Πρόβλημα με Europcar σε αεροδρόμιο Frankfurt-Hahn

tziale

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Καλημέρα,

Βλέποντας και το post του thomas89 φαίνεται πως τα προβλήματα με τις εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων παίρνουν μορφή επιδημίας. Παραθέτω και εγώ λοιπών την ιστορία μου για να ενημερώσω τους συμφορουμίτες.
Στις 10 Μαΐου, ταξίδεψα στη Γερμανία με την Ryanair στο αεροδρόμιο Frankfurt Hahn. Εκεί λοιπόν, πήγα στη Europcar για να παραλάβω αυτοκίνητο για τα οποίο είχα κάνει κράτηση σχεδόν ένα μήνα νωρίτερα. Εννοείται ότι η κράτηση έγινε σωστά (έλαβα το σχετικό confirmation email) και ήμουν στο γραφείο της Europcar στην ώρα μου. Αυτοκίνητο όμως δεν υπήρχε… :( Με λύπη οι υπάλληλοι με πληροφόρησαν ότι δυστυχώς δεν έχουν αυτοκίνητο να μου δώσουν! Αντιθέτως, με συνόδεψαν στην διπλανή BuchBinder μπάς και βρούμε εκεί αυτοκίνητο. Αυτό έχει σημασία: Δεν είχαν ήδη συνεννοηθεί με την BuchBinder να μου δώσει αυτή αυτοκίνητο αλλά ήρθαν μαζί μου για να δούμε ΑΝ υπάρχει διαθέσιμο αυτοκίνητο εκεί. Η BuchBinder είχε τελικά αυτοκίνητο να μας δώσει. Παραλάβαμε βέβαια VW !Up και όχι Opel Corsa και τιμή ήταν συνολικά 0,20 ? παραπάνω (καταλαβαίνω φυσικά ότι η χρηματική διαφορά είναι ασήμαντη, απλά το αναφέρω για πληροφοριακούς λόγους).
Οι άνθρωποι στην Europcar όντως έδειξαν διάθεση να με εξυπηρετήσουν αναγνωρίζοντας την ευθύνη τους. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η συμπεριφορά είναι ερασιτεχνική. Παρεμπιπτόντως, αν ο πελάτης δεν εμφανιστεί στην ώρα του για να παραλάβει το αυτοκίνητο ή αν δεν εμφανιστεί καθόλου χωρίς να έχει ακυρώσει την κράτηση η εταιρεία χρεώνει ποινή (ή έτσι τουλάχιστον γράφει στην ιστοσελίδα της). Τι γίνεται λοιπών αν ο πελάτης είναι εντάξει και η εταιρεία όχι;
Εγώ παράξενος άνθρωπος δεν είμαι :D. Σε όλα τα ταξίδια κάτι μπορεί να παέι στραβά και αν αυτό μου φαινόταν τόσο σημαντικό θα καθόμουν σπίτι μου και δεν θα πήγαινα πουθενά. Καταλαβαίνω ότι άνθρωποι είναι και αυτοί και κάτι μπορεί να έχει γίνει (ατύχημα, καθυστέρηση επιστροφής προηγούμενου αυτοκίνητου κτλ) και να στραβώσει μία κράτηση. Τέτοια περιστατικά δεν πρέπει να μας χαλανε τη διάθεση και την ψυχολιγία, τα θεωρώ κατά κάποιο τρόπο "κομμάτι της ταξιδιωτικής περιπέτειας". Η εταιρεία όμως θα μπορούσε εξαρχής να έχει ήδη απευθυνθεί σε άλλη εταιρεία ώστε να εξυπηρετηθούμε όταν φτάσουμε. Εναλλακτικά, θα μπορούσε να μου προτείνει να παραλάβω αυτοκίνητο τους από άλλο μέρος (στέλνοντας με εκεί με δικά της έξοδα εννοείται). Αντίθετα, επαναλαμβάνω ότι ψάξαμε εκείνη την στιγμή να δούμε ΑΝ υπάρχει αυτοκίνητο διαθέσιμο σε άλλη εταιρεία. Τι θα γινόταν άραγε αν δεν υπήρχε ή αν η τιμή δεν ήταν παρόμοια; Και σε τελική ανάλυση ποιο το νόημα της κράτησης αν είναι να μην υπάρχει αυτοκίνητο όταν φτάνεις;
Τέλος καλό όλα καλά, αλλά αν το παραπάνω περιστατικό είχε γίνει στη χώρα μας θα βούιζε ο τόπος από τα απανωτά σχόλια περί της ανοργανωσιάς, του ερασιτεχνισμού, της αντι-επαγγελματικότητας κτλ των ελλήνων διανθισμένα με την all time classic ατάκα: «-Αυτό στη Γερμανία δεν θα γινότανε ποτέ! Εκεί είναι οργανομένοι!».

Αρκετά με τη γκρίνια όμως. Το ταξίδι ήταν υπέροχο, περιελάμβανε διαμονή στην Φρανκφούρτη, επίσκεψη στο Λουξεμβούργο και σε πλήθος κάστρων που βρίσκονται πάνω στη διαδρομή. Στη σχετική ενότητα του φόρουμ θα προσπαθήσω να ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες και αναλυτικές πληροφορίες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.775
Likes
15.432
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητέ tziale πολύ καλά έκανες και μας περιέγραψες την εμπειρία σου.τελικά κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού,ακόμα και στις πιό οργανωμένες χώρες.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
αγαπητέ tziale πολύ καλά έκανες και μας περιέγραψες την εμπειρία σου.τελικά κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού,ακόμα και στις πιό οργανωμένες χώρες.
"Παγκόσμια Αλήθεια" (verita universale), με την οποία όλοι συμφωνούμε...
Τα ποσοστά όμως αλλάζουν, από περιοχή σε περιοχή, από χώρα σε χώρα, από λαό σε λαό. Σε όλους τους τομείς της ζωής...
Και η κοινή γνώμη έχει τα "στατιστικά" της...
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
ακριβως το ιδιο επαθα με αλλη εταιρια μην λεμε ονοματα αυτο εχει γινει κανονας πλεον στο γκισε του αεροδρομιου δυστυχως δεν εχουμε το αμαξι αυτο που κλεισατε θα κοιταξουμε για κατι αλλο εγω φανηκα τυχερος βεβαια με το λαθος που εκαναν μου κοψανε 80 ευρω στη τελικη τιμη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.498
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom