Πρόβλημα στο site

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τις τελευταίες μέρες έχω το εξής πρόβλημα:
σε θέματα με πολλές σελίδες δεν ενεργοποιούνται οι υπερσύνδεσμοι της πλοήγησης από σελίδα σε σελίδα που βρίσκονται στο κάτω μέρος της σελίδας ενώ δουλεύουν αυτοί που είναι στο πάνω μέρος. Επίσης σε κάποια θέματα δεν ενεργοποιείται το Like και η Παράθεση ενώ μπορώ να κάνω Απάντηση. Κι αυτό συμβαίνει μόνο στο τελευταίο ποστ της σελίδας.
Το πρόβλημα είναι το ίδιο και σε Chrome και σε Firefox ακόμα και σε Opera, σε Windows και σε Ubuntu.
Ακόμα και σε μένα συμβαίνουν τα ιδια :( Ούτε τους mod δεν σέβονται πχια.:bleh:
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Υπάρχει ένα αόρατο frame πάνω από το frame της διαφήμισης ακριβώς κάτω από το τελευταίο post. Αυτό το frame καλύπτει σε μεγάλο βαθμό, ανάλογα και τη διάσταση που βλέπει καθένας τη σελίδα, το πλαίσιο στα δεξιά που γράφει συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απαντήσετε εδώ και την αρίθμηση των σελίδων αριστερά. Οπότε πιθανολογώ ότι το πρόβλημα είναι σε κάποια πρόσφατη αλλαγή του layout.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το είδα κι'εγώ, δε ξέρω γιατί ξαφνικά εμφανίστηκε το πρόβλημα καθώς δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα. Θα το λύσω όμως γιατί η συγκεκριμένη πλατφόρμα διαφήμισης θα αφαιρεθεί πολύ σύντομα.

update: σκότωσα την πλατφόρμα με τις διαφημίσεις που χρησιμοποιούσαμε, και θα αρχίσω σιγά σιγά να επαναφέρω τις απλές διαφημίσεις μέσω google, οπότε το πρόβλημα λύθηκε.

update 2: τι ωραίο το φόρουμ μας χωρίς τις διαφημίσεις, και πιο γρήγορο :cool: -βρείτε μου ρε σεις κανέναν επενδυτή να μη χρειαζόμαστε διαφημίσεις, αμαπχια όλα εγώ θα τα κάνω; :haha:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Το είδα κι'εγώ, δε ξέρω γιατί ξαφνικά εμφανίστηκε το πρόβλημα καθώς δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα. Θα το λύσω όμως γιατί η συγκεκριμένη πλατφόρμα διαφήμισης θα αφαιρεθεί πολύ σύντομα.

update: σκότωσα την πλατφόρμα με τις διαφημίσεις που χρησιμοποιούσαμε, και θα αρχίσω σιγά σιγά να επαναφέρω τις απλές διαφημίσεις μέσω google, οπότε το πρόβλημα λύθηκε.

update 2: τι ωραίο το φόρουμ μας χωρίς τις διαφημίσεις, και πιο γρήγορο :cool: -βρείτε μου ρε σεις κανέναν επενδυτή να μη χρειαζόμαστε διαφημίσεις, αμαπχια όλα εγώ θα τα κάνω; :haha:
Αμέσως μετά την παρέμβασή σου αντιμετωπίζω το εξής θέμα.
Πηγαίνοντας από τα "Νέα Μηνύματα" σε κάποιο αδιάβαστο κι επιστρέφοντας πάλι στα Νέα Μηνύματα δεν κάνει αυτόματο refresh/reload με αποτέλεσμα ναεξακολουθείς να βλέπεις ως αδιάβαστο αυτό που μόλις επισκέφθηκες και φυσικά δεν αλλάζει ο αριθμός των αδιάβαστων μηνυμάτων και ο αριθμός Ειδοποιήσεων μέχρι να κάνεις χειροκίνητα το refresh.
Δεν είναι κάτι σοβαρό κι αξεπέραστο αλλά είναι λίγο μπερδευτικό. Δεν ξέρεις τι έχεις δει και τι όχι μέχρι να κάνεις μόνος σου refresh.

Να προσθέσω ότι το ίδιο συμβαίνει με Windows 11 / Chrome, MacOs / Chrome και IOs / Safari
 
Last edited by a moderator:

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αμέσως μετά την παρέμβασή σου αντιμετωπίζω το εξής θέμα.
Πηγαίνοντας από τα "Νέα Μηνύματα" σε κάποιο αδιάβαστο κι επιστρέφοντας πάλι στα Νέα Μηνύματα δεν κάνει αυτόματο refresh/reload με αποτέλεσμα ναεξακολουθείς να βλέπεις ως αδιάβαστο αυτό που μόλις επισκέφθηκες και φυσικά δεν αλλάζει ο αριθμός των αδιάβαστων μηνυμάτων και ο αριθμός Ειδοποιήσεων μέχρι να κάνεις χειροκίνητα το refresh.
Δεν είναι κάτι σοβαρό κι αξεπέραστο αλλά είναι λίγο μπερδευτικό. Δεν ξέρεις τι έχεις δει και τι όχι μέχρι να κάνεις μόνος σου refresh.
Έτσι ακριβώς..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αμέσως μετά την παρέμβασή σου αντιμετωπίζω το εξής θέμα.
Πηγαίνοντας από τα "Νέα Μηνύματα" σε κάποιο αδιάβαστο κι επιστρέφοντας πάλι στα Νέα Μηνύματα δεν κάνει αυτόματο refresh/reload με αποτέλεσμα ναεξακολουθείς να βλέπεις ως αδιάβαστο αυτό που μόλις επισκέφθηκες και φυσικά δεν αλλάζει ο αριθμός των αδιάβαστων μηνυμάτων και ο αριθμός Ειδοποιήσεων μέχρι να κάνεις χειροκίνητα το refresh.
Δεν είναι κάτι σοβαρό κι αξεπέραστο αλλά είναι λίγο μπερδευτικό. Δεν ξέρεις τι έχεις δει και τι όχι μέχρι να κάνεις μόνος σου refresh.

Να προσθέσω ότι το ίδιο συμβαίνει με Windows 11 / Chrome, MacOs / Chrome και IOs / Safari
Νομίζω ότι και πριν, όταν ακολουθούσες αυτήν την αλληλουχία κινήσεων, σου έδειχνε τα θέματα που είχες μόλις διαβάσει στα Νέα Μηνύματα,, όχι όμως με bold, όπως τώρα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Νομίζω ότι και πριν, όταν ακολουθούσες αυτήν την αλληλουχία κινήσεων, σου έδειχνε τα θέματα που είχες μόλις διαβάσει στα Νέα Μηνύματα,, όχι όμως με bold, όπως τώρα.
Ετσι είναι.Μονον αν πατήσεις ξανά τα νέα μηνύματα φεύγουν τα διαβασμένα.Αν πας απλά πίσω φαίνονται τα διαβασμένα αχνά και τα μη διαβασμένα με bold.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Νομίζω ότι και πριν, όταν ακολουθούσες αυτήν την αλληλουχία κινήσεων, σου έδειχνε τα θέματα που είχες μόλις διαβάσει στα Νέα Μηνύματα,, όχι όμως με bold, όπως τώρα.
Σωστά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ετσι είναι.Μονον αν πατήσεις ξανά τα νέα μηνύματα φεύγουν τα διαβασμένα.Αν πας απλά πίσω φαίνονται τα διαβασμένα αχνά και τα μη διαβασμένα με bold.
Τώρα φαίνονται όλα bold.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε νομίζω ότι αυτό που περιγράφετε είναι κάτι καινούριο, το μόνο που πείραξα εγώ εξάλλου ήταν ότι έκλεισα τις διαφημίσεις. Αν κάνεις back μετά το διάβασμα κάποιου θέματος, δεν κάνει refresh γιατί σε γυρίζει στην ίδια σελίδα που ήσουν πριν. Αν ξαναπατήσεις το "νέα μηνύματα" τότε το θέμα που μόλις διάβασες δεν εμφανίζεται εκεί αφού δεν έχει πια νέα μηνύματα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αν κάνεις back μετά το διάβασμα κάποιου θέματος, δεν κάνει refresh γιατί σε γυρίζει στην ίδια σελίδα που ήσουν πριν.
Μέχρι τώρα όταν έκανες back έκανε ένα είδος refresh και εμφάνιζε τα διαβασμένα με plain text και τα αδιάβαστα με bold. Επιπλέον κατέβαινε ο αριθμός πάνω αριστερά στα Νέα Μηνύματα. Στο δε Safari του Iphone στο back έκανε κανονικό refresh και εξαφάνιζε τα διαβασμένα.
Από προχτές όμως όχι. Κάνοντας back εμφανίζονται όλα τα μηνύματα διαβασμένα κι αδιάβαστα με bold κι ο αριθμός στα Νέα Μηνύματα δεν μειώνεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom