Γενικά Πρώτες διακοπές ζευγαράκι...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
θα κρινεις δηλαδη εσυ ποια μηνυματα ειναι σοβαρα και ποια οχι?

το μονο σωστο απο οσα λες παραπανω ειναι οτι γουστα ειναι αυτα..εχω παει και μηλο και παρο και θεωρω οτι δεν εχουν καμια απολυτως σχεση μεταξυ τους!
Εννοείτε... ο Traveller είμαι ότι θέλω κάνω...

Είπα εγώ ότι έχουν σχέση μεταξύ τους? Τα μόνα τους κοινά είναι τρία... ότι είναι νησιά, είναι και τα δύο στις Κυκλάδες και ότι είναι χάλια...

Αδάμαντας, εκπληκτικό παράδειγμα προς αποφυγήν κυκλαδίτικου λιμανιού... το απόλυτο χάλι... η Χώρα μετριώτατη, το μισό νησί ένα απέραντο λατομείο γεμάτο μπάζα και σκόνη, οι δρόμοι γεμάτοι τριαξονικά που μεταφέρουν περλίτη, το φαγητό για γέλια, ο κόσμος η σάρα και η μάρα και από παραλίες απλά υπερτιμημένες... οι καλές κατακλύζονται από χιλιάδες κατσαπλιάδες τους μήνες αιχμής, άλλες καρποσταλικά ωραίες αλλά στην πραγματικότητα μέτριες και πολλές για τα Κυκλαδικά δεδομένα επιεικώς μέτριες... οκ, υποθέτω οτι αν ψάξεις μπορείς να βρεις καλές παραλίες με λίγο κόσμο, στις Κυκλάδες εξάλλου είμαστε, αλλά αν είναι να φάω όλη την μέρα μου στους δρόμους πίσω από νταλίκες ψάχνοντας να μου λείπει...

Με άνεση μπορώ να βρω τουλάχιστον δέκα - δεκαπέντε Κυκλαδονήσια που είναι καλύτερα από την Μήλο... συγκρίνεται η Σαντορίνη, η Τήνος, η Σύρος, η Φολέγανδρος, η Αμοργός, η Κίμολος, η Σχοινούσα, τα Κουφονήσια, η Νάξος, η Άνδρος, η Κύθνος, η Ανάφη, η Αντίπαρος με την Μήλο? Μέχρι και το τουριστικό χάλι της Μυκόνου είναι καλύτερο... και από παραλίες η Μύκονος τσιμουδιά... γυρίστε μια βόλτα όλες τις Κυκλάδες, ψαχτείτε λιγουλάκι και μετά μιλήστε για γνήσια Κυκλαδίτικη ομορφιά και ζευγαράτο ρομαντισμό...

Άντε με συγχίσατε πάλι...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Εννοείτε... ο Traveller είμαι ότι θέλω κάνω...

Άντε με συγχίσατε πάλι...
αμαν αμαν!τα υπογλωσσια!μην συγχιζεσαι, παθεις τιποτα και το εχω βαρος μετα!!:bleh::bleh:

μηλος λοιπον..
αδαμας, οκ, πραγματι ενα απλο λιμανι..αλλα σε καμια περιπτωση υποδεεστερο απο τα λιμανια πολλων αλλων κυκλαδιτικων νησιων..
παραλιες..προβατας, τσιγκραδο, χιβαδολιμνη, παλαιοχωρα, αγια κυριακη, σαρακηνικο, παπαφραγκας, πλαθιενα, φυροποταμος, φυριπλακα, αγιος ιωαννης..ολες μια και μια..ΟΛΕΣ..και ειδικα για τα κυκλαδιτικα δεδομενα που λες εσυ οι παραλιες ειναι εκπληκτικες!και ιδιαιτερες-ξεχωριστες, καμια δεν μοιαζει με την αλλη..
ο γυρος του νησιου με το καραβακι ολα τα λεφτα!
η πλακα πανεμορφη και η δυση του ηλιου απο το καστρο δεν περιγραφεται με λογια..
το αρχαιολογικο μουσειο και το μεταλλευτικο αρκετα καλα οργανωμενα αξιζουν μια επισκεψη!το ιδιο και οι κατακομβες και το αρχαιο θεατρο και το σημειο που βρεθηκε η αφροδιτη της μηλου..

εχει η σαντορινη ή η συρος ή η κιμωλος ή η ναξος ή η ανδρος ή η κιμωλος καλυτερες παραλιες απο την μηλο??????

για την μυκονο συμφωνω κεγω..απιστευτες παραλιες..αλλα το σχολιο σου για τους "κατσαπλιάδες" νομιζω οτι εδω ταιριαζει περισσοτερο..

για να καταληξω, εγω δεν εχω γυρισει σιγουρα ολες τις κυκλαδες (μικρη ειμαι αλλωστε ακομη), αλλα εσυ σιγουρα δεν εχεις παει στην μηλο με την καταλληλη παρεα..:bleh:

εμμενω λοιπον, στην αποψη μου!η μηλος ειναι ιδανικο νησι για ζευγαρο-διακοπες.-
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Η σύγκριση ομορφιάς παραλιών Σύρου και Μήλου...είναι για δημοσίευση:haha::haha:
Η πρώτη maximum 10 προσβάσιμες, η δεύτερη 80+.
Το λιμάνι της Ερμούπολης βέβαια είναι τόσο ωραίο που λόγω έλλειψης παραλιών αρχίσαν να "λούονται" και εκεί:haha::haha::haha:
Να προσέχουμε τι λέμε:roll:....ιδίως αν δεν τα ξέρουμε ΟΛΑ το ίδιο καλά...για να μην συγχιζόμαστε και εμείς με αυτά που ακούμε
 

kategri

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη latina. Είναι δυνατόν να θεωρείται χάλια νησί η πανέμορφη Μήλος; ; Οσοι γνωστοί μου έχουν πάει τη θεωρούν από τα πιο όμορφα νησιά, το ίδιο και εγώ. Εξάλλου οι ιδιομορφίες των παραλιών της δεν υπάρχουν κάπου αλλού στην Ελλάδα! Καταλαβαίνω μερικοί να προτιμούν άλλα νησιά, λογικό είναι αλλά όχι και να αποκαλείτε χάλια η Μήλος! Και καλά όλα τ΄'αλλα, αλλά να θεωρείται καλύτερη η Μύκονος; Με τίποτα!Αν λέτε οτι οι παραλίες της Μήλου είναι πήχτρα τι να πούμε για Μύκονο που δεν μπορείς να βρεις την ησυχία σου πουθενά μες το νησί. Μεσα στην υπερβολή πια!:roll: Πήγαινε κοπέλα μου στη Μήλο και μην ακούς κανέναν! Sorry και κάτι άσχετο! latina επειδή βλέπω οτι σε ενδιαφέρει, έχω ανοίξει στο forum θέμα Κερδίστε ταξίδι στη Κούβα! Δεν μπαίνεις να ρίξεις μια ματιά;
 

arnisi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλαδες!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλοί!
Γεια σας παιδια! Κι εγω ειμαι προς αναζητηση προορισμου για τις πρωτες καλοκαιρινες διακοπες με τον φιλο μου, οπως και το connienaki! Θα διαθεσουμε 10 μερες συνολικα, σκεφτομαστε κυκλαδες και τα μερη που εχουμε υποψην μας ειναι τα εξης:

Μηλος-Κιμωλος-Σιφνος (δεν ξερω ομως αν φτανουν 10 μερες):

Ξεκινωντας κι εγω την αναζητηση ξενοδοχειων σε Μηλο και Σιφνο διαπιστωσα πως οντως, οπως ειπε και η connienaki, οι τιμες των ξενοδοχειων ειναι εξωφρενικα υψηλες αναλογικα με τις υπηρεσιες...Και η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να μενω σε ενα δωματιο καθαρο, λιγουλακι ομορφο με ωραια θεα, ωστε να μπορουμε να παιρνουμε το πρωινο μας στο μπαλκονι με θεα το γαλαζιο πριν ξεκινησουμε την ημερησια εξορμηση στο νησι... Ομως κατι τετοιο στη μηλο ειναι απαγορευτικο, λογω τιμων...(δηλαδη ακομα και με 80-90-100 ευρω το δωματιο δεν ειναι καθολου καλο -παλια επιπλα, μηδενικη θεα στη θαλασσα κτλ- ενω θα επρεπε με τοσα χρηματα να μπορεις να βρεις κατι πολυ καλυτερο... Σκεφτομαστε αυτα τα νησια, γιατι περα απο την ομορφια που εχουμε ακουσει οτι εχουν, η σιφνος ειδα οτι εχει και νυχτερινη ζωη, οχι στη μορφη που μαλλον υπαρχει σε μυκονο, παρο κτλ, αλλα καθε αλλο απο αμελητεα ειναι...

Η δευτερη επιλογη που σκεφτηκα και επισης αναφερθηκε μερικως ειναι η εξης:

Αμοργος-Αστυπαλαια: Πανεμορφα μερη, απο οσο ειδα στις φωτογραφιες! Κι αν το σκεφτω και πιο ρομαντικα, παντα οταν διαβαζα την αμοργο ονειρευομουν να παω εκει με τον φιλο μου και να του διαβαζω το ποιημα στο ηλιοβασιλεμα σε μια παραλια...

"Καὶ μὴ γελᾶς καὶ μὴν κλαῖς καὶ μὴ χαίρεσαι
Μὴ σφίγγεις ἄδικα τὰ παπούτσια σου σὰ νὰ φυτεύεις πλατάνια
Μὴ γίνεσαι ΠEΠPΩMENON "

αλλα ας μην ξεφευγω απο το θεμα μας :p

Το μονο που με προβληματισε σε αυτην την επιλογη ειναι η νυχτερινη ζωη, διοτι μπορει να μην ειμαστε του κλαμπ, αλλα θελουμε να πηγαινουμε το βραδυ σε κανενα μπαρακι να τα πινουμε ως μπεκρουλιακες που ειμαστε βρε αδερφε :p Θα επελεγα Αμοργο-Αστυπαλαια δαγκωτο, αλλα φοβαμαι μηπως βαρεθουμε 10 μερες εκει.

Οποιαδηποτε σχολια και προτασεις επιθυμητα!
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
καταρχην δεν του λες το κυριοτερο επιχειρημα για Μηλο ...να του ρθει ταμπλας

εχει σπιτι ο Μικρουτσικος ....

λοιπον σοβαρευτειτε ....θελει και ξεσαλωμα η κοπελα το γραψε καθαρα ...διασκεδαση....

μυκονο με αντρα δεν μπορει να παει θα της τον χουφτωνουν συνεχεια....
ζακυνθο ...να παει που θα την κυνηγουν οι Ιταλοι :haha::haha::haha:
αν και δεν συγκρινεται η διασκεδαση....η μυκονος μαζευει κατσαπλιαδες απο 5 ηπειρους η ζακυνθος κυριως απο ιταλια....

κοπελα μου κουφονησια παει ο κοσμος....δεν ειναι ησυχο μερος πλεον ...δεν εχει club αλλα εχει τζερτζελε....και σκανε και κατι ψωναρες .....για υποτιθεμενο chill out απο μυκονο ...τρομαρα τους ....κατι trendyδες ...που ψαχνουν προσφορες armani ...το χειμωνα ....παρε και φωτογραφικη να ανεβασεις ....να δουμε και μεις ....που θα παμε ΑΜΟΡΓΟ ...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Γεια σας παιδια! Κι εγω ειμαι προς αναζητηση προορισμου για τις πρωτες καλοκαιρινες διακοπες με τον φιλο μου, οπως και το connienaki! Θα διαθεσουμε 10 μερες συνολικα, σκεφτομαστε κυκλαδες και τα μερη που εχουμε υποψην μας ειναι τα εξης:

Μηλος-Κιμωλος-Σιφνος (δεν ξερω ομως αν φτανουν 10 μερες):

Ξεκινωντας κι εγω την αναζητηση ξενοδοχειων σε Μηλο και Σιφνο διαπιστωσα πως οντως, οπως ειπε και η connienaki, οι τιμες των ξενοδοχειων ειναι εξωφρενικα υψηλες αναλογικα με τις υπηρεσιες...Και η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να μενω σε ενα δωματιο καθαρο, λιγουλακι ομορφο με ωραια θεα, ωστε να μπορουμε να παιρνουμε το πρωινο μας στο μπαλκονι με θεα το γαλαζιο πριν ξεκινησουμε την ημερησια εξορμηση στο νησι... Ομως κατι τετοιο στη μηλο ειναι απαγορευτικο, λογω τιμων...(δηλαδη ακομα και με 80-90-100 ευρω το δωματιο δεν ειναι καθολου καλο -παλια επιπλα, μηδενικη θεα στη θαλασσα κτλ- ενω θα επρεπε με τοσα χρηματα να μπορεις να βρεις κατι πολυ καλυτερο... Σκεφτομαστε αυτα τα νησια, γιατι περα απο την ομορφια που εχουμε ακουσει οτι εχουν, η σιφνος ειδα οτι εχει και νυχτερινη ζωη, οχι στη μορφη που μαλλον υπαρχει σε μυκονο, παρο κτλ, αλλα καθε αλλο απο αμελητεα ειναι...

Η δευτερη επιλογη που σκεφτηκα και επισης αναφερθηκε μερικως ειναι η εξης:

Αμοργος-Αστυπαλαια: Πανεμορφα μερη, απο οσο ειδα στις φωτογραφιες! Κι αν το σκεφτω και πιο ρομαντικα, παντα οταν διαβαζα την αμοργο ονειρευομουν να παω εκει με τον φιλο μου και να του διαβαζω το ποιημα στο ηλιοβασιλεμα σε μια παραλια...

"Καὶ μὴ γελᾶς καὶ μὴν κλαῖς καὶ μὴ χαίρεσαι
Μὴ σφίγγεις ἄδικα τὰ παπούτσια σου σὰ νὰ φυτεύεις πλατάνια
Μὴ γίνεσαι ΠEΠPΩMENON "

αλλα ας μην ξεφευγω απο το θεμα μας :p

Το μονο που με προβληματισε σε αυτην την επιλογη ειναι η νυχτερινη ζωη, διοτι μπορει να μην ειμαστε του κλαμπ, αλλα θελουμε να πηγαινουμε το βραδυ σε κανενα μπαρακι να τα πινουμε ως μπεκρουλιακες που ειμαστε βρε αδερφε :p Θα επελεγα Αμοργο-Αστυπαλαια δαγκωτο, αλλα φοβαμαι μηπως βαρεθουμε 10 μερες εκει.

Οποιαδηποτε σχολια και προτασεις επιθυμητα!
αστυπαλαια δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα
(βεβαια περυσι ακουσα και κατι τρελα του τυπου "κρατηση" για ξαπλωστρες κλπ)!

αμοργο οπως προειπα δεν εχω παει..ειναι ομως μεσα στα νησια που σκεφτομαι για φετος!!!

για την πρωτη σου επιλογη..σιφνος - μηλος και κιμωλος,
οι 10 ημερες ισως ειναι λιγες..εαν υποθεσουμε πως η μηλος θελει 6 ημερες και η σιφνος 4 το λιγοτερο!μηπως να περιοριστεις σε αυτα τα 2 νησια μονο?
ή μηπως να συνδυασεις μηλο με κιμωλο?(αν και ειναι και τα 2 νησια αυτο που λεμε "ησυχα")!

για τα δωματια στην μηλο..το ξαναλεω..υπαρχουν παααρα πολλα!θυμαμαι πως ειχα κουραστει να ψαχνω στο ιντερνετ και να παιρνω τηλεφωνα..αλλα εν τελει ειχα βρει αρκετα με 60-70 ευρω!νυχτερινη ζωη στην μηλο, εχει μεν, αλλα λιγα πραγματα!

για την σιφνο τωρα!εγω ειχα περασει εκει τις πρωτες μου διακοπες με κοριτσοπαρεα!το νησι μας αρεσε γενικα, αλλα οχι πως τρελαθηκα κι ολας!για ζευγαρι ομως πιστευω οτι θα ναι πολυ καλυτερα!η νυχτερινη ζωη στο νησι ειναι μετρια για παρεα, ομως υπεραρκετη για ζευγαρι που δεν ζηταει ξεφρενα πραγματα!εχει πολλες επιλογες για χαλαρο ποτακι και θυμαμαι και ενα κλαμπ που ηταν νορμαλ!
 

arnisi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλαδες!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλοί!
χαχαχαχαχ Lalibela η αληθεια ειναι οτι απο τις κυκλαδες εχω επισκεφθει μονο τη συρο, οποτε ολα αυτα που αναφερω για τα διαφορα νησια τα υποθετω.. ωστοσο, το σιγουρο ειναι οτι ουτε την ερημια και τα ησυχα ταβερνακια θα αντεξω για 10 μερες, ουτε την πολυκοσμια με τα ψωνια να τριγυρνανε με τα χρυσα μαγιω η τα 12 ποντα στα σοκακια... θα προτιμουσα ενα νησι που να ειναι κατι το ενδιαμεσο ή ενα ησυχο και ενα λιγοτερο ησυχο νησι, μιας και οι 10 μερες μου δινουν τη δυνατοτητα επισκεψης σε δυο κυκλαδονησια...

υ.γ. αμοργο εχεις ξαναπαει η ειναι η πρωτη φορα?
 

arnisi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλαδες!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλοί!
χαχαχαχαχ Lalibela η αληθεια ειναι οτι απο τις κυκλαδες εχω επισκεφθει μονο τη συρο, οποτε ολα αυτα που αναφερω για τα διαφορα νησια τα υποθετω.. ωστοσο, το σιγουρο ειναι οτι ουτε την ερημια και τα ησυχα ταβερνακια θα αντεξω για 10 μερες, ουτε την πολυκοσμια με τα ψωνια να τριγυρνανε με τα χρυσα μαγιω η τα 12 ποντα στα σοκακια... θα προτιμουσα ενα νησι που να ειναι κατι το ενδιαμεσο ή ενα ησυχο και ενα λιγοτερο ησυχο νησι, μιας και οι 10 μερες μου δινουν τη δυνατοτητα επισκεψης σε δυο κυκλαδονησια...

υ.γ. αμοργο εχεις ξαναπαει η ειναι η πρωτη φορα?(ακυρο, απαντησες ηδη) :p
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η σύγκριση ομορφιάς παραλιών Σύρου και Μήλου...είναι για δημοσίευση:haha::haha:
Η πρώτη maximum 10 προσβάσιμες, η δεύτερη 80+.
Το λιμάνι της Ερμούπολης βέβαια είναι τόσο ωραίο που λόγω έλλειψης παραλιών αρχίσαν να "λούονται" και εκεί:haha::haha::haha:
Να προσέχουμε τι λέμε:roll:....ιδίως αν δεν τα ξέρουμε ΟΛΑ το ίδιο καλά...για να μην συγχιζόμαστε και εμείς με αυτά που ακούμε
Άλαλα τα χείλη των ασεβών... διαβάζω και ξαναδιαβάζω... πότε και που έγραψα εγώ ότι η Σύρος έχει καλύτερες παραλίες από την Μήλο? Μυστήριο... το απόλυτα απλό και κατανοητό έγραψα... ότι η Σύρος και καμιά δεκαριά ακόμα Κυκλαδονήσια είναι πιο όμορφα από την Μήλο... το μόνο που είπα για παραλίες ήταν για τις παραλίες της Μυκόνου... τι διάολο κορεάτικα τα έγραψα...

Ο traveller αγαπητέ όταν μιλάει τα ξέρει πολύ καλά... όταν δεν τα ξέρει απλά το βουλώνει...αν δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις λυπάμαι... ιδιαίτερα μαθήματα Ελληνικών δεν κάνω, βαριέμαι...


Είναι δυνατόν να θεωρείται χάλια νησί η πανέμορφη Μήλος; ; Οσοι γνωστοί μου έχουν πάει τη θεωρούν από τα πιο όμορφα νησιά, το ίδιο και εγώ.
Ε πες το βρε παιδί μου ότι όλοι σου οι γνωστοί θεωρούν την Μήλο από τα πιο όμορφα νησιά να καταλάβω... αφού το λες εσύ και οι φίλοι σου έτσι θα είναι... έχεις απόλυτο δίκιο... με αποστόμωσες...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
traveller μην συγχυζεσαι πολυ μην παθεις και τιποτα και δεν προλαβεις να πας και στο 100% των χωρων του κοσμου!!!!:haha::haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.690
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom