Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ποτέ μπορεί να βγαίνει το νέο πτητικό πρόγραμμα της Aegean για το Πάσχα του 2025;
Επίσης, μαζί ανοίγουν κ οι θέσεις για τα μίλια; Είχα κλείσει για Αμμαν για φέτος το Πάσχα κ θέλω να τα μετάθεσω για του χρόνου. Προς το παρόν τα πήγα αρχές Δεκεμβρίου. Ευχαριστω
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ποτέ μπορεί να βγαίνει το νέο πτητικό πρόγραμμα της Aegean για το Πάσχα του 2025;
Επίσης, μαζί ανοίγουν κ οι θέσεις για τα μίλια; Είχα κλείσει για Αμμαν για φέτος το Πάσχα κ θέλω να τα μετάθεσω για του χρόνου. Προς το παρόν τα πήγα αρχές Δεκεμβρίου. Ευχαριστω
Εξαρτάται από τον προορισμό, συνήθως το θερινό πρόγραμμα βγαίνει τον Οκτώβρη-Νοέμβρη για τους περισσότερους προορισμούς. Οι θέσεις με μίλια δεν ανοίγουν μαζί με τις πτήσεις, συνήθως ανοίγουν όταν υπάρξει μία πρώτη οριστικοποίηση του προγράμματος.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αυτές τις διαφημίσεις της Aegean τις αγάπησα!
Απολαυστικές και δίνουν την πληροφορία απλά και κατανοητά!!
Πρόσφατα σε μια συνάντηση με φίλους διαπίστωσα ότι αγνοούσαν την αξιοποίηση των bonus πόντων της Alpha σε εισιτήρια και την συλλογή μιλίων γενικότερα...
Έκανα σεμινάριο αναλυτικό για να τους πείσω ότι δεν πρέπει να τρώνε τους πόντους τους στον ΑΒ...😇
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ποτέ μπορεί να βγαίνει το νέο πτητικό πρόγραμμα της Aegean για το Πάσχα του 2025;
Επίσης, μαζί ανοίγουν κ οι θέσεις για τα μίλια; Είχα κλείσει για Αμμαν για φέτος το Πάσχα κ θέλω να τα μετάθεσω για του χρόνου. Προς το παρόν τα πήγα αρχές Δεκεμβρίου. Ευχαριστω
Το Αμμάν το δίνει μέχρι και 27 Μαρτίου 2025. Πάσχα έχουμε 20 Απρίλη 2025.
Με το που δίνονται οι πτήσεις προς πώληση δίνετε άμεση διαθεσιμότητα και για μίλια. Εξαιρέσεις μόνο για περίοδο γιορτών και ίσως Αυγούστου. Για πληθώρα προορισμών δεν υπάρχει πλέον εποχιακό πρόγραμμα καθώς οι πτήσεις βγαίνουν σε ετήσια βάση σχεδόν 365 ήμερων και προχωρούν ανοίγοντας κάθε μέρα, δηλαδή σήμερα (παράδειγμα) εμφανίζονται οι πτήσεις μέχρι και 24 Απριλίου αύριο θα εμφανίζονται μέχρι και 25 Απριλίου και πάει λέγοντας. Με αυτή την αλλαγή για τα ετήσια δρομολόγια εναρμονίστηκαν με τις άλλες εταιρίες της συμμαχίας και δίνονται πλέον συνδυαστικά δρομολόγια και με την αιγαίου.
Το Αμμάν δεν είναι εποχιακό πλέον και πρέπει να κοιτάς συχνά πυκνά για άνοιγμα πτήσεων με την ελπίδα φυσικά να δώσει διαθεσιμότητα με μίλια το Πάσχα η τις ημερομηνίες που θες εσύ.
Κάποτε για τον συγκεκριμένο προορισμό έδινε μια οικονομική και μια διακεκριμένη, τώρα για Μάρτη 2025 που είδα, δίνει 4 και 4 στις13 και 27 Μαρτίου, ενδιάμεσα δεν δίνει διαθεσιμότητα. Θέλει συχνό έλεγχο ώστε να προλάβεις. Αν δεν δεις διαθεσιμότητα με μίλια με το που ανοίξουν οι θέσεις το πιο πιθανό είναι να μην δεις καθόλου μετά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ποτέ μπορεί να βγαίνει το νέο πτητικό πρόγραμμα της Aegean για το Πάσχα του 2025;
Επίσης, μαζί ανοίγουν κ οι θέσεις για τα μίλια; Είχα κλείσει για Αμμαν για φέτος το Πάσχα κ θέλω να τα μετάθεσω για του χρόνου. Προς το παρόν τα πήγα αρχές Δεκεμβρίου. Ευχαριστω
Φετος για Πασχα εφτυσα αιμα για να βρω αλε ρετουρ. Οι περισσοτεροι προορισμοι ειχαν μονο τη μια διαδρομη η καμια. Αν εκλεισες τα award πηγαινε ελα σε μια κρατηση, μπορει να δυσκολευτεις να βρεις διαθεσιμοτητα και στις δυο διαδρομες.
 

maria_va

Member
Μηνύματα
75
Likes
498
Μπορεις να αναβαθμισεις μονο το ενα σκελος. Και οι αποσκευες ισχυουν business και για τα 2 σκελη.
Ισχύει αυτό με τις αποσκευές; Είπα για πρώτη φορά να χρησιμοποιήσω ένα κουπόνι αναβάθμισης και δεν είμαι εξοικειωμένη με τις λεπτομέρειες. Το νέο εισιτήριο που μου ήρθε, στο σκέλος που δεν αναβαθμίστηκε και είναι flex λέει 0 βαλίτσα. Ευχαριστώ.
 

georgekrax

Member
Μηνύματα
76
Likes
15
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Είναι να ταξιδέψω με Turkish Airlines από Θεσσαλονίκη (SKG) -> Κωνσταντινούπολη (IST) -> Βίλνιους (VNO). Είμαι Gold στο Miles & Bonus, οπότε δικαιούμαι πρόσβαση στο lounge της Aegean στην Θεσσαλονίκη και σε κάποιο από τα lounges της TK στην Κωνσταντινούπολη για Star Alliance Gold. Επίσης λογικά θα χρησιμοποιήσω το +1 guest.


Μπορώ να χρησιμοποιήσω το προνόμιο αυτό μέσω του Gold του Miles & Bonus, αλλά να πιστώσω τα μίλια από το ταξίδι σε λογαριασμό μου στο Miles & More της Lufthansa (που δεν είναι Star Alliance Gold); Σκέφτομαι να μην δηλώσω στην κράτηση τον αριθμό του Miles & Bonus, και να εμφανιστώ στο lounge με το boarding pass και να τους δείξω την κάρτα gold.

Ευχαριστώ και καλή Ανάσταση!
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
76
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Είναι να ταξιδέψω με Turkish Airlines από Θεσσαλονίκη (SKG) -> Κωνσταντινούπολη (IST) -> Βίλνιους (VNO). Είμαι Gold στο Miles & Bonus, οπότε δικαιούμαι πρόσβαση στο lounge της Aegean στην Θεσσαλονίκη και σε κάποιο από τα lounges της TK στην Κωνσταντινούπολη για Star Alliance Gold. Επίσης λογικά θα χρησιμοποιήσω το +1 guest.


Μπορώ να χρησιμοποιήσω το προνόμιο αυτό μέσω του Gold του Miles & Bonus, αλλά να πιστώσω τα μίλια από το ταξίδι σε λογαριασμό μου στο Miles & More της Lufthansa (που δεν είναι Star Alliance Gold); Σκέφτομαι να μην δηλώσω στην κράτηση τον αριθμό του Miles & Bonus, και να εμφανιστώ στο lounge με το boarding pass και να τους δείξω την κάρτα gold.

Ευχαριστώ και καλή Ανάσταση!
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Σ'εμένα σε αεροδρόμια της Ελλάδας, της Γερμανίας και της Ελβετίας, πρόσφατα κιόλας, έχει δουλέψει. Δηλώνω στην κράτηση τον αριθμό του Miles & More για να περαστούν εκεί τα μίλια κι όταν πάω στο lounge τους ενημερώνω ότι είμαι Star Alliance Gold αλλά όχι στο πρόγραμμα που φαίνεται στην κάρτα. Μου λένε να σκανάρω πρώτα τη χρυσή κάρτα κι έπειτα το boarding pass. Όμως δεν το έχω κάνει ποτέ στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης οπότε δεν ξέρω αν δουλεύει έτσι κι εκεί.

Έχε υπόψιν σου ότι στο αεροδρόμιο της Πόλης υπάρχει ξεχωριστό lounge για τους κατόχους χρυσής κάρτας, το Turkish Airlines Lounge Miles&Smiles και δεν δικαιούσαι πρόσβαση στο Business Lounge της. Δεν έχουν μεγάλη διαφορά όμως. Το Miles&Smiles είναι ελαφρώς υποδεέστερο, κυρίως ως προς τις υπηρεσίες. Θα το βρεις μετά από τον έλεγχο διαβατηρίων στρίβοντας αριστερά, μερικά μέτρα παρακάτω.

Σου στέλνω και 2 links, για τυχόν απορίες.

https://www.turkishairlines.com/en-int/any-questions/lounge/terms-and-conditions/

https://www.turkishairlines.com/en-ch/flights/fly-different/international-lounge/

Καλή Ανάσταση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.951
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom