Ολλανδία Πρώτη φορά στο Άμστερνταμ

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Καλησπέρα παιδιά, θέλω να οργανώσω ένα ταξίδι προς Άμστερνταμ μεριά για την περίοδο του Απρίλη (ναι του 2016 :p ) , ξέρω είναι πολύ νωρίς, αλλά ως γνωστόν όσο νωρίτερα - τόσο το καλύτερο.
  1. Η διάρκεια του θα είναι 5 μέρες, κυρίως στο Άμστερνταμ και αν έχετε να μου προτείνετε πολύ κοντινές περιοχές του για βόλτα, και μια μέρα σίγουρα Ρότερνταμ.
  2. Όσον αφορά τα μουσεία, δεν έχω σκοπό να εντάξω πολλά, έχοντας κυρίως σίγουρα στο μυαλό μου του Van Gogh. Είδα τις τιμές στο site, και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν τίποτα εκπτώσεις.
  3. Μιας και αξιοθέατα με την έννοια του αρχαιολογικού, από ότι είδα δεν έχει, θα ήθελα να μου προτείνετε ιδέες για το τι μέρη/τι μπορώ να δω στην πόλη του Άμστερνταμ σε οποιοδήποτε τομέα (είτε πάρκο,είτε κανάλια ή ότι άλλο υπάρχει).
  4. Επίσης θα ήθελα να επισκεφτώ τον κήπο Keukenhof μιας και θα είναι και η περίοδος που θα είναι ανοιχτός με ανθισμένες τις τουλίπες. Αν γνωρίζει κάποιος που να έχει πάει πως προσεγγίζεται (τρένο κλπ) και τις εντυπώσεις του.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :minion dancing:
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Όσον αφορά το μουσείο Van Gogh, δεν υπάρχουν εκπτώσεις πλην των κλασσικών (κάτω των 18 και κάτοχοι κάποιων Ολλανδικών καρτών). Το έχω επισκεφτεί μια φορά, αλλά θεωρώ ότι το Μusee d' Orsey στο Παρίσι, έχει πολύ πιο σπουδαία έργα του Van Gogh, οπότε αν το έχεις επισκεφτεί καλύτερα ν΄αφιερώσεις το χρόνο και το χρήμα σου στο Rijksmuseum.

Τα κανάλια είναι ενδιαφέροντα και προσωπικά πιστεύω πως καλύτερα να τα τριγυρίσεις με τα πόδια παρά με τα καραβάκια. Ένα πέρασμα απο το σπίτι της Άννας Φρανκ, θα προσφέρει ώρες σκέψης και προβλημτισμού.

Δυστυχώς ο κήπος που αναφέρεις, δεν είναι εύκολα προσβάσιμος με ΜΜΜ. Από τον κεντρικό ΣΣ του Amsterdam, πρέπει να πάρεις το τρένο για το Lisse κι από εκεί το λεωφορείο 361 για τη στάση Vrijweek (Φρέι βέικ προφέρεται) κι από εκέι περίπου 20-25 λεπτά περπάτημα και ρωτώντας τους ντόπιους. Άλλη λύση είναι να νοικιάσεις αυτοκίνητο για μία ημέρα και να συνδυάσεις της επίσκεψή σου αυτή με μία ημερήσια στο Ροτερνταμ όπως το είπες.

Να ξέρεις όμως ότι τον Απρίλιο ο καιρός είναι πολύ άστατος στην Ολλανδία και σε περίπτωση οδήγησης, τα όρια ταχύτητας είναι χαμηλά, αλλάζουν ανα πάσα στιγμή ανάλογα με την κυκλοφορία στους δρόμους, δε γλιτώνεις από τις κάμερες και τα πρόστιμα είναι ΠΟΛΥ τσουχτερά (πλήρωσα 200€ για υπέρβαση του ορίου κατά 17 χλμ/ώρα).
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Σε ευχαριστώ πολύ flying Doc για τις πληροφορίες!
Επειδή σίγουρα θα πάω Ρότερνταμ, μήπως βολεύει να το προσεγγίσω από εκεί καλύτερα τον κήπο ?
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Το ίδιο πράγμα είναι. Πάλι με τρένο και ποδαρόδρομο θα πας. Πιο εύκολη λύση, κατ' εμέ είναι να νοικιάσεις για μία ημέρα αυτοκίνητο.
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Μάλιστα, κρίμα να μην υπάρχει κάτι που να διευκολύνει μιας και είναι από τα γνωστά σημεία της χώρας :oops:
Έχεις κάποια πρόταση για την πρωτεύουσα ή τα κοντινά της παρελκόμενα όπου θα μπορούσα να επισκεφτώ ? ή και τι να αποφύγω...
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Δυστυχώς όχι. Στο Amsterdam πηγαίνω μόνο για planespotting οπότε ξέρω όλες τις γωνιές πέριξ του αεροδρομίου. Στην πόλη έχω πάει μόνο 2 φορές όλα αυτά τα χρόνια, οπότε δεν είμαι ο καταλληλότερος για να δώσω πληροφορίες.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Καλησπέρα παιδιά, θέλω να οργανώσω ένα ταξίδι προς Άμστερνταμ μεριά για την περίοδο του Απρίλη (ναι του 2016 :p ) , ξέρω είναι πολύ νωρίς, αλλά ως γνωστόν όσο νωρίτερα - τόσο το καλύτερο.
  1. Η διάρκεια του θα είναι 5 μέρες, κυρίως στο Άμστερνταμ και αν έχετε να μου προτείνετε πολύ κοντινές περιοχές του για βόλτα, και μια μέρα σίγουρα Ρότερνταμ.
  2. Όσον αφορά τα μουσεία, δεν έχω σκοπό να εντάξω πολλά, έχοντας κυρίως σίγουρα στο μυαλό μου του Van Gogh. Είδα τις τιμές στο site, και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν τίποτα εκπτώσεις.
  3. Μιας και αξιοθέατα με την έννοια του αρχαιολογικού, από ότι είδα δεν έχει, θα ήθελα να μου προτείνετε ιδέες για το τι μέρη/τι μπορώ να δω στην πόλη του Άμστερνταμ σε οποιοδήποτε τομέα (είτε πάρκο,είτε κανάλια ή ότι άλλο υπάρχει).
  4. Επίσης θα ήθελα να επισκεφτώ τον κήπο Keukenhof μιας και θα είναι και η περίοδος που θα είναι ανοιχτός με ανθισμένες τις τουλίπες. Αν γνωρίζει κάποιος που να έχει πάει πως προσεγγίζεται (τρένο κλπ) και τις εντυπώσεις του.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :minion dancing:
http://www.tripadvisor.com/Travel-g...therlands:The.Keukenhof.A.Visitors.Guide.html
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
ευχαριστώ πολύ sezar7 ! οτιδήποτε άλλο γνωρίζεις, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο
 

loukritia.m

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ολλανδια
Τα Χριστουγεννα θα παμε μαζι με την παρεα μου το πρωτο μας ταξιδι εκτος Ελλαδας(Αμστερνταμ). Ψαχνουμε αρκετες μερες για youth hostels, αεροπορικη εταιρια κ.τ.λ και δεν εχουμε καταληξει πουθενα. Νιωθουμε λιγο χαμενοι και φοβισμενοι οποτε θα ημουν ευγνωμων σε οποιονδηποτε θα μπορουσε να μου δωσει συμβουλες και να με κατευθυνει. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom