Γενικά Προτυπο για Interrail

mo_ma

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σας... Πήρα το θάρρος να απαντήσω σε αυτό το θέμα (χωρίς καν να το έχω διαβάσει όλο προσεκτικά - λόγω του οτι είμαι νέο μέλος και δεν έχω εξοικειωθεί ακόμη- και ζητώ συγνώμη) γιατί ήταν το θέμα που με έφερε σε αυτή τη σελίδα και με έκανε να εγγραφώ στο φορουμ. Ξέρω από το Λύκειο ακόμη για το interrail και αν και ειμαι 3 χρόνια τώρα φοιτήτρια και ήθελα σαν τρελή να βάλω κάρτα το αμέλησα ασυστόλως... :( :rolleyes: Θα ήθελα να μάθω όσα περισσότερα γίνεται και αν όλα πανε κατ ευχήν να πάω και ένα ταξίδι σύντομα... Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις και συγνώμη κιόλας αν φαίνονται χαζες αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει κάθε λεπτομέρεια.... :oops:

1. Αυτήν την κάρτα όπως διάβασα και σε άλλα site την αγοράζεις... Προφανώς κρίνει ο καθένας ποια τιμή και χρονική περίοδος τον βολεύει και πράττει αναλόγως... Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για πολλά ταξίδια ή μόνο για μια φορά? (για παράδειγμα αν θέλω να πάω 10 μέρες τα χριστούγεννα και ένα άλλο άσχετο δεύτερο ταξίδι 10 μέρες το καλοκαίρι... με καλύπτει ή πρέπει να ξαναπάρω?) Ή απλά τη βγάζω μια και καλή και ηρεμώ?
2. Αυτή η κάρτα (όποια διαλέξει να βγάλει ο καθένας) σου εξασφαλίζει εκπτώσεις σε εισητήρια και διαμονή έτσι δεν ειναι? Αυτό διαφέρει από χώρα σε χώρα ή είναι το ίδιο?
3. Πρέπει να έχω προγραμματισμένη διαδρομή ή μπορώ να πάω έτσι σαν την τρελή :cool::p και να σταματάω όπου θελω? :p
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
1. Η κάρτα βγαίνει μία και καλή (πχ. για 10 μέρες) και δεν μπορεί να την μοιράσεις σε 2 ταξίδια
2. Έκπτωση σε πορθμεία : http://www.raildude.com/gr/interrail-πορθμεία
Έκπτωση στα τραίνα της χώρας διαμονής σου :
http://www.raildude.com/gr/interrail-χώρα-διαμονής
3. Καλό είναι να υπάρχει ένα πρόγραμμα γιατί :
- Πολλά τραίνα απαιτούν κράτηση εισιτηρίου από πριν
- Μπορεί να χάσεις τις μέρες και να καταλήξεις με μια ληγμένη interrail κάρτα στο εξωτερικό
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
1. Η κάρτα βγαίνει μία και καλή (πχ. για 10 μέρες) και δεν μπορεί να την μοιράσεις σε 2 ταξίδια
2. Έκπτωση σε πορθμεία : http://www.raildude.com/gr/interrail-πορθμεία
Έκπτωση στα τραίνα της χώρας διαμονής σου :
http://www.raildude.com/gr/interrail-χώρα-διαμονής
3. Καλό είναι να υπάρχει ένα πρόγραμμα γιατί :
- Πολλά τραίνα απαιτούν κράτηση εισιτηρίου από πριν
- Μπορεί να χάσεις τις μέρες και να καταλήξεις με μια ληγμένη interrail κάρτα στο εξωτερικό
να ρωτησω και γω κατι? αν θελω να παω απο Αθηνα -Παρισι με τρενο, να μεινω εκει 5 μερες και να γυρισω Ελλαδα με τον ιδιο τροπο χωρις να μετακινηθω με τρενο μεσα στη Γαλλια ,συμφερει η interail και αν ναι ποια ειναι η διαδικασια για να βγει η καρτα? ευχαριστω
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Οχι,δεν συμφερει,ψαξε προσφορες για πλοιο,92 μερες πριν σκεφτεσαι να ταξιδεψεις ανοιγουν προσφορες σε πρωινα και βραδυνα τραινα απο μιλανο,οποτε αν παρεις ενα πιο αργο απο ανκονα για μιλανο θα εισαι μια χαρα.Ιντερειλ δεχοντε τα πλοια,δωρεαν καταστρωμα και με συμπληρωμα οι αλλες θεσεις και καμπινες.Τα βραδυνα τραινα ειναι ρισκο γιατι αν δεν εχει θεσεις ,δεν υπαρχει εκπτωση ,μαλιστα αυτα που κανουν τωρα δρομολογια,δεν δεχοντε καμμια καρτα.Εχω βρει πρωινο τραινο μιλανο παρισι με 29 ευρο.Θελει ψαξιμο..
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
να ρωτησω και γω κατι? αν θελω να παω απο Αθηνα -Παρισι με τρενο, να μεινω εκει 5 μερες και να γυρισω Ελλαδα με τον ιδιο τροπο χωρις να μετακινηθω με τρενο μεσα στη Γαλλια ,συμφερει η interail και αν ναι ποια ειναι η διαδικασια για να βγει η καρτα? ευχαριστω
To like μπηκε καταλαθως. Απο Αθηνα νομιζω εχουν κοπει τα δρομολογια για εξωτερικο με τρενο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ασε το λαικ στη θεση του,,χα χα.Δεν ειπα να παρει τραινο απο Ελλαδα,μονο να περασει με πλοιο Ανκονα και στη συνεχεια Μιλανο Παρισι..Το χω κανει ουκ ολιγες φορες..Ετοιμαζομαι να το ξανακανω το καλοκαιρι,καλως εχοντων των πραγματων..
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ασε το λαικ στη θεση του,,χα χα.Δεν ειπα να παρει τραινο απο Ελλαδα,μονο να περασει με πλοιο Ανκονα και στη συνεχεια Μιλανο Παρισι..Το χω κανει ουκ ολιγες φορες..Ετοιμαζομαι να το ξανακανω το καλοκαιρι,καλως εχοντων των πραγματων..
ενδιαφερον... αν δεν σου κανει κοπο μπορεις να μου εξηγησεις πως το δρομολογεις? σου βγαινει πιο οικονομικα ?
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Aπλα,λεωφορειο για Πατρα,18 ε,ειδικο λεωφορειο για νεο λιμανι 1,5 ε,αναλογα ποια περιοδο θες να ταξιδεψεις ελεγχεις προσφορες της Σουπερ Φαστ η της Ανεκ(εχουν κοινοπραξια)αν κι εγω προτιμω Σουπερ Φαστ.Ενδεικτικα σε τρικλινη εσωτερικη καμπινα περυσι μου πηγε λιγωτερο απο 160 πανε ελα.Περνας το βραδυ στο πλοιο,πρωι εισαι Ανκονα,ο σταθμος τραινων ειναι ευκολα προσβασιμος με λεωφορειο η ταξι(γυρω στα 10 ε).Περνεις το πρωτο που θα βρεις για Μιλανο,οπου φτανεις σε περιπου 3 ωρες,αναλογα τι τραινο θα παρεις.Υπολογισε γυρω στα 25_30 ε.Φτανεις στο Μιλανο νωρις το απογευμα και εχεις χρονο μεχρι τις 10 το βραδυ η να χαζεψεις με ανεση τον τεραστιο σταθμο η να κλεισεις την βαλιτσα σε ντουλαπι και να βγεις γυρα στην πολη.Φυσικα εχεις κλεισει απο πολυ πριν εισητηριο για το βραδυνο,που σε αφηνει στο σταθμο Μπερσυ περιπου στις 8 το πρωι.Υπαρχουν και αρκετα πρωινα τραινα.Μπορεις να ελεγξεις ολες τις εκδοχες.Εχω μια ενσταση ομως,οι μερες που διαθετεις ειναι ελαχιστες για τοσο μακρυ ταξιδι..Αν και φροντιζω να συμπιεζω το μπατζετ,δεν ειναι για μενα το οικονομικο το ζητουμενο.Δυστυχως ειμαι πετοφοβικη..
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Aπλα,λεωφορειο για Πατρα,18 ε,ειδικο λεωφορειο για νεο λιμανι 1,5 ε,αναλογα ποια περιοδο θες να ταξιδεψεις ελεγχεις προσφορες της Σουπερ Φαστ η της Ανεκ(εχουν κοινοπραξια)αν κι εγω προτιμω Σουπερ Φαστ.Ενδεικτικα σε τρικλινη εσωτερικη καμπινα περυσι μου πηγε λιγωτερο απο 160 πανε ελα.Περνας το βραδυ στο πλοιο,πρωι εισαι Ανκονα,ο σταθμος τραινων ειναι ευκολα προσβασιμος με λεωφορειο η ταξι(γυρω στα 10 ε).Περνεις το πρωτο που θα βρεις για Μιλανο,οπου φτανεις σε περιπου 3 ωρες,αναλογα τι τραινο θα παρεις.Υπολογισε γυρω στα 25_30 ε.Φτανεις στο Μιλανο νωρις το απογευμα και εχεις χρονο μεχρι τις 10 το βραδυ η να χαζεψεις με ανεση τον τεραστιο σταθμο η να κλεισεις την βαλιτσα σε ντουλαπι και να βγεις γυρα στην πολη.Φυσικα εχεις κλεισει απο πολυ πριν εισητηριο για το βραδυνο,που σε αφηνει στο σταθμο Μπερσυ περιπου στις 8 το πρωι.Υπαρχουν και αρκετα πρωινα τραινα.Μπορεις να ελεγξεις ολες τις εκδοχες.Εχω μια ενσταση ομως,οι μερες που διαθετεις ειναι ελαχιστες για τοσο μακρυ ταξιδι..Αν και φροντιζω να συμπιεζω το μπατζετ,δεν ειναι για μενα το οικονομικο το ζητουμενο.Δυστυχως ειμαι πετοφοβικη..
Μαλλον θα προτιμησω το αεροπλανο . Σαν ταξιδι ειναι πολυ ενδιαφερον αλλα το αεροπλανο ειναι πιο οικονομικο τελικα. Σευχαριστω πολυ παντως για τον κοπο σου να μου περιγραψεις ολη τη διαδικασια
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Ασε το λαικ στη θεση του,,χα χα.Δεν ειπα να παρει τραινο απο Ελλαδα,μονο να περασει με πλοιο Ανκονα και στη συνεχεια Μιλανο Παρισι..Το χω κανει ουκ ολιγες φορες..Ετοιμαζομαι να το ξανακανω το καλοκαιρι,καλως εχοντων των πραγματων..
To like το πηρα πισω. Μου κανουν ιδιαιτερα μαθηματα και μαθαινω σιγα σιγα. Πολυυυυ σιγα ομως. Δεν ειπες εσυ να παρει τρενο απο Ελλαδα. Η kipi ειπε.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
mea culpa,λοιπον..εγω μαθαινω πολυυυυ πιο αργα καθοτι αυτοδιδακτη και γραια!οπως λεει και ο εγγλεζος you cant teach an old dog new tricks!
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
δεν υπάρχουν δρομολόγια εξωτερικού με τραίνο...οπότε πρέπει να ξεκινήσεις το ιντερραιλ από κάποια γειτονική χωρά...αν σκοπός του ταξιδιού σου είναι το Παρίσι τότε πιστεύω πως δεν αξίζει να πας με τραίνο γιατί θα σου βγει πιο ακριβό από το αεροπλάνο...αλλιώς επιλέγεις 10 ημέρες ταξιδιού μέσα σε 22 ημέρες ή 22 διαδοχικές ημέρες ή ΕΝΑΣ συνεχής μήνας και οργανώνεις το πρόγραμμά σου κατάλληλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom