Γερμανία Πρωτο Ταξιδι...Βερολινο!

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Ετοιμαζομαι για το 1ο ταξιδι μας στην Ευρωπη και συγκεκριμενα στο Βερολινο.Ημερομηνια 27/2-2/3:clap:. Βρηκα με easyjet πιστευω σε καλη τιμη σε σχεση με τα Χριστουγεννα που εψαχνα αρχικα.Εχω ομως τις αποριες του πρωταρη, ξερω οτι ισως για τους περισσοτερους φανουν αστειες γιαυτο ζητω τα φωτα σας και τις προσωπικες σας εμπειριες.Ξεκινω ¨λοιπον 1)Τι ειναι ακριβως η χειραποσκευη?Πιθανον αυτη που παιρνω μαζι μου?και οχι αυτη που παραδιδω?2)Υπαρχουν διαστασεις βαλιτσων που επιτρεπονται?Εξηγηστε μου παρακαλω αν κλεισω ηλεκτρονικα τα εισιτηρια ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω στο αεροδρομιο.Αυτα προς το παρον, παρακαλω οσο μπορειτε λεπτομερεστερα.Ευχαριστω για τον χρονο σας.:roll:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
η χειραποσκευή είναι αυτή που παίρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο...

Η easyjet έχει όριο (αν θυμάμαι καλά από το πρόσφατο ταξίδι μου στο Βερολίνο) 55x40x20cm... Μπορείς να βρεις αναλυτικές info και στο site της Easyjet για το θέμα...

Στο χώρο του check in έχει και κάτι ειδικές κατασκευές στις οποίες, αν χωράει μέσα η βαλίτσα σου, σημαίνει ότι είναι δεκτή για χειραποσκευή....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ετοιμαζομαι για το 1ο ταξιδι μας στην Ευρωπη και συγκεκριμενα στο Βερολινο.Ημερομηνια 27/2-2/3:clap:. Βρηκα με easyjet πιστευω σε καλη τιμη σε σχεση με τα Χριστουγεννα που εψαχνα αρχικα.Εχω ομως τις αποριες του πρωταρη, ξερω οτι ισως για τους περισσοτερους φανουν αστειες γιαυτο ζητω τα φωτα σας και τις προσωπικες σας εμπειριες.Ξεκινω ¨λοιπον 1)Τι ειναι ακριβως η χειραποσκευη?Πιθανον αυτη που παιρνω μαζι μου?και οχι αυτη που παραδιδω?2)Υπαρχουν διαστασεις βαλιτσων που επιτρεπονται?Εξηγηστε μου παρακαλω αν κλεισω ηλεκτρονικα τα εισιτηρια ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω στο αεροδρομιο.Αυτα προς το παρον, παρακαλω οσο μπορειτε λεπτομερεστερα.Ευχαριστω για τον χρονο σας.:roll:
χειραποσκευή,είναι πράγματι αυτή που παίρνεις μαζί σου και η οποια πρέπει να είναι 50 επί40 επι 20 περίπου.αν μπεις το σαιτ της eazy καπου θα βρεις τις ακριβείς διαστάσεις. μου εχει τύχει να μην δεχτουν σαν χειραποσκευη μια μικρη βαλίτσα επειδη εξείχαν λίγο οι ρόδες..έχουν μια θήκη,που εκει βαζεις την χειραποσκευή..αν δεν χωράει..δεν ειναι χειραποσκευη..πρεπει να την πραδόσεις και αν εισαι υπερβαρος..πρεπει να πληρώσεις το υπερβαρο.εσπασα και εγώ τις ρόδες πανω στα νευρα μου και ετσι την πήραν....

εγώ αφου κλείσω τα εισητήρια τυπώνω την επιβεβαίωση που μου στέλνουν με μαιλ και με αυτό παω στο τσεκ-ιν.δεν κάνω κάτι άλλο.

καμμια φορά τηλεφωνώ στο 2103530300 2-3 μέρες πριν την πτήση ετσι για επιπλέον σιγουρια.τιποτε άλλο.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
εσπασα και εγώ τις ρόδες πανω στα νευρα μου και ετσι την πήραν....
Συνέβη, πράγματι;

Οι αθεόφοβοι σε άφησαν να σπάσεις τη βαλίτσα για 2 πόντους; Κι ήταν ευχαριστημένοι όταν την πήραν σπασμένη; Η ήταν ευχαριστημένοι που πήραν απο τον επόμενο τα λεφτά;

Εχω δεί πολλές φορές βαλίτσες πολύ μεγαλύτερες απο το standard της θεωρούμενης χειραποσκευής, και κανένας να μη λέει τίποτα. Ισως όμως να ειναι και αυτό μια ακόμη παγίδα ώστε την επόμενη φορά αμέριμνος να πας με ελαφρά μεγαλύτερη και τότε να σε βάλουν να την πληρώσεις διπλή.

Το standard μέγεθος της χειραποσκευής για όλες τις εταιρίες είναι 55Χ40Χ20 cm. Μερικές φορές ισχύει και στο αεροδρόμιο, δηλ δεν αφήνουν μεγαλύτερου μεγέθους βαλιτσάκι να περάσει απο τον έλεγχο ασφάλειας, πχ αεροδρομιο Πραγας.

Το βάρος της "χειραποσκευής" (hand bagagge) είναι απο 6 kg στην Jetairfly, μέχρι απεριόριστο πχ SkyEurope. Συνηθως είναι 10 kg. Καλό είναι κάθε φορά να το κοιτάζει κανείς για την εταιρία που κλείνει.

Το βάρος των "αποσκευών" (hold bagagge) είναι μέγιστο επιτρεπόμενο ανα βαλίτσα 32kg, σε όλα τα αεροδρόμια. Φυσικά κάθε εταιρία έχει δικό της standard για δωρεάν "αποσκευές". Συνήθως είναι 20 kg για τις "κανονικές" εταιρίες, καθόλου για τις περισσότερες low-cost, και άλλοι συνδυασμοί για μακρυνά ταξίδια κλπ. Σχεδόν πάντα εκτός απο το (πληρωμένο) όριο των 20 kg για τις hold, επιβάλλεται και τεράστιο κόστος αν υπερβαίνουν (όλες μαζί οι hold) τα 20 kg. Και συνήθως δεν επιτρέπουν συμψηφισμό βάρους αποσκευών μεταξύ συνταξιδιωτών-μελών οικογένειας.

Απ ότι ξέρω low-cost που δεν χρεώνουν μέχρι 20 kg hold είναι η Airberlin και η TUIfly. Αυτό πρέπει να υπολογιστεί στο κόστος του εισιτηρίου.

Ο αριθμός των χειραποσκευών είναι σχεδόν πάντα μία, εννοώντας ότι δεν επιτρέπουν πχ την φωτο έξω απο το βαλιτσάκι. Λϊγες έχουν διαφορετική πολιτική, πχ Skyeurope: χειραποσευή+laptop+παλτό+γυναικεία τσάντα.

Και βέβαια, κάθε εταιρία έχειτη δική της πολιτική, απο την Ryanair που έχει αναφερθεί επανειλημμένα ότι "κλέβει" στη ζυγαριά του αεροδρομίου (και γι αυτό οι επιβάτες κουβαλάνε και δικές τους ζυγαριές-με πιστοποιητικό ελέγχου της ζυγαριάς, για να αποδείξουν το αυτονόητο), μέχρι άλλες που απλώς είναι πολύ ελαστικές, μέχρι εκείνες που έχουν δωρεάν αποσκευές 20kg.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Λοιπον, παραδιδω 2 αποσκευες, δεν εχω χειραποσκευη, απλα μια γυναικεια τσαντα η οποια περιεχει κινητα, φωτογραφικη, χρηματα.Ειμαι καλυμενος?Θελω να πω χρειαζεται η οχι πραγματικα η χειραποσκευη....ρε κολλημα που εχω φαει....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Συνέβη, πράγματι;

Οι αθεόφοβοι σε άφησαν να σπάσεις τη βαλίτσα για 2 πόντους; Κι ήταν ευχαριστημένοι όταν την πήραν σπασμένη; Η ήταν ευχαριστημένοι που πήραν απο τον επόμενο τα λεφτά;

Εχω δεί πολλές φορές βαλίτσες πολύ μεγαλύτερες απο το standard της θεωρούμενης χειραποσκευής, και κανένας να μη λέει τίποτα. Ισως όμως να ειναι και αυτό μια ακόμη παγίδα ώστε την επόμενη φορά αμέριμνος να πας με ελαφρά μεγαλύτερη και τότε να σε βάλουν να την πληρώσεις διπλή.

Το standard μέγεθος της χειραποσκευής για όλες τις εταιρίες είναι 55Χ40Χ20 cm. Μερικές φορές ισχύει και στο αεροδρόμιο, δηλ δεν αφήνουν μεγαλύτερου μεγέθους βαλιτσάκι να περάσει απο τον έλεγχο ασφάλειας, πχ αεροδρομιο Πραγας.

Το βάρος της "χειραποσκευής" (hand bagagge) είναι απο 6 kg στην Jetairfly, μέχρι απεριόριστο πχ SkyEurope. Συνηθως είναι 10 kg. Καλό είναι κάθε φορά να το κοιτάζει κανείς για την εταιρία που κλείνει.

Το βάρος των "αποσκευών" (hold bagagge) είναι μέγιστο επιτρεπόμενο ανα βαλίτσα 32kg, σε όλα τα αεροδρόμια. Φυσικά κάθε εταιρία έχει δικό της standard για δωρεάν "αποσκευές". Συνήθως είναι 20 kg για τις "κανονικές" εταιρίες, καθόλου για τις περισσότερες low-cost, και άλλοι συνδυασμοί για μακρυνά ταξίδια κλπ. Σχεδόν πάντα εκτός απο το (πληρωμένο) όριο των 20 kg για τις hold, επιβάλλεται και τεράστιο κόστος αν υπερβαίνουν (όλες μαζί οι hold) τα 20 kg. Και συνήθως δεν επιτρέπουν συμψηφισμό βάρους αποσκευών μεταξύ συνταξιδιωτών-μελών οικογένειας.

Απ ότι ξέρω low-cost που δεν χρεώνουν μέχρι 20 kg hold είναι η Airberlin και η TUIfly. Αυτό πρέπει να υπολογιστεί στο κόστος του εισιτηρίου.

Ο αριθμός των χειραποσκευών είναι σχεδόν πάντα μία, εννοώντας ότι δεν επιτρέπουν πχ την φωτο έξω απο το βαλιτσάκι. Λϊγες έχουν διαφορετική πολιτική, πχ Skyeurope: χειραποσευή+laptop+παλτό+γυναικεία τσάντα.

Και βέβαια, κάθε εταιρία έχειτη δική της πολιτική, απο την Ryanair που έχει αναφερθεί επανειλημμένα ότι "κλέβει" στη ζυγαριά του αεροδρομίου (και γι αυτό οι επιβάτες κουβαλάνε και δικές τους ζυγαριές-με πιστοποιητικό ελέγχου της ζυγαριάς, για να αποδείξουν το αυτονόητο), μέχρι άλλες που απλώς είναι πολύ ελαστικές, μέχρι εκείνες που έχουν δωρεάν αποσκευές 20kg.

δεν είχα φανταστεί ποτέ οτι μπορεί να σε κλέβουν στη ζυγαρι'α!!!δεν το πιστεύω....

καλά , μην φανταζεσαι και εσύ οτι ήταν καμμιά βαλίτσα με ένσωματωμένα ροδακια!!μια της πλάκας ηταν υφασμάτινη που διπλώνει..π'αντα παίρνω μαζί μου μια στην βαλίτσα , για να μπορώ να βάζω μέσα αυτά που αγοράζω,και την κρατώ σαν χειραποσκευή.

εχω δει και εγώ χειραποσκευές πάνω απο τα standard που θέτουν οι εταιρείες και δεν το καταλαβαίνω..τις προάλλες ερχόμουν από χανιά και τι δεν ειχαν μαζί τους!!βαλίτσες που οι ιδιες οι αεροσυνοδοι βοηθουσαν να τιςσηκώσουν και να τις βλαόυν με το ζόρι επανω..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Προφανώς έχει να κάνει και με τον υπεύθυνο αεροσυνοδό κάθε φορά και την διάθεση της στιγμής...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Λοιπον, παραδιδω 2 αποσκευες, δεν εχω χειραποσκευη, απλα μια γυναικεια τσαντα η οποια περιεχει κινητα, φωτογραφικη, χρηματα.Ειμαι καλυμενος?Θελω να πω χρειαζεται η οχι πραγματικα η χειραποσκευη....ρε κολλημα που εχω φαει....
παιδάκι μου λέμε,άλλο η γυναικεία τσαντα + μιά χειραποσκευή.
άν τώρα η γυναικεία τσάντα ειναι σαν μπαούλο οπως αυτές που ειναι μόδα,άστα πάει για χειραποσκευή.εσύ μας μπερδέυεις,λές έχεις μια γυναικεία τσάντα και μπλά μπλά ...ειμαι καλυμένος?
τελικά κρατάς γυναικεία τσάντα ...(όλα αυτά τα λέω για χιούμορ)
κοίτα άν δέις τα ζόρικα,χάρισε την μία στην αεροσυνοδό!!!;) ή φέρε την στο κεφάλι..:clap:
καλό ταξίδι.περιμένω νέα σου.:p
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Με easyjet δεν έχω πετάξει ποτέ.
Στον αέρα που θα χρησιμοποιήσεις κατα τη διάρκεια της πτήσης υπάρχει περιορισμός?:haha:
Αν ναι μπορείς να πάρεις σε μια σακούλα απο το σπίτι ή θεωρήται χειραποσκευή?:lol:
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Στον αέρα που θα χρησιμοποιήσεις κατα τη διάρκεια της πτήσης υπάρχει περιορισμός?
Ο κανονισμός αναφέρεται στα υγρά, μόνο συσκευασίες των 100ml, αέρια μπορείς να μεταφέρεις μαζί σου όσα θέλεις. Εξ άλλου και τα αεροπλάνα αριο-ωθούμενα είναι.

Χωρίς πλάκα τώρα, τα πράγματα δυσκολεύουν. Οι εταιρίες τύπου Ryanair άρχισαν να ζορίζονται. Νόμισαν ότι ο κόσμος είναι αρκετά χαζός και δεν θα έχει αντίρρηση για την χρέωση της βαλίτσας 2πλάσια έως 4πλάσια απο το εισιτηριο του επιβάτη. Αποτέλεσμα τώρα κανένας να μην πληρώνει για βαλίτσα, όλοι να κυκλοφορούν με "χειραποσκευές" δωρεάν. Επίσης τέρμα τα έξοδα στο αεροπλάνο, πληρωμένο γεύμα κλπ. Ολοι παίρνουν σάντουιτς απ το σπίτι.

Τα παραπάνω αποτελούν το μεγάλύτερο θέμα στα τμήματα marketing των εταιριών και προβλέπεται να αρχίσουν να επιστρέφουν στην πεπατημένη μέθοδο: αύξηση των εισιτηρίων στις low-cost, ώστε να πλησιάσουν λίγο το πραγματικό κόστος της μεταφοράς. Υπ όψη ότι αυτό (πραγματικό κόστος) υπολογίζεται σε ?70-90 κάθε σκέλος διαδρομής για 2ωρο και πετρέλαιο στα $65. Καταλαβαίνει κανείς ότι ναύλος κάτω απο αυτά τα ποσά είναι καθαρή ζημία για την εταιρία. Και πολύ λίγες θέσεις μπορούν αν πουλήσουν πάνω απο αυτές τις τιμές. Η ζημία καλυπτότανε απο το υπάρχον ταμείο της εταιρίας η κυρίως απο δάνεια. Τώρα όμως που τα δάνεια γίνανε δυσεύρετα, η μόνη σωτήρια οδός είναι η παραπάνω πεπατημένη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.142
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom