Τσεχική Δημοκρατία Πρώτη φορά εξωτερικό- Βοήθεια!

stavroula

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Γειά σας! Χρειάζομαι βοήθεια!! Αποφασίσαμε με το συντροφό μου να πάμε επιτέλους εξωτερικό και συγκεκριμένα πράγα! Το πρόβλημα είναι οτι δε το έχουμε ξανα κάνει και δε ξέρω αν πρέπει να πάμε με γκρουπ, με οργανωμένο ατομικό πακέτο απο γραφείο ή να κοιτάξουμε μόνη μας.. Επίσης, κοίταξαμε για εισητήρια, το οποίο είναι και το μεγαλύτερο μας πρόβλημα, γιατί δεν μπορούμε να βρούμε κάτω απο 550. Τι να κάνουμε;
Μην φοβάσαι καθόλου, ειναι εύκολη πόλη η Πράγα η αστυνομία παντού ισως κάποιο μικρό πρόβλημα στην συνεννόηση πάρε εναν μπλε Οδηγό απο Ελλάδα και κανένα πρόβλημα. για εισιτήρια ψάξε www.myhellas.gr www.skyscanner.com www.travelplanet.com ψάξτα όλα και κάνε συγκρίσεις .Συμβουλή σου δίνω , να μπαίνεις καθε μέρα στα sites γιατι οι τιμές ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια και μπορεί ναπετύχεις μεσα σε 5 λεπτά διαφόρά πολύ μεγάλη .Εγώ για Αμστερνταμ ξεκίνησα με 1200 για 4 άτομα και έκλεισα με 800 .
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Κι εγώ το πρώτο ταξίδι εξωτερικό το έκανα στην Πράγα με γκρούπ. Έκτοτε δεν ξαναπήγα με γκρούπ. Δεν μπορώ το πιεστικό τους πρόγραμμα. Προτιμώ να δω μόνη μου ότι μπορέσω και να έχω και τη χαρά της ανακάλυψη, όπως προαναφέρθηκε, αλλά και να έχω και το δικαίωμα της επιλογής του τί θα δω, πόσο θα καθήσω σε κάθε μέρος και που θα καθησω να φάω.
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Κανόνισέ τα και πήγαινε ανεξάρτητα. Θα περάσεις καλύτερα.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Όχι προς Θεού.
Όχι με γκρουπ στην Πράγα.
Κλείστε ένα ξενοδοχείο στο κέντρο, πάρτε έναν οδηγό, ή τυπώστε από εδώ όλες τις πληροφορίες που έχουν δώσει εξέχοντα μέλη μας, γνώστες της πόλης, και ξεκινήστε να την γνωρίσετε.
Είναι πολύ απλό το θέμα, μην το ψάχνετε.
 

Φώτης

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αν μιλάτε Αγγλικά ή Γερμανικά, αν είστε άνθρωποι της περιπέτειας και δεν βαριέστε, αν έχετε χρόνο να την ψάξετε από την Ελλάδα, τότε να πάτε μόνοι σας. Αλλοιώς με γκρούπ. Η Τσεχία είναι εύκολη χώρα και πέρα από την Πράγα έχει αξιοθέατα όπως το Κάρλοβυβάρι (σας συμβουλεύω να μείνετε κανά 2μερο και να έχετε μαζί σας το μαγιό σας -έχει μια υπέροχη μεγάλη πισίνα στην κυριολεξία πάνω από την πόλη με φυσικά θερμαινόμενο νερό από τις ιαματικές πηγές της πόλης). Να έχετε μαζί σας οδηγό της χώρας (βιβλιάρακι), διεθνές δίπλωμα (αν νοικιάσετε αυτοκίνητο - αν και δεν σας το προτείνω για πρώτη φορά, στο μέλλον , να έχετε ξεθαρέψει πρώτα) και υπομονή με τους σερβιτόρους (έχουν βγει παμψηφή από το φόρουμ ως άκρως εκνευριστική). Επίσης να έχετε μαζί σας ψηφιακή μηχανή για να μας παρουσιάσετε κατι τις από το ταξίδι σας. Μην φοβάστε και καλό ταξίδι.
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Αεροπορικά εισιτήρια κλείσε από click4sky.com και πετάς με czech.
οπως λέει και ο amsterdam κλείσε απο click4sky.com είναι 98 ευρώ αθήνα - πράγα - αθήνα με czech airlines, αρκεί βέβαια να κλείσεις κανά μήνα πρίν.
 

sotiris83

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Ψάχνοντας το Ιντερνετ για πληροφορίες σχετικά με το εξωτερικό έπεσα πάνω στο site σας και ενθουσιάστηκα. Αμέσως έγινα μέλος και άρχισα να διαβάζω με τεράστιο ενδιαφέρον τις ιστορίες σας. Η δικιά μου περίπτωση μάλλον συνηθισμένη. Χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο δεν έχω πάει ποτέ εξωτερικό,αν και έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα. Έτσι λοιπόν πριν μερικές μέρες σε παρόρμηνση της στιγμής έκλεισα ένα ταξίδι στην Πράγα!!!! Φεύγω την άλλη εβδομάδα και περιμένω πως και πως. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια όμως. Διάβασα ότι έχει σχέση με Πράγα αλλά οποιαδήποτε πληροφορία που να έχει σχέση με τα ρούχα που πρέπει να πάρω μαζί μου και οτιδήποτε άλλο είναι καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!! Και εύχομαι να γράψω κι εγώ μια ωραία ιστορία....:p
 

sotiris83

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μάλλον επίτηδες το κάνουν έτσι δεν είναι????
Ξέρω πολύ πολύ καλά την άποψή σου........:D:D:D
Αλλά θέλω βοήθεια άλλου είδους και μετά το ταξίδι θα ασχοληθώ με την περίπτωσή σου.....!!!!!;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Ξέρω πολύ πολύ καλά την άποψή σου........:D:D:D
Αλλά θέλω βοήθεια άλλου είδους και μετά το ταξίδι θα ασχοληθώ με την περίπτωσή σου.....!!!!!;)

τι άλλου ειδους βοηθεια θελεις ????:shock::shock::shock:
sotiris83 απο το ονομα και το 83 να συμπαιρανω οτι εισαι το 83 γεννημενος ..... γαιυτο σου λεω πρόσεχε τον traveller γιατι θα μπορουσε ηλικιακα να ειναι μπαμπας σου :haha::haha:
 

sotiris83

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
τι άλλου ειδους βοηθεια θελεις ????:shock::shock::shock:
Απλά έχω ακούσει διάφορα ότι έχει κρύο κλπ.πρέπει να αγοράσω ισοθερμικά ή θα είναι όλα οκ??Γενικά δεν θα έλεγα ότι κρυώνω εύκολα. Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη.....
 

sotiris83

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Απλά έχω ακούσει διάφορα ότι έχει κρύο κλπ.πρέπει να αγοράσω ισοθερμικά ή θα είναι όλα οκ??Γενικά δεν θα έλεγα ότι κρυώνω εύκολα. Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη.....
Καλημέρα και αρχικά συγγνώμη.
Με τον traveller έκανα πλάκα πραγματικά γιατί έχω διαβάσει σχεδόν όλα του τα άρθρα και τον θαυμάζω απεριόριστα!! Απλά έκανα πλάκα γιατί ξέρω την γνώμη του για την Πράγα. Δεν ήθελα με τίποτα να παρεξηγηθώ. Ίσα- ίσα!!!!Λάθος χιούμορ ίσως μπορεί να ήταν αλλά έγινε για να σπάσω τον πάγο μιας και καινούριος στην πολύ όμορφη παρέα σας. Ελπίζω να μου το συγχωρήσετε.:(
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Απλά έχω ακούσει διάφορα ότι έχει κρύο κλπ.πρέπει να αγοράσω ισοθερμικά ή θα είναι όλα οκ??Γενικά δεν θα έλεγα ότι κρυώνω εύκολα. Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη.....
sotiris83, ξέρεις πόσο έχουν τα ισοθερμικά ρούχα? Δεν ξέρω πόσο έχεις πληρώσει για το ταξίδι σου αλλά εγώ με τα ίδια χρήματα για μπλούζα- κολάν ισοθερμικά είχα κλείσει το αεροπορικό εισιτήριο. Αν δεν τα χρειαστείς πουθενά αλλού τα ρούχα δεν υπάρχει λόγος να τα αγοράσεις. Το πολύ πολύ αν δεις ότι δεν αντέχεις πιες και κανά ποτάκι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.468
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom