Τουρκία Πρώτο ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χμμμ και για δύο άτομα φτάνουν άνετα...Τα περισσότερα χρήματα τα δίνουμε συνήθως σε φαγητό και μετακινήσεις όταν πάμε έξω. ..Στην Τουρκία το φαγητό είμαι πολύ φτηνό χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις κ ακριβά μαγαζιά....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά φεύγω για Κωνσταντινούπολη Δευτέρα για 5 ημέρες, έχω κατασταλάξει ποια μέρη θέλω να δω άλλα λόγω πίεσης χρόνου δε μπορώ να δω γεωγραφικά ποια με συμφέρει να δω μαζί κάθε μέρα,,,μπορείτε να με βοηθήσετε;;;αυτά που θέλω να δω είναι:
1. Αρχαιολογικό Μουσείο Κωνσταντινούπολης
2. Μπλε Τζαμι
3, Σουλειμανιγιέ Τζαμι
4. Οικουμενικό Πατριαρχείο
5. Πατριαρχική μεγάλη του γένους σχολή
6. Τοπ Καπι
7. Ντολμαχαντσε
8. Αγια Σοφιά
9. Μονή της Χωρας
10. Βασιλική Κινστέρνα
11. Παζάρια
12. Πριγκιποννήσια ή βαρκάδα στο Βόσπορο
13. Πύργος Γαλατά- Ταξίμ

Να σημειώσω ότι φτάνω Δευτέρα μεσημέρι και και θα μένω στην περιοχή Σουλταναχμετ

Υ.Γ.: Είναι η πρώτη μου φορά στην Κωνσταντινούπολη...οποιεσδήποτε διορθώσεις εννοείται δεκτές..σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Να δώσω δυο διαφοροποιήσεις στην ομαδοποίηση που σου έκανε ο @vagar78
α) μαζί με τη βόλτα στο Βόσπορο μπορείτε να συνδυάσετε και την επίσκεψη στην αιγυπτιακή αγορά (η αποβάθρα είναι πολύ κοντά). Μετά την επιστροφή σας από τη βόλτα μπορείτε να ανεβείτε προς το πύργο του Γαλατά χρησιμοποιώντας το Tunel.
β) το Ντολμαμπαχτσέ συνδυάζεται πολύ εύκολα με Ταξίμ και κατ' επέκταση με βόλτα στην Ιστικλάλ μέχρι και τον πύργο του Γαλατά. Από Ντολμαμπαχτσέ με λίγο περπάτημα φτάνετε στο τελεφερίκ Ταξίμ-Κάμπατας (F1) που σας ανεβάζει στην Ταξίμ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τα προλαβαίνει όλα πιστεύεις @katkats αγώνα δρόμου βλέπω στο τέλος
Μου φαίνονται πολλά. Προσωπικά δεν είμαι υπέρ ούτε του τρεξίματος ούτε των must do/see. Προτιμώ να κόβω βόλτες και να μπαίνω μόνο στα αξιοθέατα που με ενδιαφέρουν πραγματικά. Μπορεί να αφήσει κάποια στα υπόψη και να δει επιτόπου αν θα τα επισκεφθεί πχ. μεγάλο παζάρι, Σουλειμανίγιε, Ντολμαμπαχτσε, ακόμα και Τοπ Καπί ή αρχαιολογικό ή ό,τι άλλο δεν τον ενδιαφέρει πολύ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλά αν πάει κ πριγκηπονησια δεν φτάνουν ούτε 7 ημέρες να δει όλα αυτά νομίζω πρέπει να αφήσει όπως λες κ εσύ κάποια φλου κ αν του μείνει χρόνος να πάει...Δεν θα ευχαριστήθει με τόσο τρέξιμο. .
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Σας ευχαριστώ παρα πολυ για τις χρήσιμες οδηγιες...εχετε δικιο θα παω χωρις αγχος να απολαυσω την Πολη και οτι προλαβω...πιστευετε αξιζει να βαλω στο προγραμμα Πριγκηππονησια θυσιαζοντας καποιο αλλο αξιοθεατο;;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Σας ευχαριστώ παρα πολυ για τις χρήσιμες οδηγιες...εχετε δικιο θα παω χωρις αγχος να απολαυσω την Πολη και οτι προλαβω...πιστευετε αξιζει να βαλω στο προγραμμα Πριγκηππονησια θυσιαζοντας καποιο αλλο αξιοθεατο;;;
Για πρώτο ταξίδι μπορείς να τα αφήσεις σαν μια τελευταία εναλλακτική και όχι από τις πρώτες προτεραιότητες.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το θέμα δεν είναι το ταξίδι να είναι ένας αγώνας δρόμου που να πηγαίνεις σε ένα αξιοθέατο να το βλέπεις στα πεταχτά και να σημειώνεις στο μπλοκάκι σου με ένα τικ ότι το είδες..Πρέπει να μπορείς και να απολαύσεις το μέρος και να μην τρέχεις για να προλάβεις να δεις όσο πιο πολλά μπορείς..Πολύ όμορφα είναι στο καφέ Πιερ Λοτι να ανέβεις στον λόφο και να πιεις καφέ με θέα απίστευτη..Για μένα μην τρέχεις στη μονή και στο μουσείο άφησε τα έξω και εννοείται για κανένα λόγο Πριγκηπονήσια όχι γιατί δεν είναι ωραία αλλά δεν θα προλάβεις να δεις την πόλη..Τις πρώτες τέσσερις ημέρες φτιάξε ένα πρόγραμμα να δεις τα υπόλοιπα (εγώ θα άφηνα και το Ντολμαμπαχτσε )και την πέμπτη δες τι σου έχει μείνει να δεις και συμπλήρωσε με αυτά που άφησες απέξω...Εσύ αποφασίζεις εμείς να σε βοηθήσουμε προσπαθούμε..
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Σας ευχαριστώ παρα πολυ όλους για την βοηθεια σας!!! Θα σας μεταφερω και γω τις εντυπωσεις μου οταν επιστρεψω!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom