Γαλλία Προτείνετε μου σας παρακαλώ cafe και bars στο Παρίσι.

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Αναλογικά αν το δεις η μπύρα που πλήρωσε ο thimios(13 Ευρώ 1Λίτρο) μπροστά σε αυτήν είναι φθηνή.και μετά λέμε ότι είναι ακριβές οι Ελληνικές οι καφετέριες.:)Εδώ έχει κατάλογο
Menu Le Caf? de Flore
Πάντως διάβασα ότι φημίζεται και για την καλή του σοκολάτα.
Σοκολάτα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στην Angelina Rue de Rivoli 226. Το απόλυτο must. Μπροστά στη θεϊκή σοκολάτα της οι άλλες είναι απλώς...σοκολάτες:haha:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Ναι ναι έτσι πρέπει να είναι black mamba.Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.Σε ένα site βρήκα ότι έχει ανοιχτεί ολόκληρο θέμα για την σοκολάτα αυτού του μαγαζιού!!!Πολλοί λένε ότι έχει την καλύτερη σοκολάτα του κόσμου!!!
http://www.virtualtourist.com/trave...is-99080/Restaurants-Paris-Angelina-BR-1.html
Μάλλον θα πάω αν και από ότι διάβασα θα πρέπει να περιμένουμε ουρά για να κάτσουμε:(
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
kabamarou, το δικό μου ''must'' είναι το Le Baron Rouge. Δες εδώ κριτική και εδώ. Δεν έχω προλάβει ακόμα να το γράψω στην ταξιδιωτική μου ιστορία, αλλά σκοπεύω να κάνω δυθυραμβικά σχόλια!!! Πρόκειται για κρασοπουλιό απίθανο! Παρόλο που έχεις παιδιά, θα σου πρότεινα να μην το χάσεις, και να τα πάρεις μαζί σου να τα ποτίσεις μια γουλιά κόκκινο κρασάκι :) Εάν μάλιστα καταφέρετε να προγραμματίσετε να πάτε Κυριακή πρωί, όπως κάναμε εμείς, μπορείτε να κάνετε μία βολτίτσα στην διπλανή λαϊκή αγορά της Αλίγκρε που έχει φρούτα και λίγα υπαίθρια παλαιοπωλεία, στυλ Μοναστηράκι.
Εάν πας, μη τολμήσεις να φύγεις χωρίς να πάρεις από το χύμα κρασί του! Υπέροχο Μερλό με 3 ευρώ το λίτρο!! Σου το βάζει σε γυάλινο μπουκάλι και το κλείνει πολύ καλά. Εμείς δεν είχαμε πρόβλημα να βάλουμε 2 μπουκάλια στις βαλίτσες :)
ΠΡΟΣΟΧΗ στις ώρες λειτουργίας του. Παρόλο που είναι "διασκεδαστήριο" έχει ένα ωράριο στυλ εμπορικού μαγαζιού. Βρες το στο ίντερνετ.

TIP: Τέτοια εποχή που πηγαίνεις, είναι εποχή τρύγου και παραγωγής του νέου κρασιού. Στην Γαλλία γίνεται χαμός. Τέτοια μαγαζιά που έχουν δικό τους κρασί κάνουν "γιορτές" δοκιμάσματος του νέου κρασιού (νουβό). Εάν πετύχεις τέτοιο πράμα θα σε ζηλεύω για πάντα :bleh:

ΥΓ: επίσης πολύ συμπαθητικό βρήκα και το cafe l' industrie. το χω γράψει ήδη στην ιστορία που διαβάζεις :)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
happiness δεν έχω παιδιά :DΤο μαγαζί βασικά από ότι είδα είναι σε μέρος που δεν το έχω υπολογίσει καθότι σχεδίαζα να ξεκινήσω από την όπερα της Βαστίλης την βόλτα.Ο χρόνος μου θα είναι λίγος σχετικά οπότε πρέπει να περιορίσω κάποια πράγματα.Δεν ξέρω αν θα περάσω από εκεί.Η περιοχή εκεί γύρω είναι πιάτσα με πολλά σχετικά μαγαζιά;
Καλά είδα φωτογραφίες από το μαγαζί και οι άλλοι πίνουν κρασί πάνω στον κάδο των σκουπιδιών :Dότι να ναι.
Επίσης και το ωράριο του μαγαζιού είναι λίγο παράξενο από ότι είδα.Στις 10 το βράδυ κλήνει αλλά φαντάζομαι θα συμβαίνει σε πολλά μαγαζιά στο Παρίσι αυτό το πράγμα.Η τιμή για το χύμα κρασί πολύ καλή μου φαίνεται αλλά πως θα ζητήσω 1 λίτρο ημίγλυκο που πίνω εγώ για παράδειγμα;:roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
S' il vous plait je veux un littre de vin rouge (ou blanc) demi sec.
Ακουγεται ως "σιλ βου πλε ζε βε εν λιτρ ντε βιν ρουζ (μπλαν) ντεμι σεκ".
Οι γαλλοι αντι για ημιγλυκο λενε ημιξηρο...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Α ευχαριστώ πολύ Ερση.Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα, το μπλαν που έχεις σε παρένθεση το προφέρω η όχι;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπλαν (Blanc) ειναι το λευκο και ρουζ (rouge) ειναι το κοκκινο. Αναλογα λοιπον τι ειδους κρασι θελεις.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
happiness δεν έχω παιδιά :D
διάολε! σε μπέρδεψα με κάποιο άλλο μέλος που ρώταγε για παρίσι και γιουροντίσνευ. μπαρδόν.
Το μαγαζί βασικά από ότι είδα είναι σε μέρος που δεν το έχω υπολογίσει καθότι σχεδίαζα να ξεκινήσω από την όπερα της Βαστίλης την βόλτα.Ο χρόνος μου θα είναι λίγος σχετικά οπότε πρέπει να περιορίσω κάποια πράγματα.Δεν ξέρω αν θα περάσω από εκεί.Η περιοχή εκεί γύρω είναι πιάτσα με πολλά σχετικά μαγαζιά;Καλά είδα φωτογραφίες από το μαγαζί και οι άλλοι πίνουν κρασί πάνω στον κάδο των σκουπιδιών :Dότι να ναι.
αυτό δεν το ξέρω γιατί εμείς είχαμε πάει "στοχευμένα" λόγω της λαϊκής (μου αρέσουν οι υπαίθριες αγορές και γυρίσαμε 2-3) και του μαγαζιού που το είχα βρει από πριν στο ίντερνετ και είχαμε ψηθεί απίστευτα να πάμε λόγω του χαρακτήρα του (το χαλαρό στυλ που λες και συ, όσοι δεν χωράνε έξω πάνω στον κάδο κτλ )
Επίσης και το ωράριο του μαγαζιού είναι λίγο παράξενο από ότι είδα.Στις 10 το βράδυ κλήνει αλλά φαντάζομαι θα συμβαίνει σε πολλά μαγαζιά στο Παρίσι αυτό το πράγμα.Η τιμή για το χύμα κρασί πολύ καλή μου φαίνεται αλλά πως θα ζητήσω 1 λίτρο ημίγλυκο που πίνω εγώ για παράδειγμα;:roll:
Είναι περίεργο όντως. Απ ότι καταλαβαίνω το μέρος είναι στέκι ντόπιων για "χαλαρά" ή "μετά την δουλειά" κτλ. Για το 2ο σου απάντησε η ΕΡΣΗ, αλλά επειδή σε βλέπω εντελώς άσχετο με το γαλλικό, πιάσε ένα λεξικό κι άρχισε να δείχνεις :D
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Λες να πάρω λεξικό ε;Θα δω.Μπορεί να πάρω κανένα μικρό βιβλιαράκι με Ελληνογαλλικούς διαλόγους.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.822
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Λες να πάρω λεξικό ε;Θα δω.Μπορεί να πάρω κανένα μικρό βιβλιαράκι με Ελληνογαλλικούς διαλόγους.
..και εγω γυρισα χθες απο παρισι και δυσκολια στη γλωσσα δεν βρηκα, στα μπαρ και στα ρεστοραντ ολοι μιλαγαν αγγλικα , (ετυχε??), και πραγματι ακομη και οι ταξιτζιδες εκαναν προσπαθιες μεγαλες για να συνεννοηθουμε..... σε μπαρ εγω τη μπυρα την πληρωσα 4 ευρω, τη καρμποναρα 13 και το κοτοπουλο με καρυ 14......
ενα ιδιαιτερο μπαρ-εστιατοριο ειναι το hard rock
Hard Rock Cafe Paris
14 Boulevard Montmartre
Paris 75009, France
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.432
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom