Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Να κανω και εγω δυο ερωτησεις.
1.Ποσες μερες θα μπορουσε καποιος να μεινει στο Παρισι για να δει και τα τουριστικα αλλα και τα πιο ΄΄ψαγμενα΄΄ μερη ?
10-12 μερες?
(απο τα τουριστικα,βαρκαδα στο Σηκουανα,Πυργος του Αιφελ και Ντισνευλαντ μεσα, Ορσε,Πομπιντου και λοιπα ΄΄μοντερνα΄΄ εξω).
2.Μπορει να μου δωσει κανεις καποιο λινκ για να παραγγειλω σουβενιρς απο Παρισι?
Τοτε που ειχα παει δεν πηρα τιποτα,μονο 1-2 βιβλιαρακια.
 

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Την προηγούμενη βδομάδα γύρισα και πρώτα από όλα θέλω να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια σας στο πρόγραμμα μου που εξελίχτηκε άψογα, το ξενοδοχείο πολύ καλό (Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια στην εύρεση του) σε καταπληκτική θέση τουλάχιστον 3 σταθμούς metro και rer κοντά του, καθαρό και πολύ εξυπηρετικό το προσωπικό. Πρωινό στο δωμάτιο καθημερινά την ώρα που τους λέγαμε.

Όσο αφορά το Παρίσι πολύ βρωμιά στο metro και στη Μονμάρτη αλλά πουθενά δεν ήταν και πολύ καθαρά. Επίσης μεγάλη εκμετάλλευση σε ότι και να κάνεις από εισιτήρια μέχρι το φαγητό. Εκνευριστικό που μεταγλωττίζουν όλες τις γλώσσες στα Γαλλικά με αποτέλεσμα να έχει αρκετά κανάλια η τηλεόραση και να μην μπορείς να δεις ούτε για λίγο. Φαγητά χάλια αλλά πολύ καλά γλυκά. Οι αποστάσεις πολύ μεγάλες πολύ περπάτημα. Αγενείς σερβιτόροι (όχι όλοι).
<<Αλλά και αυτά που βλέπεις -- απίστευτα>>.
Δεν κατάφερα να ανέβουμε στον Άιφελ γιατί είχε τεράστιες ουρές και τις 2 φορές που πήγαμε.΄
Επίσης δεν πήραμε την Paris Visite Pass γιατί είχε πολύ ουρά όταν φτάσαμε και βαρεθήκαμε να περιμένουμε αλλά μου βγήκε σε καλό γιατί έδωσα λιγότερα αγοράζοντας 10 εισιτήρια (12 Ευρώ η 10δα).
Επίσης βοήθησε πάρα πολύ το paris museum pass που πήρα για 2 μέρες και μπήκαμε χωρίς να περιμένουμε σε Λούβρο και Βερσαλλίες (είχε απίστευτες ουρές) – 30 ευρώ έκαστο. Οι κλέφτες θέλανε άλλα 9 ευρώ για τους κήπους στις βερσαλίες.
Επίσης τα εισιτήρια που πήρα από Ebay για Eurodisney (Disneyland Paris) στην μισή τιμή βοήθησαν να μην περιμένουμε καθόλου στην ουρά για να μπούμε.

Και το πρόγραμμα εξελίχτηκε ως εξής:

1η ημέρα ΑΘΗΝΑ – ΠΑΡΙΣΙ (Παρασκευή 11πμ στο ξενοδοχείο)
Πύργος του Άιφελ - Eiffel Tower
Πλας ντε λα Κονκόρτ - Place de la Concorde
Λεωφόρο των Ηλύσιων πεδίων ( την παγκοσμίου φήμης Champs Elysees )
Αψίδα του Θριάμβου - Arc de Triomphe
Βόλτα στον ΣΗΚΟΥΑΝΑ με τα γνωστά καραβάκια (βράδυ)

2η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ (Σάβατο)

Παναγία των Παρισίων - Notre Dame de Paris
ΛΟΥΒΡΟ – Louvre
Βόλτα με αμαξίδιο που το κινεί ποδηλάτης (πολύ καλό)
Opera
Galleries Lafayette
Μονμάρτη (Απόγευμα)

3η ημέρα ΒΕΡΣΑΛΛΙΕΣ - ΛΟΥΒΡΟ (Κυριακή)
Ανάκτορα των Βερσαλλιών.
Panthéon - Centredesmonumentsnationaux
Pompidou
Osray
Πύργος του Άιφελ - Eiffel Tower
(Βράδυ) Καρτιέ Λατέν – Latin Quarter

4η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ (Δευτέρα)
Ντίσνευλαντ.

5η ημέρα ΠΑΡΙΣΙDISNEYLAND (Τρίτη)
Le Printemps
κήπους του Λουξεμβούργου – Luxembourg
(Βράδυ) st germain.



Οι περίπατοι που κάναμε από:
- Place de la Concorde εως ΑψίδατουΘριάμβου.
- Αψίδα του Θριάμβου έως τα καραβάκια του Σηκουάνα.
- Από το ξενοδοχείο στην Παναγία των Παρισίων μετά Λούβρο από την μια πλευρά έως την άλλη.
- Pompidou έως πύργο του Άιφελ

Η Eurodisney απίστευτη.
Μπήκαμε στα:
Indiana Jones
Pirates της Καραϊβικής
Είδαμε σε 3Dτον CaptainEO (την πρώτη 3Dταινία που γυρίστηκε με τον MichaelJackson)
Και στο άλλο studioπήγαμε στα :
Armagedon
Και ένα υπερθέαμα με κασκαντέρ το συστήνω ανεπιφύλακτα. (από τα καλύτερα που έχω δει)

Όταν πάτε στην Eurodisney τρεξτε να μπείτε σε 2-3 και μετα χαλαρώστε και δείτε με την ησυχία σας τα 2 πάρκα.
Κατά το μεσημέρι είχε αναμονή 2-3 ώρες ακόμα και με fastpass οπότε πήγαμε στο άλλο πάρκο WaltDisneyκαι είδαμε αυτά που αναφέρω.


Πολύ καλά αυτά που είδαμε, περάσαμε πολύ ωραία αλλά την περίμενα καλύτερη σαν πόλη. Για μένα τουλάχιστον δεν νομίζω ότι είναι για περισσότερες μέρες και φυσικά δεν είναι η πόλη που θα μπορούσα να μείνω. 6 μέρες κατακαλόκαιρο και όλο συννεφιά είχε.


Αυτα.....
 
Last edited by a moderator:

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Δηλαδη,πως περιμενες την πολη?Ενταξει,πολλα ειναι υποκειμενικα αλλα η γενικη αισθηση,με την οποια συμφωνω και εγω,ειναι οτι ειναι καταπληκτικη πολη.Γιαυτο και θα καθισω πολλες μερες,την επομενη φορα.
Τωρα περι αγενειας,ακριβειας,συμφωνω και επαυξανω.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
3η ημέρα ΒΕΡΣΑΛΛΙΕΣ - ΛΟΥΒΡΟ (Κυριακή)
Ανάκτορα των Βερσαλλιών.
Panthéon - Centredesmonumentsnationaux
Pompidou
Osray
Πύργος του Άιφελ - Eiffel Tower
(Βράδυ) Καρτιέ Λατέν – Latin Quarter
Να υποθέσω ότι το Πομπιντού και το Ορσαί τα είδατε μόνο εξωτερικά; Γιατί αλλιώς μου φαίνεται απίθανο να τα προλάβατε όλα σε μια μέρα :shock:
 
Last edited by a moderator:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες pasxen.

Στις Βερσαλίες νομίζω ότι έχω διαβάσει κάπου ότι πληρώνεις εισιτήριο για τους κήπους το σαββατοκύριακο μόνο και αυτό γιατί έχει κάποιο show στον κήπο.

Οι Γάλοι γενικά λέγεται ότι δεν είναι και πολύ καθαροί πάντως.

Πήγες και σε περίοδο που έχει υπερβολικά πολύ τουρισμό και κάποια που τράβηξες ήταν αναμενόμενα για εμένα.Όταν ένα μέρος θέλει να το δει πάρα πολύς κόσμος ταυτόχρονα αυτά γίνονται συνήθως.

Tις δεκάδες με τα εισιτήρια τα πήρες από μηχάνημα;

Δυσκολεύτηκες να βγάλεις εισιτήριο τρένου(rer,metro)για Βερσαλίες,Disneyland,αεροδρόμιο;
Το ρωτάω αυτό γιατί ένας βασικός λόγος που θέλω να βγάλω paris visite card είναι για να μην ψάχνομαι με τα εισιτήρια γιατί έχω υπολογίσει τις διαδρομές που θα κάνω και τα λεφτά έρχονται περίπου τα ίδια.


Δυστυχώς δεν πήρες parisvisite και δεν μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημα μου για την έκπτωση στην Disneyland ούτε εσύ.Τα εισιτήρια για Disneyland τα πήρες φαντάζομαι από κάποιον ιδιώτη στο ebay που τα είχε αγοράσει για να πάει και τελικά δεν μπορούσε να πάει.
 

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν μπορέσεις πάρε paris visite card. Τα εισητήρια τα παίρναμε απο το γκισε, τα βγαζουν πολύ γρήγορα και βοηθάνε πολύ για το ποιο metro να πάρεις.
Απο το ebay ήταν κάποιος που πούλαγε πολλά εισητήρια στην μισή τιμή. Ειδα και μια μεγάλη διαφήμιση μέσα στην eurodisney με την ίδια τιμή που πλήρωσα αλλα ήταν στα γαλλικα και δεν κατάλαβα τι έλεγε.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Βασικά έτσι όπως το υπολόγισα αν κάποιος μέσα σε 5 ημέρες θέλει να πάει Βερσαλίες,Disneyland και θέλει να έρθει και από το αεροδρόμιο προς το ξενοδοχείο πρέπει να δώσει 27.5 ευρώ.Αν είναι 2 άτομα και αγοράσουν και 3 δεκάδες εισιτήρια για 15 δρομολόγια για το metro και τις μοιραστούν δια 2 είναι 27.5+18=45.5 ευρώ οπότε πάλι ποιο φθηνα από την paris visite card σου έρχεται που κάνει 49.5 ευρώ εκτός και αν θέλει κάποιος να κάνει παραπάνω από 15 δρομολόγια με το metro μέσα σε 5 ημέρες η εκτός αν χρησιμοποιήσει την κάρτα για έκπτωση 12 ευρώ στην Disneyland αλλά αν η έκπτωση πραγματοποιείται μόνο από τα ταμεία που είναι μπροστά στην disneyland θα είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα λόγω της ουράς που θα πρέπει να περιμένει κάποιος...
 

candy

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ελβετια κ μπαλι
διαβαζοντας το προγραμμα που κανατε (6 ημερες) απορω πως στο καλο καταφερατε να τα χωρεσετε ολα αυτα :shock:
ειδικα την τριτη μερα! εμεις στις βερσαλιες περασαμε μια ολοκληρη μερα (βεβαια αυτα ειναι γουστα αλλα κ παλι δε χωρανε σε μια μερα ολα αυτα)
επισης θα διαφωνήσω οτι δεν ειναι για περισσοτερες απο 6 ημερες, εμεις 7 μερες καθισαμε κ νομιζω οτι δεν τα ειδαμε ολα, κ ξεπατωθηκαμε στην κουραση για να τα δουμε!
το παρισι ετσι κ μπεις στους ρυθμους του κρυβει πολυ ομορφα πραγματα για να δεις αλλα κ πολλες εμπειριες που αλλες πολεις δε σου δινουν.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Για ποιό λόγο να πάρεις εισητήριο από το e-bay;
Μπορείς να το προμηθευτείς στους σταθμούς του μετρό μαζί με το εισητήριο σου
για το τρένο ή ακόμα και από τα εκδοτήρια στο πάρκο.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Θέλει να τα πάρει από το ebay προφανώς γιατί τα βρήκε φθηνότερα από εκεί.

Αν δεν είναι φθηνότερα πάντως σε σχέση με αυτά που μπορείς να αγοράσεις από την επίσημη σελίδα της disneyland ενοείται πως δεν αξίζει να τα αγοράσεις μέσω ebay.

Τώρα όσον αφορά την ερώτηση που κάνεις είναι πολύ σχετική.
Το ebay δεν πουλάει εισιτήρια αλλά οι διάφοροι πωλητές που υπάρχουν σε αυτό.Πρέπει να κοιτάξεις λοιπόν πόσο αξιόπιστος είναι ο πωλητής(το ποσοστό ευχαριστημένων πελατών που έχει και πόσες πωλήσεις έχει κάνει) και κατόπιν να αποφασίσεις.
 

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
Πολύ μου αρέσουν αυτά, ευτυχώς βρήκα μια κοινότητα να τα κουβεντιάζουμε και να μη πρήζω τον δικό μου. Έχω βγάλει και εγώ πρόγραμμα για 3 μέρες στο Παρίσι. Πολύ χαίρομαι....
 

Froutaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Σας χαιρετω όλους,

φτάνω κάπως αργοπορημένη στο forum αν κρίνω απο τις ημερομηνίες που αναρτήσατε τα σχόλια σας. Ταξιδεύω στη Γαλλία για 7 ημέρες. Έχω διαβάσει το πρόγραμμα κάποιου που αναφέρει αναλυτικά τι έκανε για 6 μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου κάποιες απορίες που έχω.

Ποιά μέρη θεωρείτε οτι είναι απαραίτητο να επισκευθεί κάποιος που ταξιδεύει πρώτη φορά στη Γαλλία ? Κατέβασα ένα άρθρο και αναφέρει 1000 αξιοθέατα :( Θέλω να δω τα κύρια και μεγάλα αξιοθέατα αφού δεν ταξιδεύω μόνο για να επισκευθώ αυτά. Θέλω βόλτα, καταστήματα κ.λ.π

Το πρόγραμμα που αναφέρεται πιο πάνω το συστήνετε? Έχετε κάποια άλλη πρόταση ?



P.S Όλα όσα γράφετε είναι άκρως βοηθητικά :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom