-en-Provence κι αυτό 1, και οπωσδήποτε υπολογίστε ένα ολόκληρο απόγευμα στο Baux-de-Provence. Επίσης, η εποχή είναι σχεδόν ιδανική για μια επίσκεψη στο φημισμένο Abbaye de Senanque.

Η Avignon είναι όντως μια πάρα πολύ καλή βάση.
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
θα προσθετα και μια μονοημερη εκδρομη στο πανεμορφο φαραγγι του Βερντον...
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Ναι, αλλά αν φύγουμε τόσο μακρυά έχουμε κι άλλα να προσθέσουμε....
Eνταξει,ειναι 150 χιλιομετρα απο Αβινιον και 113 απο Εξ αλλα εχω την αποψη οτι αξιζει τη μερα του.Σε αναλογη αποσταση και το φαραγγι του Αρντες.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Σου γραφω μερικές εντυπωσεις μου από νότια γαλλια

η Νικαια είναι μια πολύ καλή βάση...προτεινω grasse οπωσδηποτε και saint paul de vence είναι κοντά στη grasse,23 χλμ αν θυμάμαι καλά....

η Αvignon εχει πραγματα να δεις και είναι καλή σκέψη να μεινεις εκει...εγώ ομως ερωτευτηκα την αρλ...και φυσικά μην αφήσες την aix en provence...εμεις κάναμε μια στάση 3ωρη και μου άρεσε παρα πολυ
αν θες ριξε μια ματιά εδώ που έχω γραψει μερικά για αυτά τα μέρη (από το μέσο περιπου της σελιδας και μετα΄)
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%FD%F1%E1-%EC%E5%F3%EF%E3%E5%E9%E1%EA%DE.html
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Eνταξει,ειναι 150 χιλιομετρα απο Αβινιον και 113 απο Εξ αλλα εχω την αποψη οτι αξιζει τη μερα του.Σε αναλογη αποσταση και το φαραγγι του Αρντες.
Ότι αξίζουν τα δυο φαράγγια, φυσικά, ούτε λόγος. Αλλά σε ανάλογη απόσταση υπάρχει το φοβερό Montpelier, η Orange, το Mont Ventoux, κλπ, ακόμα και το ακόμη φοβερότερο φαράγγι του Tarn.

Για μια από τις επισκέψεις μου στην Προβηγκία (& πέριξ), έχω γράψει την ιστορία εδώ.
Ίσως στις επόμενες μέρες να αξιωθώ να γράψω και για την τελευταία μου επίσκεψη στην περιοχή (επέστρεψα την Κυριακή).
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ψάξε για την περιοχή Luberon (χωριά Gordes, Roussillon κτλ.). Εκείνη την εποχή που πάτε πιθανόν θα συναντίσετε σκηνικά σαν αυτό:

aimg718.imageshack.us_img718_7858_draftlens2057695module1.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ψάξε για την περιοχή Luberon (χωριά Gordes, Roussillon κτλ.). Εκείνη την εποχή που πάτε πιθανόν θα συναντίσετε σκηνικά σαν αυτό:

aimg718.imageshack.us_img718_7858_draftlens2057695module1.jpg
Αν φτάσεις εκεί (αναγνωρίζω τη μεγάλη μου παράλειψη, ου γαρ έρχεται μόνον...), μην παραλείψεις και το μεσαιωνικό χωριό Lacoste, έδρα επί 30 έτη του Μαρκησίου ντε Σάντ (του γνωστού).
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
καλησπερα,
τον ιουνιο θα παμε Μπορντό για δουλεια και μετά λέμε να κατέβουμε Κυανή ακτή και τελικά να επιστρέψουμε Αθήνα από Μιλάνο. όλα αυτά σε 5 μέρες. λέγαμε μήπως κάναμε μια στάση Τουλούζη ένα βράδυ...και μετά να κινηθούμε προς Κάννες, Νικαια Μοντε κλπ. έχετε κάποια εμπειρία από Τουλούζη, την προτείνετε ή μήπως να επικεντρωθούμε αποκλειστικά στην Προβηγκία?

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλησπερα,
τον ιουνιο θα παμε Μπορντό για δουλεια και μετά λέμε να κατέβουμε Κυανή ακτή και τελικά να επιστρέψουμε Αθήνα από Μιλάνο. όλα αυτά σε 5 μέρες. λέγαμε μήπως κάναμε μια στάση Τουλούζη ένα βράδυ...και μετά να κινηθούμε προς Κάννες, Νικαια Μοντε κλπ. έχετε κάποια εμπειρία από Τουλούζη, την προτείνετε ή μήπως να επικεντρωθούμε αποκλειστικά στην Προβηγκία?

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ναι. Να πάτε. Γράφω και για κει και για αρκετά ακόμη μέρη στην περιοχή εδώ: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F4%E7-%ED%FC%F4%E9%E1-%E3%E1%EB%EB%DF%E1.html
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μόλις επέστρεψα από ταξίδι Τοσκάνη-Ιταλική Ριβιέρα και δεδομένου ότι ξετρελάθηκα, σκέφτομαι Σεπτέμβρη να επισκεφτώ Κυανή Ακτή-Προβηγκία. Από όσα διάβασα στο forum καταλήγω ότι Κυανή Ακτή χρειάζομαι περίπου 3 μέρες, ενώ Προβηγκία περίπου 5. Καθοδηγήστε με λιγάκι, όσον αφορά τον απαιτούμενο χρόνο, ώστε να ξεκινήσω να ψάχνω εισιτήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom